Dýmka a čaj

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Dýmka a čaj

Příspěvekod ttygr » 05 čer. 2005, 14:16

Nebo bych měl napsat spíše čaj a dýmka? Bylo by to možná trefnější, nebudu se zde totiž věnovat dýmce, nebo jejímu popisu, či snad návodu ke kouření, jelikož předpokládám, že návštěvníci těchto stránek již své zkušenosti mají a já bych do tohoto tématu nevnesl nic, co již nebylo řečeno. To se ale nedá říci o čaji, tématu kterému bych se zde rád věnoval. Rád bych vás totiž seznámil s tématy výběru a přípravy čaje a poté bych si dovolil doporučit některé, podle mne, vhodné kombinace k dýmce.
První otázkou je, jaký čaj a jak si mám vybrat. Mohu potvrdit, že ne vždy určuje cena kvalitu. Dlouhým skladováním může čaj ztrácet aromatické látky, také mnoho záleží na zemi původu a dovozci. Jak dlouho je čaj na skladě, se od prodejce mnohdy nedozvíte. Samozřejmě existují prodejci i firmy, které si ale ve svém okolí musí najít každý sám, kteří vám ochotně poradí jaký druh si vybrat. Osobně dávám přednost místu, kde si se mnou příjemně pohovoří, z čehož mohu odhadnout prodejcovy znalosti. Dále je třeba přihlédnout k tomu, zda mi je čaj nabídnut k prohlédnutí (pokud ne a pokud mi toto odepřou i na požádání okamžitě odcházím), při tom lze i sledovat, jak je čaj skladován a jakým způsobem si jej mohu ohodnotit(klasický způsob je, že mi čaj naberou na dřevěnou, popřípadě plechovou lopatku/lžíci (mohl by být třeba i podobný materiál, jako porcelán, ale s tím jsem se ještě nesetkal). Čaj by měl mít znatelnou vůni, neměly by se v něm objevovat silnější větvičky, pouze lístky, pokud je mezi lístky prach, takový, který je i na lístkách, jde o tzv. tips- velmi jemný a kvalitní čaj, tento prach se u černých tipsových čajů nevyskytuje, ale bývá označen na obale.
Jakým způsobem nakoupený čaj skladovat, aby mi vydržel co nejdéle čerstvý? Takto můžete již při nakupování odhadnout, jak na tom čaj bude podle toho, jak jej skladoval prodejce. Tedy, rozhodně neskladujte čaj v papírovém sáčku, do kterého vám jej navážili. Čaj potřebuje minimální, ještě lépe žádný, přístup vzduchu a světla, pro to jsou vhodné plechové krabičky, do kterých ale přeci jenom trochu _táhne_. Mně se nejvíce osvědčily tmavé silné sklenice s broušeným hrdlem- pro nabírání je dobré najít ty s větším průměrem otvoru. Výrobce také často používá vakuované balení, které je podle mě jednou z nejlepších metod uskladnění a pokud máte doma, nebo v práci stroj, který toto dokáže, stačí odebrat si nějaké množství, které mi vystačí na 2-3 týdny a zbytek si vzduchotěsně zavařit:-)))
A nyní bych si dovolil několik drobných poznámek k přípravě. Pokud máme vybraný čaj, je třeba soustředit se také na vodu, neměla by být ani moc tvrdá, ani příliš měkká, i když měkčí je pro louhování vhodnější. Vzhledem k tomu, že každý nemá za barákem ledovec, z něhož je, jak praví Lu-Ju- první čajový mistr, voda na čaj nejlahodnější, ani studánku či vhodný filtr na kohoutku, je možné koupit si vodu balenou. Osobně bych ale doporučil hledat si pro sebe vodu nejvhodnější, každému přece jen sedí něco jiného. Důležité je hlavně hledat… není snad hezčí zážitek, než procházka krajinou k nedaleké studánce s dýmkou v ústech:-). Další, často opomíjenou složkou přípravy je nahřátí, pokud vhodíte lístky do nahřáté konvice, připravíte je na tepelný šok- aromatické látky se začnou pomalu vylučovat a čaj bývá voňavější a všeobecně lépe vylouhovaný. Nahřátí dalšího nádobí (konvice a šálků) již sice není tolik potřebné, i když nepatrný vliv tu může být, ale pokud ještě někoho hostíte, můžete zapůsobit stylovostí:-)).
Dobu louhování by si měl každý nalézt sám, ale obvykle platí 2-5 minut. Nezapomeňte také, že na zelené čaje a oolongy je obvykle třeba vodu zchladit přibližně na teplotu 70- 80°C- pára již nestoupá prudce vzhůru, ale jakoby se převaluje nad hladinou.
A teď konečně k výběru čaje k dýmce. Obvykle bývá vhodnější zvolit čaj s intenzivnějším aroma, osobně dávám přednost neovoněným čajům. Ideální se zdají být čaje vietnamské produkce, které na to, jak se při nákupu, ale i podle barvy nálevu zdají být nevýrazné, dokáží vždy znovu překvapit silou a výrazností (já se nachytám skoro pokaždé) Dalším typem, který bych k dýmce zvolil je přímo z Japonska, ačkoli se sencha zdá vhodná- je výrazná a nenechá se jen tak přebít, pokud vám zachutná, nebojte se připlatit si na jeden z nejdražších čajů- gyokuro, krom toho, že je celkem výrazný, vydrží také spoustu opakovaných zalití. Z Čínské produkce bych vybral spíše polofermentované čaje (oolongy), a to hlavně pro ty, kdo upřednostňují jemné a hladké chutě, u těchto čajů se dá mnohdy zjistit i procento fermentace, k tomu je třeba dodat, že méně fermentované jsou typické květinovým aroma a příjemnou, ale velmi jemnou vůní- což podle mě nelze dost dobře kombinovat s výrazným tabákem, takže bych radil spíše ke kouření pořídit oolong s více procenty a jemné nuance si nechat na vhodnější příležitost. Typickým zástupcem oolongu je železná bohyně (Tie kuan yin), phoenix:) wu- long a pokud vám zachutná, nebojte se také vyzkoušet něco z tchajwanské produkce- země kde se vyrábí nejlepší a také nejdražší oolongy… a samozřejmě se asi nevyhnu zmínce o černém čaji, zde snad není nic, co by se doporučit nedalo, navíc je to k čaji jedna z nejlahodnějších kombinací. Darjeeling s Nepálem jsou kupříkladu země, kde se vyrábí čaj jemnější chuti, zatímco Assam je spíše drsnější. Také existují zajímavé anglické směsi, ty jsou míchány z několika druhů černých čajů a někdy též dovoněny, z nich jsou nejznámější Earl grey (ovoněný bergamotovým olejem) a směsi pro části dne na způsob bed tea, morning tea...
Myslím, že tento drobný úvod by zatím mohl být dostatečný, na případnou reakci se pokusím odpovědět, nebo splácat nějaké další povídání, takovým zajímavým tématem může být srovnání dýmkové a čajové kultury, směsi a vhodné kombinace, které jsou ale spíše věcí individuální, nebo různé jiné drobné poznámky k jednotlivým čajům.[/b]
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Příspěvekod ttygr » 05 čer. 2005, 14:20

no taxe mi to konečně podařilo napsat a hlavně poslat...:-))
vychází to jen z toho na co jsem si momentálně vzpoměl, takže tam třeba budou nějaké ftipné chyby nebo tak, taxe bavte a třeba pošlete nějakou tu připomínku...doufám že je to ve správném foru:-))
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Příspěvekod piter » 05 čer. 2005, 15:12

Tady asi nekdo bude cajar :)

No ja jim nejsem, od toho mam kamarady - s tema by sis asi dobre pokecal. Co se tyce me tak mivam obdobi, kdy caj piju pomerne dost a casto. Diky kamaradu nejsem uplne nevzdelany, ale rovnez do toho nejsem ani prilis zazrany. Mam rad kvalitu a proto samozrejme kdyz caj tak kvalitni sypany . . . Do cajovny obcas chodime (jsem nucen :-)), tady v Ostrave je rozhodne nejlepsi tato:

http://cajovna.infocity.cz/main/uvod.ph ... 0663b0848c

Nejlepsi a nejvetsi vyber caju ve meste za slusne ceny. Zde si pratele nakupuji zasoby, ja pouze jim pripadne darky :)

Co se tyce me tak mam nejradsi cerne caje - Assam, Kenyu, bile (Shou Mei atd.), ze zelenych jen ovoneny Jasminovy. Z ostatnich cerny Lapsang je rovnez zajimava zalezitost :) To by tak bylo asi vsechno. Mozna jeste stoji za zminku, ze pokud existuje neco z ceho je mi opravdu na bliti, tak to jsou zelene japonske caje - k tem mam vztah asi jako Fenix k latakii :)

Jak sem rekl mam rad kvalitu a tu jsem na 100% nasel v produkci anglicke firmy Ahmad. Sypany FTGFOP Assam, OP Ceylon a zeleny Jasmin jsou stalice, nejradsi vsak mam smesku English Breakfast (CTC Ceylon, Assam, Kenya), jez piji hodne silny s mlekem a cukrem (to i Assam). Bergamoty si dam jen obcas na zpestreni (a to Earl Grey prip. No. 1). Darjeeling delaji take super, ale ten nijak zvlast k srdci neprirostl.

No a co se tyce vztahu caj a dymka - no Assam a Breakfast jo, to neni spatna kombinace. Jinak ale ani ne, spis si tohoto uzivam oddelene :smoke5:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Fénix » 05 čer. 2005, 15:41

kua hned jsem dostal chuť na čaj :) Kvůli dýmce ho už dost zanedbávám :roll: , dřív jsem ho velice "baštil" i pokud jde o teorii. Většina sypaných čajíků u mě doma už asi bude trochu přestárlá, ale mám vakuované balení skvělého vietnamského oolongu, tak se na něj asi vrhnu :P
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod seng » 05 čer. 2005, 15:47

Tak nejak si neumim predstavit, ze bych si kvalitni caj dal s dymkou... Dymka by mi asi zabila vsechny jemnejsi chute, ktere mam na caji tak rad... Mozna tak nejakej "obycejnejsi" cajik, ktery clovek bude pit jen tak na zahnani zizne, bych si k dymce dal, ale to bych vlastne kouril dymku a ten caj by byl jen tak naokraj.

Takze muj nazor je: bud si vychutnejte caj nebo dymku, ale ne oboje najednou. Zvlaste dymkari, ktery nejsou v cajich kovani (a pro ty byl asi ten tvuj uvod psany) by k caji lasku neziskali, protoze by ho IMHO moc necitili... Ono nektery jemnejsi zeleny caje (draci oci mi ted napadly) jsou pro zacatecnika naprosto nevyrazne i bez dymky...

Tolik muj nazor.
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

Příspěvekod Nevill » 05 čer. 2005, 16:17

Já na čaj nikdy moc nebyl, ale rád si zapálím dýmku ke kafíčku nebo k pivu... :puffy:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Fénix » 05 čer. 2005, 16:22

super je vodní dýmka s tuniským mátovým čajem 8)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Bohemund » 05 čer. 2005, 16:33

Fénix píše:super je vodní dýmka s tuniským mátovým čajem 8)

Ten čaj jsem párkrát měl(přivezenej z Tunisu), a připadal mi jako seno z pole(vzhledem) :D Ale chuťově je celkem zajímavej. I když mátu si radši sbírám a suším sám.
Jinak mám rád bylinkový čaje(třezalku miluju). Ale mám taky hodně rád englický černý. Earl Grey a jiný radůstky mi zpříjemňují krušný život řeholníka :P
Uživatelský avatar
Bohemund
Účet zrušen
 
Příspěvky: 781
Registrován: 14 pro. 2004, 13:51

Příspěvekod Šimi » 05 čer. 2005, 16:44

Z černých čajů jsem si v poslední době oblíbil sypaný VANILKA A BOURBON od OXALISu. Už ten název připomíná spíš tabáček :smoke1:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod bigdragon » 05 čer. 2005, 16:49

ježíš :shock: co ještě dýmkař musí umět? Když to tak sleduju jsem dýmkařem nějak nedopatřením
- nepiju kafe (ani presso :twisted: )
- nepiju víno
- nepiju čaj
- nečtu Tolkiena

jen to pivo a kořalka (víceméně jakákoliv), asi nejsem ten správný labužník, ale baví mě to :wink: :smoke1:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod seng » 05 čer. 2005, 16:50

Šimi píše:Z černých čajů jsem si v poslední době oblíbil sypaný VANILKA A BOURBON od OXALISu. Už ten název připomíná spíš tabáček :smoke1:


Uz ten nazev naznacuje, ze o ten caj tam moc nejde :wink: Ostane Oxalis je spis na ovocny caje, klasika jim moc nejde...
Uživatelský avatar
seng
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 45
Registrován: 29 led. 2005, 13:44
Bydliště: Slaný

Příspěvekod Simon » 05 čer. 2005, 17:39

seng píše:
Šimi píše:Z černých čajů jsem si v poslední době oblíbil sypaný VANILKA A BOURBON od OXALISu. Už ten název připomíná spíš tabáček :smoke1:


Uz ten nazev naznacuje, ze o ten caj tam moc nejde :wink: Ostane Oxalis je spis na ovocny caje, klasika jim moc nejde...


oxalisu nejde imho nic
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 05 čer. 2005, 17:50

No jo, no.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod country » 05 čer. 2005, 18:03

Nejdu v čajích do specialit, ale jeden tip bych dal k dobru, dělávám to za zimních večerů, když je dopitej bourbon i slivovice: obyčejnej černej Lipton Earl Grey (bergamotová silice) a do něj trochu smetany (Tatra). Nesladit! Nemá to pak chybičku.
To Bidragon: jinak mně čaj nic neříká a Tolkien už vůbec ne. Navíc ani to pivo. Taky se občas takhle cejtím méněcennej. :D
Naposledy upravil country dne 05 čer. 2005, 18:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

Příspěvekod piter » 05 čer. 2005, 18:49

country píše:Nejdu v čajích do specialit, ale jeden tip bych dal k dobru, dělávám to za zimních večerů, když je dopitej bourbon: obyčejnej černej Lipton Earl Grey (bergamotová silice) a do něj trochu smetany (Tatra). Nesladit! Nemá to chybičku.


a kdyz to nebude obycejnej Lipton Earl Grey, ale treba Ahmad nebo Twinings, tak to bude jeste lepsi :) I kdyz teda ja Earla s mlikem(smetanou) ne-e . . .

to Simon: asi tak :) staci uz jen ty pruhledne sklinky, nehlede na to co do vetsiny cpou :? :lol:

bigdragon: dymkar nemusi umet nic :-) neni psano, ze spravny dymkar si svou dymku vychutnava jedine spolu s necim vyjimecnym pri cetbe literatury anglickych spisovatelu :lol: kazdy mame jine chute a zaliby - nekdo treba zas k dymce nepije pivo :)

Simi: No predstav si, ze beztak pouzivaj stejnou aromatizaci jako tabakove firmy u svych "Bourbon and Vanilla" tabaku. Ted se zamysli co je horsi - kourit anebo si to louhovat a varit z toho "caj" ? :) Ja mam teda jasno :?

Fenix: myslels Tuareg ne? Jo ten je raz za cas docela dobry . . . . sladoucky :P Ale radsi bez vodni dymky :puke:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků