FORUM PRIATELOV TVORBY SVETOVYCH MAJSTROV

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod imagoo » 20 pro. 2005, 13:52

jsem přesvědčen, že tam je jenom začerněná "umělecká" rejha = fligna
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod Simon » 20 pro. 2005, 14:01

Rubenstein píše:Tak to mi teda vysvetlete jak je to udelany, ze to je ze dvou kusu a takhle plynule to prechazi. Dokonce i sam Bigdragon zacal vydavat tak zmatene usudky.


vopakuju, je to jeden kus
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod imagoo » 20 pro. 2005, 14:07

Jo.
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod LUBO » 16 led. 2006, 15:28

tak interview s Michaelom Parksom je hotove, nas kamarat Dogturek to prelozil do cestiny a cakam len na obrazky Michaelovej dielne vratane jeho portretu, aby som to zapracoval a potom konecne poslal v anglicko-cesko-slovenskej verzii Fenixovi. je to dost dlhy clanok, tak dufam, ze to nebude spolu s obrazkami velke.
inac Parks momentalne doraba varku fajok a v polovici februara nam vymysli a spravi prototyp nasej exkluzivnej klubovky, ktora bude modifikaciou Art Deco. potom s nim vyprecizujem rustik, aby ho este zjemnil na vlaskovy, kedze ten momentalny Carved ma sice jeho charakteristiku, ale este stale je relativne hruby. ale on aj tak chce rozsirit svoje rustiky na jemnejsie vlaskove, takze mozno nasa exkluzivna zahranicna klubovka bude prva, ktora bude prezentovat pravy vlaskovy Parksov rustik. som zvedavy, ako sa mu podari pre nas vytvorit modifikovany shape svojho najtypickejsieho Art Deco. myslim, ze sa mame na co tesit a zostava len vyjasnit dovoz.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod LUBO » 17 led. 2006, 12:01

Vážení priatelia,
„Fórum Priatežov...“ sa blíži k záveru, keďže, ako viete, každá miestnosť má určitú kapacitu strán a od administrátora som sa dozvedel, že aj v tejto miestnosti sa vzhžadom na kapacitu pomaly blížime k poslednej strane. Preto som sa po dohode s ním rozhodol, že ešte napíšem zopár riadkov, aby som celý ten proces vývinu Fóra zhodnotil a uzavrel.
Najstarší členovia, ktorí diskutovali ešte na bývalej Dýmke.tk, si dobre pamätajú, ako táto miestnosť vznikla a čo bolo hlavným dôvodom. Nakoniec, celé si to môžete oživiť, pokiaž si prečítate prvý úvodný príspevok, ktorým som túto miestnosť vožakedy zahajoval. Vtedy som chcel vytvoriť priestor pre tých, ktorí sa viac zaujímali o nadčasovosť a vývin svetového fajkového designu spoločne s hodnotami kvality a predstavitežmi tohto čarovného sveta. Pre tých, ktorí sa dokázali odosobniť od subjektívneho hodnotenia ceny a ktorí prejavili seriózny záujem o celkový prehžad svetovo najvýznamnejších tvorcov, ktorí určujú vývoj celej svetovej fajkovej scény a ich význam sa stále viac dostáva do popredia.
Ciežom bolo dostať sa o niečo ďalej, ako stále znovu na bývalých diskusných miestnostiach nekriticky obdivovať konzumné produkty niekožkých najväčších firiem (BC, Savinelli,Stanwell,Peterson, rodina Gubbels,...), ktoré kopírovacími strojmi chrlia stotisíce fajok bez ohžadu na kresbu a vlastnosti dreva, hoci ich miesto a úlohu v živote bežného fajčiara fajky nikto nechcel spochybňovať a vďaka im za to, čo za priaznivé ceny robia. Ale bolo tu dosť členov, ktorí chceli ísť ďalej a mali záujem o celkový vývin a tendencie, ktorými sa svetová scéna uberá, pričom boli ochotní zriecť sa diskusie na tému Cena.
Keďže ja nie som žiadny odborník a preto môžem pokojne prehlásiť, že sme sa všeličomu priučili navzájom, rád by som predsa len určitým spôsobom upresnil moju úlohu v tejto miestosti. Pritom použijem slová významného predstaviteža českej a slovenskej archeológie dr.J.L.Píča, ktoré to celé asi najlepšie vystihujú:
„Kde nie je svetlo, ponúkne sa za svetlonosa ktokožvek. Tak sa stalo, že neprimeraní, naivní, ba niekedy i samozvaní svetlonosi narábali svojimi fakžami a lúčmi tak neobratne, že začadili aj tie malé priezory, ktoré nám zostali...“
Možno Vás prekvapí moja sebakritika, ale je to v globálnom pohžade približne tak. Keď sa zahajovala táto miestnosť, nemal som nejaké väčšie vedomosti zo sveta fajky, hoci ma to vtedy vežmi zaujímalo a stále som sa touto problematikou zaoberal. Vtedy som mal túžbu poučiť sa aj od ostatných, ale keďže všetko stále znovu stroskotalo na kritizovaní cien fajok bez toho, aby sme sa zaoberali skôr významom a prínosom tvorcov pre celosvetový vývoj, rozhodol som sa otvoriť diskusiu v sólo miestnosti, kde by sme sa principiálne povzniesli nad cenové parametre a zaoberali sa len charakteristikami a tendenciami vývoja fajky vrátane prezentácie tých najvýznamnejších mien.
Takže, keď si predstavím celý vývoj „Fóra priatežov tvorby svetových majstrov“, napriek tomu, že sa nepovažujem za nejakého naslovovzatého odborníka, predsa len si trúfnem povedať, že táto miestnosť mala svoje miesto na Dýmke.net a pre viacerých znamenala určitý krok ďalej. Bol som samozvaným svetlonosom, ktorý možno mnohé osvetlil, ale možno aj začadil, keďže sa v tom čase nevyskytol iný, ktorý by to zobral na svoje plecia a robil to profesionálnejšie. Tak sa napríklad stalo, že ma priatež z Fóra upozornil, že drevo, ktoré používa napríklad Talbert na Morta fajky, nie je briar, alebo, že som si pomýlil mená pipemakerov, keďže väčšinou som písal online rovno do klávesnice a až neskôr som zbadal svoj omyl. Ale od toho sú ďalší kamaráti, aby vec uviedli na správnu mieru a aby sa tie informácie spoločnou snahou dostali na pravú mieru a tak to má byť. Na druhej strane si myslím, že viacerí naši kamaráti sa práve na základe tejto miestnosti začali zaujímať o profesionálny svet fajky a po počiatočnom impulze, ktorý im „Fórum“ dalo, už samostatne pokračujú v spoznávaní tvorby jednotlivých postáv svetovej scény. Tak, ako na začiatku málokto poznal mená a tvorbu takých tvorcov, ako sú a boli napríklad Tom Eltang, Sixten, Lars a Nanna Ivarssonovci, Chonowitschovci, Bo Nordh, Tsuge, Paronelli, Otto Pollner, Rainer Barbi, Jörn Micke, Rasmussenovci, Knudsenovci, atď, atď..., dnes už väčšina našich starších členov presne vie, komu patrí Zlatý kontrast, komu patrí shape, ako Ramzes, Nautilus, Ballerina, Elephant Foot, Blowfish a kto ich dnes najviac zdokonažuje a prezentuje, alebo kto stojí za formami Tulip, Damenbein, Timeless, či konkrétnymi fajkami Oceanic, Mountain of Maddness, Baby Bat, Art Deco, komu patria kreácie na tému prírodných motívov, ako sú orech, vežryba, amfora, kto stojí za pojmom Halloween pipes, atď, atď. Vedia, kto je majstrom korku, bambusu, kto okrem Forgiho ;-) používa aplikácie Mokume, kto často používa namiesto briaru olivové drevo, atď. Trúfam si povedať, že na konci prvej časti tejto miestosti sa podarilo napriek občasným zakopnutiam a hektickým diskusiam dosiahnuť to, že tí, ktorí mali záujem, sa dnes nachádzajú so svojimi vedomosťami úplne niekde inde, ako tomu bolo vožakedy. Mali možnosť sa tu oboznámiť s mnohými menami, ktoré veža znamenajú nielen v sólovej tvorbe, ale napríklad aj s kontroveznými exkluzívnymi fajkami, ktoré sa síce na prvý pohžad môžu zdať gýčové, ale po podrobnejšej analýze problematiky sa ukážu ako mimoriadne skĺbenie dvoch rôznych kultúr a zaslúžia si taktiež vežkú pozornosť znalcov. Reč je o fajkách Namiki/Dunhill, ktorých analýza sa stále nachádza na Dýmke.tk. Takže to, čo vožakedy vyvolávalo jednoznačné unáhlené odsúdenie v diskusiách, sa po čase stalo predmetom záujmu a opatrnejšieho vyslovenia názoru, keďže si viacerí začali uvedomovať, že nie vždy je prvý pohžad ten pravdivý a rozhodujúci. Veci sú často zložitejšie, ako sa na počiatku javia a je zábavné a poučné analyzovať ich do hĺbky aj za cenu zmeny názoru a uznania svojho omylu.
A čo sa tu všetko premlelo? No, okrem spomínania tých najuctievanejších mien, ktoré som síce dosť často linkoval, ale nikdy detailne neanalyzoval v nejakom profile, sa tu hlavne spomínali mená nastupujúcich pipemakerov, ktorí sa väčšinou nevyskytovali ešte v žiadnej encyklopedickej literatúre. Nejak ma to k nim vždy viac ťahalo a uprednostňoval som ich pred inými modlami, o ktorých už bolo inde veža popísané, hoci tým nechcem povedať, že im nepatrí obdiv. Tak sme sa oboznámili nielen s Eltangom, Nordhom, Jessom Chonowitschom,Anne Julie, atď, ale aj s Negoitom, Parksom, Kentom Rasmussenom,Talbertom, Mänzom, starým pánom Tokutomim, Gotohom, Smiom Satou, synom Shizuo Aritu, Takeom Aritom, dokonca mladými štartujúcimi pipemakermi, ako je Alan Gracik, „Mimmo“ Romeo, Gregor Lobnik, Nanna Ivarsson, Stephen Downie a iní. Mali sme možnosť spoznať osobne jedného z najväčších a najlepších tvorcov a učitežov svetovej fajkovej scény Rainera Barbiho, ktorý na moje pozvanie prišiel medzi našich priatežov a vežkoryso bez finančnej náhrady urobil kvalitnú prednášku, ktorá pozorným poslucháčom navždy objasnila základnú problematiku briaru. Ale čo ma najviac teší, je skutočnosť, že v knihe „Cachimbos“od portugalského autora José Manuel Lopesa, ktorá nedávno vyšla aj v anglickom preklade a ktorá sa stáva spolu s atlasom svetových pipemakerov „Pfeifen“ od Rolfa Joachima Rutzena svetovou informačnou jednotkou fajkovej scény, sa práve tieto mená, ktoré som stále znovu spomínal, dostali na popredné miesto a venuje sa práve im vežká pozornosť. Je to také zadosťučinenie, že tá tvorba, ktorou sme sa tu intuitívne najviac zaoberali, je znalcami aj celosvetovo najviac hodnotená, hoci ešte pred dvoma rokmi nebola vôbec stredobodom pozornosti. Pred našimi očami vyrastajú niektorí pipemakeri, ako Michael Parks, alebo aj dnes 50-ročný Ronaldo Negoita, či mladý Jeff Gracik. Ale spomínali sme tu aj veža iných mien, ktoré štartujú, alebo ktoré pomaly zanikajú. Je dobré, že sme boli pri tom a hlavne, že vieme už dnes zhodnotiť, či je ich tvorba kvalitná a či má nádej na úspech.
Takže prvé kolo je za nami, starší členovia si podža môjho názoru niečo odniesli a dnes si sami vlastným pozorovaním diania na svetovej scéne vytvárajú názor. Som presvedčený, že sa z nich stali nároční fajkári, ktorí si uvedomujú hodnotu a kvalitu fajky a už sa v žiadnom prípade neuspokoja s nejakou fajkou za 8 Euro, ale hžadajú im dostupnú kvalitu aj za cenu, že by mali na ňu o niečo dlhšie čakať. A pri tejto kvalite sa stále viac budú orientovať na zvučné mená, ktoré zaručujú negitovaný produkt so správnym posadenim do dreva a charakteristickou formou práve pre toho jediného tvorcu. Som rád, že práve pre týchto kamarátov bude o pár týždňov dnes už svetovo uznávaný Michael Parks modifikovať svoj vlastný shape Art Deco do prvého prototypu vo vežmi prístupnej cene 200 dolárov (pokiaž si zoberieme, že jeho Art Deco v hladkej forme sa pohybuje okolo 600 dolárov a viac) a tým vytvorí našu prvú klubovú fajku v kategórii „ Exclusive Foreign Edition“.
Je to zároveň určitá bodka (alebo minimálne bodkočiarka) za mojim snažením, keďže ako mnohí iní starší členovia, ako Jana, Twineryy, Todík, atď., aj ja sa pomaly mienim stiahnuť do ústrania a už len sporadicky niečo prispieť, hlavne formou nejakého článku, alebo interview. Je možné, že budem aj do budúcna pozývať na Československé fajkové podujatia významné osobnosti svetovej fajkovej scény, na Třebíč 2006 asi pozvem vežkého majstra Petra Matzholda, ktorý mi predbežne prisžúbil účasť, alebo že budem pokračovať v zabezpečovaní klubových exkluzívnych fajok od svetových majstrov za prijatežné ceny, pokiaž sa Parksova klubovka stretne s pozitívnym ohlasom a všetko prebehne bez problémov. Preto považujte moje interview s Parksom, ktoré bude zverejnené kvôli obrázkovej časti niekedy v polovici februára na Dýmke.tk, za môj posledný väčší príspevok minimálne pre najbližšie obdobie. Tým nechcem povedať, že to je navždy, ale tentokrát si chcem dať väčšiu prestávku a venovať sa mojej starej láske, ktorú som opustil pred 25 rokmi a tou je hudba. A keďže som vzhžadom na moju profesiu hodne vyťažený, nezostáva mi priestor pre viacero koníčkov, čo ovšem neznamená, že sa nebudem s Vami stretávať na súťažiach a iných stretnutiach, pretože ako mnohí z Vás už sami zistili, stretnutie a spoločné posedenie na takýchto podujatiach je vežmi príjemné a umožňuje spoznať ďalších vzácnych kamarátov. A tých som vďaka Dýmke.net spoznal naozaj veža a aj naďalej budem, s niektorými sa už stretávame aj u nás v Šamoríne a je to naozaj výborná spoločnosť.
Takže Vám jednak chcem všetkým poďakovať za priazeň a aj užitočné informácie, ktorými Ste v tejto miestnosti prispievali, ako aj za okamžitú pomoc, keď som ju niekedy, napríklad pri prekladaní do perfektnej angličtiny, potreboval. Vtedy sa ukázal potenciál Dýmky.net, keď sa vždy okamžite prihlásilo niekožko kamarátov a ponúklo svoju pomoc. Veru, je to dobrý pocit, keď človek vie, že tu má priatežov, ktorí chcú pomôcť z vlastnej vôle, ak to je treba.
Týmito slovami by som túto miestnosť uzavrel so želaním, aby ešte aj v budúcosti pomohla začínajúcim fajkárom objaviť čaro tvorby svetovo uznávaných tvorcov a preniesť ich záujem do sfér kvality a jedinečnosti, ktoré v dnešnej dobe stále výraznejšie charakterizujú vývoj fajky.
Lubo
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Předchozí

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků