Dýmka a čaj

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 02 bře. 2016, 08:42

S darjeelingem? Zažil jsem, kdy známá vypila asi 20min. louhovaný zelený dajeeling- odvaha. Následoval velmi zajímavý stav, rozšířené zorničky, pocit létání, euforie. Vše trvalo asi 30min. Čaj byl koupen v prodejně Oxalis.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 02 bře. 2016, 09:20

:arrow: rionel
DJ je samozřejmě výjimečný čaj a vřele doporučuji vyzkoušet. Nicméně charakter jednotlivých čajů z DJ je zásadně ovlivněn obdobím sklizně a tím jaké byly podmínky na té které plantáži. Jednotlivé DJ z různých plantáží a z různého období sběru se od sebou mohou celkem diametrálně lišit. Doporučuji si o tom něco nastudovat, je to na delší povídání a na netu je informací spousty.
Pouze podotknu, že za cca měsíc nebo dva budou k dispozici čerstvé DJ z jarní sklizně, které mají na černý čaj výrazně "zelenější" charakter a vynikají svěžím aroma a květinovou chutí - pro milovníky čaje je to vždycky událost. Poslední léta ovšem bývají čaje z DJ obecně čím dál dražší a čím dál méně kvalitnější (růst kvantity na úkor kvality), proto doporučuji se poohlédnout tak říkajíc "přes kopec" do Nepálu, který produkuje stále lepší a lepší černé čaje charakterem DJ velmi podobné (i když s jistou osobitostí).
Při výběru obchodu se zaměřte hlavně na to, aby nabízeli čaj čerstvý. Většinou je nabídka v ČR dost podobná, protože většina dodavatelů nakupuje čaj na burze. Nechci někoho přímo doporučovat, ale já osobně beru DJ třeba od www.teamountain.cz nebo www.obchodcajem.net. Není také od věci si DJ koupit v nějaké seriozní čajovně a před koupí ho ochutnat a nechat si poradit ohledně přípravy.
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod rionel » 02 bře. 2016, 09:55

Čerstvé čaje, to je úžasná věc. Kupuji si zelené v Praze a je to super. Už ta vůně a barva člověka dostane. Uvidím co vyberu, je toho vážně spousta.
Uživatelský avatar
rionel
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 100
Věk: 40
Registrován: 13 bře. 2013, 10:38
Bydliště: Praha 13

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Poláková Jitka » 02 bře. 2016, 14:32

Přiznávám, že DJ je k dýmce skvelý. K zahození není ani zelenà nebo jantarovà Gaba.
Poláková Jitka
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 21
Věk: 50
Registrován: 21 úno. 2016, 08:28
Bydliště: Pardubice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Poláková Jitka » 02 bře. 2016, 14:39

rionel píše:Jendou jsem dostal vzorek Pu-Erhu a musím říct, že jsem skoro celou noc nespal. Ale čaj mi příliš nesednul, takže jsem si ho ani nekoupil. Je na mě moc zemitý.

A jakou máte zkušenost s darjeelingem? Je opravdu tak dobrý? Případně kde ho koupit, aby to nebyl fake.


DJ nejraději nakupuji v Dobré čajovně tam jsou vždy čerstvé.
Poláková Jitka
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 21
Věk: 50
Registrován: 21 úno. 2016, 08:28
Bydliště: Pardubice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod BATRACHOS » 02 bře. 2016, 18:18

rionel píše:Jendou jsem dostal vzorek Pu-Erhu a musím říct, že jsem skoro celou noc nespal. Ale čaj mi příliš nesednul, takže jsem si ho ani nekoupil. Je na mě moc zemitý.

A jakou máte zkušenost s darjeelingem? Je opravdu tak dobrý? Případně kde ho koupit, aby to nebyl fake.


Jasně,
pu-ery jsou jiná kategorie. :mrgreen:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Poláková Jitka » 02 bře. 2016, 23:00

Pu er taky není špatný, ale ne každému chutná. Jeho zemitá chuť může odrazovat.
Tavzniká dvojí fermentací a tím, ze mezi oběma fermentacemi je naočkován bakteriemi, ktere jsou prospěšné zdraví.
Puer pomáhá trávit tučnou stravu, srovnat žaludek po tom co jste snědli něco špatného a dokonce mi pomohl shubnout.
Sama ho màm doma jako prvni pomoc pro případ, že mi nějakè jídlo nesedne.
Poláková Jitka
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 21
Věk: 50
Registrován: 21 úno. 2016, 08:28
Bydliště: Pardubice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 03 bře. 2016, 10:13

Puer jsem si vyloženě dával před spaním, taky jsem s ním zalečoval když na mě něco lezlo. Poznámka pro bedu samozřejmě to nebyl pravej puer, ale moje použitý vymáchaný fusekle
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod ttygr » 03 bře. 2016, 20:23

já budu zase za rejpala...
co se DJ týče, mám mnohem radši již zmiňované nepály a to z toho důvodu, že poměr cena/kvalita je u nich podstatně vyšší, než u přeceňovaných DJ´s konzumní čaje beru rád od Amany- vezmu VO množství a je na chvíli vystaráno (tady o to nikdo zájem nemá, ale tak během měsíce budu objednávat znova cca 2kg a rád to rozpočítám na víc lidí).
Co se pu-erh týče, jeho výrobní postup je státním pokladem a není znám (pokud se nepletu), můžeme se pouze dohadovat jak ten mazlavej sajrajt vyrábí... mám ale kamaráda, který když s čajema začínal, tak jsem mu řekl, že to ne každému chutná a od té doby skoro jiný čaje nepije :-)
co se DČ týče- není nutně zárukou čerstvosti (tu poznáte podle roku výroby) a určitě ne zárukou kvality. Nějakou dobu u nich už nekupuju- na to jaký průměr prodávají, jsou cenově nehezky vysoko...
jen poznamenám, že se jedná o můj soukromý názor, který nikomu necpu, ale takové mám zkušenosti já za dobu, co se o čaje zajímám.
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod jelen76 » 19 črc. 2016, 21:30

Kamarádi, poradíte prosím jaký černý čaj se hodí na přípravu s mlékem? Jsem na zelené ochucené čaje (třeba Malý Budha od Oxalisu to je moje). Prostě žádný gurmán, ale na radu kolegy jsem k dýmce koštnul černý čaj s mlékem a světe div se, šmakovalo mi to. Jaký doporučíte?
Uživatelský avatar
jelen76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 424
Věk: 47
Registrován: 13 srp. 2014, 18:30
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 20 črc. 2016, 07:31

Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 20 črc. 2016, 11:11

:arrow: Rudolf Steiner
A ten EG pražíš spolu s Rize?

:arrow: Jelen 76
Obecně jsou vhodné všechny silné černé/červené (i pu erh není špatný) čaje, ale mým favoritem je na tohle Assam, ideálně zpracovaný metodou CTC nebo broken (lépe se luhuje), nebo již zmíněný Earl Grey (samotný). Je ale také otázkou, jestli chceš čaj s mlékem, nebo čaj luhovaný v mléce (často se přidávají další přísady jako koření, zázvor apod.).
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 20 črc. 2016, 11:53

Rize pražím jen pokud ho připravuji klasicky. To potom samozřejmě mléko nepřidávám. Jinak s EG jen v konvičce zalévám.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod BATRACHOS » 29 črc. 2016, 23:14

Také mi v tomto ohledu nejvíce sedí Assam, případně Keemun.
Vysloveně vynikající je s mlékem také Gruzín, ovšem ten je poněkud kouřový, to nemusí každému konvenovat.

Jinak de gustibus se nedá dišputýrovat, nicméně zrovna Earl Grey s mlékem je divná kombinace ... bergamot je nakyslá záležitost a ten čaj celý je pojatý do kysela. a kyselé a mléko, to si moc nerozumí. Takže spíš by se mi k němu líbila limetka nebo citron, pokud by se měl něčím školit.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 30 črc. 2016, 17:59

Nevím nejsem chemik, ale je to jen silice, a já jsem na EG nic kyselého...alespoň ve srovnání s jinými čaji..nezaznamenal. Zdá se mi, že to bude spíš o psychice...když to voní po citrusech, tak to bude kyselé :wink: . Jinak mám pocit že v Anglii se EG s mlíkem pije běžně. Osobně bych si ovšem dal s mlíkem raději ten assam.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků