Úplný začátečník

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Úplný začátečník

Příspěvekod bigdragon » 12 říj. 2004, 14:32

Ke svým přes čtyřicátým narozeninám :oops: jsem dostal dýmku (výrobce Jirsa) a tabák (Holger danske mango a vanilka) vím, že je nutné ji takzvaně nakouřit 8) , ale tím mé vědomosti končí poradí mi někdo alespoň ve zkratce jak na to? Nerad bych zničil dárek a také bych s toho něco chtěl mít. :lol:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod bromden » 12 říj. 2004, 15:03

Myslím že na dymka.tk najdeš v podstatě veškeré pro "start" potřebné informace. A ještě jedna subjektivní, bez záruka od "stálezačátečníka :wink: ", nevím jak moc je na úplný začátek vhodný tak aromatický tabák jako Holger mango, spíš bych skusil něco jako Premier Cru, Mac Baren Gold of Denmark, MacBaren Mixture Modern nebo něco takového, aby se dýmka nenasákla aromatickým tabákem hned zpočátku. Kdyby nezachutnal...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Pegas » 12 říj. 2004, 20:31

Hlavně to chce mít na dýmání absolutní klid a chuť.Pak to chce vybavení:sirky ,dýmku už máš,dusátko (jakékoli,ale bez něho se neobejdeš).Taky je lepší ze začátku mít po ruce něco na zapíjení,záleží na tom jestli jsi kuřák,nebo ne.Já jsem před dýmkou nekouřil.Nemusí to být ani žádný alkohol.Osvědčil se mi i obyčejný jablečný džus.
Ze začátku jsem dělal chybu v tom,že jsem cpal do dýmky moc vlhký tabák což má za následek močkování a to je pro začátečníka první krok ktomu aby mu dýka nechutnala a odradila ho od dalšího dýmání.Moc vlhký tabák poznáš když ho vezmeš mezi tři prsty a mírně zmáčkneš.Pokud tabák po uvolnění prstů drží pohromadě tak je podle mne moc vlhký.Tabák by se měl pomalu zozevřít.Moc vlhký tabák špatně hoří a pak se ho snažíš rozhořet rychlejším potahováním a máš plnou pusu močky. Opačný extrém je pokud tabák necháš moc přechnout.To potom hrozí,že si novou dýmku můžeš napálit,hoří moc rychle a tím i moc hřeje.Moc suchý tabák je takový který mezi prsty už praská.Takový tabák,ale nevyhazuj.Lze ho jednoduše navlhčit,třeba zvlhčovačem z *etrafiky*
Další důležitá věc je správně nacpat.To je ale kapitola sama o sobě a každý si tím musí projít sám.Moje zásada je radši nacpat míň než moc.Na dno dávám hrubší kousky tabáku.To proto aby se mi jemné kousky nedostal do kouřového kanálku.Jemně přitlačit a přidávat další vrstvy a tlak mírně zvětšovat.Správně nacpaná dýmka musí při potáhnutí dávat mjemný odpor.Je lepší si první dýmku necpat plnou,stačí půlka,nebo dvě třetiny,ale záleží na tobě jak se cítíš.Jde o to obys dýmku dokouřil vždy až do konce.Pokud tabák napěchuješ moc tak ti to nebude moc hořet.Pokud ji nacpeš míň tak to podle mne není ta hrozné,jenom musím častěji používat dusátko.
Další věc je dobře,ale s citem zapálit.Jedna sirka ti stačit asi nebude.To ale není žádná ostuda ale normální průběh dýmání.Dýmka ti vyhasne i několikrát,někdy se to podaří na jednu,U mne se to rovná malému zázraku.Já požívá jenom sirky.Dají se sehnat delší než jsou normální.Někdo má radši zapalovač(jen plynový speciální pro dýmky),ale pro začátek bych ti ho nedoporučoval.Ale proti gustu ž.....Během dýmání musíš občas dusátkem jenom lehce zarovnat vrchní vrstvičku popelu.Neboj se ho použít častěji.
Po dokouření musíš nechat vyschnout,protože nějaká močka v dýmce vždycky zůstane,možná na dně i zbytek tabáku nasáklého močkou.Tady se zase rady dýmkařů rozcházejí a to v tom jestli popel v dýmce nechat až do vychladnutí a nebo ho vysypat hned.Já popel z dýmky vysypu hned a samozřelmě vytahuji hned filtr.
Potom je dobré nechat minimálně jeden den nechat dýmku vydýchat.Ale lepší je dva dny.Taky to chce dýmku čistit,ale nepřeháněj to.Byl jsem ze začátku až moc čistotný a to taky není dobře.
Potom to už chce jenom najít ten nejlepší tabák(to se ti stejně nepodaří)a hodně trpělivosti.Nenech se odradit prvním dýmáním.Nová dýmka trošku štípe.Možná ti to nebude dobře hořet atd...

Takže to shrnu.
1.Klid a chuť na dýmku
2.dýmku
3.sirky
4.tabák který chutná tobě(nenech se ovlivnit zapřísáhlíma laromatiky,nebo latakisty),kuř to co chutná tobě
5.neco na pití(záleží na tobě)
6.čistící drátky a nějaký ubrousek

Toto byla moje trocha do mlýna a doufá,že jsem ti alespoň trochu pomohl .Přeju ti hodně zdaru v novém světě.
Uživatelský avatar
Pegas
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 196
Registrován: 16 srp. 2004, 16:54
Bydliště: VIZOVICE

díky

Příspěvekod bigdragon » 13 říj. 2004, 06:07

Děkuji za Vaše doporučení hned odpoledne to vyzkouším a pak se samozřejmě svěřím s výsledky
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Zdenda » 13 říj. 2004, 09:09

Z vlastní začátečnické zkušenosti podotýkám, že kromě materiálních potřeb je nejdůležitější na dýmku mít aspoň 1,5 hodinky klidu a věnovat se jen dýmce.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Příspěvekod piter » 13 říj. 2004, 12:08

to bigdragon: Gratuluji a vitam te mezi dymkari! Vse podstatne jiz napsal Pegas, nemam asi nic co bych dodal. Tak at se ti pri tvych dymkovych zacatcich dari ! :D
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Ivan » 13 říj. 2004, 14:37

to bigdragon: Jsem rád že nas je víc. Jen do toho a přejí hodně příjemneho času s dýmkou :lol: :puffy:
Uživatelský avatar
Ivan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář. 2004, 14:20
Bydliště: Praha

první zkušenost

Příspěvekod bigdragon » 14 říj. 2004, 06:17

Ahoj lidi,
včera jsem si poprvé zapálil dýmku (před 6 lety jsem přestal kouřit cigarety). Při prvním nacpání jsem použil metodu dítě žena muž a nebylo to ono 5 sirek a nějak to netáhlo :( . Chvilku jsem počkal a potom jsem dýmku naplnil metodou dítě dítě žena a po dvou sirkách jsem vykouřil svou první dýmku ke své naprosté spokojenosti :D (asi dvakrát jsem použil dusátko) hned po kouření jsem dýmku zbavil opatrně popela (na dně zbylo trochu neshořelého tabáku) a i když byl tabák čerstvě rozbalený a tedy (podle mě) vlhký na dně dýmky jsem nepozoroval žádné mokro :shock: . Pak jsem dýmku vyčistil a uložil. Subjektivní pocity kouř neštípal na jazyku a nezdál se mi moc aromatický. A i když jsem zapoměl na něco k pití byla to příjemně strávená chvilka, dalo by se říct, že už se nemohu dočkat až si zase večer zapálím :pipe1:
Ještě jednou díky moc
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Dan » 14 říj. 2004, 06:45

Chápu že se těšíš na další zapálení,ale nedoporučuju Ti dýmku zatěžovat hned druhej den.Sice všude píšou,že minimálně 24 hodin,ale je to fakt minimálně.Lépe chutná,když jsou to tak alespoň 2 dny.Jsem taky začátečník a vlastně poprvé někomu radím,ale tohle vím určitě a myslím,že to potvrdí i ostatní profící,co jsou tady.Prostě si kup další dýmku. :shock:
Dan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 07 zář. 2004, 07:06
Bydliště: Plzen

Příspěvekod Simon » 14 říj. 2004, 07:11

Dan píše:Chápu že se těšíš na další zapálení,ale nedoporučuju Ti dýmku zatěžovat hned druhej den.Sice všude píšou,že minimálně 24 hodin,ale je to fakt minimálně.Lépe chutná,když jsou to tak alespoň 2 dny.Jsem taky začátečník a vlastně poprvé někomu radím,ale tohle vím určitě a myslím,že to potvrdí i ostatní profící,co jsou tady.Prostě si kup další dýmku. :shock:

nejsem profik, ale souhlasim :), den je malo
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Twineryy » 14 říj. 2004, 08:01

Den je sice málo, ale když máš jenom jednu dýmku, tak se nedá nic dělat :wink: :lol: . Když byla nouze nejvyšší, tak jsem kouřil dýmku i dvakrát denně a zakouřená je bezvadně. Chce to ale mít do začátku minimálně dvě dýmky a střídat to.
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod imagoo » 14 říj. 2004, 08:20

A já dal dřív dýmku po dokouření na monitor, kde je mírné teplo a nic se jí nestalo.
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivan » 14 říj. 2004, 12:38

to bigdragon: Den je málo :( Další dýmku nemáš :cry: Tak si změň datum v přispěvku na 13. řijna, a večer si klidně zapál :wink: Přejí chladny kouř :puffy:
Uživatelský avatar
Ivan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 14 zář. 2004, 14:20
Bydliště: Praha

Příspěvekod Milos Cerman » 14 říj. 2004, 19:33

Vykašli se na odměřování času do příštího nacpání dýmky.
Do dýmky prostě vraž frňák, a čucchni si. Když smrdí, tak ještě není vyschlá, ale když voní, je dobrá.
Na vysychání má vliv počasí, tabák kterej se kouřil naposled, ale taky kvalita vyčistění. Nová dýmka vysychá dýl nežli zaběhnutá.
Doporučuju každýmu proto čuchomrtr, to je nejspolehlivější !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

protože

Příspěvekod bigdragon » 15 říj. 2004, 05:53

jsem nebyl odpoledne na netu nestačil jsem si přečíst vaše doporučení a zapálil jsem si. Ovšem před tím jsem k dýmce čuchal (nevím proč jen tak mě to napadlo) a nesmrděla. Nacpal jsem ji o trošičku víc a ke konci se mi hlavička zdála teplejší než poprvé. :shock: Jak poznám, že už by to bylo moc a dýmce by to uškodilo? :?: Ten interval dvou dnů teď už v pohodě dodržím, protože přítelkyně prohlásila " To budeš kouřit každý den?" :x (mimochodem tu dýmku mi dala ona) :) A tak se na to budu alespoň víc těšit :D . A až se to naučím tak si ji budu brát do hospůdky ke svým třem pivům (to je taky nastavený limit) 8)
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Další

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků