tabaky.cz - reforma třídění

NOVÍ NÁVŠTĚVNÍCI SEM! dále: organizační věci, návrhy na zlepšení...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Rog

tabaky.cz - reforma třídění

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 22:29

Takže když už jsme si ujasnili o co vlastně budeme usilovat, vytvořil jsem raději nový thread, protože "návrh" už se stal poněkud nepřehledným.

Jde o reformu třídění tabáků na tabaky.cz ve volbě "aromatizace" (možno přejmenovat).

Jako nový systém bych použil forgiho "řetězení", aby byl výběr přehledný i pro ty, kteří chtějí pracovat jen se základním dělením.

forgi píše:Takže myslím, že by delenie mohlo byť niečo ako:
1- Aromatické zmesy
1.1 - Lahko aromatizované
1.2 - stredne aromatizované
1.3 - silne aromatizované
2, Neutrálne zmesy
2.1 - Virginie
2.2 - Anglické zmesy
2.3 - Dánske zmesy
2.4 - xxxx
3, Latakiové zmesy
3.1 - s nižším podielom L
3.2 - s vyšším podielom L
3.3 - yyyyy


technicky to vidím tak, že bude při hlednání na výběr, zda chcete hledat "obecně" nebo "podrobně". V prvním případě by byla nabídka podle bodů "1., 2., 3." a ve druhém podle "1.1 , 2.3 atd"

druhá technická změna by spočívala v tom, že by byla volba mezi hledáním "recenzí" a "tabáků" přičemž "tabáky" by hledaly jen "celé" tabáky podle průměrného hodnocení, "recenze" pak jednotlivé recenze.
Tato volba by se samozřejmě vztahovala na všechny vybrané kategorie, tedy ne jen na "aromatizaci", ale také sílu, známku...

Tak, tohle byly, doufám, danosti, a teď k jádru pudla.

Je potřeba vymyslet jednotlivé podkategorie, aby vyhovovaly co nejvíce lidem. Takže směle do toho, dumejte, navrhujte a možná se něco z toho ve výsledku uchytí.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 22:53

Takže můj návrh -

aromatiky - naprosto dostačující
latakie - i když je nekouřím, tak osobně myslím dostačující
příroda - tady si myslím že to bude chtít řešit jinak, Přiznávám, že nemám dostatek zkušeností s cizokrajnými tabáky (teprv ke mně jedou :P ) ani s názvoslovím dánské/anglické (a co americké??, stejně se tam nevtěsná vše a navíc to u nás asi málokdo rozezná) , tak to spíš vidím takhle:

Virginia based (především čistá V)
Burley based a V+B (burley tabáků je málo)
V + P
ostatní (ty 3 kategorie jou podle mě jediné dostatečně obsáhlé, aby stály samostatně. Přitom ale zůstává dost přírodních směsí které tam nevtěsnáme. Takže buď kategorie ostatní (popř z ní postupem času odštěpovat podrobnější, ale... :? ) nebo zkuste něco vymyslet, ale těch kategorií by nemělo být moc... )

ještě poznámka k zamyšlení - V, B, P ... to vše se dá hledat pomocí volby "složení". Takže že bychom přecejen zvolili jiné členění naturálů?
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 16 bře. 2005, 23:07

Fénix píše:Takže můj návrh -

aromatiky - naprosto dostačující
latakie - i když je nekouřím, tak osobně myslím dostačující
příroda - tady si myslím že to bude chtít řešit jinak, Přiznávám, že nemám dostatek zkušeností s cizokrajnými tabáky (teprv ke mně jedou :P ) ani s názvoslovím dánské/anglické (a co americké??, stejně se tam nevtěsná vše a navíc to u nás asi málokdo rozezná) , tak to spíš vidím takhle:

Virginia based (především čistá V)
Burley based a V+B (burley tabáků je málo)
V + P
ostatní (ty 3 kategorie jou podle mě jediné dostatečně obsáhlé, aby stály samostatně. Přitom ale zůstává dost přírodních směsí které tam nevtěsnáme. Takže buď kategorie ostatní (popř z ní postupem času odštěpovat podrobnější, ale... :? ) nebo zkuste něco vymyslet, ale těch kategorií by nemělo být moc... )

ještě poznámka k zamyšlení - V, B, P ... to vše se dá hledat pomocí volby "složení". Takže že bychom přecejen zvolili jiné členění naturálů?


mne se to deleni na danskej a anglickej neutral libi ... vetsinou to vystihuje situaci, pridal bych jen V based(popr. i burley based) a u 1 a 2 bych pridal podskupinu ostatni(ktera by se dala rozdelit casem, pokud by prilis narostla)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod piter » 16 bře. 2005, 23:13

souhlasim s Fenixovym navrhem, co se tyce neutralu da se pouzit oboje, je pravda ze rozdelovat podle slozeni je zbytecne vzhledem k tomu, ze je uz obsazeno v infu u recenze . . . . ovsem ja neutralum az tolik neholduji, cili to necham na jejich milovnicich, ti budou vedet nejlepe jak je rozdelit :)

Jen mi trochu vrta hlavou jak se rozlisi slaby aromatik od stredniho a stredni od vyrazneho :roll: :lol:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 23:29

piter píše:Jen mi trochu vrta hlavou jak se rozlisi slaby aromatik od stredniho a stredni od vyrazneho :roll: :lol:


citem a srovnáním, navíc na jedné nepřesné recenzi nezáleží, protože se to zprůměruje (při vyhledávání "tabák" ) Ale něakou orientační škálu bych tam možná dal, třeba MB Mixture/Peterson sunset/HD B&B...
možná taky lehčí/výraznější/černé...?
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 16 bře. 2005, 23:32

Fénix píše:
piter píše:Jen mi trochu vrta hlavou jak se rozlisi slaby aromatik od stredniho a stredni od vyrazneho :roll: :lol:


citem a srovnáním, navíc na jedné nepřesné recenzi nezáleží, protože se to zprůměruje (při vyhledávání "tabák" ) Ale něakou orientační škálu bych tam možná dal, třeba MB Mixture/Peterson sunset/HD B&B...
možná taky lehčí/výraznější/černé...?

cerne neni moc vystizne oznaceni, dunhill black aromatic je taky cernej jak bota a k holgerum rozhodne nepatri
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 23:32

Simon píše:
Fénix píše:Takže můj návrh -

aromatiky - naprosto dostačující
latakie - i když je nekouřím, tak osobně myslím dostačující
příroda - tady si myslím že to bude chtít řešit jinak, Přiznávám, že nemám dostatek zkušeností s cizokrajnými tabáky (teprv ke mně jedou :P ) ani s názvoslovím dánské/anglické (a co americké??, stejně se tam nevtěsná vše a navíc to u nás asi málokdo rozezná) , tak to spíš vidím takhle:

Virginia based (především čistá V)
Burley based a V+B (burley tabáků je málo)
V + P
ostatní (ty 3 kategorie jou podle mě jediné dostatečně obsáhlé, aby stály samostatně. Přitom ale zůstává dost přírodních směsí které tam nevtěsnáme. Takže buď kategorie ostatní (popř z ní postupem času odštěpovat podrobnější, ale... :? ) nebo zkuste něco vymyslet, ale těch kategorií by nemělo být moc... )

ještě poznámka k zamyšlení - V, B, P ... to vše se dá hledat pomocí volby "složení". Takže že bychom přecejen zvolili jiné členění naturálů?


mne se to deleni na danskej a anglickej neutral libi ... vetsinou to vystihuje situaci, pridal bych jen V based(popr. i burley based) a u 1 a 2 bych pridal podskupinu ostatni(ktera by se dala rozdelit casem, pokud by prilis narostla)


ad ostatní - nejsem proti, i když mně teď nenapadá tabák který by nešel zařadit?

ad příroda - Taky jsem nad tím přemýšlel, ale není to matoucí? Přeci Dánský neutrál může být vlastně čistá V, stejně tak i anglický, jak pak rozlišit co kam patří když tam bude navíc i "V based" třída. Leda to označit jako "ostatní V"...

Možná kdyby někdo zapátral, jak to třídí v zahraničí...?
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod piter » 16 bře. 2005, 23:39

ono zprvu to oznaceni danske/anglicke se mi take moc nezdalo - ovsem kdyz se nad tim zamyslim tak vim (a to nemluvim o zkusenejsich, co neutralum holduji) co si mam pod pojmem dansky vybavit - takovy uhlazenejsi, jemnejsi, sladsi atd (nehlede na slozeni) a anglicky pak vetsinou byva ten "pravy silny telnaty plnokrevnik" - jednoduse receno lepe se rozdil mezi skupinou neutralu od MB a napr. od SG ci Dunhilla myslim popsat neda. Tak to bylo mysleno?
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Simon » 16 bře. 2005, 23:41

Fénix píše:
ad ostatní - nejsem proti, i když mně teď nenapadá tabák který by nešel zařadit?

ad příroda - Taky jsem nad tím přemýšlel, ale není to matoucí? Přeci Dánský neutrál může být vlastně čistá V, stejně tak i anglický, jak pak rozlišit co kam patří když tam bude navíc i "V based" třída. Leda to označit jako "ostatní V"...

Možná kdyby někdo zapátral, jak to třídí v zahraničí...?


ad ostatni - vzdycky se neco najde :)

ad priroda - asi by se to dalo, ale mas pravdu ze to neni uplne zrejme a ani prilis jednoznacne, co deleni

2 neutraly
2.1 anglicke
2.1.1 V based
2.1.2 B based
...
2.2 danske
2.1.1 V based
2.1.2 B based

je to sice slozity, ale toho privlastku dansky bych se opravdu nezbavoval, prece jen treba V+P z danska je jinde nez anglicka V+P, to stejne plati o burley i ciste V
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod piter » 16 bře. 2005, 23:44

Simon píše:ad priroda - asi by se to dalo, ale mas pravdu ze to neni uplne zrejme a ani prilis jednoznacne, co deleni

2 neutraly
2.1 anglicke
2.1.1 V based
2.1.2 B based
...
2.2 danske
2.1.1 V based
2.1.2 B based

je to sice slozity, ale toho privlastku dansky bych se opravdu nezbavoval, prece jen treba V+P z danska je jinde nez anglicka V+P, to stejne plati o burley i ciste V


tohle vypada dobre, asi by to bylo nejlepsi reseni
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 23:44

ad příroda, co třeba:

anglán
dán
americké
ostatní

a s**t na složení, které se bude prostě hledat přes "složení"??
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 16 bře. 2005, 23:53

Fénix píše:ad příroda, co třeba:

anglán
dán
americké
ostatní

a s**t na složení, které se bude prostě hledat přes "složení"??

taky by to slo
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 17 bře. 2005, 00:05

Simon píše:
Fénix píše:ad příroda, co třeba:

anglán
dán
americké
ostatní

a s**t na složení, které se bude prostě hledat přes "složení"??

taky by to slo


mně se to začíná líbit čím dál tím víc, odklonit se od složení (kromě ultraspecifické latakie) a soustředit se v této kategorii na jiné charakteristiky.
Může se zdát, že to třídění (hlavně naturálů) bude dělat problémy začátečníkům, ALE:
při vyhledávání mohou použít "obecné" třídění (ar/př/lat), navíc se to časem naučí
při psaní recenzí mohou nejasnou kolonku nechat nevyplněnou, nebo zařadit jen do "obecného" třídění. Navíc je nepravděpodobné, že by zrovna začátečník recenzoval nějaký nedostupný zahraniční tabák.

Tak jako tak by to ale chtělo nějaké doktrinální vymezení těch "teritoriálních" kategorií, to z Dýmky.tk (= cca z hingise) je nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Fénix » 17 bře. 2005, 20:33

No tak lidi, za celý den žádná připomínka? Neříkejte že to považujete za dokonalé řešení, nevěřím :twisted:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod bigdragon » 18 bře. 2005, 06:19

Tady už mé začátečnické vědomosti končí tohle rozhodně nechám někomu kdo o tabácích ví víc, ale (jestli můžu radit) neodchyloval bych se příliš od Forgiho myšlenky
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Další

Zpět na Forum Dýmka.net

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků