Sluneční brýle

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Rujir » 28 črc. 2008, 14:33

shero píše:Koupil jsem si brýle s polarizačním filtrem a druhý den jsem je vracel. Děje se mi totiž to, že při rychlejším otočení hlavy/očí se ve vertikálních pruzích rozostřují a zaostřují zvlášť při čtení. Zkoušel jsem jich asi 5 a všechno marný. Šla mi z toho hlava kolem. Ale možná jsem jen pidlovokej.


Ani nie. Hovori sa tomu zle vybrusene sosovky. A kludne sa to moze stat aj na slnecnych okuliaroch. Nemusia to byt ani dioptricke.
Uživatelský avatar
Rujir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 580
Věk: 42
Registrován: 11 srp. 2007, 20:32
Bydliště: Bratislava/Dubnica, SR

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Homer262 » 29 črc. 2008, 17:57

Již dlouho spolehlivě slouží sada Mojave koupená kdysi přes Teleshop. Patero různě zatmavených skel včetně žlutých a jedny polarizační, dvoje obroučky a futrál, vše za 1000. Polarizační byly neocenitelné v autě, bohužel v novém v nich nevidím LCD displej (ve starém kupodivu viditelný byl - asi je každý jiný).
Jinak k těm vietnamským brýlím - tuhle jsem je zkoušel proměřit v optice a opravdu filtrovaly UV tak, jak na nich bylo uvedeno. Ale bylo to jen pár kusů.
Vidíte s polaroidama displeje? Já vidím třeba PDA, ale z vestavěné navigace v autě vidím jenom tmu. Nejsem si jistý, jestli by mělo smysl zkoušet jiné polarizační brejle - v autě jsou mnohem lepší než obyč. sluneční. 8)
Uživatelský avatar
Homer262
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 125
Registrován: 08 srp. 2007, 16:01
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Copatej » 29 črc. 2008, 18:25

Homer262 píše:Již dlouho spolehlivě slouží sada Mojave koupená kdysi přes Teleshop. Patero různě zatmavených skel včetně žlutých a jedny polarizační, dvoje obroučky a futrál, vše za 1000. Polarizační byly neocenitelné v autě, bohužel v novém v nich nevidím LCD displej (ve starém kupodivu viditelný byl - asi je každý jiný).
Jinak k těm vietnamským brýlím - tuhle jsem je zkoušel proměřit v optice a opravdu filtrovaly UV tak, jak na nich bylo uvedeno. Ale bylo to jen pár kusů.
Vidíte s polaroidama displeje? Já vidím třeba PDA, ale z vestavěné navigace v autě vidím jenom tmu. Nejsem si jistý, jestli by mělo smysl zkoušet jiné polarizační brejle - v autě jsou mnohem lepší než obyč. sluneční. 8)


...pokud máš polarizační filtr na brýlích i na obrazovce čehokoliv, tak vidíš jen tmu. Dva filtry jsou nepropustný...
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Pistacik » 29 črc. 2008, 18:43

copatej píše:...pokud máš polarizační filtr na brýlích i na obrazovce čehokoliv, tak vidíš jen tmu. Dva filtry jsou nepropustný...

Závisí od typu polarizačného filra, a polarizácie displeja a prípadného otočenia povrchu s filtrom. Homer, schválne vyskúšaj tie okuliare otáčať, možno v určitom natočení niečo prejde.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Šimi » 29 črc. 2008, 20:27

copatej píše:...pokud máš polarizační filtr na brýlích i na obrazovce čehokoliv, tak vidíš jen tmu. Dva filtry jsou nepropustný...


To nee, každý polarizačná filtr má nějakou osu (rovinu) polarizace. Pokud budou za sebou dva filtry, jejichž osy se kryjí, budeš normálně vidět. Jak začneš jejich osy navzájem pootáčet, bude sklo tmavnout. Při pootočení o 90° nebude vidět nic. Zkus ze srandy pootočit sklo nebo displej, věřím, že pak něco uvidíš.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Copatej » 29 črc. 2008, 21:03

Šimi píše:To nee, každý polarizačná filtr má nějakou osu (rovinu) polarizace. Pokud budou za sebou dva filtry, jejichž osy se kryjí, budeš normálně vidět. Jak začneš jejich osy navzájem pootáčet, bude sklo tmavnout. Při pootočení o 90° nebude vidět nic. Zkus ze srandy pootočit sklo nebo displej, věřím, že pak něco uvidíš.


...takhle nějak mi to bylo řečeno, přesně už nevím. Určitě máš pravdu ty, já koukal přes sluneční brýle s filtrem na obazovku digitálního foťáku a neviděl jsem nic, protože měl taky filtr...
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Pistacik » 30 črc. 2008, 07:32

copatej píše:...takhle nějak mi to bylo řečeno, přesně už nevím. Určitě máš pravdu ty, já koukal přes sluneční brýle s filtrem na obazovku digitálního foťáku a neviděl jsem nic, protože měl taky filtr...

Nie, filter nemal, len svetlo z určitých typov LCD displejov je polarizované. (Je to síce vo finále rovnaký efekt, ale filter tam nieje. )
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Copatej » 30 črc. 2008, 10:16

Pistacik píše:Nie, filter nemal, len svetlo z určitých typov LCD displejov je polarizované. (Je to síce vo finále rovnaký efekt, ale filter tam nieje. )

...aha, tak je to tedy. V tom případě omluva homerovi262, není to tak jak jsem psal, byť tuto informaci dostal jsem od myslíc-si povolaného člověka...
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Homer262 » 30 črc. 2008, 10:41

Tak všem děkuji za rady a vysvětlení.
Vzhledem k tomu, že otáčení auta by byl trochu problém, zkusím točit brejle na gesichtu a podám zprávu o tom, co uvidím. :lol:
Uživatelský avatar
Homer262
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 125
Registrován: 08 srp. 2007, 16:01
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod pitrson » 30 črc. 2008, 16:42

Svetlo LCD je polarizovane, protoze uz prochazi polarizacnim filtrem (2x). Osa polarizace obvykle ale neni ani vertikalni, ani horizontalni, protoze vyrobci asi taky tusi, ze sou bryle s polarizacni folii a jejich majitel by mel problem. Tak tu osu davej do 45° (teda aspon moje monitory, fotak i gps to tak maj :-) takze se na ne da celkem v pohode divat na stojato i na lezato. To, ze neni videt nic, je dost neobvykle, ale staci display pootocit o 30° (idealne 90, ale 30 staci, voto to tmavnuti neni linearni), nebo naklonit hlavu ;-).
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod Homer262 » 30 črc. 2008, 18:35

Navigace je napevno v palubce a naklánět hlavu za jízdy dost dobře nejde. Takže mám asi smůlu.
Divné ale je, že diplej mobilu a PDA normálně vidím! :roll:
Uživatelský avatar
Homer262
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 125
Registrován: 08 srp. 2007, 16:01
Bydliště: Praha

Re: Sluneční brýle

Příspěvekod pitrson » 30 črc. 2008, 19:15

Homer262 píše:Navigace je napevno v palubce a naklánět hlavu za jízdy dost dobře nejde. Takže mám asi smůlu.
Divné ale je, že diplej mobilu a PDA normálně vidím! :roll:

Hmmm, ta navigace bude nejaka vyjimka, asi bych to reklamoval ;-) Mobil a PDA taky zhanou, ale pocitam ze az nekde ve 45-90° uhlu, jak je to obvykle. Jeste me napada, ze by mohla existovat treba nejaka folie, ktera by tu polarizaci pootocila. Kdyz neco najdu, dam vedet...
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 52 návštevníků