Humidory a příslušenství

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod klasik51 » 01 úno. 2018, 09:09

Já míchám Xikar a destilku, mám stále 64-65
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Cmunda » 01 úno. 2018, 13:20

To je imho úplně dostačující vlhkost. Netřeba to hrotit až na 70%. Jinak problém s nedostatečnou vlhkostí může mít v podstatě čtyři příčiny:
1. špatný vlhkoměr
2. jak psal bob humidor není dosud "nastartován"
3. zvlhčovač nedostačuje na velikost humidoru
4. humidor má konstrukční vadu a neudrží vlhkost.
První možnost je asi málo pravděpodobná, když píšeš, že doutníky jsou viditelně suché, ale i tak bych zkusil solný test vlhkoměru https://www.doutniky-obchod.cz/magazin/jak-zkalibrovat-vlhkomer/ Mezitím můžeš dát do humidoru misku s destilkou, eventuálně vzít novou houbičku na nádobí, namočit do destilky, vytřít jí vnitřek humidoru a vlhkou houbičku tam na pár dní nechat. Pokud to nepomůže, poohlédl bych se na etrafice po nějakém doplňkovém vlhkoměru. Možná by stačilo i toto https://www.etrafika.cz/detail/7187/doplnky_pro_humidor/zvlhcovac_xikar_prenosny Pokud ani to nepomůže, je vadný humidor a s tím už nic nenaděláš.
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod klasik51 » 01 úno. 2018, 13:38

Jj, jsem to blbě napsal, chybí tam "a spokojenost" :smile:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Vejr » 27 úno. 2018, 22:15

Po dvou letech mi přestal fungovat malý humidor na 20ks, tak řeším pár otázek. I když mám na vlhkoměru 70-72% tak jsou doutníky suché, na stisk chrastí. Vlhkoměry mám 3, ukazují +- stejně. Používám krystalový zvlhkovač, kapalinu Xikar. Dneska jsem ze zvědavosti rozebral zvlhčovač a byl plný mastného bahna. Zajímá mě co se vlastně z Xikar kapaliny uvolňuje a co zůstává. Jak dlouho to může být v humidoru ? Polypropylen Glykol je podle mě taky součást Fridexu a ten se mi kouřit nechce.
Zatím jsem dal do humidoru jiný krystalový zvlčovač, velký který jsem koupil omylem, naplněný destilou, vlhkost vyskočila na 80%. Co dál ? Xikar jsem používal doteď, protože má být antibakteriální, doutníky kouřím svátečně tak do humidoru moc nelezu.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod klasik51 » 28 úno. 2018, 08:42

Jak už jsem psal, já to míchám, asi tak 80% destilky a 20% Xikar.
Že ti to vylétlo na 80 je asi tím, že je velký zvlhčovač. :think: Nedávno jsem měnil krystalky,
asi po dvou letech a žádné bahno tam nebylo. Doutníky také kouřim svátečně a pravidelně kluky větrám.
Prostě otevřu dvířka, povytahuju cik cak šuplíčky a za 20 - 30 minut zase zavřu.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod PoKlaT » 28 úno. 2018, 16:04

Vejr píše: Polypropylen Glykol je podle mě taky součást Fridexu a ten se mi kouřit nechce.

Ve Fridexu je etylenglykol a svého času jej rakouští vinaři s úspěchem přidávali do vína ač je jedovatý :palm: Propylenglykol se běžně používá na zvlhčení tabáku toho se bát nemusíš :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod wobo » 16 dub. 2018, 11:57

Zdravím všechny !
prosím o konzultaci ohledně většího humidoru. Pořídil jsem si 140cm vysoký skříňový, šířka 60cm hloubka 40cm cm. Jako zvhčovač jsem zvolil dvě umělohmotné plastové dózy (celkem cca 5 litrů) s krystaly, zalil jsem destilkou a antibakteriální tekutinou od Xikaru. Dále jsem použil dva 15 centimetrové větráčky, aby vzduch v humidoru cirkuloval, spouštím je několikrát za den vždy na cca 20 minut. Oba větráčky jsem umístil společně s oběma zvlhčovači na dno skříně. Ke kontrole jsem umístil do humidoru 3 digitální vlhkoměry. Asi po 3 dnech jsem do humidoru nastrkal asi 15 krabic doutníků a vše celkem v pohodě, ale ... :think:

Teď asi po 14 dnech provozu bych se vás rád zeptal, zda je normální, že v polici těsně nad zvlhčovači mám aktuálně 71 RH, v polovině humidoru 69 RH a v horní polici 67 RH. Mám to nějak řešit, nebo prostě budu mít doutníky nahoře trochu jinak vlhké než dole ?

Předem díky za názory :ok:
Uživatelský avatar
wobo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 48
Registrován: 17 led. 2010, 18:47
Bydliště: Praha 8

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Cmunda » 16 dub. 2018, 17:47

Bych to neřešil, 67 je stále v normě.
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Bob123 » 16 dub. 2018, 20:19

Nahore je vzdy nejmensi vlhkost, maximalne zvetsit cirkulaci.
Ale 67 je idealni vlhkost, 71 lehonce nad, ale nic co by se muselo resit, dolu cely krabice a nahoru treba kusovky
Uživatelský avatar
Bob123
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 280
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2014, 11:41
Bydliště: Praha

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod wobo » 19 dub. 2018, 18:35

Díky za rady :ok: Nakonec jsem jednu bednu s krystaly vyndal a bohatě stačí jedna. Dole je teď 69 a nahoře 66, asi cajk :joy:
Uživatelský avatar
wobo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 48
Registrován: 17 led. 2010, 18:47
Bydliště: Praha 8

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Tobias » 22 dub. 2018, 11:57

Zdravím,
za nedlouho se chystám na dovolenou a chci si sebou vzít asi deset doutníků. Bohužel, nemám cestovní humidor a ani se mi nechce pořizovat. Můj dotaz je, jestli mohu použít krabici od doutníků. Splní to funkci humidoru, tedy zda udržím v krabici vlhkost pomoci Boveda sáčků? Nemá nekdo zkušenosti?
Děkuji
Tobias
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 dub. 2018, 06:12

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod klasik51 » 23 dub. 2018, 06:58

Do lázní si vozim krom fajek několik doutníků. Jezdim na 14 dní. Mám je v krabici od doutníků a v pohodě.
Než je tam dám, trochu vytřu destilkou, hlavně víko. Krabici takovou tu s falcem. Když jsem jezdíval na dýl, později jsem položil vedle doutníků
víčko od plast. láhve naplněné vodou. Spokojenost. Takže se sáčkama to bude fajn.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Rog » 23 dub. 2018, 13:53

Alebo Lock and Lock dózu. Do nej cédrovú dyhu z krabice od cigár. Opať destilka, alebo boveda sáčky...
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod Bob123 » 23 dub. 2018, 22:42

Krabice od doutniku + boveda by mela byt kombinace v pohode.
Jen ji nenechavej na slunci.
Pokud si to chces pojistit tak celou krabici dej jeste do velkyho zip lock sacku
Uživatelský avatar
Bob123
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 280
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2014, 11:41
Bydliště: Praha

Re: Humidory a příslušenství

Příspěvekod pitrson » 25 dub. 2018, 09:17

No, ono ve skutecnosti dost zalezi na tom, kam jedes na dovolenou. Je celkem hodne destinaci, kde nejlepsi, co pro doutniky muzes udelat, je nechat je normalne ve stinu v otevreny krabici. Humidor je vlastne jen snaha napodobit klima techto zemi. Tzn. vem sebou vlhkomer a jestli tam je teplo a rel. vlhkost pres 65%, mas vyreseno :smoke1:
Jinak dle me zkusenosti staci mikrotenak. Doutniky v nem tyden celkem v poho vydrzej. Abys je cestou nepolamal, dej sacek s nima do nejaky krabice. Tak, aby se tam nemlatily. Pojistit to muzes Bovedou, staci do krabice, ale neni to nezbytny.. good luck :ok:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků