CHEMIE

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

CHEMIE

Příspěvekod rour » 12 dub. 2006, 23:12

Stejně tohle vlákno musím založit - nechci být OT, když na tomto fóru narazím na nějakou zásadní nepřesnost z oblasti chemie.
Přinejhorším sem můžou moderátoři vyhazovat OT, protože chemie pronikne všude!

Takže - do cigaretových papírků se přidává dusičnan draselný pro podporu hoření, ale taky uhličitany nebo oxid titaničitý, a to vše právě pro optimální hoření a barvu popela.

Mimochodem můj názor je, že chemické látky, přidávané do tabáku, nehrají velkou roli, protože při spalování v dýmce vzniká tolik nezdravých chemických zplodin, které svými účinky přebijí spolehlivě použitá aditiva, že tady k diskusi nic není.
:P
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Fénix » 13 dub. 2006, 00:10

To je zase jednou thread, kde si asi moc nepočtu :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod piter » 13 dub. 2006, 00:22

a hned novy thread trochu zaplnime

Milos Cerman píše:
Zababa píše:........ nechce se mi věřit, že by tak malinkej kousíček papírku, kterej s cigaretou vykouříš, nějak zásadně změnil pH kouře.....

Pokud ti příjde do ruky cigaretovej papírek - anebo kousek cigarety, (ne vajgl !) skus ho zapálit a čuchnout si. To je smrad, horší, nežli hořící noviny :roll:

Robur Dobyvatel píše:Možná to bude síranem sodným, který se přidává do cigaretového papíru aby cigareta nezhasínala.Dýmka nebo doutník zhasne, ale odložená cigareta v popelníku dohoří až do konce. To není způsobeno tabákem, nýbrž právě tím obohaceným papírem.

rour píše:Možná jsem nedával ve škole pozor, ale myslím, že síran sodný nemůže hoření podporovat, spíše zpomalovat.To spíše dusičnan nebo dusitan...

Šimi píše:Prozměnu např. fosfor se přidává do pěnových hmot, aby byly samozhášivé :idea:

rour píše:Nikoliv fosfor, ale fosforečnany.
Chlor tě udusí, ale chlorem sloučeným se sodíkem si osolíš...
Možná by stál za to thread Chemie v tabáku nebo tak něco, daly by se napravovat obecně oblíbené omyly...

Milos Cerman píše:Proboha, jenom tohle nééé :!: To bysme zachvíli začali pomlouvat chemický sloření pytlíku na tabák, laku na hlavičku, aromatizaci tabáku, barvu použitou na tisk etikety ..... a nakonec ještě někdo příjde nato, abysme přestali kouřit :!: :!: :!:
Jestli má někdo z chemie strach, má prostě smůlu. :lol:

Simon píše:ad chemie & smula - to je spatnej pristup kterym jen podporujes vyrobce v tom aby ti tam te sracky priste daly jeste vic
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod bigdragon » 13 dub. 2006, 05:02

jen pište chlapci alespoň se něco přiučím ty tři semestry chemie mi moc nedaly (nebavilo mě to) a vy to umíte celkem zábavnou formou :idea:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod jcp » 13 dub. 2006, 07:37

ten oxid titaničitý (titanová běloba) vůbec není specifikum cigaretovejch papírků, běžně se přidává (kvůlivá bílý barvě) do kvalitních, tj. vysokogramážních kancelářskejch papírů - například.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: CHEMIE

Příspěvekod Simon » 13 dub. 2006, 08:24

rour píše:Stejně tohle vlákno musím založit - nechci být OT, když na tomto fóru narazím na nějakou zásadní nepřesnost z oblasti chemie.
Přinejhorším sem můžou moderátoři vyhazovat OT, protože chemie pronikne všude!

Takže - do cigaretových papírků se přidává dusičnan draselný pro podporu hoření, ale taky uhličitany nebo oxid titaničitý, a to vše právě pro optimální hoření a barvu popela.

Mimochodem můj názor je, že chemické látky, přidávané do tabáku, nehrají velkou roli, protože při spalování v dýmce vzniká tolik nezdravých chemických zplodin, které svými účinky přebijí spolehlivě použitá aditiva, že tady k diskusi nic není.
:P


spalovani cisteho tabaku je ciste prirodni proces, na tom neni nic az tak zlyho
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Honzk » 13 dub. 2006, 08:25

Já si myslím, že dusičnany se do cigaret dávají i do tabáku. Na druhou stranu je fakt, že ručně balená cigareta s čistě přírodním papírkem - třeba pure hamp vyrobený z konopnýho papíru - po chvilce sama zhasne, tudíž tam -NO3 asi nejsou.......
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Robur » 13 dub. 2006, 08:36

Tyhle informace jsem měl přímo od výrobce cigaretových papírků - olšanské papírny,ale je to už pár let. Vyrábějí se zde Vážky - cigaretové papírky pro ruční balení.
Na podporu hoření se přidává síran sodný (aspoň v Olšanech), titanová běloba jen v minimálním množství, víc se jí přidávalo do papírků na export.
Ještě se tam přidával uhličitan vápenatý (známější pod názvem vápenec), jakožto plnivo pro úsporu buničiny.
Spořič tabáku se dříve vyráběl barvený do hnědofialova, ale poněvač barvivo znečišťovalo odpadní vodu, vyráběl se později jen bílý a teď se asi přestal vyrábět úplně.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod jcp » 13 dub. 2006, 08:36

Honzk píše:Já si myslím, že dusičnany se do cigaret dávají i do tabáku

Co se stane můžeš vyzkoušet když cígo pokropíš roztokem ledku, necháš uschnout a zapálíš .. ne že by ti to opálilo fousy ale nedoporučoval bych. Btw. kvalitní cigaretovej papír se dálá i ze lnu nebo hadrů (jako bankovní). Ale co se pH kouře týče, nemá to na svědomí papírek. Cigeretovej kouř je kyselej, doutníkovej zásaditej a dýmkovej může bejt jak kyselej, tak i zásaditej.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Robur » 13 dub. 2006, 08:39

ještě jsem si vzpomněl: do papírků pro export do někerých zemí se prý ještě přidával třtinový cukr. Asi pro příjemnější olíznutí ubalené cigarety.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Honzk » 13 dub. 2006, 08:45

jcp píše:Co se stane můžeš vyzkoušet když cígo pokropíš roztokem ledku, necháš uschnout a zapálíš .. ne že by ti to opálilo fousy ale nedoporučoval bych. Btw. kvalitní cigaretovej papír se dálá i ze lnu nebo hadrů (jako bankovní). Ale co se pH kouře týče, nemá to na svědomí papírek. Cigeretovej kouř je kyselej, doutníkovej zásaditej a dýmkovej může bejt jak kyselej, tak i zásaditej.


:lol: to je jasný, ale pro doutnák by se ještě líp hodil KClO3, dokonce by pak možná i vzlétla.......
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milos Cerman » 13 dub. 2006, 13:01

Robur Dobyvatel píše:ještě jsem si vzpomněl: do papírků pro export do někerých zemí se prý ještě přidával třtinový cukr. Asi pro příjemnější olíznutí ubalené cigarety.


To nevím, ale pokud mi paměť slouží - kdysi (ještě před vojnou) jsem kouřil cigarety. Tenkrát (v roce 1962) se sem dovážeky cigarety a doutníky z Kuby. Měli strašně sladkej papírek. Tenkrát se říkalo, že ho kubánci dělají z odpadu po vylisování cukrový třtiny.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod jcp » 14 dub. 2006, 07:27

jj - červená krabička, jmenovaly se VISANT a byly děsně napajcovaný. Ale papír z bagasy těžko - ne že by nešel udělat, ale určitě by nebyl sladkej. Za pátou stolicí je obsah cukru už jen v desetinách procenta a to by to museli ještě přemlít, proprat a vybělit. Bagasou se většinou přímo v tý farbice topí pod kotlem. Btw taky se od bratra Fidela krom doutníků a cigaret vozil i dýmkovej tabák, pokud pamatuješ - ISLA. Celkem kouřitelná čistá V, dost světlá.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Milos Cerman » 14 dub. 2006, 09:37

No a hlavně LIGEROSKY !
Před vojnou jsem s dýmkou jenom laškoval, a tak to byl Kapitán, anebo Nová směs.
Dík Fidelovi jsem ale ochutnal doutníky. No a s cigaretama jsem skončil spolu s vojnou. Potom už jenom dýmku a občas doutník.
Na ten kubánskej tabák si ale nepamatuju.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod country » 14 dub. 2006, 18:07

To asi bylo něco, jako byly Partagasky, ne? To bylo taky fajn kouření, zapaloval bych si to už jedině sedě na míse a s kalhotama až u kotníků. :lol:
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků