Lukostřelba

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Lukostřelba

Příspěvekod OldToby » 01 bře. 2016, 07:20

Jezdecké luky měli stejnou sílu nátahu jakou warbow. Si myslíš, že by se tenkrát dělali s laminací rohoviny kdyby jim stačilo 40 liber :P ? Tolik vystrouháš i z klacku a uděláš ho dost krátký, aby se dal použít na koni. Jestliže má být luk použít vojensky, musí mít nějaké koule, jinak brnění nepřerazí (a tím nemyslím rytíře, ale kroužkovou košili, kožené brnění, takový ten vrstvený kabátec z látky)

Nejsem historik a nic lepší než odkazy na různá fóra jsem teď nenašel, ale už jsem si o tom něco zjišťoval a závěr je takový, že pointou jakéhokoliv luku do války byla síla 80-120lb, no a to jak se k ní dopracovali už záleželo na dostupných surovinách a "knowhow" (Běžné typy klacek dlouhý, klacek rohovino-šlachovitý)
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Lukostřelba

Příspěvekod BATRACHOS » 02 bře. 2016, 00:34

Špatně jsi mne pochopil:

myslel jsem tu techniku nátahu, která dává smysl jedině u dlouhých luků a velké libráže.

Jezdečáky jistě byly i silnější, ale pokud vím, natahovaly se spíš poměrně nakrátko a hlavně :idea: prstenem :idea:
Znám poměrně dost lidí, co střílí dlouhým lukem přes 70 lbs, u jezdečáku znám jedině Myšu. Dřív Houžva a Miky, ale už šli dolů. U jezdečáku to nemá význam.

Je možné, že výjimečně měly historicky i přes 100 lbs, nevím, jezdecké mne nezajímají, ale po pravdě o tom pochybuji - nedává to smysl.
Stejně jako to, co píšeš o prorážení zbroje.
Destruktivní síla u warbow je dána pádem, tj. gravitačním zrychlením a vahou šípu. Síla je nutná k dopravení těžkého šípu daleko a vysoko. Správný welšský lučištník by měl zasahovat oddíl už na 350 metrech vzdálenosti, na 250 to byla podmínka při verbování.
To, co uvádíš, platí jen pro quarterpounder, tedy likvidační šíp poslední záchrany, který se používal zcela výjimečně a většinou v situaci, která stejně končila masakrem lukostřelců.

Jízdní lukostřelec to nepotřebuje, protože si přijede k cíli blíž, může smysluplně mířit, a po výstřelu zdrhne ... :twisted:
A na nějakých 30 m stačí k likvidaci bohatě těch 65 lbs, pokud míříš. Kdežto tehdejší elb začíná na těch 85-90, ale řadově měli 110-120 lbs. Protože šlo o víceméně nemířenou střelbu na oddíl a zásah musel platit kamkoliv.

Lovecké luky začínaly tak na 40-45 lbs a víc než 60-70 bylo zbytečných. A to ta zvířata typu los nebo divočák nebo dokonce medvěd mají fakt konstituci! Z jejich kůže se dělaly velmi úspěšné zbroje a potahy štítů.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Lukostřelba

Příspěvekod OldToby » 02 bře. 2016, 07:12

BATRACHOS píše: a hlavně :idea: prstenem :idea:


Myslím si, že tento argument má význam jenom tureckého luku. Tam je tětiva kraťounká a člověk tam ty 3 prsty pořádně při nátahu nedostane. Nevím, jakou techniku používali Maďaři, když mě o tom někdo poučí tak budu jedině rád. Každopádně Grozer Csaba i Kassai Lajos natahují "evropsky" a mě je ta technika taky sympatičtější (hlavně jsem zatím nesehnal pořádný prsten).

Je pravděpodobné, že používali techniku jako jiné jezdecké národy = nátah prstenem, ale myslím, že u delší konstrukce luku (jako maďarský, mongolský... mají delší tetivu než turecký) to není tak kritické. Hlavní problém je, aby člověk při nátahu nestočil tětivu, což je věcí cviku. Ale jo, uznávám, že na dlouhém luku bez reflexu je to menší problém.

Na druhou stranu většina dnešních sportovních luků jsou krátké a mají reflex, a nevšiml jsem si, že by každý střílel prstenem...
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Lukostřelba

Příspěvekod BATRACHOS » 02 bře. 2016, 18:16

Jasně, jak říkám, jezdecké tak neznám.

Ale pokud vím, tak Maďaři fungují hlavně ve stylu fantasy - vytvořili si pohádku o folklórní lukostřelbě, které je sice zcela neautentická, ale velmi populární a ohromně pomáhá propagaci lukostřelby.

Sportovní luky moc krátké nejsou ... navíc jsou deflexně-reflexní nebo recurve, prostě mají jinou konstrukci.
Co se nátahu týče, běžně se v minulosti natahovalo jen 2 prsty, a naopak moderní sporťáci střílejí vesměs 3 pod, což je indiánská záležitost.
Mediteránní střílí hlavně tradiční střelci a k jízdní se fakt nehodí, byť samozřejmě to mnozí dělají, protože jsou tak naučení.
Co tak já zaslechl, tak mongolové obecně stříleli palcem, ať už s prstenem, nebo bez.
A samozřejmě zakládali vpravo!
Je to jízdní luk. :lol:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Lukostřelba

Příspěvekod OldToby » 02 bře. 2016, 20:36

Jsem taky Maďar... já se tím nijak netajím, že se stylizuji do fantasy, pač rád kombinuju prvky co se mi líbí. Časem možná doplním výbavu tak aby byla věrná ale zatím jde o hobby ne o životní styl.
Nelíbí se mi ale tvoje narážka na "pohádku"

http://www.atarn.org/magyar/magyar_1.htm
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Lukostřelba

Příspěvekod BATRACHOS » 02 bře. 2016, 21:41

Tak to, prosím, neber v žádném případě nijak zle.
Každý národ má svůj folklór, většinou je to zastydlé někde v nacionalismu devatenáctého století, no a občas se objeví něco dosti nového, co se snaží oživit dávno zašlé časy.

Zevnitř toho národního příběhu to nutně vypadá jinak, než zvenčí (z jedné strany velký silný příběh, z druhé půvabná pohádka, co se hezky poslouchá).
Rozhodně nemám v úmyslu zlehčovat ten vnitřní pohled! :!:

Nevím o nějaké kontinuitě lukostřelecké tradice v Maďarsku (třeba se pletu), a co se týče historie a tedy možné věrné rekonstrukce přes 500 let mrtvé praxe ... nepochybně lépe je vše doloženo u starých velkých literárních kultur typu Peršané, Čína, nebo tam, kde je tradice nepřerušená, jako v Koreji a Japonsku.
Tedy pokud mne znalosti neklamou, v podstatě se kopírují východní vzory a přizpůsobují ve stylu "co by asi, kdyby asi", ovlivněno moderní sportovní teorií, to celé ještě s přihlédnutím na mediální atraktivitu.
Což neznamená, že to neprodukuje úctyhodné výkony a že je Maďarsko nepochybně v tradiční lukostřelbě na špici Evropy co se celkové popularity a všeobecné podpory týče.

V Čechách, abych si přisadil na domácí stranu, nevíme o lukostřelcích vůbec nic. Ze středověku nejsou např. ani záznamy o počtech střelců, natožpak o tom, zda měli longbows, nebo reflexní, zatímco Angličani evidovali každý šíp a máme detailní popisy luků, nákresy, a dochované exempláře.

Ale např. kontinuita lukostřelecké instituce od středověku v celé Evropě snad existuje jedině ve Francii, aspoň tradice turnaje snad ještě v Anglii.

Naopak třeba maďarská škola šermu šavlí, ta je v Maďarsku, pokud se ze své šermířské éry pamatuji, nepřerušená a skutečně původní. :ok:

(Je třeba si otevřeně přiznat, že tradiční - tj. neolympijská - lukostřelba se do Evropy vrátila oklikou z Ameriky a oživila se především díky indiánům a americkému zájmu o "native Americans", a že je to výkřik poměrně nedávné doby)
Naposledy upravil BATRACHOS dne 02 bře. 2016, 21:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Lukostřelba

Příspěvekod OldToby » 02 bře. 2016, 21:49

souhlasím, z příchodem pušného prachu to v europě celé zaniklo a lukostřelba se vrátila až jako dámsky sport v kolem konce 19 nebo začátku 20 století. Je to tak?
Resp. Vše bylo zapomenuto než to LARS ANDERSEN NEOŽIVIL!!! VŠICHNI SE KLANEJME!
(nějak jsem si ho při zmínce zapomenutého umění nemohl odpustit. Triky umý klučina pěkné ale ať se už nehraje na spasitele a jánošíka)
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Lukostřelba

Příspěvekod BATRACHOS » 02 bře. 2016, 21:53

Obrázek
Ten jo!
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Lukostřelba

Příspěvekod kanagonda » 15 zář. 2017, 11:32

BATRACHOS píše:Tak ta dobovost je asi spíš ve stylu "na pohodu"? :wink:
... nebo to aspoň z fotek tak vypadá minimálně od pasu dolů ... kalhoty a boty ???

Neber to jako výtku, já jsem poslední, kdo by bazíroval na LH kostýmu.
Ale přece jen označení "dobové" se dnes už posunulo někam o hodně jinam a víceméně se tím rozumí historická věrnost. (což možná i je, jen to holt z té fotky tak nevypadá)

Šípy asi plasťáky končíky, co?
Kdo je dělal, jestli se mohu ptát? Kejval?

Jinak máš asi pořádný nátah, na pořádný jezdečák asi skoro i moc. Máš ho i v reálu? :wink: Zkušenost učí, že po turnajových 150 šípech se nátahy běžně zkracují. :mrgreen:
Jinak super, třeba se někde uvidíme.

image_id: 22754



ty, batrachos, nejseš náhodou Caj? jen že mi ta fotka přišla nějak povědomá:)
Uživatelský avatar
kanagonda
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 42
Registrován: 20 říj. 2010, 14:15

Předchozí

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


cron