Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Krhút » 25 bře. 2011, 20:49

Fénix píše:Jsem sám, kdo by nejraději střílel, když slyší spojení "přijdu dýl" ?
:alfajka:

Víc mi vadí "přijdu dýlejc" :mryellow:
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 56
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Fénix » 25 bře. 2011, 21:36

popř. nejdýlejc :plaster:

kdo se nechytá:
příslovce způsobu - ptám se "jak" - Jak dlouho tam budeš ? Dýl než jsme se dohodli. X příslovce času - ptám se "kdy" Kdy přijdeš - Později než jsme se dohodli.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod rour » 25 bře. 2011, 21:50

"Dýl" užívané chybně ve smyslu "později" mně opravdu tahá uši, ale je to hovorový výraz.
Daleko horší jsou výplody v televizi - herci "nabíjejí baterky", fotbalisti "jsou za to rádi", všichni tvrdí, že "to není úspěchu, ale je to o práci" a redaktoři zpravodajství pracují "dvacetčtyři hodin" na tom, aby Ústav pro jazyk český po určité době tyhle zhovadilosti prohlásil za spisovné. :puke:
V hospodě, na poli nebo na hřišti - prosím. Ale ve sdělovacích prostředcích? Podle čeho už pak má národ poznat, co je opravdu čeština?
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod midloch » 25 bře. 2011, 21:53

Fenix: Nevim nejak nerozumim tomu, proc te to tak zere...
Spousta lidi tady na foru pouziva privlastnovani pro stredni rod, i kdyz je to v danem pripade gramaticka picovina (priklad bratrovo fajfka), pan LI zase neustale pise by jsem, by jste atd. (to neni nic proti tobe Zdenku, je to jen priklad) Celkove se skoro denne setkavam s motanim slov prezence/prezentace, nebo inicialy/nacionale apod.
Tudiz kdybych mel hrotit prijdu dyl, tak musim hrotit minimalne vse vyse uvedene....
Uživatelský avatar
midloch
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1271
Věk: 38
Registrován: 14 srp. 2008, 05:51
Bydliště: Praha

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod littlebull » 25 bře. 2011, 21:54

rour :ok: naprosto přesné
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Fénix » 25 bře. 2011, 22:03

midloch - nehrotím, tohle je vlákno pro jazykové zvrácenosti, a mě v tuto chvíli zaujala tato. "By jste" mě sejří asi tak úplně stejně, naopak s "Karlovo Vary" pro změnu pumpuju kamarády já :) (Ale když mi to bylo vyloženo, tak jsem se na to začal soustředit a alespoň se snažím říkat to správně :) )

Ještě abych to upřesnil. Nevadí mi, když to někdo říká - každý mluvíme po svém - ale dnes se mě kdosi snažil přesvědčit, že je to jazykově správně :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Fanys » 25 bře. 2011, 23:04

Fénix píše: ale dnes se mě kdosi snažil přesvědčit, že je to jazykově správně :)

Nechci Vám do toho mluvit, ale mám pocit, že pravidla, co je jazykově správně, mohou být jen u mrtvého jazyka. Živý jazyk se vyvíjí a co Tobě nepřipadá správně může někomu jinému správně připadat.
Na nějaká pravidla stanovená profesory bych se neodvolával, protože ti v tom mají stejný bordel jako právníci v zákonech. Jen kolikrát se měnila pravidla pravopisu během mého života.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Ondra » 26 bře. 2011, 11:39

Dělal jsem si test na tom idnesu a ze 30 bodu jsem dostal 22. :oops:

Mám pro vás takovou menší lahůdku.Jde o výraz "zřejmě".

Každej ho totiž využívá jinak.

Mám to brát, jako něco jistého, možného, neurčitého???Jsou věty, kdy autor v nějakém článku napíše větu obsahující "zřejmě" a já si nejsem jistý, jestli to tak je, nebo autor hádá či odhaduje nebo to tak asi je, ale autor si není jistý?!

Neví někdo?
Uživatelský avatar
Ondra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 98
Věk: 39
Registrován: 26 úno. 2011, 16:08
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Fénix » 26 bře. 2011, 11:47

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste ... ova-zrejme

Nicméně vždy je v tom slově obsažen podíl nejistoty, protože zření záleží na osobě která zří, a tedy co je zřejmě jednomu nemusí být zřejmé druhému - z toho také pramení používání toho slova i v případech, kdy míra jistoty je hodně nízká, zvlášť, když pisatel nepíše o sobě, či píše o něčem, co zřít nelze ( třeba "On si zřejmě myslí, že jsi nechtěl přijít")
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Ondra » 26 bře. 2011, 11:57

Fénix píše:http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/vyznam-slova-zrejme

Nicméně vždy je v tom slově obsažen podíl nejistoty, protože zření záleží na osobě která zří, a tedy co je zřejmě jednomu nemusí být zřejmé druhému - z toho také pramení používání toho slova i v případech, kdy míra jistoty je hodně nízká, zvlášť, když pisatel nepíše o sobě, či píše o něčem, co zřít nelze ( třeba "On si zřejmě myslí, že jsi nechtěl přijít")


Ten odkaz do budoucna bude hodně užitečný :D

Bohužel "zřejmě" se používá tam, kde se to vůbec nehodí a přitom názor autora je zcela klíčový.Např. u Emanuela Vlčka, často v novinách atd.Vůbec nejlepší je, když čtu větu "zřejmě to tak asi bude" :D
Uživatelský avatar
Ondra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 98
Věk: 39
Registrován: 26 úno. 2011, 16:08
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod pepson » 28 bře. 2011, 12:19

Ondra píše:
Ten odkaz do budoucna bude hodně užitečný :D

Bohužel "zřejmě" se používá tam, kde se to vůbec nehodí a přitom názor autora je zcela klíčový.Např. u Emanuela Vlčka, často v novinách atd.Vůbec nejlepší je, když čtu větu "zřejmě to tak asi bude" :D

To je podobná vtákovina ako " Určite to asi tak bude" :wink:
Uživatelský avatar
pepson
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2239
Věk: 49
Registrován: 13 pro. 2008, 19:06
Bydliště: Prievidza

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod BATRACHOS » 28 bře. 2011, 12:46

Fénix píše:http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/vyznam-slova-zrejme

Nicméně vždy je v tom slově obsažen podíl nejistoty, protože zření záleží na osobě která zří, a tedy co je zřejmě jednomu nemusí být zřejmé druhému - z toho také pramení používání toho slova i v případech, kdy míra jistoty je hodně nízká, zvlášť, když pisatel nepíše o sobě, či píše o něčem, co zřít nelze ( třeba "On si zřejmě myslí, že jsi nechtěl přijít")


To je odkud?

Je to totiž nesmysl.
(pokud ten dodatek nepochází od Tebe, tak by to snad mohl vymyslet jen bohemista ... :smoke1: )

Adjektivum "zřejmý" je jedno z nejsilnějších vyjádření jistoty v češtině vůbec.
Používá se jako synonymum latinského "evidentní" (něco, co je vidět samo sebou a není třeba nebo dokonce v extrémních případech ani možno to nějak vysvětlit, příp. doložit).

Krom toho verbální podoby toho kořene (nazírati, zříti, nazříti, substantivizované zření) vyjadřují nejčistší a tedy nejméně subjektivní způsob vnímání.

Pokud by měl být u tohoto kořene VŽDY podíl nejistoty, tak by se musela odvozovat od člověka jakožto druhu.
:roll: :palm: :roll:
Nic jistějšího už totiž nemáme. :!:

Samozřejmě (schválně navrhněte silnější uvození pro tvrzení :wink: ) že kořen souvisí rovněž se slovem názor. A názory mohou býti různé. Za určitých okolností. Za určitých právě ne :!:

Čili, abychom to uzavřeli, je to epistemologicky velice exponované slovo a krásně ukazuje, jak je jeho význam kontextuálně podmíněn. Skrývá dvě poměrně velmi odlišné intence, první správně uvedenou Foiníkem, druhou vyjadřující evidenci jako podmínku řeči a myšlení. Spojuje je zajisté optická metaforika, založená na tzv. indoevropské světelné metaforice.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Ondra » 28 bře. 2011, 19:01

pepson píše:To je podobná vtákovina ako " Určite to asi tak bude" :wink:

Přesně!

Jenže nejhorší na tom všem je, že si přečteš článek, ale nevíš, zda se podle těch informací řídit nebo trochu pochybovat.Přitom se autor takhle vyjadřuje v klíčové části textu.
Místo zřejmě, stačí napsat zcela evidentně, naprosto, určitě, jistěže apod.
Ale on tam prostě nacpe "zřejmě" a třeba to může znamenat naprostou jistotu autora, tak čtenář si jistý být nemůže, protože moc dobře ví, že "zřejmě" se používá skoro všude univerzálním způsobem :smoke6:
Uživatelský avatar
Ondra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 98
Věk: 39
Registrován: 26 úno. 2011, 16:08
Bydliště: Lomnice nad Popelkou

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Mack » 30 bře. 2011, 16:49

:ot:
veliká hádka v jiném fóru....prosím experty....
"Anebo je to tím že bydlím v Československu ? "
myslím si, že před tím "že" by měla být čárka.... :puffy:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Koutek lyngvystycké ůtěchi ;)

Příspěvekod Copatej » 30 bře. 2011, 16:54

Za experta se nepovažuji, ale já bych jí tam napsal :puffy:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků