Dýmka a čaj

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Fénix » 06 čer. 2005, 21:55

seng píše:Ok. Tak mala rada, abys nerikal, ze jen kritizuji: opust Oxalis, zkus nakupovat v cajovne, kde berou od nekoho, kdo prodava dobre caje (Amana, Dobra cajovna alias Spolek milcu caje, Teanet, Hoang Orient - vietnamsky caje) resp. muzes zkusit zasilkovou sluzbu (ale osobni nakup je lepsi - seznam cajoven najdes na cajik.paleo.cz)

Dobrych caju je spousta, takze uvedu jen par dobrych, ktery jsou dost vyrazny, aby je ocenil kazdy, a na ktery jsem si vzpomnel. Na pripravu se zeptej tam, kde to budes kupovat....

1) bile caje - kup si Shou Mee, Pai Mu Tan (bila pivonka) je o neco drazsi a lepsi, ale ten rozdil je pro zacatek maly...

2) zelene caje
vyrazne jsou vietnamske (jmena nejsou moc dulezita, ale treba Dac Biet, Xe Sanh), z cinskych bych doporucil Lung Ching (draci studna), Eshan Mao Feng pripadne Huang Shan Mao Feng, z japoncu zkus Senchu resp. Tamaryokucha.

3) cerne resp. cervene caje
Mne osobne chutna Keemun, ale ani Yunnan neni spatny. Jinak z ne-cinskych jsou dobry Nepaly, ceylony a Darjeelingy (je jich moc, ale malokdy narazis na vylozene spatny)

4) Oolongy
Klasika, jsou dobre temer vsechny. Doporucil bych zacit s Vodni vilou, Tie Kuan Yin (zelezna bohyne), nebo lahudkovejsi Tung Ting. Pripadne muzes zkusit mene fermentovane oolongy (blizske zelenym cajum) jako Bao Zhong.

Nabidka je obrovska, staci neco zkusit.

Jo, varovani: caje stejnych jmen od Oxalisu nejsou moc dobre (kvalita je proste hodne uboha)



Máme v čaji dost podobný vkus 8)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod seng » 07 čer. 2005, 09:24

Fénix píše:
Máme v čaji dost podobný vkus 8)


No, vsechny zminene caje mi samozrejme hodne chutnaji (jinak bych je nedoporucil), ale presto tam nejsou me uplne nejoblibenejsi - vyber byl s ohledem na cloveka, ktery jeste "nema vypito".

Takze pro uplnost, nejoblibenejsi, bez roztrideni (nektere uz byly zmineny...):
Gao Shan (fakt doporucuji - dobry maji v cajovne Tie Guan Jin v Praze) , Tung Ting / Jade Oolong, Bai Hao, Pi Luo Chun (...Tai Hu od milcu nejvic), Tian Mu Long Zhu Cha (pozor na ovonene jasminem - cisty mi chutna vic), Bao Zhong, Phuc Long Tra Xanh (vietnamska varianta Bao Zhongu - vyborna), San Bei Xian, Luan Gua Pian, Pu Tuo Fo Cha (jen v cajovne, kdyz si chci udelat radost), Stribrne jahody.

Snad jsem na zadny z nejoblibnejsich nezapomnel... :D
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

Příspěvekod Fénix » 07 čer. 2005, 10:37

seng píše:
Fénix píše:
Máme v čaji dost podobný vkus 8)


No, vsechny zminene caje mi samozrejme hodne chutnaji (jinak bych je nedoporucil), ale presto tam nejsou me uplne nejoblibenejsi - vyber byl s ohledem na cloveka, ktery jeste "nema vypito".

Takze pro uplnost, nejoblibenejsi, bez roztrideni (nektere uz byly zmineny...):
Gao Shan (fakt doporucuji - dobry maji v cajovne Tie Guan Jin v Praze) , Tung Ting / Jade Oolong, Bai Hao, Pi Luo Chun (...Tai Hu od milcu nejvic), Tian Mu Long Zhu Cha (pozor na ovonene jasminem - cisty mi chutna vic), Bao Zhong, Phuc Long Tra Xanh (vietnamska varianta Bao Zhongu - vyborna), San Bei Xian, Luan Gua Pian, Pu Tuo Fo Cha (jen v cajovne, kdyz si chci udelat radost), Stribrne jahody.

Snad jsem na zadny z nejoblibnejsich nezapomnel... :D


V tom případě patřím do té nevypité kategorie, tyhle čajíky neznám. Ale to mi nevadí, protože i tak mi to chutná :lol:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod seng » 07 čer. 2005, 14:26

Fénix píše:V tom případě patřím do té nevypité kategorie, tyhle čajíky neznám. Ale to mi nevadí, protože i tak mi to chutná :lol:


Je jich takova spousta, ze neni mozny znat vsechno... Nehlede na to, ze i ten prvotni seznam obsahuje fakt spoustu dobrych caju, takze jeste aby ti vadilo, ze ti to chutna, kdyz neznas nektery ze zminenych :wink: Navic se u nas pouziva dost transkripci cinstiny (a vselijakych patvaru a kombinaci transkripci), ze je muzes znat, jen jsi je neidentifikoval...

Jinak minimalne tu navstevu v cajovne Guan Yin pro Gao Shan bych ti fakt doporucil - je to lahudka...
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

Příspěvekod ttygr » 09 čer. 2005, 16:23

wow to sem nečekala tolik ohlasů najednou... tak postupně...
je sic hezký nakupovat v dobrý čajovně, ale já si tam pití moc nevychutnám... ty jejich pseudoserepetičky kolem toho mě celkem vaděj... naštěstí jsem byl v hradci schopen si je "vychovat" k obrazu svému a taxe tam chodit dalo...:-) s tim oxalisem je to třeba pravda, maloobchod moc doporučit nemůžu, mám to štěstí, že si tyhle věci kupuji velkoobchodně:-))
ad výběr čaje k dýmce, myslím, že sem tzo napsal srozumitelně. čaj musí být výrazný, pokud má být k dýmce...
oolong jsem už taky zmiňmoval... to abych se teď rozepsal kvýrobě:-)) nacvíc se může někdy třídit piodle % fermentace... čim víc, tim lí-teda blíž k černýmu:-))
to Milos Cerman: za 1. nejde o vývar, ale o výluh, nikoliv z lupení, jak se milně domníváš, ale z flush-ů, tedy vrchních lístků rostliny camellia... jen sem si chtěl rejpnout:-))
jo s tou transkripcí je to pjekně řečeno... místy jsem si nebyl jist, zda mluvíš opravdu o tom samým co myslím, že by to mohlo být...
+povzdechnutí: škoda že není, nebo neznám čajovnu, kde bych si mohl zapálit klasickou dýmku:-((
no, časem bych asi napsal něco dál, ale prosím, aspoň to čtěte:-))
..zký den
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Příspěvekod Fénix » 09 čer. 2005, 16:55

ttygr píše:+povzdechnutí: škoda že není, nebo neznám čajovnu, kde bych si mohl zapálit klasickou dýmku:-((


nikdy jsem tam nebyl, ale měla by být kuřácká čajovna v Praze: Long life:

http://www.cokdyvpraze.cz/cajovny_1.html
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod seng » 09 čer. 2005, 17:43

No, taky jsem tam nebyl, ale Dobra trafika by mela nabizet snad i caje... Nejak to neregistruju, protoze caj a dymku dusledne oddeluji...

Jo, v DC na Vaclavaku (kdybys to tam snesl - je to tam trochu rozletane, malo klidu atd.) tak venku na zahradce na koureni prilis nekoukaji...
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

Příspěvekod piter » 09 čer. 2005, 18:31

Simi, musim se omluvit, dnes sem mel tu cest s Vanilla and Bourbon ovonenym, jez sem si jeste navic pekne osladil a dolil mlickem, a velmi sem si pochutnal . . . . :P Caj samozrejme prumerne kvality, ale to aroma ! :D

Nemci umi udelat velmi chutnou chemii :lol:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Šimi » 09 čer. 2005, 22:58

piter píše:Simi, musim se omluvit, dnes sem mel tu cest s Vanilla and Bourbon ovonenym, jez sem si jeste navic pekne osladil a dolil mlickem, a velmi sem si pochutnal . . . . :P Caj samozrejme prumerne kvality, ale to aroma ! :D

Nemci umi udelat velmi chutnou chemii :lol:


jj :lol:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod ower » 15 čer. 2005, 14:03

pro me je best of tian mu long zhu, long jing a pai mu tan. ovsem k dymce mi nesedi, jsou to preci jen jemnoucke delikatesky. k dymani mam nejradsi preso s mlekem a sodovku a z caju ty vyraznejsi ("tuareg" - matovy slazeny a nebo treba klasiku "anglickou snidani" ci earl grey s mlekem a medem (ci cukrem))
Uživatelský avatar
ower
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 115
Věk: 40
Registrován: 19 bře. 2005, 01:36
Bydliště: hradec králové/praha

Příspěvekod Šimi » 25 črc. 2005, 13:12

Tak jsem konečně zkusil nějaký vámi doporučený čaj a sice OOLONG. Je to dost dobry, brzo zkusim další.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod piter » 25 črc. 2005, 13:15

Šimi píše:Tak jsem konečně zkusil nějaký vámi doporučený čaj a sice OOLONG. Je to dost dobry, brzo zkusim další.


Nejaky mam z limitovane edice Ahmad . . . . no neni to zrovna muj salek caje, ale spatny rozhone neni . . .
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Fénix » 01 srp. 2005, 15:15

Asi to bude ortodoxním čajařům připadat zvrhlé, ale dost dobré čaje (žádný ICE TEA) jsem si teď koupil v 0,33 plechovkách :) Měli je v Hypernově v oddělení exotických potravin a nedalo mi to je nevyzkoušet. Jeden je oolong a druhý zelený čaj, a nejde o nějaký čajový nápoj, ale čistě o "konzervovaný" hotový čaj (bez cukru nebo čehokoliv). Dají se (samozřejmě po přelití) dle libosti ohřát v mikrovlnce :oops: ale překvapivě dobře chutnají i chlazené. Nejvíc mě ale šokovala chuť, která mi připadá opravdu kvalitní, jako z čajovny, a to zvlášť u oolongu.

Není to nic převratného, ale minimálně jako zajímavost to stojí za vyzkoušení. Btw made in Singapour :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 01 srp. 2005, 15:21

Fénix píše:Asi to bude ortodoxním čajařům připadat zvrhlé, ale dost dobré čaje (žádný ICE TEA) jsem si teď koupil v 0,33 plechovkách :) Měli je v Hypernově v oddělení exotických potravin a nedalo mi to je nevyzkoušet. Jeden je oolong a druhý zelený čaj, a nejde o nějaký čajový nápoj, ale čistě o "konzervovaný" hotový čaj (bez cukru nebo čehokoliv). Dají se (samozřejmě po přelití) dle libosti ohřát v mikrovlnce :oops: ale překvapivě dobře chutnají i chlazené. Nejvíc mě ale šokovala chuť, která mi připadá opravdu kvalitní, jako z čajovny, a to zvlášť u oolongu.

Není to nic převratného, ale minimálně jako zajímavost to stojí za vyzkoušení. Btw made in Singapour :)


(zeleny) caj bys nemel pit po 24 hodinach od udelani, sem nekde cetl
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod seng » 01 srp. 2005, 17:25

To jsi cetl temer spravne. Jestlize bys ho nechal postupne vychladat, tak jeho vypitim si skutecne "neudelas dobre". Pokud ho ovsem prudce schladis a zakonzervujes, tak jde o neco jinciho. :wink:
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků