Vzpomínky z mládí

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Vzpomínky z mládí

Příspěvekod basa333 » 25 led. 2017, 11:26

25 h za telefon si ještě pamatuji, ale nevzpomínám si, že bych pětadvaceťáky poplivával a roztáčel.... :palm: :lol: co to jako mělo za účel?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod RottenFox » 25 led. 2017, 12:18

Tady bude k vidění ta Zdendovo máničkovská fotka, o které se mluvilo v tom hudebním vlákně?
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod LudoZ » 25 led. 2017, 12:21

"...a každý pionýr z Dejvic musí obstát v pupendu..."
https://www.youtube.com/watch?v=AKWSGOkOHS4
Uživatelský avatar
LudoZ
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 183
Věk: 49
Registrován: 17 led. 2012, 14:42
Bydliště: Bratislava

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod basa333 » 25 led. 2017, 12:31

RottenFox píše:Tady bude k vidění ta Zdendovo máničkovská fotka, o které se mluvilo v tom hudebním vlákně?


jo, tady by byla přesná :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Dapr » 25 led. 2017, 16:08

Když už je to vzpomínání,tohle mne vždycky uvede do vzpomínací nálady
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod klasik51 » 25 led. 2017, 18:13

basa333 píše:25 h za telefon si ještě pamatuji, ale nevzpomínám si, že bych pětadvaceťáky poplivával a roztáčel.... :palm: :lol: co to jako mělo za účel?

Hoj to je vlákno :clamp: to to trvalo, než našel někdo odvahu. :wink:
Jasně 25ti haléřem se volalo v rámci celé Prahy a jak jsem už předhlásal, když se dobře naslinil, přiložil do té škvírky, kam patřil (opatrně pánové s představivostí, stále píšu o vložení mince do telefonního automatu) :wink: a trochu silou jako roztočil do strany, tak se v 99% stalo, že se tam uchytil a mohlo se telefonovat, po skončení hovoru se nepoložilo sluchátko, ale vycitovalo rukou pozvolné zavěšení, ozvalo se jemné cvaknutí a normální tó a mohlo se volat dalšímu děvčeti. Někdy to vydrželo i tři hovory. Při mé frekvenci to nebyla částka zanedbatelná. :smile: Některé budky dokázaly dokonce po takovém hovoru i 25tnik vrátit, to ale bylo potřeba vědět, která to umí.
U Sparty jsem jednu takovou měl. :twisted: Vše to bylo o cviku, ne každý měl na to ručičky. :cool: Později to předělali na 50h a bylo po žížalkách, ten byl těžkej a nefungovalo to. :(
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Cmunda » 25 led. 2017, 21:45

Tak ti nějak nevím, jestli skutečně mluvíš jen o telefonování :think: :smile:
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Copatej » 26 led. 2017, 02:47

:arrow: klasik
Ano, jak Ti rozumím :ok: ....25h jsem na telefonování z veřejných automatů nepoznal. Ovšem za 50h jsem volal rodičům do práce jako 5-ti letý kluk...tuším jen jeden rok...nebo i možná méně...Pak se změnilo volání za 1,-Kč, modré automaty zůstaly ...ale to mělo taky své kouzlo. Existoval totiž takový "šperhák" - drát stočený do tvaru L, který se v daném okamžiku spojení hovoru v mincovním otvoru pootočil - překonal klapku "jakoby mince" a mohlo se mluvit, jak dlouho chtělo...vím to bezpečně...používal jsem to, když jsem ležel jako malej kluk v nemocnici a volal své tetě, která mi četla po telefonu v noci pohádky... :oops: ...než na to přišel personál nemocnice v Krči, zabavil mi "šperhák", vznesl stížnost rodičům a mě potrestali zákazem dívání se na televizi, což bylo na očním pooperačním oddělení opravdu krutým trestem, zvlášť, když jsem byl rád, že jsem došel poslepu k tomu automatu :lol: ...

Jak šel čas, změnil se systém telefonních budek a automatů. Změnil se i systém okrádání státu, což se mi celkem dost zamlouvalo. Telefonní automaty byly žluto-oranžové a vhazovací otvor mincí byl umělohmotný, v levé části přístroje. Už si nevzpomínám, kdo mě to naučil, ale stačilo při vytočení čísla počkat na příjem volajícího - v tu chvíli bacit sluchátikem do umělohmotného otvoru pro vhazování mincí a "ejhle" :D ...hovor byl spojen a to na libovolně dlouhou dobu :D ...A tak se po delší době stávalo, jak se tento fenomén rozšiřoval, že vhazovací umělohmotný otvor né že nefungoval, ale byl tak strašně poničený od tlouku sluchátkem, že byl buď sám na padrť, nebo bylo rozmlácené sluchátko :palm: :lol: ..tedy se člověk z takové budky nedovolal nikam...ovšem takové budky byly vedle sebe dvě, někdy i tři a málokdy se stalo, že byly rozmlácené všechny :twisted: ...vždycky minimálně jedna fungovala...a pokud ne, na dalším rohu byla další skupinka budek... :D :wink:

Pak nastala doba stříbrných automatů...tam zase stačilo ve chvili spojení "lehce prohoupnout" zavěšující klapku sluchátka...tehdy už jsem z automatů tolik nevolal, neboť mě paradoxně "zavolal povolávací rozkaz" :evil: ...a tam už jsem volal dle pravidel a po návratu z vojny si koupil první mobil - 601 - přenosnou telefonní budku :palm: - následně menší aparáty, které vypadaly jako plácačky na mouchy...atd... :smoke5:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod basa333 » 26 led. 2017, 05:50

tenhle patent s drátěným háčkem jsem samozřejmě používal taky, ale bolševik pak na to přišel a udělal takovou vkládací "boudičku" se zapuštěnou vhazovací štěrbinou a bylo po srandě. tam už žádný drát vsunout nešel.

ale vzpomínám si, že jsem jako kluk často (když jsem na to vzpomněl) zvedal tu dřevěnou roštovou podlahu v budce, jestli tam někomu ten 25 h nespadl, často jsem tam nějakou minci našel :wink:

Copatej píše: ... nebo bylo rozmlácené sluchátko :palm: ...

aha, tak tos byl ty :lol: pamatuji, že často, když jsem chtěl volat, tak bylo na telefonu pověšené "sluchátko", které mělo jen rukojeť s mikrofonem :palm: :smoke6: :alfajka:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod klasik51 » 26 led. 2017, 08:33

Hezky jste se proflákli kolouškové :D já jsem to schválně ne těch padesátnících ukončil, kdo se chytne. :twisted: :D :ok:
Jo s tou dřevěnou rošt. podlahou, to máš pravdu Basíno, když jsi to zmínil, tak si to taky uvědomuji, že jsem tam nahlížel. :smile:
A když jsme u těch drobáků, (přeskočíme kuličky) (také i zde bych poprosil se soustředit na hliněné a cíněnky) :cool:
kdopak z vás hrál čáru? A jestli pak vás u toho někdo chytil?
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Fanys » 26 led. 2017, 08:52

Po hliněných kuličkách byly ještě bouchací kuličky.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod basa333 » 26 led. 2017, 08:59

čáru jsme hráli jako vzteklí, na jiřáku nedaleko smradu. tehdy to ovšem všechno vypadalo jinak, nebylo tam metro. trávili jsme tak celé víkendy - 10 x čáru, pak sedět na lavičce, kouřit a plivat pod sebe, pak zase 10 x čáru :wink:
když jsme hráli delší dobu, snažili jsme se plivat tak, aby ta naplivaná louže měla určitý tvar. už tehdy jsme byli šikovní.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Gimli » 26 led. 2017, 10:19

Čáru hrála i moje generace, jak o peníze, tak o céčka. No k telefonním budkám - těch jsem si užil až na intru kvůli děvčatům, dřív jsem toho moc nenatelefonoval. U nás ve vsi měli telefon jen děda s babičkou, bydleli na tehdejším kraji a tak k nim dráty natáhli. Pomatuju si cedulku - Veřejná telefonní stanice -ohlašovna požárů ( úspěšně využito, onehdá nám omylem chytiljezedácký stoh). A pak nám jednou při hudebce ukázal učitel doma dělanou elektrickou kytaru. Místo snímače měla mikrofon, který se dal vyndat ze sluchátka z telefonní budky. Trvalo to dlouho než byly obě dvě budky v dosahu žáků školy opět funkční. Ale zas vzniklo několik údajně heavymetalových skupin :mryellow:
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Breer » 26 led. 2017, 10:50

koncom 90-tych sa často využívala "nekonečná" telefónna karta, len asi po hodine telefonovania do Austrálie ci USA bolo treba zmeniť búdku a popri telefonovaní sledovať okolie, aby nevznikla nepredvídaná situácia, končiaca minimálne pokutou :twisted:
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6013
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

Re: Vzpomínky z mládí

Příspěvekod Vorža » 26 led. 2017, 11:40

Já pamatuji obě měny na telefon. Padesátník se proděravěl, provlékla se režná nit a po ukončení hovoru, ale před zavěšením se padik krásně vytáhl.
Uživatelský avatar
Vorža
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1037
Věk: 69
Registrován: 10 říj. 2011, 14:22
Bydliště: Praha 4

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 9 návštevníků