Víno, vinice, vinaři

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod ilicz » 12 čer. 2015, 09:48

Kdyby někdo z vás nevěděl co s načatou sobotou, na zrřícenině hradu Cimburka, nedaleko Koryčan se bude konat VI. Cimburský košt vín.
Uživatelský avatar
ilicz
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 67
Věk: 42
Registrován: 11 kvě. 2015, 12:16
Bydliště: Brno

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Rudolf Steiner » 12 čer. 2015, 10:38

Také přihodím odkaz na podobnou akci: http://www.roudnicky-kost.cz/
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Nephrite Fox » 19 lis. 2015, 09:25

Včera jsem se zúčastnila velmi příjemné degustace vín Oty Ševčíka z Bořetic ve vinárně U Tří knížat (Jánská, Brno). Pan Ševčík patří mezi tzv. vinaře autentisti. Vína nechává rok zrát na kvasnicích, uchovává je v akátových sudech a provádí tzv. batonage. Ochutnávali jsme suchá vína, převážně ročníky 2014 a 2013. Mezi vína, která mne osobně zaujala patří Hibernal (2014), Ryzlink Rýnský (2014) — ten byl obzvláště vynikající, Cuvoé Grefty (2014) pojmenováno po kaskádách, jak se kdysi vína pěstovaly a pak mne okouzlila Blanc de Noir Pinot Noir (2014) — zrající v dubových sudech, u tohoto vinař výjimečně, na chuti byl výrazný barrique, kořeněné, mužné. Z červených vín byla zajímavá Frankova (2013) — ideální k archivaci, má tříslo, kyselinku, oproti ročníku 2014 je kulatější, mohutnější (bylo hezky vidět, jak se víno vyvíjí). Sama jsem si pak pořídila do archivu Pinot Noir (2013) — opět má tříslo i kyselinu, alkohol 13,8 (!), působí mohutně. Tak uvidím, kolik let mu dám...

Vína jsou k dostání ve výše zmíněné vinárně, kterou mohu jen doporučit!
Uživatelský avatar
Nephrite Fox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 169
Věk: 34
Registrován: 21 zář. 2014, 18:02
Bydliště: Brno / Praha / Ostrava

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod cechura09 » 19 lis. 2015, 14:53

Mno, jako vinař vím, že loňský ročník kvalitou hrozna mezi nejlepší nepatřil a vysoké přívlastky z něj nebyly.
Tím spíš, pokud sis opravdu pochutnala na rýňáku / právem se o vínu z této odrůdy říká - Král vín a víno králů / 2014, doporučuji
zakoupit několik lahví ( lépe beden) k archivaci, dokud má dobrou cenu. Ryzlink Rýnský je vhodný k delšímu ležení
a díky vyšším loňským kyselinkám z něj může být v roce 2020 mimořádné, špičkové víno. :puffy:
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Rog » 19 lis. 2015, 14:58

cechura09 píše:...
Tím spíš, pokud sis opravdu pochutnala na rýňáku / právem se o vínu z této odrůdy říká - Král vín a víno králů ...


To ja som počul, že toto povedal akýsi francúzky kráľ o tokajskom víne :cool: .
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod bromden » 19 lis. 2015, 15:06

cechura09 píše:Mno, jako vinař vím, že loňský ročník kvalitou hrozna mezi nejlepší nepatřil a vysoké přívlastky z něj nebyly.
Tím spíš, pokud sis opravdu pochutnala na rýňáku / právem se o vínu z této odrůdy říká - Král vín a víno králů / 2014, doporučuji
zakoupit několik lahví ( lépe beden) k archivaci, dokud má dobrou cenu. Ryzlink Rýnský je vhodný k delšímu ležení
a díky vyšším loňským kyselinkám z něj může být v roce 2020 mimořádné, špičkové víno. :puffy:


S tím rýňákem souhlasím. Jde o jednu z odrůd kterou oblibuji (krom RB, vlašáku, Ng a SZ).

A to je pěkně prosím fundovaný názor - vzhledem k mým nebývalým someliérským schopnostem, které jsem prokázal tím, že jsem zvládnul hodnotící stupnici vín (4. Fujtajxl 3. Tyvolejenomesineninicjinýho 2. Dobrý... kur*a co to bylo za dunihlav 1. Dobrý), to určitě bude pravda.

Akorát s tím ležením se mi to ještě nepodařilo prokázat. Respektive ani po 9denním ležením, kterým si poslední lahev z krabice prošla , jsem relevantní změny nezaznamenal.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod cechura09 » 19 lis. 2015, 15:25

Rog píše:
To ja som počul, že toto povedal akýsi francúzky kráľ o tokajskom víne :cool: .




Mám důkaz..... cituji z wiki......

Odrůda je považována za nejkvalitnější odrůdu severních vinohradnických oblastí, má vyšší nároky na polohu. O vínu RR se říká, že je to víno králů a král vín. Víno dosahuje vynikající jakosti, pokud jsou hrozny sklizeny koncem října až začátkem listopadu, protože se aromatické látky vyvíjí především při střídání nižších nočních teplot se slunečnými dny. Poskytuje ve všech jakostních stupních vína s přívlastkem, především však kabinet a pozdní sběr. Výběr z hroznů a výběr z bobulí dává jen v nejlepších letech a při cílené agrotechnice, ale lze se setkat i s víny ledovými. Vhodnost vín RR k dlouhodobé archivaci je známá. Ležením v láhvi vína dosahují špičkové zralosti, mohou se však objevit postupně intenzívnější tóny petrolejové. :smoke3:
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod cechura09 » 19 lis. 2015, 15:31

bromden píše:
S tím rýňákem souhlasím. Jde o jednu z odrůd kterou oblibuji (krom RB, vlašáku, Ng a SZ).

A to je pěkně prosím fundovaný názor - vzhledem k mým nebývalým someliérským schopnostem, které jsem prokázal tím, že jsem zvládnul hodnotící stupnici vín (4. Fujtajxl 3. Tyvolejenomesineninicjinýho 2. Dobrý... kur*a co to bylo za dunihlav 1. Dobrý), to určitě bude pravda.

Akorát s tím ležením se mi to ještě nepodařilo prokázat. Respektive ani po 9denním ležením, kterým si poslední lahev z krabice prošla , jsem relevantní změny nezaznamenal.


Máme kupodivu naprosto stejný nápojový lístek, jen Sylvánské mám na na prvním místě, Sylvánské z vinic zvolna mizí, začíná být veliká vzácnoct .... :yum:
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Rog » 19 lis. 2015, 15:37

cechura09 píše:


Mám důkaz..... cituji z wiki......

Odrůda je považována za nejkvalitnější odrůdu severních vinohradnických oblastí, má vyšší nároky na polohu. O vínu RR se říká, že je to víno králů a král vín. ...


Njn. Keď dáš do googlu "vino kralu kral vin" tak je vysledok Ryňák https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=v%C3%ADno+kr%C3%A1l%C3%BA+kr%C3%A1l+v%C3%ADn tokaj až na 10 mieste
Keď dáš do googlu "vinum regnum rex vinorum" tak to vyzerá inak ;) https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=vinum+regum+rex+vinorum
Ten kráľ bol Ludvík XV :puffy: .
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod cechura09 » 19 lis. 2015, 15:47

Nezbývá nám než věřit, že králové vínům taky rozuměli .... :smoke5:
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Rog » 19 lis. 2015, 15:57

Každopádne ryzlink rýnsky je moja obľúbená odroda, aj keď víno v poslednom čase zanedbávam :puffy: .
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Nephrite Fox » 19 lis. 2015, 16:11

cechura09 píše:Mno, jako vinař vím, že loňský ročník kvalitou hrozna mezi nejlepší nepatřil a vysoké přívlastky z něj nebyly.
Tím spíš, pokud sis opravdu pochutnala na rýňáku / právem se o vínu z této odrůdy říká - Král vín a víno králů / 2014, doporučuji
zakoupit několik lahví ( lépe beden) k archivaci, dokud má dobrou cenu. Ryzlink Rýnský je vhodný k delšímu ležení
a díky vyšším loňským kyselinkám z něj může být v roce 2020 mimořádné, špičkové víno. :puffy:


Ano, ryzáček mne potěšil, to je pravda. Ale k zakoupení jsem zvažovala z bílých vín spíše ten Blanc de Noir. Nakonec ovšem padla volba na Pinot Noir, ten si o tu archivaci vyloženě říkal a sám Ševčík z něj byl nadšen. A je to nejmíň tisíc let, co jsem si koupila poslední láhev červeného...
Uživatelský avatar
Nephrite Fox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 169
Věk: 34
Registrován: 21 zář. 2014, 18:02
Bydliště: Brno / Praha / Ostrava

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod Nephrite Fox » 23 lis. 2015, 09:13

Včera jsme s přítelem otevřeli láhev Samotáře (2014) z vinařství Mezi sklepy, které vlastní Richard Pavka. Jde o odrůdu divokého vína nazývané Chorvát, jenž se vyznačuje vůní a chutí lesních jahod, s podtóny ananasu. Z Čejkovic si pravidelně odvážíme karton tohoto vína. Nikdy mu neodolám! Teď k němu jen vymyslet dobrý tabáček... :smoke1:
Uživatelský avatar
Nephrite Fox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 169
Věk: 34
Registrován: 21 zář. 2014, 18:02
Bydliště: Brno / Praha / Ostrava

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod PoKlaT » 23 lis. 2015, 10:19

Jj. jahůdkové neboli fragolíno je mňamka :yum: pokud vím pěstování chorvátu se zase pomalu rozšiřuje, dá se z toho udělat i krásný Cabernet Sauvignon :wink: I na pohled je to působivá odrůda. :smoke5:
viewtopic.php?f=3&t=2416&start=90#p270631
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Víno, vinice, vinaři

Příspěvekod LUBO » 24 lis. 2015, 13:51

A ja som vysadil 40 stromčekov ríbezlí a budem robiť ríbezlák. :-) Podľa účinku výsledný produkt nazvem buď Dancing Bottles alebo Red Delirious.
Objednávky neprijímam, likvidáciu zvládnem sám. ;-)
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 17 návštevníků