Doutníky

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Doutníky

Příspěvekod wobo » 13 lis. 2011, 18:26

Co myslíš tím Cohiba z Aukra - já ho moc nesleduji, ale poslední dobou se tam objevují Esplendidos krabice za 4k, což je víc než podezřelé...:) Myslíš že to jsou nějaký kopie ?
Uživatelský avatar
wobo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 190
Věk: 48
Registrován: 17 led. 2010, 18:47
Bydliště: Praha 8

Re: Doutníky

Příspěvekod Sobpeta » 13 lis. 2011, 18:31

O kopie se jednat nemusí, vzhledem k tomu za kolik se dají koupit přímo na Kubě se při prodeji krabice za 5 tisíc stále může jednat o dost slušný přivýdělek, pokud je prodejce nakoupí přímo tam popř. tam má zdroj. Při přímém nákupu u nás je ta cena samozřejmě o dost jinde...25ks za 18 tisíc nebo tak podobně.

Někde jsem četl, že kopie Cohib nemají to vystouplé písmo na prstýnku, ale ruku do ohně bych za to nedal, tak daleko moje znalosti o doutnících nesahají, takže je klidně možné, že mám doma právě kopie. Druhá informace byla, že se to taky někdy dost těžko pozná, jestli mám kopii či originál. Každopádně ty moje dvě Cohiby byly koupeny přes aukro.
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Doutníky

Příspěvekod pitrson » 13 lis. 2011, 18:53

Na Kube sem se setkal s doutnikama, co chutnaly, jak mely i s tema, co chutnaly jinak. Podle ringu je nepoznas, i padelky maj vsechno, jak ma byt. Mistni mi rikali, ze na cernym trhu sou 3 skupiny - originaly propasovany z fabriky, padelky umotany doma z propasovanyho tabaku a pak padelky z tabaku neznameho puvodu. Jistotu mas, az kdyz ochutnas :smoke5:
Btw. z kubanskyho tabaku budou ale v kazdym pripade... :wink:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Doutníky

Příspěvekod wehrner » 13 lis. 2011, 19:49

No, s autenticitou doutníků je to trochu složitější. De facto neexistuje možnost rozpoznat "fake" od originálu bez celkem komplexních znalostí ale HLAVNĚ zkušeností s danou značkou - zkrátka mít něco nakouřeno.
Moji přátelé jezdí na Kubu cca jednou za rok se potápět. Rádi mají samozřejmě i doutníky a rum. Situace tam je asi taková, že ve státní trafice nebo při prohlídce tabákové továrny máte možnost nakoupit originál doutníky, ovšem za cenu, která rozhodně není zase až tak atraktivní. Fidel je si dobře vědom toho, co je v současnosti jeho jedinou devizou a v podstatě jediným vývozním artiklem země, tudíž jsou právě značkové doutníky náležitě "omaštěné" ostrov nevyjímaje. Normální kubánec s platem sotva půl až jednoho papíru měsíčně si Cohiby v trafice v životě nekoupí, takže cena je více méně připravena pro movité západní zájemce. Taky se zaznamenaly případy, kdy "školená" obsluha trafiky prodá fake - to je ale někde v zapadákově, v mezinárodních hotelech, nebo vzorkových továrních prodejnách si to nikdo nedovolí. Je tedy nasnadě, že se falšuje a falšuje se neskutečným způsobem. Naprostý amatérismus je pak poptávat Cohiby na ulici od překupníků, to jsou na tuty vždy padělky.
Zatímco s J.L Piedra se při falšování asi sotva někdo bude zabývat, tak naopak u Cohib, Montecrist Partagasů, nebo R & J. naopak každý. Jsou tam za to samozřejmě velmi vysoké postihy a tresty a samotné předání pak mnohdy připomíná předávku kilogramu kokainu, ale přesto je to výnosný obchod, který se vyplatí dělat i s tímto rizikem. Krabička "Cohib" takto koupená tam pak přijde cca na tisícovku. Samozřejmě si vyslechnete pohádky o přebytcích z továren, desátcích atd - to jsou ale nesmysly. Určitě se něco kvalitního ven dostane, ale to by jste museli mít opravdu z prdele kliku, aby to byla zrovna vaše krabice. Taky záleží pochopitelně na značce, takže z moderní továrny na Cohiby se toho dostane ven opravdu naprosté minimum, zatímco třeba méně žádaný a známý Bolivar sehnat třeba půjde pravděpodobněji. Jinak konkrétně zn. Cohiba dodává II. jakost (nebo přebytky, chcete-li) členům kubánské vlády na jejich zasedání, takže pochybuju, že tam nějaký vrátný bude fasovat kabele čtyřletých Cohib.
Takže v podstatě jedinou a bezpečnou metodou jak přijít na ostrově ke kvalitnímu doutníku (značkovému) je nákup v hotelu, či továrně a nebo při odletu v duty free shopu, jak jsem ale říkal cena nebude rozhodně lidová. Další možností je (a tak to dělají i moji přátelé) značku neřešit, oslovit překupníka, nechat si otevřít krabičku z ní doutník ochutnat a pak se rozhodnout zda vzít, či nikoliv a to čistě na základě chuťových dispozic - samozřejmě jenom tuto a otevřenou krtabici, jinak s další zabalenou dostanete na tuty seno. Celý vtip je totiž v tom, že někteří padělatelé používají tabáky od místních venkovských pěstitelů, které jsou taky dobré a kvalitní a pokud daný zemědělec dobře ovládá zpracování a fermentaci jsou tyto cigára velmi dobré - je to jako u nás s vínem - od starého vinaře z vesničky na Moravě koupíte někdy stejně dobré víno jako v Salonu vín z Valtic a to za desetinu ceny. Nesmí jít ovšem o šejdíře a to platí asi v karibiku stejně, jako u nás v Evropě.
Pokud ovšem máte možnosti (zase hlavně ty finanční) je jediná bezpečná rozlišovací schopnost na padělky - i ty z Aukra - mít "nakouřeno". Prostě po třeba dvacáté vykouřené Cohibě, ještě nejlépe jednoho typu formátu Vás už nikdo nedostane. Ta chuť a její průběh jsou prostě nezaměnitelné. Konkrétně u Cohib je také možné se zaměřit na stavbu a provedení doutníku - hlavně krycího listu. Ten je naprosto jemný bez žilek, musí být jako kůže mladé ženy, hladký a pružný. Řeší se i takové detaily jako barva a pokud je k dispozici k nahlédnutí celá krabice a uvnitř to vypadá jak "barevná hudba" tak to rovnou zapomeňte, že by šlo originál... tam jsou dovoleny jenom naprosto nepatrné odchylky odstínů. Žádné fleky, vady, fakt jenom 105% kvalita. Tomuto všemu je úměrná samozřejmě cena.
Nejvíc se vždycky pobavím, jak se na Aukru nabízí zaručené "originály" a uvnitř krabice je přiložen kolek se samolepkou pohozený na hromadě hrbatých zkroucených palic :roll: ...chytrému napověz, hloupého kopni. Tyto doutníky vozí lidi většinou z dovolených a pak je tu prodávají. Koupí za litr, prodá za čtyři. ani se jim nedivím, většinou je to totiž fakt nekouřitelné a tak na tom alespoň něco trhnou.
Tyto výše popsané zkušenosti a postřehy nejsou taky vymyšlené, ale bohužel velmi draze zaplacené a vykoupené. Jednou přátelé přivezli v batohu asi 200 doutníků a plno rumu. Strašně slavili, že prošli celnicí bez kontroly a přivezli tolik "kontrabandu". Všichni jsme se hned sešli a začali pálit nádherné Montecrista v limitované speciální edici všechno ve zlatě, no já jako největší slaboch jsem zezelenal asi do pěti minut ostatní postupně odpadli asi do třiceti minut, fakt hrozné. Od té doby jsme poučení.
Chápu, že každý nemá možnost vykouřit dvacet Cohib aby nabral zkušenosti, ale právě o tom to není. Je potřeba si více všímat, můžete se hodně naučit i jenom prostým pozorováním drahých doutníků ve výkladech moderních humidorů v trafikách nákupních zón, tam jsou všechny známé značky v originální kvalitě vždy k dispozici. Je taky spousta jiných dobrých značek, chce to prostě hledat a zkoušet a taky nemyslet, ale vice vnímat.

Wehrner
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky

Příspěvekod wehrner » 13 lis. 2011, 19:57

Tak Pitrson mě předběhl a ve dvou větách napsal to co já na půl A4 :D , ale v podstatě jsme se v základu shodli - to jsem rád.
Autenticitu těch Tvých vyfocených si nedovoluju na sto procent posoudit i díky té né moc kvalitní fotografii, ale trhlina je určitě u této značky na výstupu neakceptovatelná, pak se mně nezdá ta hrbatá hlava a žíly jsou už dost hrubé. Domnívám se tak na 65%, že půjde o padělek... ale třeba bude i tak dobrý. prstýnek vzhledem k dnešním technologiím nevypovídá opravdu o ničem. zbývá fakt jenom ochutnat.
:smoke4:

Wehrner
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky

Příspěvekod Sobpeta » 13 lis. 2011, 20:16

:arrow: wehrner

Díky za ten obsáhlý příspěvek, ledacos pro neznalého vysvětluje. :ok:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Doutníky

Příspěvekod vodrap » 13 lis. 2011, 20:21

:arrow: wehrner
Velice poučné, díky :ok:
Petře, návrh :wink: odpal to a při ochutnávání :yum: vyber Petersonku - a je to, vyber pořádně máš na to hoďku :wink:
Uživatelský avatar
vodrap
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 896
Věk: 48
Registrován: 19 črc. 2009, 20:36
Bydliště: Tábor

Re: Doutníky

Příspěvekod pitrson » 13 lis. 2011, 21:14

Tak werhner celou problematiku rozebral dostatecne, ale precejen (nebo prave proto) musim napsat: Petre, bud v klidu, nech si doutnas pro nejakou prilezitost.
Ted me docela mrzi, ze sem s tou 'trhlinou' vubec zacinal. Umim si predstavit, jak ty nasledujici informace muzou zamrzet. Pritom vlastne o nic nejde. Sance, ze pude o nejakej nekouritelnej matros je mala. Uz od pohledu vypada slusne. Ja sem opravdu spatny doutniky 'Cohiby' mel vlastne jen jednou (kupeny v Havane na ulici), ale tentyz den sme jinde na ulici koupili MC 4 a ty byly fakt perfektni. Jak stavbou, tak chuti.
Navic si myslim, ze na Aukro to tahaj spis lidi, co maj na Kube nejakej spolehlivej zdroj a ne nahodni navstevnici (ti si tu davku 'exotiky' zpracujou nejspis sami v okruhu pratel). Takze to mozna nebude prava Cohiba, ale stejne to nejspis bude moc fajn doutnik :ok:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Doutníky

Příspěvekod košma » 13 lis. 2011, 21:32

Sobpeta píše:A proč by to byl hřích? To popravdě moc nechápu.... :think: . Kvalitní doutníky stejně jako tabáky časem zrají....


Tak tady došlo k nedorozumění na mé straně :smoke2: omluva. Já myslel že chceš mít ty doutniky dva roky v mrazáku. V humidoru samozřejmě doutník zraje a je to pak poznat na kvalitě. Ta desinfekce proti plísním a tabakovému brouku mrazem na tom něco bude. Tohle si zapamatuji pro vlastní použití vypadá to jako dobrá smysluplná rada. To co jsi psal o bramboře a zelenině v tom máš můj plný souhlas. Přiznám že jsem v úplných kuřáckých začatcích použil na "radu znalce" jablko pro zvlhčení a chuť se změnila i když jen jemně ale po dvou dnech se začala měnit i barva-plíseň. Od té doby požívam vodu destilovanou nebo převařenou nechám v ní nasáknout keramický "piškot" dá se použít i papírový ubrousek nabo plátěný kapesnik.
Uživatelský avatar
košma
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 579
Věk: 50
Registrován: 19 říj. 2011, 14:54
Bydliště: Václavovice

Re: Doutníky

Příspěvekod wehrner » 13 lis. 2011, 22:55

Určitě opět do písmene souhlasím s Pitrsonem a Petrovi se jako tak na oko omlouvám, za ty sebrané iluze. :oops: :smoke2:
Je to bohužel dneska tak, kšeft musí běžet, kdyby fotr z truhly koukal...
Na konec nejsi v tom sám, i já se napálil a objednal kdysi z Aukra nějaké doutníky - ne teda značkové kuby, ale z nějaké jiné země, vypadaly nádherně, zlaté ringy, hezké balení i stavba - fakt si s tím někdo dal dost práce. Po zapálení jsem málem omdlel, chuť v puse jako bych si dal žabinec, po druhém prásku jsem myslel že vrchní mně omylem dal do kríglu vodu ve které oplachuje popelníky a po třetím jsem měl dojem, že kouřím šalvěji divotvornou - opravdový děs. Dotníky stály přes litr, takže žádná láce. :smoke4:
Po důkladném oplakání jsem je všechny hodil do sáčku, zašel jsem k Bille, tam jsem je předal vyjevenému bezdomovci, který prvně nevěděl jestli ho nejdu náhodou zlynčovat a asi za dvě hoďky jsem ho zahlédl jak mete u nás po ulici směrem k nádraží v povznesené a spokojené náladě, vyřvávajíc nějaké osvobozenecké písně a rozhazujíc vesele rukama :smoke5: :smoke5:
Tak jsem byl rád, že aspoň někdo z toho může mít radost.
Plyne z toho jedno, že pořád se člověk učí a pořád je hloupý tak, že na tom někdo může vesele vydělávat.

Wehrner
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky

Příspěvekod ZdenekAC77 » 14 lis. 2011, 12:24

Sobpeta píše:Kvalitní doutníky stejně jako tabáky časem zrají.

100% Souhlas
Sobpeta píše:Padesát lidí to tak může dělat a nakrásně mi tvrdit, že jim nikdy tabák nezplesnivěl a stejně mne nepřesvědčí.

Já mám doutníky téměř vždy z ověřených zdrojů, pokud dorazí něco u čeho si nejsem jistý, tak to dám do dřevěné krabičky, kterou používám jako karanténu, vlkost v ní udržuji stejnou jako v humidoru. S plísní jsem se v mém okolí setkal několikrát. Já měl naštěstí vždy jen "méně" škodlivou. Malé bílé tečky na krycím listu, které stačí otřít (pokud se nedostanou k otevřené patě doutníku). Jednou se mi "povedlo" jí chytit i právě na patu doutníku a nevypadala už tak nevinně(byly to větší chomáčky), odnesl to naštěstí jen jeden kousek Zino, ostatní šlo hned z humidoru do vzduchotěsných přepravek a humidor jsem musel vydezinfikovat .. z toho jsem měl skoro infarkt .. Nejhorší by měla být tmavě modrá/ zeleno-černá plíseň (tu měl kamarád) .. chytla se mu na houbičkový zvlhčovač a nemohl se jí zbavit, údajně se to vyřešilo až s pořízením krystalického zvlhčovače..
Uživatelský avatar
ZdenekAC77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 292
Věk: 36
Registrován: 07 říj. 2011, 15:36
Bydliště: Praha

Re: Doutníky

Příspěvekod Dino » 14 lis. 2011, 19:40

raz som aj ja dostal plesen, nastastie iba na tej absorbcnej hubke co bola vo zvlhcovaci. Hubku som vymenil, zvlhcovac a cely humidor pre istotu dezinfikovla, dal som znovu destilovanu vodu. o par dni sa plesen vratila, urobil som znovu to iste a zase sa vratila. okamzite som kupil novy akrylpolymerovy zvlhcovac, plesen sa uz nevratila, zvlhcovac lepsie drzi vlhkost, netreba tak casto doplnat vodu, absolutna spokojnost...
Uživatelský avatar
Dino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 362
Věk: 40
Registrován: 23 úno. 2011, 19:44
Bydliště: SVK - KNM

Re: Doutníky

Příspěvekod Volodus » 16 lis. 2011, 17:01

Umna sa plesen objavila na cigare, zvlhcovaci aj na dreve. Drevo som pretrel isopropanolom, zvlhcovac tiez, cigaru vyhodil (len tu jednu nakazenu).
Polyakrylamidovu napln som kupil novu, ale zozral mi ju pes tak som nechal staru.
Ono totiz spory plesne tam su urcite stale(tazko sa ich zbavit kompletne), je ich vela a len cakaju na vhodnu prilezitost. Takze to drzim na 21C (+/- 1), tym padom sa aj vlhkost drzi na 70-72 a ziadna plesen sa neobjavila uz 4 mesiace(vtedy bol humidor cca 1 tyzden v teplej miestnosti cca 27C, 75-76 vlhkost).
Volodus
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 39
Registrován: 07 zář. 2011, 11:53
Bydliště: Bratislava

Re: Doutníky

Příspěvekod Copatej » 16 lis. 2011, 17:37

:arrow: wehrner
Díky za elaborát :clamp: moc hezky napsané, jen z toho mám výsledný pocit, že už si nikdy z Aukra doutník nekoupím. Na druhou stranu (klepu na dřevo), prozatím z toho, co jem koupil a kouřil jsem měl jen požitek. Opravdu nemám zdaleka "nakouřeno" jako třeba ty a jsem tak moc rád za každý řádek, který napíšeš a za každou větu, kterou Pitrson v klubu na téma doutníků vyřkne... :puffy: Budu holt opatrnější a pokud se napálím jako ostatní, bude to v pořádku. Bez kopanců to nejde nikde...zkušenost je léty prověřená pravda. Díky všem :ok:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Doutníky

Příspěvekod Sobpeta » 16 lis. 2011, 17:53

Když už Míra zmínil to Aukro chtěl bych podotknout, že jsem teď po dva večery pokuřoval doutníky El Credito, které jsme tu před časem skupinově na aukru zakoupili. Musím říci, že jsem velmi spokojen. Hlavně ten první večer byl zážitek téměř dokonalý. Doutník perfektně hořel, dal se kouřit opravdu extrémně pomalu a jemně bez toho, aniž by se u něj projevovaly zhasínací tendence a chuť byla vysoce lahodná. Včera to bylo poněkud horší, patrně to způsobila horší stavba doutníku. Měl jsem malinko problém s hořením, resp. pravidelným odhoříváním, ale nic co by se nedalo zvládnout. Takže výsledný verdikt zní. Kdyby se toho dalo nakoupit opravdu velké množství za slušnou cenu jdu do toho bez váhání. Tu zlodějku, která s tím ovšem začala velmi výnosně na aukru kšeftovat podporovat nehodlám.... :twisted:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků