Výroba na CNC

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Výroba na CNC

Příspěvekod Bardo » 18 led. 2005, 16:14

Nazdar lidi...jsem uplny zacatecnik v koureni dymek. Asi pred tydnem jsem si koupil svou prvni dymku od pana Hápa. Ale hraju si s jednou myšlenkou. Co kdyby jsme tu spojily síly a zkoušeli by jsme si vyrábět dýmky sami? Myslím tím i nějaké složitější tvary a prodávali by jsme si je za nějakou symbolickou cenu (materiál + nějaký příspěvek za snahu). Já již pár let pracuju ve vývoji u jedné německé firmy a modeluji ve 3D na Unigraphicsu. Pro mě by nebyl problém vymodelovat fajfku podle nějakého designerského návrhu (buď podle mé fantazie nebo mi někdo pošle skicu jak by si ji představoval). Z takto vypracovaného 3D modelu bych zpracoval kod pro CNC frézu a ta by vše udělala. Jen je potřeba sehnat někoho kdo má k ní přístup. Buď ve škole nebo v práci. Je tu někdo? Myslíte že by to šlo? Každý by měl dýmku jakou si přesně představuje. Ta symbolická cena by samozřejmě platila jen pro známé v tomto fóru. Váš názor ?
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

Příspěvekod bromden » 18 led. 2005, 16:19

Mno, můj názor je asi takový: na výrobě dýmek mne asi nejvíc baví právě to hraní si se dřevem, a nerad bych tenhle požitek přenechal CNC fréze... a pokud chci modifikovanou klasiku, tak ji zkusím udělat, a pokud chci něco od nějakýho výrobce, tak si to (když mám zrovna prachy) koupím... takže pouštět se do výroby CNCčkem asi nebude nic pro mne :wink:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Bardo » 18 led. 2005, 17:00

[quote="bromden"]Mno, můj názor je asi takový: na výrobě dýmek mne asi nejvíc baví právě to hraní si se dřevem, a nerad bych tenhle požitek přenechal CNC fréze... a pokud chci modifikovanou klasiku, tak ji zkusím udělat, a pokud chci něco od nějakýho výrobce, tak si to (když mám zrovna prachy) koupím... takže pouštět se do výroby CNCčkem asi nebude nic pro mne :wink:[/quote]
Tak trochu jsem tušil tuhle odpověď. Přece jen jsem jen začátečník a cestičku k této vášni musím ještě najít. jen jsem chtěl nabídnout své služby. Není to jen o kouření a ukazování dýmky ostatním. Je to asi dost komplexní. Vše co se prostě kolem nich děje. Mějte strpení a třeba to pochopím i já :D .
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

Příspěvekod bromden » 18 led. 2005, 17:08

To rozhodně neber jako odmítavé stanovisko všech, to byl čistě soukromý názor... 8)
Třebas na to někoho zlákáš, ale myslím, že vzhledem k ceně materiálu, nejde li o vlastní potěšení z výroby, se to vzhledem k investovanému času amatérovi nemůže vyplatit... (opět soukromý názor) :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Milos Cerman » 18 led. 2005, 21:16

Kamaráde, ono na dýmce není krásný jenom její tvar, ale taky to, že se jedná o úplnej unikát. Tohle žádná počítačová technologie nikdy nenahradí, a na tom nic nezmění ani to, že se počítače úspěšně hrnou do předu. Na počítači vykoumaný nový tvar zubního kartáčku, to musí bejt bomba, to bych si rád pořídil, ale dýmka z počítače - - - ani ta představa mi nesedí.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Bardo » 19 led. 2005, 07:08

Jasně, je mi jasný že ruční práce je ruční práce. Ale myslel jsem to jako variantu pro lidi, kteří chtějí kouřit dýmku proto, že jim prostě nevoní cigaretový kouř a nemají prostě k dýmce tu stoprocentní lásku jako vy, pro lidi, kteří nemají peníze na značkovou kvalitní dýmku, nebo pro lidi, kteří mají představu jak by měla vypadat, ale nemají kde ji vyrobit (bydlí v paneláku a soustruh se jim na balkon nevejde :D ). Ale je pravda, že vůbec nemám představu kolik stojí materiál a ostatní věci na výrobu. Pokud se to vyrovná přibližně cenám u našich výrobců (Hápa, Krška, Jirsa) pak tato má nabídka je bezpředmětná. Netuším kolik si počítají za práci a za nápad. A asi by mě to vcelku bavilo, vymýšlet nové tvary...třeba trochu extravagantní a pak se dívat jak jeho dílo roste.Třeba jen na CNC. Asi pracovní úchylka :D .
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

to BARDO

Příspěvekod LUBO » 19 led. 2005, 08:10

fajky sa dnes robia aj na pocitacoch, vo francuzskom dokumente o fajkach, ktory bol na Spectre, ste to mohli vidiet, ktorym smerom sa masova produkcia kopirovacich strojov ubera. rucne robene fajky su naozaj unikaty a svojho casu bezala na Fore Priatelov Tvorby Svetovych Majstrov informacna diskusia prave o takychto fajkach, ale vysledok bolo len opatovne inklinovanie k seriovkam a obdivovanie Petersoniek, Savinelliek, atd, takze si ja osobne myslim, ze drviva vacsina clenov Dymky.net sa citi dobre prave v tejto seriovej kategorii, ktora cim dalej, tym viac, pojde ako vystup z pocitaca. a u serioviek velkych firiem, ako su napriklad firmy rodiny Gubbels a ine, nemoze byt ani reci o akceptovani kresby dreva, to je v tomto pripade vylucne zalezitost sikovneho couper-a, ktory pripravi prirez do stroja tak, ze ked sa upne, tak automaticky vyfrezovany tvar ako-tak bude zosuladeny s formou, pokial je klasicka. ale to je vsetko. a tmelenie fajok je v tomto pripade nevyhnutnostou.
myslim, ze myslienka Barda je dobra, akurat keby mal pristup aj k tej freze. dalo by sa s tym nieco vymysliet. prave rozpracovavam jeden shape, ktory som zatial nevidel a mohol by byt zaujimavy. pri zjednoduseni by sa dal urcite aj frezovat. ale to neznamena, ze prave ja by som chcel zacat najaku cestu tymto smerom. vyroba fajky v konecnom dosledku predsa len vyzaduje cas a cloveka, ktory ju dofinisuje, takze osobny kontakt je potrebny.
nakoniec, Rolando Negoita vyhral sutaz na seriovu fajku pre Butz-CHoquin, ktora je velmi pekna a asi si ju kupim, ked pride na trh. ma vela spolocne aj s tvorbou Takeo Aritu. pre Barda link na nu:
http://www.pt-magazine.com/current/Winners.pdf
pozor, trochu dlhom sa natahuje
a clanok o nom:
http://www.pt-magazine.com/current/story2.asp
Rainer Barbi taktiez uvazuje o seriovej vyrobe pod osobnym dohladom.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

To Lubo

Příspěvekod Dogtůrek » 19 led. 2005, 08:26

Ten tvar od Tylera Lanea mezi finalisty je dost podobný fajfce od Wolfganga Beckera nabízené na pfeifenantiquariat.de:
http://www.pfeifenantiquariat.de/deu/8052.html
To je nějaký "definovaný" shape, nebo je to náhoda ?
Uživatelský avatar
Dogtůrek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 331
Věk: 46
Registrován: 29 črc. 2004, 08:16
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod LUBO » 19 led. 2005, 08:34

ma tvar blowfish-u, o ktorom som volakedy pisal prispevok na Fore priatelov..., ale nesplna zakladne kriteria, je to jeho zjednodusena symetricka forma, v kazdom pripade ma charakter skandinavsky.
http://www.daft.de/chart/chart.php?id=47
mozno sa este pamatas na tu Tsuge-ho Ikebanu, ktoru som volakedy linkoval, tiez mala podobnu charakteristiku. ale Tsugeho najlepsi pracovnci sa boli ucit priamo v dansku.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Re: to BARDO

Příspěvekod Simon » 19 led. 2005, 11:50

LUBO píše:fajky sa dnes robia aj na pocitacoch, vo francuzskom dokumente o fajkach, ktory bol na Spectre, ste to mohli vidiet, ktorym smerom sa masova produkcia kopirovacich strojov ubera. rucne robene fajky su naozaj unikaty a svojho casu bezala na Fore Priatelov Tvorby Svetovych Majstrov informacna diskusia prave o takychto fajkach, ale vysledok bolo len opatovne inklinovanie k seriovkam a obdivovanie Petersoniek, Savinelliek, atd, takze si ja osobne myslim, ze drviva vacsina clenov Dymky.net sa citi dobre prave v tejto seriovej kategorii, ktora cim dalej, tym viac, pojde ako vystup z pocitaca. a u serioviek velkych firiem, ako su napriklad firmy rodiny Gubbels a ine, nemoze byt ani reci o akceptovani kresby dreva, to je v tomto pripade vylucne zalezitost sikovneho couper-a, ktory pripravi prirez do stroja tak, ze ked sa upne, tak automaticky vyfrezovany tvar ako-tak bude zosuladeny s formou, pokial je klasicka. ale to je vsetko. a tmelenie fajok je v tomto pripade nevyhnutnostou.
myslim, ze myslienka Barda je dobra, akurat keby mal pristup aj k tej freze. dalo by sa s tym nieco vymysliet. prave rozpracovavam jeden shape, ktory som zatial nevidel a mohol by byt zaujimavy. pri zjednoduseni by sa dal urcite aj frezovat. ale to neznamena, ze prave ja by som chcel zacat najaku cestu tymto smerom. vyroba fajky v konecnom dosledku predsa len vyzaduje cas a cloveka, ktory ju dofinisuje, takze osobny kontakt je potrebny.
nakoniec, Rolando Negoita vyhral sutaz na seriovu fajku pre Butz-CHoquin, ktora je velmi pekna a asi si ju kupim, ked pride na trh. ma vela spolocne aj s tvorbou Takeo Aritu. pre Barda link na nu:
http://www.pt-magazine.com/current/Winners.pdf
pozor, trochu dlhom sa natahuje
a clanok o nom:
http://www.pt-magazine.com/current/story2.asp
Rainer Barbi taktiez uvazuje o seriovej vyrobe pod osobnym dohladom.


hadam ze seriovka od barbiho bude na rozdil od petersona a savinelliho naprosto OK :lol: ... sem si rikal ze uz na ty tvoje nazory nebudu reagovat, ale nejak nejsem schopen to splnit, k tomu tvymu nazoru na to co ma vetsina zdejsich prispevatelu rada a co ne ti reknu jen to, ze vetsina zdejsich ma rada (zacatek definice)pekne dymky(konec definice), takze by me zajimalo kam chodis na ty svoje myslenkove konstrukce o inklinacich k serii a nenavisti k majstrum, pac jedinej kdo tohle resi a hroti ses tady ty, zbytek osazenstva si najde to co se jim libi v obou kategoriich

btw nemyslim si ze by se nedala sehnat seriova strojova dymka s peknou kresbou ..... stejne jako se da sehnat 100% handmade Majstra bez kresby(viz tvoje forum)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod bromden » 19 led. 2005, 12:54

Jasně že se dá sehnat sériovka s krásnou kresbou... představuju si to asi takhle: sem Peterson fabrika a nasekám na mašině 1000 biliardek. Ruční prací :D vyberu těch 10-20 krásnejch co sedly do kresby a udělám z nich straight grainy (u nás tak 6táců - něco přes)... vyberu těch 50-100 s nezkou kresbou a hodim je do Flame grain (tak za 2500). Z toho zbytku ty do 10vad nakytuju a namořím na červeno/zeleno/tmavo (killarney a spol, tak kolem 1500-1800) a zbytek osoučkuju a mám ty arany a donegaly kolem 13-15 kil. A je to. Já si osobně klidně koupím toho donegala, páč se mi líbí, ale pravda je, že za 6000 bych si vybral něco co se mi líbí o dost víc než petersonka za 6 - třeba Cavicchiho... HOWGH.
Takže nevím v čem je ten zásadní myšlenkový rozkol.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod forgi » 19 led. 2005, 13:13

Ja si fajky obcas robim a nikdy by som to nedal robit nejakej masine. V prvom trade preto, ze si drevo najprv poriadne preskumam kym zvolim pre jeho kresbu vhodny tvar. V pripade objavenia sa nejakeho kazu pocas opracvavania (co sa bohuzial stava dost casto) mozem tvar prisposobit tak, aby som stale urobil peknu fajku bez viditelnych kazov. V neposlednom rade, ma tato prac velmi bavi a relaxujem pri tom, takze si to nedam zobrat nejakemu stroju :?
Okrem toho si myslim, ze ak bude treba zaplatiti strojovy cas na tej CNC freze, bude lacnesie sa poobzerat po nejakej peknej fajke v orbchode. Myslim ze ponuka je velka.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod dix » 19 led. 2005, 13:18

velmi sa mi pacia tez povrchy ala donegal a captain pete...
aj v jednoduchosti je krasa...inac nebojim sa serie lebo pri sucastnej penetracii priatelov fajok dymek mozno do smrti nestretnem na ulici typka s rovnakou v puse.A aj keby, aspon by som vedel ze ma rovnako gut vkus ako ja. :)
Dymkar je ohrozeny druh :!:
Kazdy mame ine priority...u mna 1aby dobre kourila 2aby som neplatil nekomu za jeho meno ale za kvalitu 3aby mala prijatelny tvar a vzhlad z mojho uhlu pohladu...
toto mi splnaju aj fajky do tri tisic takze nevidim dovod dotovat svetoveho umelca.Ked nekdo chce nech ho zivi.Ja mam ine priority a hodnotove rebricky...kazdeho vec
:puffy:
Naposledy upravil dix dne 19 led. 2005, 13:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod LUBO » 19 led. 2005, 13:22

to Bromden:
presne tak to je, ako hovoris. prechadzaju vyberom uz v polorozpracovanom stave.a potom sa znovu triedia podla tmelenia kazov.
inac v mojom prispevku som skor reagoval na nazor Milosa Cermana, ktory sa vyjadril tak, ako to ja citim a chcel som dat zapravdu aj tym, ktori sa venuju hlavne produkcii seriovych velkych firiem a zaroven by chceli mat nieco osobite. preto som spomenul Negoitu a Barbiho. nemyslim si, ze by Barbiho fajky mali vyrazne vacsiu kvalitu, ako napr. petersonky, aj ked sa uz o to pokusal s niekolkymi firmami a zatial prave kvoli kvalite nevznikla ziadna dohoda. takze ak raz na trh pridu, tak mozno predsa len budu kvalitnejsie. inac, prave Brebbia ma Barbim designovanu fajku, tak ako aj od Paronelli-ho, sam dve tieto fajky obcas obchadzam.
chcem tym len povedat, ze existuje aj zlata stredna cesta pre vsetkych, kde su vyberane lepsie kusy dreva a je im venovana vacsia pozornost, ako ostatnym seriovkam, pricom ovsem bude cena o nieco vyssia, ako u beznej serie, ktora sa masovo frezuje a jedine naslednym sortovanim sa potom triedi na hladku, pieskovanu a rustikovanu povrchovu finalnu upravu v zavislosti od mnozstva kazov. chcel som tym zaroven povzbudit kolegu Barda, ze jeho myslienka ma svoje opodstatnenie. tu je napriklad jeden pocitacovy vystup, na aky by sa asi chystal kolega Bardo:
http://www.amsmoke.com/DESIGN%20PIPE/WILD2.JPG
takze fajkami v pocitaci sa zaoberaju aj ini fajkari.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod LUBO » 20 led. 2005, 09:36

nepamatam sa, ze by som niekedy pisal o nenavisti. naposledy som pisal toto:
...takze si ja osobne myslim, ze drviva vacsina clenov Dymky.net sa citi dobre prave v tejto seriovej kategorii, ktora cim dalej, tym viac, pojde ako vystup z pocitaca.... to nie je o nenavisti, to je len konstatovanie existujuceho stavu, ktory je podla mna vseobecny na celom svete, kedze vacsina pozna fajky z kamennych obchodov, kde su zastupene fajky niekolkych velkych firiem.
dalej som pisal:
...inac v mojom prispevku som skor reagoval na nazor Milosa Cermana, ktory sa vyjadril tak, ako to ja citim a chcel som dat zapravdu aj tym, ktori sa venuju hlavne produkcii seriovych velkych firiem a zaroven by chceli mat nieco osobite....
tiez nic proti niekomu, prave naopak.
ale ked vam chuti, len si dajte , mne to je naozaj jedno, pokial ste si vsimli, uz nikoho neiritujem forom priatelov..., jednoducho sa mu viac nevenujem a posledne odkazy na negoitu a na beckera som len povazoval za povinnost voci im dvom, preto som ich tam dal. boli posledne. ja sa takisto rad poucim od ostatnych, ako sa uz neraz stalo.
a este ked ma niekto vyzve, tak to povazujem za svoju povinnost, aby som na to odpovedal. preto som sa postaral o odpoved z Brebbie, ked sa na to Bardo pytal, alebo sa snazil identifikovat Aldo Morelli fajky, ked to niekto potreboval a zabezpecil som aj uplnu odpoved z firmy DENICOTEA, aby bolo objasnenie uplne. o nenavisti som nikdy nehovoril a takisto som nikdy neznehodnocoval pracu firiem a fajkarov slovami, ako: bliju ti na to, tvurce zastrelit rano za usvitu, pripadne prirovnat tvorcu vseobecne svetovo uznavaneho shape-u Elephant foot Bo Nordh-a ku kretenovi kvoli cenotvorbe svajciarskej firmy, ci hovorit o Anne Julie anca-julca, atd, atd. tu je potom otazne, kto koho pracu svojimi vyjadreniami viac znehodnocoval.
a to je vsetko. nebudem uz viac na tuto temu reagovat. a kludne si mozete vsetci povyjadrovat navzajom podporu, ked vam chuti.

este by som sa spytal, ked ste zniesli volakedy Dunhill/Namiki pod ciernu zem a ja som pri tejto prilezitosti napisal dlhsi analyticky clanok, ktorym som sa snazil objasnit pozadie tejto spoluprace a logiku formy a pojednania tychto fajok, preco sa napriklad to aspon docasne neobjavilo ako clanok na precitanie. ved potom sa to dalo po mesiaci zmazat, ked by si to zaujemci precitali. myslim, ze to je o nieco vaznejsia zalezitost, ked sa predtym kolegovia vyjadrovali o tychto fajkach, ako ze to je sr...ka, atd. nebranil som vtedy nahodou firmu, ktora sa zaobera seriami? podla reakcii niektorych kolegov, ktori si to precitali, som zaznamenal urcitu zmenu pohladu na celu problematiku, tak, ako som svoj nazor zmenil aj ja a som rad, ze som im v tom mohol napomoct.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin


Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků