Humidory a příslušenství

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod littlebull » 11 čer. 2009, 11:37

Jakub píše:nechci moc rejpat ale provedl jsi kalibraci vlhkoměru po té cos ho přinesl domu? je to dost podstatné - žádný vlhkoměr není nastavený ok

...přitom je to tu vše napsaný. Miloš to popisuje, myslím, dost přesně.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Faethor » 11 čer. 2009, 11:53

Jakub píše:
nechci moc rejpat ale provedl jsi kalibraci vlhkoměru po té cos ho přinesl domu? je to dost podstatné - žádný vlhkoměr není nastavený ok


většina i analogických vlhkoměrů se prodávají už kalibrované- není tudíž třeba se v tom vrtat. Ta odchylka je dle mého velmi pravděpodobně dána tím, že ten vnitřní je umístěn hned vedle zvhlhčovače, thats all- takže bych bral stávající vlhkost uvnitř humidoru jako průměrnou vlhkost stanovenou někde mezi hodnotami naměřenými oběma vlhkoměry.
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Panic » 11 čer. 2009, 12:55

Co se kalibrace mého vlhkoměru týče, tak jsem to zkoušel. Ta ručička se vážně nechová standardně, raději jsem do toho nerýpal. Nelze však říct, že je zcela nefunkční. Když jsem jej skryl do dlaní a chvíli na něj dýchal, vyjel na 100% vlhkosti. Nicméně když jej občas vemu do ruky a mírně na něj ťuknu, ručka skáče + - 5%. Jak jsem již psal, úplně přesně humidovat podle ciferníku je sice povznášející, ale mě to funguje s mokrým papírem namočeným jednou týdně bez jakékoliv další kontroly. Je fakt, že bych chtěl nějaký kulturnější systém, proto jsem rozjel debatu v tomto vlákně.
Panic
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11 srp. 2008, 10:06

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Milos Cerman » 11 čer. 2009, 14:25

Faethor píše:....většina i analogických vlhkoměrů se prodávají už kalibrované- není tudíž třeba se v tom vrtat. Ta odchylka je dle mého velmi pravděpodobně dána tím, že ten vnitřní je umístěn hned vedle zvhlhčovače.........


Blbost.
To bys musel měřit na 0,01 % přesně, abys zaznamenal rozdíl.
VLHKOMĚR SE MUSÍ SEŘIZOVAT, A TO KAŽDEJ !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Faethor » 11 čer. 2009, 15:48

Milos Cerman píše:Blbost.
To bys musel měřit na 0,01 % přesně, abys zaznamenal rozdíl.
VLHKOMĚR SE MUSÍ SEŘIZOVAT, A TO KAŽDEJ !


tvrzení proti tvrzení. máš to jako s teploměrem- ten je taky z fabriky defaultně nastavenej. Tady sice je stavěcí šroub a můžeš nějakými testy- viz. ručníkový test, solný test, do toho továrního nastavení šťourat, ale já bych to nedělal. Mám ve svých humidorech dohromady 3 hygrometry různých značek, ani jeden jsem neseřizoval, a všechny měří stejně....kdo se v tom chce šťourat, no prosím. podle mě je to zbytečné. mluvím ale o analogických vlhkoměrech, tuším že elektronické je třeba nějak nastartovat.

Je ovšem pravda, že měří jinak, podle toho, kde jsou v humidoru umístěny.Toť moje zkušenost.
Naposledy upravil Faethor dne 11 čer. 2009, 15:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Panic » 11 čer. 2009, 15:51

A co prosklená dvířka nebo stěny humidoru? Ano nebo ne?
Panic
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11 srp. 2008, 10:06

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Faethor » 11 čer. 2009, 15:56

Panic píše:A co prosklená dvířka nebo stěny humidoru? Ano nebo ne?


chceš si snad rozjet trafiku?:) ne teď vážně. čim míň spárů tam bude tim líp. to platí dle mého i o přístupu světla.
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod pitrson » 11 čer. 2009, 16:19

Faethor píše:...3 hygrometry různých značek, ani jeden jsem neseřizoval, a všechny měří stejně....
.....Je ovšem pravda, že měří jinak, podle toho, kde jsou v humidoru umístěny...

Tak jak je to, meri stejne, nebo kazdej jinak? :wink: :puffy:
Za sebe musim rict, ze asi nejak serizeny sou, ale rozhodne se na to neda spolehnout. Kdyz sem blahe pameti porizoval vlhkomer, tak sem si nechal vyndat vsech asi 8 kousku co tam meli a cca. stejnou hodnotu ukazovaly jen 4. Ostatni byly uz dost nad a pod. Vzal sem jeden z tech 4 :-) Rekl bych ale, ze tahle zkusenost o necem svedci. (pro rejpaly, jednalo se o normalni skrinku na zbozi, tzn. bez zvlhcovadla, zamcenou, dlouhodobe neotviranou, vsechny byly ve vlastnich skatulkach ve stejny velky krabici - tzn. mely by ukazovat stejnou hodnotu...)
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Hades » 11 čer. 2009, 17:26

Faethor píše:...3 hygrometry různých značek, ani jeden jsem neseřizoval, a všechny měří stejně....
.....Je ovšem pravda, že měří jinak, podle toho, kde jsou v humidoru umístěny...

to je ovšem divné... Pokud jsou v jednom uzavřeném prostoru delší dobu, měly by ukazovat stejně.
to by ten humidor musel mít alespoň 100m3, ale i tak by při uzavřém prostoru měly stejně měřit
Uživatelský avatar
Hades
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3041
Věk: 66
Registrován: 15 led. 2008, 22:22
Bydliště: Praha

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Milos Cerman » 11 čer. 2009, 17:36

Je to už dááááááávno, ale když jsem byl na vojně, byl jsem přidělenej na povětrnostní stanici. (Pokud by někoho zajímalo, tak to bylo vletech 1963 - 65, stanice měla číslo 11448.)
Součástí vybavení povětrnostních stanic je mimo jiné vlhkoměr.
Zvlště na letišti dost záleží na přesnosti měření. Vlhkost vzduchu je určující údaj pro výpočet spodní hladiny někrerých oblaků, tedy "rosného bodu".
VLHKOMĚRY BYLO NAŘÍZENO SEŘIZOVAT KAŽDÉ PONDĚLÍ.
Tedy nejméně jednou za týden.
Neseřizoval se pouze "HASMANNŮV ASPIRAČNÍ PSYCHROMETR". Ten také slouží ke zjišťování vlhkosti vzduchu, ale není možné odečítat vlhkost přímo, vlhkost se zjustí až popřepočtení.

A TO MI CHLAPCI VĚŘTE, ŽE PO TÝDNU SE ŮDAJE PSYCHROMETRU A VLASOVÉHO VLHKOMĚRU SKORO KAŽDEJ TEJDEN ROZCHÁZELY !

Vlhoměry mají čidlo z lidkých vlasů. Ty ale jako přírodní materiál nejdou nastavit na věčně !
Seřizování vlhkoměru jsem tady už vysvětloval. Ovšem v jiným vlákně.

Pokud ale někdo nastavovat vlhkoměr nechce, nemusí. Je demokracie, a je to jeho vlhkoměr a jeho doutník :ok:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod littlebull » 11 čer. 2009, 18:39

Faethor píše:máš to jako s teploměrem.... ten je taky z fabriky defaultně nastavenej.Toť moje zkušenost.

:roll: Srovnáváš kozy a hrušky. Ale dobře odpověděl zkušený a věci znalý praktik Miloš. Nemusíš mu, samozřejmě, věřit. Na to máš právo, ale to je asi tak vše, co se k tomu dá ještě říct.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Hades » 11 čer. 2009, 18:47

jen k těm hygrometrům ještě dodám...
mám docela přesný hygrometr (vlhkoměr), ale stejně si ho nechávám každé dva roky překalibrovat...

p.s.
budeš se divit, ale lítá to po těch dvou letech docela hodně (a nejsou tam žádné vlasy, jen elektronika, která by měla po těch letech být už vystárlá...)
Uživatelský avatar
Hades
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3041
Věk: 66
Registrován: 15 led. 2008, 22:22
Bydliště: Praha

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Panic » 11 čer. 2009, 19:16

Trocha vygůglené hygrometrické teorie: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=3137&h=54
Panic
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 78
Registrován: 11 srp. 2008, 10:06

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Hades » 11 čer. 2009, 22:34

Panic píše:Trocha vygůglené hygrometrické teorie: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=3137&h=54

:ot:
šedivá teorie, zelený strom života... tyhle stránky znám...
po dvou letech bývá odchylka kolem ± 4-7%. Není to moc, ale občas přesnost potřebuješ... :D
proto ty kalibrace, a nedělám je sám. Na to jsou instituty i s protokolem o kalibraci... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hades
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3041
Věk: 66
Registrován: 15 led. 2008, 22:22
Bydliště: Praha

Re: Humidory jako kapitola sama o sobě...

Příspěvekod Faethor » 12 čer. 2009, 11:18

pitrson píše:Tak jak je to, meri stejne, nebo kazdej jinak? :wink: :puffy:
Za sebe musim rict, ze asi nejak serizeny sou, ale rozhodne se na to neda spolehnout. Kdyz sem blahe pameti porizoval vlhkomer, tak sem si nechal vyndat vsech asi 8 kousku co tam meli a cca. stejnou hodnotu ukazovaly jen 4. Ostatni byly uz dost nad a pod. Vzal sem jeden z tech 4 :-) Rekl bych ale, ze tahle zkusenost o necem svedci. (pro rejpaly, jednalo se o normalni skrinku na zbozi, tzn. bez zvlhcovadla, zamcenou, dlouhodobe neotviranou, vsechny byly ve vlastnich skatulkach ve stejny velky krabici - tzn. mely by ukazovat stejnou hodnotu...)


když je vyndám ven a nechám na stole, měří stejně. Když je dám do humidoru, jinak- myslím si, že to je dáno tím, že jeden je chycen ve stropě hned vedle zvlhčovadla, druhý na dně...no anebo mám v humidoru průvan:)

:arrow: Miloši, koukám, že si měl docela zábavnou vojnu:)

jinak vše už bylo zřejmě řečeno, takže ať si každý kalibruje dle svého pánové, důležité je, že vám pak chutná, ne? :smoke5:
Uživatelský avatar
Faethor
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 408
Věk: 41
Registrován: 26 říj. 2006, 21:20
Bydliště: Praha- Řepy

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků