Chilli a vše kolem

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod beda » 13 úno. 2014, 22:04

Ono to neni od věci, dát si po nějaký kalbě ostrý jídlo. Mám v živý paměti chlastačku, kdy jsem vykouřil fakt dost tabáku a samý lehčí kusy jako St. Bruno, Condor, Balkan, taky byla Makla atd. Ráno s kočičkou jsem dal kafe, zakouřil si a přestal cejtit malíčky nahoře i dole :| Nepomáhalo nic, horká sprcha, márina, procházka, nic. Prostě brnění a hotovo. Už jsem to několikrát zažil, zůžený cévy. Dorazil jsem do háku na protisměnu vyzvednout přítulku a řekl parťákovi z protiparty ať mi udělá salámovou pizzu s čerstvejma papričkama. Jen jsem ho poprosil, ať je umeje, páč vim jak to chodí. Nevim co tam dělali, ale dostal jsem supr Salerno, posypaný nasekanym syrovym čili i s jadýrkama. Tipuju, že řekl kolegovi ať udělá placku, že zatim připraví papriku a dá ji tam během pečení, tak je to nejlepší, ale nestihl to a tak ji tam dal až po, že se od toho ohřeje :mryellow: MASAKR :twisted: rozehřátá nepřepečená paprička najemno nakrájená i s jadýrkama, rozkydlá v rozpečenym sádle ze salámu zabíjela. Prsty jsem cejtil do minuty po prvnim soustu :mryellow: A sekaná plochá petržel? Dělala s tou červenou moc hezkej barevnej efekt v tom rozmlženym výhledu na hořící svět :ok:

Ono zrovna to Salerno nesneslo tu kejdu z těch papriček mixovanejch v oleji, páč by to dohromady s tim tekutym sádlem z pečenýho salámu byla vražda tuková :mryellow:
Naposledy upravil beda dne 13 úno. 2014, 22:12, celkově upraveno 1
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod anek » 14 úno. 2014, 21:42

Já se taky hlásím k chilli odchylce :twisted:
Něco zkouším na zahradě volně, něco mám na balkoně a něco vevnitř. Z indoor aktivit mám nejlepší zisky a některý loňský kousky mám už teďka v květu, něco před květem. Výjimkou je japonský Takantotsume, na kterým jsem utrhnul dvě papričky v lednu, teď tam je už pár zelených a valí to do květu. Nádhera. Sem zvědavej, jak dlouho to bez vegetačního klidu bude fungovat.
K mým nejoblíbenějším se zařadilo právě Takanotsume pro svou univerzálnost, použitelnost pro širší masu konzumentů a pěknou paprikovou vůni i po nasušení. Z těch ostřejších Manzano Rocoto (mám žlutý, ideální zamrazit), Jamaican Yellow a Trinidad Congo Red (v interiéru nádherná dekorace).

Fascinuje mě, jak na různých fórech se časem stejně objeví vlákno o chilli :yum:
Uživatelský avatar
anek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 360
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2010, 08:35
Bydliště: Olomouc, Ostrava, Brno

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Wardenek » 15 úno. 2014, 09:34

anek: tak chilli je tak trošičku fenomén, řekl bych ;)

Btw už mi miminka klíčej! Trošku jsem jim přitopil pod kotlem a hned je to znát. A překvapilo mě, že klíčí všechny odrůdy...čekal jsem, že Trinidad Scorpion půjde pomaleji, když je to taková exotika. Teď je jen nenechat vyschnout a počkat na listí :-)
Uživatelský avatar
Wardenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 40
Registrován: 07 led. 2014, 12:43
Bydliště: Praha

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Jirka80 » 15 úno. 2014, 10:30

Chlapi, kde sháníte semínka chilli?
Uživatelský avatar
Jirka80
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 110
Věk: 44
Registrován: 04 led. 2012, 09:27
Bydliště: Jihlava

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Wardenek » 15 úno. 2014, 10:37

Na http://www.seminka-chilli.cz. Podle reakcí mají výbornou klíčivost.
Uživatelský avatar
Wardenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 40
Registrován: 07 led. 2014, 12:43
Bydliště: Praha

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Scalex » 15 úno. 2014, 15:34

Omlouvám se za dotaz, který v tomto klubu bude doslova kacířský, ale... mohli byste mi doporučit nějakou odrůdu papriček, která má intenzivní chuť a přitom minimální či dokonce žádnou pálivost?

Na www.koreni.cz si kupuju koření s názvem Chilli Pikant, které navzdory slovu "pikant" není pikantní prakticky vůbec. Je to z nějakých nepálivých papriček, ale přitom to koření má intenzivní chuť chilli, takže je to přímo požehnání pro člověka, který má rád tex-mex jídla, ale nesnáší pálivost. Takže přemýšlím, že bych si doma něco takového pěstoval.

Moje tolerance pálivosti končí zhruba u takové té "sweet chilli sauce for chicken", co prodávají vietnamci. Dál už opravdu nechci zajít a hledám spíš něco ještě méně ostrého.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod RottenFox » 15 úno. 2014, 15:42

Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod klasik51 » 15 úno. 2014, 17:18

Jdu ve stopách Scalexe a také se zeptám. Dostal jsem darnedar - skleník od dědy. Nevim jestli mě chtěl obdarovat, nebo potrestat. :think:
Nevim, jestli se tomu věnovat, nebo zavolat kamaráda s bagříkem. :think: :think:
Nevim, co v tom pěstovat a tak se ptám, dají se v jednom skleníku zasadit chilli papričky a normální papriky? Neni to něco proti něčemu?
Jinak jsem jako Scalex, mám rád pikantní jídla, ale pálivost chilli mám velmi nízko.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Wardenek » 16 úno. 2014, 10:15

Klasiku to je tak, jedni říkají oddělovat, jiní neoddělovat. Já bych neodděloval a žádné mutace sladkých bych se neobával :-) Ještě jsem neviděl, že by někomu zmutovala paprika...max jsem něco zmateného četl, takže za mě...klidně to pěstuj spolu (jen pak bacha při sklizni, ať to nepomícháš ;-) A když bude sladká lehce svědit na jazyku, tak si prostě měl semínko ze svědící papriky.

Scalex...ačkoliv se v této sortě moc nepohybují, tak bych si vybral tuhle - http://www.seminka-chilli.cz/numex-suave-orange-164.html. A proč? Vypadá stejně jako Habaneroska...zmátla by nejednocho paprikáře :-) Je moc pěkná a věřím, že bude i dobrá. Případně bych vybíral v téhle sortě podle vzhledu :-) - http://www.seminka-chilli.cz/chilli-papricky-palivost/mirne-palive-chilli-papricky/. Pálovost max do 2000 shu (cca Jalapeno, které se dává do burgrů atd.)
Uživatelský avatar
Wardenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 40
Registrován: 07 led. 2014, 12:43
Bydliště: Praha

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod mrcos » 16 úno. 2014, 15:45

Pokud budeš mít kultivary jednoho druhu, tak je ti velmi pravděpodobně pomíchaj. Pokud to budou různý druhy, tak by to mělo být v pohodě. Ale vzhledem k tomu, že asi budeš mít jenom sladký a jemně pálivý druhy, tak bych to asi moc neřešil. Já teď čekám, až si vzpomene školitel, mám od něj slíbený ještě nějaký papriky z Indie. Bůh ví, co to je zač :) Ta poslední várka pálila docela slušně. A možná bych měl začít sázet, ještě tady mám nějaký semínka z loňský úrody. Taky původem z Indie. Z vlastní produkce mám ještě Demon Red. Kdyby někdo chtěl, můžu se podělit o cokoliv z toho. (midloch?)
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod Namornik » 16 úno. 2014, 16:20

Já chilli miluju, chleba se špekem cibulí a dobrou nakládanou papričkou neodolám. Naši přivezli i nějaké vzorky z cejlonu a ještě před rozbalením kufru jsme slzeli, jíst se to dalo, ale ta raní stolice :shock: Hubu mám plechovou, čokovoko ne, proto jsem na chilli opatrnej. Spíš by mě zajímalo kde koupit opravdu čersvej pepř, takovej, že při drcení bude kejchat celej barák.
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod mrcos » 16 úno. 2014, 17:01

"Papričky pálej dvakrát" je hodně ovlivněný tím, jak a který se použijou. Když se použijou čerstvý papričky, vykrájí se semínka a ty jádřinec (všechno to bílý), tak je to mnohem líp stravitelný. Krom toho většinu chuti stejně nese dužina, jádřinec a semínka jenom zvyšujou pálivost a to si radši přidám dužiny :)
Nakládaný papričky pálej dvakrát naprosto pravidelně. Sušený taky. To, co se prodává jako mletý chilli, je s největší pravděpodobností šmelc všemožnejch papriček a samozřejmě včetně jádřinců. Zvyk jsem si mít zásobičku čerstvejch v mrazáku - chuť to neztrácí a když se pracuje rychle, tak se dá z papriky uříznout i dost tenoučkej plátek (tj. dávkovat dle potřeby) ještě před tím, než paprika povolí -> může bez obav zpátky do mrazáku.
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod anek » 16 úno. 2014, 17:10

Scalex píše:Omlouvám se za dotaz, který v tomto klubu bude doslova kacířský, ale... mohli byste mi doporučit nějakou odrůdu papriček, která má intenzivní chuť a přitom minimální či dokonce žádnou pálivost?

Na http://www.koreni.cz si kupuju koření s názvem Chilli Pikant, které navzdory slovu "pikant" není pikantní prakticky vůbec. Je to z nějakých nepálivých papriček, ale přitom to koření má intenzivní chuť chilli, takže je to přímo požehnání pro člověka, který má rád tex-mex jídla, ale nesnáší pálivost. Takže přemýšlím, že bych si doma něco takového pěstoval.

Moje tolerance pálivosti končí zhruba u takové té "sweet chilli sauce for chicken", co prodávají vietnamci. Dál už opravdu nechci zajít a hledám spíš něco ještě méně ostrého.


Sladkou papriku kupuju mletou španělskou Astu 180. Ta červená v guláši je pak až jedovatá. Přešel jsem z maďarské Asty 120. Když chcu přiostřit, tak prostě přiostřím něčím co mám.

Na pěstování je zajímavý nepálivý chilli Habanero Lemon. Ze začátku jsem byl z chuti otrávenej, ale pak jsem přišel na to, že plody musí na keříku zůstat dýl. Pak jsou nádherně voňavý po habaneru. Některý plody pálí, ale je to jen takový neviditelný přízrak (50SHU). Momentálně semínka nemám, snad se chytí řízky. Jestli ne, bude muset jistit osivo letošní úroda :joy: Nakrájená do vývaru zvláštně a příjemně provoní.

S tou pálivostí to mám osobně tak, že jsem se ze začátku vyhýbal těm "hajzlům" co musí být v teflonové kapsli, protože i sypké přes jiný materiál protečou. Udělal jsem ale dost zásadní zkušenost. Pal paprik typu Trinidad Congo Red, Bhut Jolokia atp. je jinýho typu, než jak je člověk u feferonek zvyklý. Když přeženete feferonku, tak není v jídle cítit už nic jinýho. Když dáte víc Jolokie, je to brutus, ale pořád je v jídle cítit i takový koření, jako je kmín, nebo majoránka! Takže se toho nebojte. Ono stačí dávat příslušné množství, třeba i jen špičkou párátka a budete na tom stejně (podle mě i líp), jako s míň pálivýma paprikama.
Uživatelský avatar
anek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 360
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2010, 08:35
Bydliště: Olomouc, Ostrava, Brno

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod klasik51 » 16 úno. 2014, 18:33

To je ono, mám rád jídlo, třeba gulášek, lehce pálivej, jak já řikám, aby to tak příjemně štíplo. :wink: A bylo tam znát i ostatní koření.
Jak tam neni nic cítit, než pálivost, rve mi to všechno v těle a bojim se ranní toalety. Tak to prosim neni pro mě. :D
Takovej povedenej gulášek druhý den, kdy se tam všechny ty chuťové nuance propojí a všechny pohárky v puse probudí, to je papajda. :yum:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Chilli a vše kolem

Příspěvekod littlebull » 16 úno. 2014, 19:30

Jako bych to psal sám :ok:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků