Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod scorpioo » 15 zář. 2016, 10:04

Fenris 13 - s Temnou Vežou je to tak ako tu už bolo napísané, po prečítaní začnú ostatné knihy majstra dávať vätší zmysel
scorpioo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 25
Věk: 38
Registrován: 24 úno. 2016, 23:00
Bydliště: Šahy, Slovensko

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Dapr » 18 zář. 2016, 11:16

S.King - Pod Kupolí - Četl jsem to po několika letech podruhé a zase objevil něeco nového...
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Kili » 21 lis. 2016, 21:08

Timur Vermes - Er ist wieder da a je to dost povedený. Solidní satira a přitom vážně vtipný. :ok:
Uživatelský avatar
Kili
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 289
Věk: 32
Registrován: 31 říj. 2014, 18:48
Bydliště: Praha 6

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Rog » 22 lis. 2016, 10:17

Neviete doporučiť nejakú kvalitnú beletriu o období konfliktu na balkáne v 90tych rokoch?
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod bob » 22 lis. 2016, 13:39

Párkrát jsem s někým mluvil o balkánském konfliktu, odkázali mne na knihu Nůž. Sice to není o 90. letech, ale nejspíš to bude k věci.

Jako odkaz mi vyskočilo http://postnito.cz/narodni-myty-v-chorv ... -romanu-2/
Uživatelský avatar
bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 523
Věk: 50
Registrován: 13 led. 2009, 20:56
Bydliště: PRAHA Vyšehrad

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Bear » 22 lis. 2016, 14:16

Dočetl jsem Narodili se, aby přežili. Vynikající a emotivní příběh tří židovských lágrorodiček vykreslující prostředí koncentračních táborů a druhoválečnou protižidovskou náladu. Mimochodem jsem hrdý na Horní Břízu, od které žiji, co by kamenem dohodil.

A nyní jsem rozečetl Harry Potter a Prokleté dítě. Člověk nemůže očekávat kvalitu původních knih, ale jako fanda čarodějnického světa HP si to užívám. Do Bradavic se vracím rád :D
Uživatelský avatar
Bear
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 273
Věk: 37
Registrován: 14 čer. 2016, 13:00
Bydliště: Zemětice

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Cmunda » 26 pro. 2016, 21:40

Vánoční klasika, nikoliv od klasika, ale od Terryho Pratchetta - Otec prasátek. HO HO HO :smile:
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod jetam » 26 pro. 2016, 22:38

Uživatelský avatar
jetam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1116
Věk: 40
Registrován: 25 dub. 2015, 16:38
Bydliště: Praha, Konvářka

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod ccxn » 01 bře. 2017, 21:13

Zdravím, stojí za přečtení?
http://www.databazeknih.cz/knihy/dymky-55540

Jinak mohu dopo. http://www.databazeknih.cz/knihy/stiny-nad-baker-street-60127

V osmnácti povídkách od dvaceti předních a uznávaných autorů žánru hororu, detektivky, fantasy a science-fiction se v různých lokacích setkávají fiktivní světy Doyleova mistra racionální dedukce - Sherlocka Holmese - se surreálným universem hrůzných entit z Lovecraftova cyklu Mýtu Cthulhu.
Uživatelský avatar
ccxn
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 79
Věk: 42
Registrován: 12 říj. 2016, 20:44
Bydliště: Mnichovice

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod The Burglar » 26 dub. 2017, 07:59

Příznivcům fantasy žánru bych doporučil autora jménem Brandon Sanderson. U nás je od něho známá předevnším série Mistborn, kterou jsem (zatím) ještě nečetl, ale doufám, že se k ní někdy v budoucnu dostanu, stejně jako ke všem jeho ostatním knihám. Já sám od něho přečetl Vyjednavače, což je velice dobře napsaná a promyšlená kniha, a před nedávnem jsem se zakousl do jeho maratonu Cesta Králů, ze ságy Archiv bouřné záře. První díl má skoro tisíc stran a autor jich v této sérii plánuje deset (zatím jsou na světě dva). Zpočátku je trochu těžké zvyknout si na styl psaní, ale nejsem si jist, jestli je to překladem...
Co mě na Sandersonovi ale tak zaujalo? Je to jeho fantazie. V každém svém díle používá zvláštní prvky magie, zdánlivě nepraktické, ale velice dobře promyšlené. V každém jeho díle (ať už je to Archiv bouřné záře, Elantris, nebo Mistborn) magie funguje jinak, má určitá pravidla a on je schopen na tomto fungování magie postavit prvky svého světa. A ten svět funguje. Ve Vyjednavači se pomocí duší a vysávání barev dají oživit předměty. V sérii Mistborn funguje na spalování kovů. A v Archivu bouřné záře svět postihují tzv. velebouře, které jsou v první řadě neuvěřitelně ničivé, ale také jsou zdrojem jakési magické energie, která se nazývá bouřná záře. A stejně jako mě na Eriksonovi zaujala historie jeho Malazu, tak mě na Sandersonovi zaujaly jeho originální nápady právě ohledně fungování magie. Dnes už se málokdy najde autor, u kterého by byla vidět originální myšlenka. Podívejme se na G. R. R. Martina, A. Sapkowského, dokonce i Tolkiena (nechápejte mě špatně, jejich díla zbožňuju), ale v jejich dílech je pořád vidět inspirace evropským středověkem. Erikson vytvořil v Malazu úplně jiný svět, naprosto odlišný od toho našeho. A stejně tak i Sanderson. Když člověk čte fantasy knihu, většinou v ní najde nějako narážku na naši historii (Martinovy Písně ledu a ohně jsou postaveny zhruba na Válce růží), ale když čtu Sandersonovy knihy, marně pátrám v mysli, a snažím se je přiřadit k něčemu, s čím už jsem se setkal. A jeho knihy pak působí exoticky, a jsou to světy, které je teprve potřeba objevit. Proto mne je tolik baví číst.
...uh, trochu jsem se rozepsal, ale snad moje doporučení někoho osloví :ok:
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 29
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod jetam » 26 dub. 2017, 08:23

Covece, to nezni spatne. Pokud jsi docetl Malaz, tak jsem ochotny ti i verit, ze existuje jeste nejaky dobry fantasy :mryellow:
Uživatelský avatar
jetam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1116
Věk: 40
Registrován: 25 dub. 2015, 16:38
Bydliště: Praha, Konvářka

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod The Burglar » 26 dub. 2017, 09:41

Nu, abych byl upřímný, tak z Malazu teprve první knihu, ale rozhodně mě oslovila, a musel jsem koupit další díly, i když jsem ještě neměl čas se do nich pustit, ale už jsem je konzultoval s přáteli, takže vím, že je to dílo, které stojí za přečtení. Taky je to maraton na delší dobu. Tak jsem začal tím Sandersonem, když z té jeho ságy jsou vydané zatím jen dva díly. Ale Písně ledu a ohně mám zmáknuté celé několikrát, a taky je považuju za velice dobrou sérii - přestože to není vysoká fantasy, je velice šikovně psaná. George Martin je skutečný mistr svého řemesla... i když píše strašně pomalu :cry:
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 29
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod jetam » 26 dub. 2017, 13:14

Aj, tak tady se nepotkame. Pisne ledu a ohne jsou ultimatni sracka = dej ok, mistama dobra rezba, jinak standardni si hrani na stredovek. Ale co me nasralo fakt nejvic, je ta naprosto desiva stylistika = je to napsany na urovni Dana Brovna, a to teda fakt nechces! A to Martin umi psat velmi dobre, viz jeho starsi prace z oblasti Sci-fi.

Malaz stoji za to prave proto, ze to absolutne vybocuje mimo zanr fantasy a hlavne po literarni strance je Ericson opravdu nekde jinde, nez drtiva vetsina radoby pisalku co sviha bezny fantasy a sci-fi. Dej mi vedet, jestli to doctes, moc lidi to do konce nedalo :)
Uživatelský avatar
jetam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1116
Věk: 40
Registrován: 25 dub. 2015, 16:38
Bydliště: Praha, Konvářka

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Fenris 13 » 26 dub. 2017, 15:24

Já Malaz dal a byla to chyba...nic moc jiného z fantasy se pak už číst nedá :D Všechno pak člověku připadá jaksi řídké, bez šťávy a fantazie. Moje nejoblíbenější části jsou Půlnoční vlny a Vichr smrti (Tehol a Bug vládnou!), ačkoliv asi nejemotivnější pasáže jsou ve dvojce (Coltain) a ve trojce (Whiskeyjack). Takže kromě Malazu se vracím už jen ke svému milovanému Warhammeru/WH40k, v angličtině ovšem, překladů by se člověk nemusel dožít. Z další pár autorů nezklame třeba Abercrombie.

Jinak se připojuji k doporučení, od Martina spíš starší kousky z ranku sci-fi, to je paráda i po letech. Led a oheň je po těch pár dílech překombinovaný a utahaný. Naproti tomu Erikson škobrtnul až u osmého dílu :wink:
Uživatelský avatar
Fenris 13
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 212
Věk: 47
Registrován: 25 dub. 2014, 08:54
Bydliště: Praha

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod The Burglar » 26 dub. 2017, 22:36

Nu přiznávám, že Písně jsou psané vcelku těžkopádně, ale stále je to jedno z těch lepších dnešních fantasy. Měl bych se na toho Eriksona taky vrhnout, ale nejdřív musím dokončit toho Sandersona, společně s tím ostatním, co mám půjčeno z knihovny :puffy: Dám vědět, až se tím prokousám - jestli vůbec někdy... bude to dlouhej běh :smoke6:
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 29
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


cron