Dýmkové povrchy

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Dan » 09 zář. 2004, 06:40

Když už si tady povídáme o dýmkách světových značek,rád bych věděl,jak rozpoznat lakovanou od voskované dýmky.Někde jsem se dočetl,že voskovaná lépe dýchá a byl bych rád poučen až budu zase nějakou kupovat.Přijdou mi všechny lakované,a to i ty drahé.Dokonce mě přijde i opískovaná dýmka ještě nalakovaná.Myslím,že by mohly odpovědi na mou otázku pomoci všem nezkušeným při výběru nové dýmky,založeném nejen na vzhledu.
Dan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 07 zář. 2004, 07:06
Bydliště: Plzen

to dan

Příspěvekod LUBO » 09 zář. 2004, 08:22

ja osobne pouzivam len carnauba vosk -vytazok z paliem- prave z tohto dovodu, ako spominas, ze je to prirodzena uprava povrchu a lepsie to dycha. okrem toho existuju rozne lestiace pasty a tzv. selak. velkovyrobcovia maju casto vlastne lakovacie prostriedky, ktorych zlozenie si starostlivo strazia, kedze to je specialny lak, ktory musi odolat bez poskodenia povrchu aj velmi vysoke teploty u zacinajucich fajciarov a zaroven fyzikalnemu procesu roztaznosti materialu pri zvysovani teploty, cize musi byt do urcitej miery elasticky.
kedze ja obcas kvoli casovej tiesni fajcim z mikro fajky pipoo tabak, ktory si tam napcham a nepouzivam originalne naplne, pricom jedno zafajcenie da priblizne 15-25 minut, musim davat velky pozor, aby som ju udrzal pri horeni, alebo aby som ju moc nerozpalil, pretoze steny komory su velmi tenke. napriek tomu som na jednej pipoo fajke rozpalil povrch na bokoch a hlavne naspodku tak, ze sa tam vytvorili male bublinky. podla vsetkeho je tam nanesena nejaka lakova emulzia, podla mna by sa to na carnaubovo osetrenej fajke nestalo. takze aj specialne laky maju vydrz len do urcitej teploty. ale bublinky su svedectvom toho, ze je ta povrchova uprava elasticka. samozrejme, taka velka firma, ako vauen, ktora to vyraba, si moze dovolit spolupracovat pri vyvoji takychto lakov, ktore maju pozadovane vlastnosti. nakolko taka emulzia dycha, je otazne.
tato problematika je velmi zaujimava a da sa o nej malo dozvediet prave kvoli ochrane know-how, takze ma bude takisto zaujimat, ake prispevky na tuto temu sa pripadne objavia a oslovim aj pana Barbiho, nech napise nieco zo svojich skusenosti.

maj sa pekne
lubo
Naposledy upravil LUBO dne 09 zář. 2004, 09:10, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod forgi » 09 zář. 2004, 08:51

Mam obavu ze na pohlad sa to da rozoznat velmi tazko. Carnauba je velmi tvrdy vosk, s dost vysokou teplotou tavenia. To su dva dovody preco sa pouziva na fajky a preto sa da dobre vylestit, takze rozpoznaz ci je na fajke lak alebo carnauba pouhym pohladom ci hmatom je takmer nemozne. U drahsich fajok si vsak myslim ze sa da spolahnut na to ze vyrobca vie co je najlepsie....
Naposledy upravil forgi dne 09 zář. 2004, 09:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Twineryy » 09 zář. 2004, 09:00

Nedělám si iluze :wink: . Většina strojově dělaných dýmek, včetně těch nejdražších, je lakovaná. Některé silněji, některé méně. Samozřejmě rozdíl v použitém laku je znát. Na levných dýmkách může dojít k bublinkování, nebo odloupnutí, to je pak lepší dýmku obrousit a navoskovat :D .

Mám Chacomku lakovanou černým klavírním lakem s vysokým leskem a musím říct, že povrch je netknutý a jako nový i po třech letech častého používání. Kouření z ní je úplně stejné, jako z dýmek voskovaných (aspoň mi to tak přijde :) ).
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Zdenda » 09 zář. 2004, 09:25

Jednu No name jsem obrousil ( bublinky ) a nalakoval šelakem a dneska si jí cením jako nejchutnější dýmky na MB Mix.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Příspěvekod piter » 09 zář. 2004, 11:02

Mi se udelaly bublinky na me souckovane tenkostenne Jirse, ale ani mi to nejak moc nevadi. Obcas se bavim tim, ze ty co jdou tak odstranim :-) Pote to kde byla ani nejde poznat, spis to vypada na prebytek toho laku.
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod dix » 09 zář. 2004, 18:29

Co sa tyka lakovanych dymek...mam len lacnu fajocku Toscana...mozno sa hreje o nieco viac ako voskovane ale zataial bez bubliniek...
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Jirkak » 18 zář. 2004, 15:30

Aha, Toscanu mam taky, třeba to bude ta stejná - stála mě 388, je to menší bentka a na levé straně troubele má nápis TOSCANA. Lakovaná bych řekl je docela kvalitně a jsem s ní spokojen.
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod meduard » 19 zář. 2004, 12:46

ja mam lakovanú db, dal som jej už poriadne zabrať a veru nič jej nie je...
Uživatelský avatar
meduard
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 798
Věk: 52
Registrován: 22 črc. 2004, 06:16
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos Cerman » 08 led. 2005, 22:46

Před asi 5ti lety jsem měl v oblibě hodně veliké dýmky, tak jsem si pořídil jednu od Kršky, ale po několika málo kouřeních se na středu hlavičky objevil tmavohnědý prsten. Lak nesnáší teplo, a tmavne. Nejdřív jsem byl dost rozmrzelej a uvažoval jsem o reklamaci, ale lenost zvítězila. Kouřím ji tak.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod archduke » 09 led. 2005, 05:21

Ja mam pocit, ze je to uplne jedno jestli je lakovana. Hlavne ten lak musi byt kvalitni. Drive jsem si myslel, ze vosk je lepsi pro DYCHANI, ale kdyz si clovek uvedomi, ze prave vosk se pouziva k uzavreni nadob pro vduchotesnost, tak mi to nedava moc velky smysl. Mam pocit, ze lak se muze odloupnout/bubliny v pripade, ze se rychle/vlhce kouri a mini porama ve dreve se para/voda tlaci na povrch. Ja nad tim uz moc nespekuluji, hlavne, ze bafe, jak bych si pral a nic vic od ni nechci :lol:
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Milos Cerman » 09 led. 2005, 08:25

To je pravda, ono záleží především na kvalitě materiálu, a na kvalitě provedení !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina


Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků