Onomastika a hlinene tabulky

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Zababa » 05 úno. 2006, 15:42

Milos Cerman píše:Právě mi dorazila fotka :moje vnučka Šárka se při mé cestě na Moravu (před 14ti dny) učí kouřit dýmku.
A šmakuje jí to :smoke5:


Vnučka Šárka má krásný jméno. Je ukrutně starý. Něco o tom vím, protože studuju onomastiku.
Uživatelský avatar
Zababa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 810
Věk: 43
Registrován: 31 led. 2006, 12:21
Bydliště: Lipsko

Příspěvekod bigdragon » 05 úno. 2006, 15:45

Zababa píše: Něco o tom vím, protože studuju onomastiku.


není to nějaká nadávka :shock:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Zababa » 05 úno. 2006, 16:38

bigdragon píše:
Zababa píše: Něco o tom vím, protože studuju onomastiku.


není to nějaká nadávka :shock:


:lol: Kedpak, onomastika je nauka o jménech. Nejen osobních, ale i místních o jménech toků, horstev, a vůbec všeho možnýho co má jméno.
Uživatelský avatar
Zababa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 810
Věk: 43
Registrován: 31 led. 2006, 12:21
Bydliště: Lipsko

Příspěvekod Mack » 05 úno. 2006, 16:53

Zababa píše:
bigdragon píše:
Zababa píše: Něco o tom vím, protože studuju onomastiku.


není to nějaká nadávka :shock:


:lol: Kdepak, onomastika je nauka o jménech. Nejen osobních, ale i místních o jménech toků, horstev, a vůbec všeho možnýho co má jméno.

bezva, z kterého jazykového prostředí jsi odvodil nick Zababa ? z arabského ? (Alibaba...)
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Fénix » 05 úno. 2006, 17:01

mack píše:bezva, z kterého jazykového prostředí jsi odvodil nick Zababa ? z arabského ? (Alibaba...)


Já tipoval původního českého Žlababu :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Nuvolari » 05 úno. 2006, 17:14

Zababa byl přece výpravčí v takovým tom večerníčku o vláčkách :-) Že by odsud: Že by vláčkař? :-)
Uživatelský avatar
Nuvolari
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 384
Věk: 40
Registrován: 15 úno. 2005, 09:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Zababa » 05 úno. 2006, 17:24

mack píše:bezva, z kterého jazykového prostředí jsi odvodil nick Zababa ? z arabského ? (Alibaba...)


No, tak na tuhle otázku jsem čekal. :wink:

Budete se možná divit, ale Zababa je prastarý akadský bůh války, patron pradávného města Kiš. Je zmiňován jako choť bohyně Ištar (Ištařina brána).

Kromě lingvistiky a onomastiky studuju i dávný dějiny blízkýho východu (to hlavně pro to, že se tam učíme mimo jiné sumerštině, akadštině, chetitštině a čteme hliněný tabulky, který nám sdělujou až 5000 let stará poselství). Když jsem objevil, že Zababa není jen ten zlý černokněžník z Pohádek o mašinkách, začal jsem se o tohohle boha zajímat, a používám ho jako přezdívku. Bohužel o něm nevíme o moc víc než jsem sem napsal. Jeho jménem se honosil i jeden mocný vládce (Ur-Zababa, Ur znamená sumersky "pes", ale byla to oblíbená složka jmen statečných válečníků, asi neco jako náš Bivoj :wink:)

Moje ikonka znázorňuje, jak se jméno boha Zababy psalo klínovým písmem starobabylónskýho tvaru. Čte se to zprava shora směrem dolů, pak po sloupcích doleva. Ta hvězdička se nečte, ale kdyby se četla je to sumersky DINGIR "bůh". Píše se čistě jen pravopisně před jména bohů, aby se vědělo, že se nejedná o jméno smrtelníka. Dál to je po slabikách Za-ba-ba.
Uživatelský avatar
Zababa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 810
Věk: 43
Registrován: 31 led. 2006, 12:21
Bydliště: Lipsko

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 05 úno. 2006, 18:20

:shock:
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod country » 05 úno. 2006, 18:45

Taky :shock:

No, máš zajímavou zálibu. Ale kdybys napsal, žes vyrůstal na Pohádkách o mašinkách a že se tvými hrdiny stali Nejvyšší pán železničář, pan Blahoš z výtopny a taky černokněžník ZABABA, získal bys moje nehynoucí sympatie. Když ses tu v týdnu se svým nickem zjevil, zajásal jsem! Ne že bych byl teď nějak rezervovanější, ale už si na tebe dám větší pozor! :lol: :lol:
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

Příspěvekod Zababa » 05 úno. 2006, 18:54

country píše:Taky :shock:

No, máš zajímavou zálibu. Ale kdybys napsal, žes vyrůstal na Pohádkách o mašinkách a že se tvými hrdiny stali Nejvyšší pán železničář, pan Blahoš z výtopny a taky černokněžník ZABABA, získal bys moje nehynoucí sympatie. Když ses tu v týdnu se svým nickem zjevil, zajásal jsem! Ne že bych byl teď nějak rezervovanější, ale už si na tebe dám větší pozor! :lol: :lol:


Na Pohádkách o mašinkách jsem skutečně vyrůstal, moc se mi líbily, četli mi je rodiče, a i nedávno jsem si s chutí přečetl jejich elektronický vydání. Vyrůstal jsem s nimi dokonce ještě před narozením. Když maminka poprosila tatínka, aby jí do porodnice přinesl něco na čtení, dočkala se od něj právě Pohádek o mašinkách. Dodneška občas spráskne ruce a zavzpomíná si na to :lol:

Zababu jsem si zvolil taky proto, abych všechny fanoušky Pohádek o mašinkách vyprovokoval k tomu, aby zapátrali, zda Nauman nečerpal inspiraci k tomuhle jeho pojmenování právě z hliněných tabulek.
Uživatelský avatar
Zababa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 810
Věk: 43
Registrován: 31 led. 2006, 12:21
Bydliště: Lipsko

Příspěvekod country » 05 úno. 2006, 19:13

To je ovšem paráda. A tohle mám moc rád - myslím to prolínání velikých a neslýchaných zvláštností, vědeckých poznatků a podobně, se záležitostmi ryze člověčími a dětsky jednoduchými. Na tom se pozná i hloubka lidský duše, řek bych. S pohádkama o mašinkách jsem na tom podobně, zdědil jsem velmi ohrané vydání z let snad krátce poválečných, načmáral jsem do něj pastelkama klikyháky jako mrňavej barbar, než mě naučili číst. Mám tu knížku dodnes a myslím, že z ní bylo čteno už mýmu tátovi, a to jsem sám dnes fotr patnáctiletýho klacka (taky on si ty pohádky pamatuje, jakpak ne). :D
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

Příspěvekod bigdragon » 05 úno. 2006, 20:08

Ha myslel jsem si to (ohledně té přezdívky) jinak onomastika mi nic neříkala i když jsem to určitě někde slyšel :) A myslím, že tak moc zlý v té pohádce nebyl. Jo měl jsem tuhle knížku moc rád.
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Šimi » 05 úno. 2006, 20:13

bigdragon píše:Ha myslel jsem si to (ohledně té přezdívky) jinak onomastika mi nic neříkala i když jsem to určitě někde slyšel :) A myslím, že tak moc zlý v té pohádce nebyl. Jo měl jsem tuhle knížku moc rád.


Samozřejmě že nebyl zlý. Dyť tam pomáhal některým mašinkám :wink:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Milos Cerman » 05 úno. 2006, 21:30

Zababa píše:Budete se možná divit, ale Zababa je prastarý akadský bůh války, patron pradávného města Kiš. Je zmiňován jako choť bohyně Ištar ....


Docela úspěšně umíš překvapit :smoke3:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Alferi » 05 úno. 2006, 22:01

Kdysi jsme měli jednu přednášku o toponomastice (nauka o místních jménech). Pan profesor se zmiňoval i o tom, že některá jména obcí se obyvatelům moc nezamlouvala, a tak občas z tohoto důvodu docházelo k přejmenování. Jedna obec se kdysi jmenovala Pobipsy, což místním evokovalo, že se u nich pobíjejí psi, což jim nepřipadalo zrovna reprezentativní. A tak se ta ves dnes jmenuje Polipsy. Zvlášť když se to vysloví, tak to zní velice reprezentativně :lol: .
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštevníků