Dům dílna zahrada aneb co neumím a potřebuji poradit

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Dům dílna zahrada aneb co neumím a potřebuji poradit

Příspěvekod Simon » 17 črc. 2005, 18:13

bigdragon píše:Tak jsem dostal za úkol odstranit barvu ze dřevěnýho zahradního nábytku (takovej ten stolek a dvě lavky se sklapovacíma kovovýma nožkama ) půjčil jsem si opalovací pistoli a moc mi to nejde ani špachtlí ani kartáčem má někdo zkušenosti?


obrousit(osmirglit), opalovani je nahowno, akorat to smrdi
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Re: Dům dílna zahrada aneb co neumím a potřebuji poradit

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 17 črc. 2005, 18:39

Simon píše:
bigdragon píše:Tak jsem dostal za úkol odstranit barvu ze dřevěnýho zahradního nábytku (takovej ten stolek a dvě lavky se sklapovacíma kovovýma nožkama ) půjčil jsem si opalovací pistoli a moc mi to nejde ani špachtlí ani kartáčem má někdo zkušenosti?


obrousit(osmirglit), opalovani je nahowno, akorat to smrdi


Já dělám v nářadí 9 let, takže vím, že osmirglovat barvu sice jde, ale velmi rychle se Ti papir zalepi. Nejprve je treba tu barvu dostat dolu a pak teprve osmirglovat, natrit zakladovkou a pak si tam dej barvu jakou chces.
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Re: Dům dílna zahrada aneb co neumím a potřebuji poradit

Příspěvekod Simon » 17 črc. 2005, 19:35

Vojtěch Regazzo píše:
Simon píše:
bigdragon píše:Tak jsem dostal za úkol odstranit barvu ze dřevěnýho zahradního nábytku (takovej ten stolek a dvě lavky se sklapovacíma kovovýma nožkama ) půjčil jsem si opalovací pistoli a moc mi to nejde ani špachtlí ani kartáčem má někdo zkušenosti?


obrousit(osmirglit), opalovani je nahowno, akorat to smrdi


Já dělám v nářadí 9 let, takže vím, že osmirglovat barvu sice jde, ale velmi rychle se Ti papir zalepi. Nejprve je treba tu barvu dostat dolu a pak teprve osmirglovat, natrit zakladovkou a pak si tam dej barvu jakou chces.


proto tam bylo to obrousit pred zavorkou :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Graveir » 17 črc. 2005, 21:56

bigdragon píše:špachtle tupá nebyla, ale prostě některá místa ta předchozí barva opustit nechtěla :( . A narazil jsem na další problém takový starý vojenský kufr rozhodl jsem se, že tu barvu taky opálím, ale zřejmě tudy taky cesta nepovede po zahřátí začala vyvěrat jakási vařící kapalina, ale barvě se dolů nechtělo když jsem nahříval o chvíli déle začalo se pálit dřevo :( pokusím se zapojit vrtačku a šmirgl (dráťák vytrhal měkotu a ponechal leta :? )


stary vojensky kufry byly obcas asfaltovany ci fermezovany...to dolu nejde, to spis to hori...a tekutina mohl byt klih ci smola :)
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Graveir » 17 črc. 2005, 21:58

Fénix píše:Ptal jsem se zkušenějších a prý taky existuje něco jako "odstraňovač nátěrů" (chemický)


jo....asi 60% rostok louhu sodneho ci draselneho...ale n edoporucuju delat to doma...delaj to nekteri truhlari a maj tam toho kad, do kery se vejde treba skrin ci postel :)

jinac neco ala bref v piskle je ukrutne drahy na to jaka je toho spotreba...
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Milos Cerman » 18 črc. 2005, 05:26

S čištěním od starých barev to nemusíš zase tolik přehánět. Kde stará barva drží, nech ji tam a natírej přez ní !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod bigdragon » 18 črc. 2005, 05:34

u těch laviček je to v pohodě, ale měl jsem představu, že ten kufr namořím a navoskuju a bude z něj na chatě bar no a to se mi ze starou barvou nepovede :(
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Robur » 18 črc. 2005, 07:06

bigdragon píše:u těch laviček je to v pohodě, ale měl jsem představu, že ten kufr namořím a navoskuju a bude z něj na chatě bar no a to se mi ze starou barvou nepovede :(


Záleží, jestli budeš potom natírat barvou nebo ponecháš přírodní dřevo (mořidle, vosk, olej...). Ve druhém případě opatrně s chemickým odstraňovačem, může zanechat na dřevě světlé a tmavé šmouhy, které se blbě vybrušují, neb jsou dost hluboko. Doporučuju opálit co jde, potom brousit v tomto pořadí:
1) vrtačka + kotouč, zrnitost 40, 60, 80 (kotouč zanechá šrámy, proto je nutná
2) pásová bruska, zrnitost 80, 120, 160, 180
3) vibrační bruska, hranolek podlepený filcem, zrnitost 180 - 240
4) buď lak nebo roztok včel. vosku v oleji nebo jen olej (nejlépe makový, dostane se v malířských potřebách)

Recykloval jsem tímto způsoben již asi 10 ks starých masivních skříní, komod atd. a vypadají super.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod bigdragon » 18 črc. 2005, 11:51

jo chtěl bych přírodní dřevo mořidlo a vosk a tak se asi pokusím použít tu tvoji metodu, ale bude to fuška :)
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Simon » 18 črc. 2005, 12:00

kdyz uz je tady tohle pekny tema, shanim mosazny nyty(velky, tak na spojeni 5-10 cm dreva), srouby a nekoho sikovnyho kdo je schopnej z mosazi neco odlit a vyklepat, poradite?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Graveir » 18 črc. 2005, 12:06

Simon píše:kdyz uz je tady tohle pekny tema, shanim mosazny nyty(velky, tak na spojeni 5-10 cm dreva), srouby a nekoho sikovnyho kdo je schopnej z mosazi neco odlit a vyklepat, poradite?


sorry ale netusim...zkus se zeptat forgiho kdyz tak pekne si hraje s mokume mel by mit kontakty a vedet....co ja vim mosaz toho moc nevydrzi co se tyce zavitu na sroubech, tak leda vzit ocelovy a galvanicky je pokovit na odstin podobnej mosazi... ala vruty do dreva co osu takovy do zlutozlata...
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod tuton » 18 črc. 2005, 12:11

Odstranovac starych nateru - moje matka pouzivala svyho casu nejakou chemii pod komercnim nazvem LAKOSTAN. Je to ale fakt dryak, spotrebuje se pri odstranovani hooooooodne vody, lepe pouzivat venku a ekologum bych se nesveroval. Ale barva se z nabytku doslova loupe. Funguje to, to jo. K dostani v drogeriich (barvach a lacich).
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Robur » 18 črc. 2005, 13:14

tuton píše:Odstranovac starych nateru - moje matka pouzivala svyho casu nejakou chemii pod komercnim nazvem LAKOSTAN. Je to ale fakt dryak, spotrebuje se pri odstranovani hooooooodne vody, lepe pouzivat venku a ekologum bych se nesveroval. Ale barva se z nabytku doslova loupe. Funguje to, to jo. K dostani v drogeriich (barvach a lacich).


Lakostan (jsou i novější přípravky, které se liší jen názvem a cenou, jinak je to to samé - hustý růžový sajrajt, v podstatě silný louh) se hodí spíš na kov, u dřeva je problém
1) se šmouhama -různě tmavá a světlá místa (osobní zkušenost)
2)s vodou, kterou to musíš důkladně umýt a nejlíp neutralizovat octovým roztokem - voda na dřevěný nábytek asi není zrovna to pravé (kroucení atd,)

Pokud se při opalování taví ze dřeva pryskyřice nebo nějaká impregnace, šel bych na to čistě mechanicky-starou barvu brutálně oškrábat starým nožem nebo kusem skla a pak teprve brousit. Existuje i brusný kotouč, který se nzalepuje barvou (dostane se v baumaxech atd.) ale pozor, musí se s tím moc opatrně, nedáš pozor a máš ve dřevě údolí hluboké 5 mm.

Někdo mi taky doporučoval brousící mřížku na sádrokarton, ale s tím zatím nemám zkušenost.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Robur » 18 črc. 2005, 13:17

bigdragon píše:jo chtěl bych přírodní dřevo mořidlo a vosk a tak se asi pokusím použít tu tvoji metodu, ale bude to fuška :)


Jestli chceš aby to vypadalo, tak to bude piplačka, tomu se nevyhneš. :cry:
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Zdenda » 18 črc. 2005, 15:26

Vrtačku už dávno na broušení nepoužívám. 1) má málo otáček 2) nemá stavěný ložiska na tlak z boku. Super práce je s úhlovou bruskou ( flexa). Nutností jsou ochranné brýle a občas respirátor.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků