Proskripce

NOVÍ NÁVŠTĚVNÍCI SEM! dále: organizační věci, návrhy na zlepšení...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Rog

Příspěvekod Pistacik » 29 kvě. 2008, 11:18

Obrázek
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mack » 11 čer. 2008, 13:58

OT
ptám se na jednu věc, zdůrazňuji, že tohoto fóra se to vůbec netýká...
na jiném mám podezření, že řádně přihlášený uživatel něco píše a stejná osoba už jako neregistrovaná přispívá také, samozřejmě pod jiným nickem. Hraje si na takového dr. Jelkylla a Hida, sám na sebe reaguje. Třeba jeden někoho sejme a druhý ho samozřejmě podpoří tuplem. Dá se to odhalit třeba porovnáním IP adresy těchto přispěvatelů ? I když je zřejmé, že na zmíněném počítači se může střídat více lidí ? Jestli to není výrobní tajemství ... :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Pistacik » 11 čer. 2008, 14:09

Mack píše:... že řádně přihlášený uživatel něco píše a stejná osoba už jako neregistrovaná přispívá také, samozřejmě pod jiným nickem. Hraje si na takového dr. Jelkylla a Hida, sám na sebe reaguje.

A možno o tom ani nevie. Hovorí sa tomu schyzofrénia.
Mack píše:Dá se to odhalit třeba porovnáním IP adresy těchto přispěvatelů ? I když je zřejmé, že na zmíněném počítači se může střídat více lidí ?

Nedá (s určitosťou.). Podľa IP je dobrý nástroj, ale nie všemocný. Pod jednou IP sa môžu hlásiť trebárs stovky užívateľov. Stačí, keď sa hlásia z jednej siete, kde majú neverejné IP adresy. Na fóre sa potom hlásia pod verejnou IP ich brány (ktorá ich neverejné adresy skrýva a vystupuje v ich mene voči internetu)... Veľmi zjednodušene. :wink:

Mimochodom, pre zaujímavosť, ty si sem prispieval z šiestich rôznych adries...
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mack » 11 čer. 2008, 14:40

Pistacik píše:Mimochodom, pre zaujímavosť, ty si sem prispieval z šiestich rôznych adries...

z šesti? :shock:
to by mne zajímalo - 2x jsem měnil počítač, 2x poskytovatele připojení, párkrát připojení z mašiny na úřadě , možná někdy internetkafé, asi čtyřikrát zapoměl přístupové heslo.....som zmätený....ono něco na tom velkém bratru něco je :shock:
teď mám IP 88.103.220.130 , je jedinečná, nebo nějaká skrytá ?
dík za info
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Pistacik » 11 čer. 2008, 15:34

Mack píše:...2x poskytovatele připojení...
Záleží od (zmluvných i technických) podmienok, poskytovateľ nemusí prideľovať IP staticky, ale aj dynamicky, tzn. vždy inú adresu. Za rok sa ti tak adresa môže párkrát zmeniť...
Mack píše:teď mám IP 88.103.220.130 , je jedinečná, nebo nějaká skrytá ?
dík za info
to je verejná adresa, pod touto adresou sú tvoje posledné príspevky. Keď ťa zaujímajú detaily, pošli SZ.
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Příspěvekod Fénix » 11 čer. 2008, 16:29

Mack píše:OT
ptám se na jednu věc, zdůrazňuji, že tohoto fóra se to vůbec netýká...
na jiném mám podezření, že řádně přihlášený uživatel něco píše a stejná osoba už jako neregistrovaná přispívá také, samozřejmě pod jiným nickem. Hraje si na takového dr. Jelkylla a Hida, sám na sebe reaguje. Třeba jeden někoho sejme a druhý ho samozřejmě podpoří tuplem. Dá se to odhalit třeba porovnáním IP adresy těchto přispěvatelů ? I když je zřejmé, že na zmíněném počítači se může střídat více lidí ? Jestli to není výrobní tajemství ... :wink:


nezáleží ani tak na IP jako spíš na IQ takového výtečníka :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod ypres.bass » 11 čer. 2008, 19:52

Fénix píše:nezáleží ani tak na IP jako spíš na IQ takového výtečníka :mrgreen:
hezká hláška...
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Gobey » 19 čer. 2008, 00:16

nějak se mi dneska nechce spát a tak pročítám i méně obvyklé témata, tak jsem narazil na toto.

A v návaznosti na tento problém.

Jak je na foru vyřešena ochrana osobních údajů? V profilu máš datum narození, což je dle zákona 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (snad jsem si číslo zapamatoval správně, dneska jsem v práci tento problém pro klienta řešil :evil: ) osobní údaj.

Nejsem paranoidní a nevadí mi, že je někde vidět jak jsem starý a moje rodné číslo najde každý na www.justice.cz či jinde, ale jde mi spíš o legislativní stránku.

Tím, že máš na serveru osobní údaje, tak fakticky vytváříš databázi a si jejich správce. Řešíš to nějak? Dle toho bláznivého zákona bys měl - oznámení na Úřad pro ochranu osobních údajů a další povinnosti.

- Cvičně jsem si zaregistroval uživatele Gobey - pokus (prosím vymaž tohoto uživatele - nepamatoval jsem si co vše se zaškrtává při registraci). Nikde jsem nenarazil na kolonku, že souhlasím s vedením osobních údajů v databázi. Myslím si, že by tam měla být.

- Pak by tam možná měl být dotaz tohoto znění: uživatel ..... (ve smyslu § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb.) s tím, aby uvedené údaje byly / nebyly dále zpracovávány, zejména zařazeny do jiné databáze.

- A asi by tady podle toho blbého život komplikujícího zákona měla být možnost požádat o vyřazení z databáze. To je sice možné emailem na adminy, ale možná by bylo vhodné na to mít samostatný čudlík :)

Jestli se to už řešilo po této stránce jinde, tak se omlouvám, ale nenarazil jsem na to.

H.

PS: prosím nechápej to jako rejpání, jde mi fakt jenom o obecné teoreticko - právní aspekty fora.
Uživatelský avatar
Gobey
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 370
Věk: 47
Registrován: 02 led. 2008, 19:12
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pistacik » 19 čer. 2008, 08:47

Gobey píše:Jak je na foru vyřešena ochrana osobních údajů? V profilu máš datum narození, což je dle zákona 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (snad jsem si číslo zapamatoval správně, dneska jsem v práci tento problém pro klienta řešil :evil: ) osobní údaj. ...

Ale predsa nikoho nenútime, aby si nastavil dátum narodenia. :wink:
Konkrétne dátum narodenia rieši nová verzia fóra, kde sa nastavený dátum nebude nikde zobrazovať. Dátum je možné nastaviť nekompletné, napríklad len mesiac a deň - potom sa budú oznamovať narodeniny, ale nikto nebude vedieť koľké, alebo len rok - zobrazí sa približný vek, alebo komplet dátum - zobrazí sa presný vek + upozornenie o narodeninách.

Oznamoval som to tu. http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?p=150075#150075

S tým zákonom je to dobrá pripomienka, môžeme dopniť do "registračného prehlásenia", či ako sa tomu nadáva...
Samostatný čudlík nehrozí...
Uživatelský avatar
Pistacik
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 5658
Věk: 46
Registrován: 26 říj. 2007, 13:06
Bydliště: Praha

Příspěvekod Fénix » 19 čer. 2008, 09:08

[quote="Gobey"][/quote]

To je určitě zajímavá otázka, už jsme ji řešili při přípravě nové verze. Když opomenu to, že je ten zákon naprosto dementní, je tu taky fakt, že by při extenzivním výkladu prakticky znemožňoval svobodné fungování internetových diskusí a to už by bylo nejspíš protiústavní.

Povinné je vyplnění pouze e-mailu, to asi osobní údaj nebude.
Zveřejnění dalších údajů je pouze umožněno, a bránit uživatelům v této možnosti mi připadá z hlediska principů skoro závažnější.

Pokud jde o pojem "zpracování", nedá se říct, že jde o "operace, které správce systematicky provádí s osobními údaji", Na server je ukládají, zpřístupňují a zase maží především sami uživatelé.

údaje lze považovat za "zveřejněné osobní údaje"

A nakonec, kdo je "správce"? Já? administrátor ? poskytovatel hostingu ?

Každopádně pokud myslíš že by nějaká vhodná větička v pravidlech toto ošetřila, budu rád za právní pomoc 8)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Gobey » 19 čer. 2008, 09:18

Prezidente, Tys mi vymazal předchozí odpověď nebo to byl ten Němec co mi schovává ty věci ? :D

Je to věc na delší zamyšlení, zejména Tvé poslední dotazy, kde je vlastně tím správcem. Až mi tady skončí nějaký frmol, který se mi tu na stole tvoří, tak se nad tím zamyslím více.

Nemyslím, že by ze současného stavu měl být nějaký problém, ale dokážu si představit uraženého uživatele, který ve své přízemní touze po pomstě podá oznámení na ouřad. Ale to že je člověk paranoidní, to neznamená, že po něm nejdou :wink:

H.

PS: jinak mám čerstvé zásoby St.B. z ostrovů, tak se život zase zdá pozitivní
Uživatelský avatar
Gobey
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 370
Věk: 47
Registrován: 02 led. 2008, 19:12
Bydliště: Praha

Příspěvekod Fénix » 19 čer. 2008, 09:38

Gobey píše:Prezidente, Tys mi vymazal předchozí odpověď nebo to byl ten Němec co mi schovává ty věci ? :D


já nic nemazal :)

Gobey píše:Nemyslím, že by ze současného stavu měl být nějaký problém, ale dokážu si představit uraženého uživatele, který ve své přízemní touze po pomstě podá oznámení na ouřad. Ale to že je člověk paranoidní, to neznamená, že po něm nejdou :wink:


jj, souhlas, z praktického hlediska mi ale připadá pravděpodobné, že sám úřad se bude snažit najít důvod proč to neřešit, protože případná lavina takových případů by určitě byla v rozporu se skutečným účelem toho zákona a měli by hlavně dooost práce navíc :) Ale opatrnosti není nikdy dost.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Gobey » 19 čer. 2008, 09:43

Fénix píše:
Gobey píše:Prezidente, Tys mi vymazal předchozí odpověď nebo to byl ten Němec co mi schovává ty věci ? :D


já nic nemazal :)


tak to je ten Němec, asi jsem to neodeslal :oops: :oops: :D , stejně tam nic zajímavého nebylo :wink:

Jinak s Tebou souhlasím, prakticky to asi nehrozí, ale znáš to, teplý bonz :roll:

H.

PS: dostals ty zástavy?
Uživatelský avatar
Gobey
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 370
Věk: 47
Registrován: 02 led. 2008, 19:12
Bydliště: Praha

Příspěvekod Fénix » 19 čer. 2008, 09:45

Gobey píše:PS: dostals ty zástavy?


jj, je to přesně ta materie, dík Obrázek
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Gobey » 19 čer. 2008, 09:51

ať slouží ku zdraví, nicméně úspěch u jakékoliv zkoušky byl přímo úměrný množství vykouřených dýmek :pipe1:
Uživatelský avatar
Gobey
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 370
Věk: 47
Registrován: 02 led. 2008, 19:12
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Forum Dýmka.net

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


cron