Opět k tmelení

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Robur » 29 črc. 2005, 06:42

Milos Cerman píše:Tak to seš třetí, o kom vím, že se to stalo.
Dával jsem to do :dýmky z meršánu, před několika dny jako varování.
Oba , kterým se to stalo to zatmelili. Jeden použil karbon vyškrabanej z jiný dýmky s kapkou medu, a druhej to vzal obyčejnou stavební sádrou :!: :idea: :!:

Zatím obě dýmky fungujou :idea: :!: :idea:


Díky za cenné rady. Mně mezitím napadlo zatmelit tu kavernu pod vložkou kamnářským tmelem, ale ještě jsem ho nekoupil. U obou předchozích návrhů bych se bál, že to bude cucat močku a časem zkysne.
Uživatelský avatar
Robur
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 927
Věk: 59
Registrován: 17 kvě. 2005, 09:23
Bydliště: ostrava

Příspěvekod Milos Cerman » 29 črc. 2005, 07:10

Je to riziko, ale co riziko není ? O kamnářským tmelu se tady již psalo, nevím kdo předsně, ale vymazávali s tím nadvrtaný kusy.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod LUBO » 29 črc. 2005, 07:30

kamnarsky tmel a jeho pouzitie popisal vo svojom clanku na dymke.tk Zdenek H. potom mi este podrobnejsie vsetko popisal mailom. je to jeho metoda, ktoru som tu popisal a aj vyskusal pri oprave kamaratovej fajky.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Šimi » 29 črc. 2005, 08:15

LUBO píše:kamnarsky tmel a jeho pouzitie popisal vo svojom clanku na dymke.tk Zdenek H. potom mi este podrobnejsie vsetko popisal mailom. je to jeho metoda, ktoru som tu popisal a aj vyskusal pri oprave kamaratovej fajky.


Já jsem ho už také vyzkoušel. Je ale potřeba, aby podklad byl opálený. Ve své první krškovce jsem tmelil díru v polovině výšky kotlíku na čisté dřevo. Po čase to místo bylo pořád vlhké. Až mi to nedalo a jemně jsem do toho zaryl šroubováčkem. K mému překvapení jsem do toho lehce zajel. Pod krustou tmelu vznikla dutinka a v ní se drželo mokro. Dřevo pod tím bylo jako bláto.
Ve druhé kršce jsem opravoval poškozený kanálek. Ten už jsem měl opálený, ale po asi 5 hodinách jsem tmel vyhladil a přitom jsem jaksi poškodil jeho soudržnost. Po asi 5 kouřeních to vypadlo. Na dřevě zůstala vrstvička tmelu, takže tasddy chytl perfektně. Prostě byl ten tmel už dost tuhý a nebylo dobré s ním nějak manipulovat.


Takžře pozor:
1) tmelit na opálený povrch
2) upravovat povrch tmelu až po jeho úplném vytvrzení

PS: co se škodlivosti onoho tmelu týká, jsem přesvědčený, že je způsobena obsahem vodního skla a po vytvrzení bude v pohodě
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Simon » 29 črc. 2005, 08:57

Šimi píše:
LUBO píše:kamnarsky tmel a jeho pouzitie popisal vo svojom clanku na dymke.tk Zdenek H. potom mi este podrobnejsie vsetko popisal mailom. je to jeho metoda, ktoru som tu popisal a aj vyskusal pri oprave kamaratovej fajky.


Já jsem ho už také vyzkoušel. Je ale potřeba, aby podklad byl opálený. Ve své první krškovce jsem tmelil díru v polovině výšky kotlíku na čisté dřevo. Po čase to místo bylo pořád vlhké. Až mi to nedalo a jemně jsem do toho zaryl šroubováčkem. K mému překvapení jsem do toho lehce zajel. Pod krustou tmelu vznikla dutinka a v ní se drželo mokro. Dřevo pod tím bylo jako bláto.
Ve druhé kršce jsem opravoval poškozený kanálek. Ten už jsem měl opálený, ale po asi 5 hodinách jsem tmel vyhladil a přitom jsem jaksi poškodil jeho soudržnost. Po asi 5 kouřeních to vypadlo. Na dřevě zůstala vrstvička tmelu, takže tasddy chytl perfektně. Prostě byl ten tmel už dost tuhý a nebylo dobré s ním nějak manipulovat.


Takžře pozor:
1) tmelit na opálený povrch
2) upravovat povrch tmelu až po jeho úplném vytvrzení

PS: co se škodlivosti onoho tmelu týká, jsem přesvědčený, že je způsobena obsahem vodního skla a po vytvrzení bude v pohodě


ad skodlivost - v nekterych kamnarskych tmelech byva azbest :) ... mimojine
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod carolco » 29 črc. 2005, 09:37

Simon píše:ad skodlivost - v nekterych kamnarskych tmelech byva azbest :) ... mimojine


v niektorych mozno je, v soudale nie ( http://www.lipnoweb.cz/pavlin/aplikace/ ... amtmel.htm ) , pri den bravene, t.j. zwaluw si nie som uplne isty ( http://www.denbraven.sk/sk/bl_sk/BLnew/07_65BL_SK.pdf ) , ale dal som to zistovat priamo vo firme den braven. inak co sa tyka karcinogenity azbestu, nie je nahodou nebezpecny len azbestovy prach? ak ano, tak si treba uvedomit, ze ten prach pri fajceni nevznika, zvlast ak je nanos tmelu v zafajcenej fajke pokryty karbonovou vrstvou. co sa tyka ostatnych sajrajtov, ktore by tam mohli byt pritomne, nemyslim, ze by to bola az taka tragedia, kedze ide o tmel pouzivany na kamna, kominy, pece, krby,... t.j. na veci, okolo ktorych sa pohybuje clovek pomerne bezne. mozno sa nebezpecne latky uvolnuju pri vyssich teplotach, ale pokial viem, jeden z tychto tmelov jej odolny do 1500 a druhy do 1200 stupnov, co vo fajke nedosiahne asi nikto z nas, aj keby fajcil ktovieako rychlo a horuco.
Uživatelský avatar
carolco
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 822
Věk: 52
Registrován: 30 črc. 2004, 08:26
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Darkstar » 29 črc. 2005, 09:51

> co sa tyka karcinogenity azbestu...

OT: Uz samotny tabakovy kour je karcinogenni, takze s asbestem pohoda :smoke1:
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1224
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod LUBO » 29 črc. 2005, 10:09

tym tmelom sa pracuje zasadne na zafajcenej fajke, ktora ma karbon. na hole drevo je ina technika prace s tymto tmelom, Zdenek H mi ju popisal, ale nesiel by som do toho. takze ak mate nadvrtanu fajku, radsej ju aj tak zafajcite sposobom, ze ju mate pri dofajcovani zdvihnutu dohora, aby bol kanalik naspodku. je to otazka casu, ale potom to mozete tym tmelom vymazat a zdvihnut dno.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod carolco » 29 črc. 2005, 10:12

takze tu je doplnenie ohladom azbestu v kamnarskych tmeloch - azbest ako jedna z obsahovych latok je pri vsetkych tychto vyrobkoch zakazany. je jedno, ci ide o soudal, den braven alebo akukolvek inu firmu. co sa tyka karcinogenity - vyslovene mi ludia z den braven odpovedali, ze pokial by bola zistena, musi byt uvedena v technickom liste, z coho vyplyva, ze jedina zistena karcinogenna latka v tomto pripade naozaj asi bude tabakovy dym :-) dalsia vec je, ze nemusela byt jednoducho doposial zistena a o par rokov sa budeme cudovat, ak nam vyrasi na uchu sest prstov...
Uživatelský avatar
carolco
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 822
Věk: 52
Registrován: 30 črc. 2004, 08:26
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Darkstar » 29 črc. 2005, 10:23

Chlapi, aj mne tieto informacie co tu teraz pisete pomohli, lebo na prazskom pidizraze som objavil na jednej fajke kaz a bola dost silno napalena. Kolegovia dymkari sa zhodli na tom, ze opravit nepojde. Takze si ten Soudal pojdem kupit a cez vikend to opravim, resp. pokusim sa opravit, lebo viac sa uz skazit neda, podla Lubovej rady na Dymka.tk Stve ma ta napalenina preto, ze fajka je mesiac stara, je kupovana na Slovensku, listok od nej nemam, takze ju nereklamujem a fajcil som ju velmi pomaly. Holt mala cast steny tensiu nez su na ostatnych miestach, vyzera to na 2-3 mm hrubka kotlika, co sa mi zda sakra malo. Sorry za OT, pokial to OT je :)
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1224
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod LUBO » 29 črc. 2005, 10:36

pozor.
ak sa chces pustit do tmelenia, tak si najprv pozorne prejdi diskusiu, v ktorej sa o tom hovorilo. zistis, ako sa to a v akych intervaloch vymazava, ze treba dlho cakat, napriklad niekolko dni, kym das dalsiu vrstvu, ze k tomu potrebujes ventilovu hadicku na bicykle, atd. takze najprv vsetko prejst, potom este ten clanok od Zdenka H. a az potom sa do toho pusti. vsetko tu uz bolo rozanalyzovane.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Simon » 29 črc. 2005, 10:54

carolco píše:
Simon píše:ad skodlivost - v nekterych kamnarskych tmelech byva azbest :) ... mimojine


v niektorych mozno je, v soudale nie ( http://www.lipnoweb.cz/pavlin/aplikace/ ... amtmel.htm ) , pri den bravene, t.j. zwaluw si nie som uplne isty ( http://www.denbraven.sk/sk/bl_sk/BLnew/07_65BL_SK.pdf ) , ale dal som to zistovat priamo vo firme den braven. inak co sa tyka karcinogenity azbestu, nie je nahodou nebezpecny len azbestovy prach? ak ano, tak si treba uvedomit, ze ten prach pri fajceni nevznika, zvlast ak je nanos tmelu v zafajcenej fajke pokryty karbonovou vrstvou. co sa tyka ostatnych sajrajtov, ktore by tam mohli byt pritomne, nemyslim, ze by to bola az taka tragedia, kedze ide o tmel pouzivany na kamna, kominy, pece, krby,... t.j. na veci, okolo ktorych sa pohybuje clovek pomerne bezne. mozno sa nebezpecne latky uvolnuju pri vyssich teplotach, ale pokial viem, jeden z tychto tmelov jej odolny do 1500 a druhy do 1200 stupnov, co vo fajke nedosiahne asi nikto z nas, aj keby fajcil ktovieako rychlo a horuco.


je rozdil chodit kolem a inhalovat :)
... imho je zbytecny dymku cimkoliv vymazavat, drevo je proste drevo a navic chutna hned
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26


Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


cron