Vlastní, nevlastní tabák

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Vlastní, nevlastní tabák

Příspěvekod Jirkak » 28 srp. 2004, 06:49

produkce tabáku od semen, až po vykouření je velmi náročná (jak už ste se shodli :) ) O něco jednodušší je koupit si jednodruhový jednou fermentovaný tabák (takový ty průhledný igeliťáky po 100 - 250 g) a druhou fermentací mu zlepšit chut a třeba ho i aromatizovat. Zrovna trochu spěchám, tak napíšu jen, že z jedné zkušenosti můžu říci, že se chuť opravdu zlepšila. Pokud máte vlastní zkušenosti, napište ! J
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Jirkak » 31 srp. 2004, 22:50

Tak teda pokračování. Tabák Red dog, jsem spařil, navlhčil a přidal rum (bohužel tuzemák). Rovnoměrně vlhký, ale né mokrý tabák jsem nacpal do skleněné nádobky se šroubovacím uzávěrem tak, aby byl až po vrch a bylo tam minimálně vzduchu. Potom to dal asi na 3 týdny do sušárničky na 45 °C. Chtělo by to asi dýl, ale já už nemohl dočkat :lol: Pak jsem tabáček rozdělil do papírových sáčků a nechal schnout. Až byl suchý nebo spíš vlhký tak akorát, sesypal jsem do prázdné tobolky a kouřil. Zatímco před fermentací to ke kouření moc nebylo - Nevím kdo to kupuje k přímé spotřebě, ale já v tom cítil divnou pachuť syrového listí a to nejsem žádný tabákový degustátor - tak po moji fermentaci se chuť výrazně zjemnila. Jenom ten tuzemák tomu dal na můj vkus trochu drsnější příchuť. Příště zkusím asi něco jiného. Myslel jsem, že je to spíš nekvalitním tabákem, ale ted už vím, že je to chuť rumu. Jak to ? No, když Graveir přijel ze srazu dal mi nějaký vzorky na ochutnání a byl mezi nimi i MB Uncle Luis - Rum. Tak si tak kouřím a říkám si...to chutná podobně jako moje výroba...A až po čase se praštím přes čelo a říkám si ty troubo, no bodejť, dyť je to taky s rumovou příchutí, jako ten můj. Tak to je můj důkaz místo slibů :twisted: Tenhle tabák stojí 80 kč za 100g, takže tím i dost ušetříte. I když já vím že nejde o peníze, ale o kreativitu.
Nakonec si troufnu konstatování, že levné tabáky nemusí být nutně nekvalitně vypěstované. Jen si výrobce nedal moc práce s fermentací a casingem. Dají se přetvořit k obrazu svému, ale bude to stále jen jedna odrůda Virginie... Tak fermentaci a míchání zdar ! J.
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Fénix » 31 srp. 2004, 22:56

Na mě je moc složitý jak pěstování, tak druhotná fermentace. Radši zůstanu se svou vrozenou leností u nakupování hotového :D
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod tuton » 01 zář. 2004, 06:21

To ja si druhotnou fermentaci mozna vyzkousim. Mne se to tak slozity nezda.
Akorat s tou susarnickou si zatim nejsem jist...
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Graveir » 01 zář. 2004, 08:47

tuton píše:To ja si druhotnou fermentaci mozna vyzkousim. Mne se to tak slozity nezda.
Akorat s tou susarnickou si zatim nejsem jist...


To je jinak receno termostaticka komurka, da se pouzit i k suseni a tady ji v laborce pouzivame ke kultivaci casti rostlin enzymatickych roztocich...takze bohate postaci neco typu bezna kuchynska trouba zapnuta na nizkou teplotu....
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod tuton » 01 zář. 2004, 09:45

Graveir píše:takze bohate postaci neco typu bezna kuchynska trouba zapnuta na nizkou teplotu....


To me samozrejme tez napadlo, ale okupovani trouby na tri tydny si neumim dost dobre predstavit. Ale urcite to nejak pujde...
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Graveir » 01 zář. 2004, 09:46

tuton píše:
Graveir píše:takze bohate postaci neco typu bezna kuchynska trouba zapnuta na nizkou teplotu....


To me samozrejme tez napadlo, ale okupovani trouby na tri tydny si neumim dost dobre predstavit. Ale urcite to nejak pujde...


nebo v topne sezone v piskle narvat za ustredni topeni :P
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Milos Cerman » 02 zář. 2004, 06:30

Trochu bych mžná varoval před použitím tuzemáku, který je vyáběný rozpuštěním barviva, trochy cukru a vůně - tedy pokud se pamatuji - mravenčanu etylnatého, a snad trochu jiného. A přirozeně líh a voda. To barvivo - i když je to snad cukrový kuler - a cukr, to tam snad bude překážet.
Snad bych skusil nějakou příjemnou přírodní vůni. Třeba přírodní vanilku.
Ta je aromatická až dost. Moje maminka měla kus vanilkového lusku v krabičce s cukrem na sypání buchet. V těch létech ještě nebyly večerky ani márkety s nepřetržitou prodejní dobou, doma se peklo každou sobotu, a přesto nepamatuji, že by se vanilokvý lusk někdy vyměňoval, a cukr voněl stále dost. Takových přírodních aromat se najde dost a dost, chce to trochu skoušet.
Přestup vůně vyžaduje jistě čas a vlhkost, ale nejsem si jist, zda je nutné teplo. Teplo při fermentaci je vlastně "odpadní produkt". teplo vzniká působením mikroorganizmů, a jejich působení se těžko dá nahradit pouhým teplem.
Bývaly doby, kdyř se dávalo do okurkáče několik Nových směsí a přisypala se jedna červená Amphora. Po týdnu se mohlo kouřit.
Nerad bych se vracel k těmto praktikám jinak nežli z pouhé zvědavosti !
***************************
Nevím, kdo vyrábí RED DOGa, ale bacha na výrobce ! Tabáky z tržnice se běžně ředí bozi vědí, jakým listím. NOVÁ SMĚS a TARAS BULBA ze Slovenska - to je (snad) opravdový tabák, prý odřezky z výroby doutníků a viržínek.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Jirkak » 03 zář. 2004, 09:38

Ad výrobce: Vyrábí to Pardubický tabák. Tak už nejen Perníkem živi jsou pardubice...

Ad ředění: zdálo se mi to vcelku homogenní, ale, že to není pančovaný nějakým senem se asi úplně vyloučit nedá - určitě se to snaží dělat tak, aby to nebylo poznat.

Ad Fermentace: Teplota kolem 40 - 50°C je potřeba, ve všech návodech na fermentaci se to píše. Když se fermentuje větší množství, ohřeje se to samo, ale 50g je málo. Rád slyším, že na tom postupu něco je a, že jedna amfora vylepší několik Nových směsí.
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Simon » 03 zář. 2004, 09:58

Jirkak píše:Ad výrobce: Vyrábí to Pardubický tabák. Tak už nejen Perníkem živi jsou pardubice...

Ad ředění: zdálo se mi to vcelku homogenní, ale, že to není pančovaný nějakým senem se asi úplně vyloučit nedá - určitě se to snaží dělat tak, aby to nebylo poznat.

Ad Fermentace: Teplota kolem 40 - 50°C je potřeba, ve všech návodech na fermentaci se to píše. Když se fermentuje větší množství, ohřeje se to samo, ale 50g je málo. Rád slyším, že na tom postupu něco je a, že jedna amfora vylepší několik Nových směsí.


mas nekde link na ten postup fermentace?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod dix » 03 zář. 2004, 12:29

Mna,priznam sa vlastna vyroba az tak nezaujim...lebo ked taky nemecky profik vyrobi nic moc tabak no aky by som vyrobil ja :?: :shock:
Ale skor ma zaujala vlastna uprava...
Chlapik na madarskom fore vyrobil NIGHTCAP light...co by ma docela zaujimalo lebo je to jeden z naj tabakov a vazne je dost strong..
Zobral tri diely Norwood od MB zmiesal z Nightcapom dal na panvicu naparil pariacou zehlickou nie plochou len parou,zabalil do alobalu a zatazil skrinou :?
Vraj mu to chuti...a moze fajcit cely den.
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Milos Cerman » 03 zář. 2004, 20:58

Jirkak píše:Ad Fermentace: Teplota kolem 40 - 50°C je potřeba, ve všech návodech na fermentaci se to píše. Když se fermentuje větší množství, ohřeje se to samo, ale 50g je málo. Rád slyším, že na tom postupu něco je a, že jedna amfora vylepší několik Nových směsí.


To je ono. Při fermentaci stoupá teplota vlivem působení anaerobních mikroorganizmů ( to jsou takové, co nepotřebují k růstu kyslík ). Teplota ale NESMÍ překročit stanovenou mez 40 - 50 °C. Při vyšší teplotě dochází k štěpení celulozy.
Minimální množství pro fermentaci je hromada 1 x 1 x 1 m ! Tedy kubík !
na to asi nemáne ani všichni dohromady.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Jirkak » 04 zář. 2004, 13:23

To Miloš Cerman: No a právě proto se to snad musí zahřívat uměle, ne ? Nebo chcete říci, že menší množství fermentovat nejde ? To bych se hádal... Co děláte Miloši ? Podle terminologie vypadáte na biotechnologa. A 50 °C jsem nepřekročil, viz nahoře. V případě, že víte více, můžete se o fermentačních procesech tabáku trochu rozepsat. Proč od 50 víše se začíná štěpit celulóza ? A na co. Převládnou snad jiné druhy mikroorganismů ? Nebo teplota lépe pomůže překonávat aktivační energii k rozštěpení vazby mezi monosacharidy ? Jak známo celulóza je z glukůzových jednotek stejně jako škrob (který štěpit chceme) jen jsou vzájemně opačně orientovány, a proto jsou mnohem chemicky stabilnější. Taky jsem přemýšlel, jestli při průmyslové výrobě se nepřidává nějaká ušlechtilá kultura mikrobů, jako např. při výrobě vína, kynutí, těsta apod., nebo jestli vždy stačí spory, které jsou v tabáku nativně. Díky.
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod Jirkak » 04 zář. 2004, 13:42

To dix: No, když si někdo něco udělá nebo vypěstuje, většinou není dost sebekritický a tak mu to chutná a je na svůj produkt či vynález hrdý (viz můj tabáček a tabákový filtr :x ), ale jestli je to pravda je to další důkaz.
Nicméně oba jsou to kvalitní tabáky, a dobrý výsledek se věřím dostaví jen prostým smícháním, bez napařování a zatěžování skříní.
Jirkak
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 40
Registrován: 16 srp. 2004, 20:07
Bydliště: Choceň

Příspěvekod dix » 04 zář. 2004, 18:19

to Jirkak: vsak ja som to uvadzal aj ako kuriozitu...prave som dofajcil do polovicky napchanu bpk nightcapom a ziadne riedenie nepotrebuje.
Sa mi zda este slabsi ako UF skor nieco na urovni dunhillovic London mixture.
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků