Co se děje ve filtrové komoře *

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod jcp » 16 pro. 2005, 12:47

bromden píše:To je IMO právě špatně... čím hladší (laminární) proudění, ...


s dovolením .. o charakteru proudění rozhoduje Reynoldsovo kritérium což je v.d./$ (chybí mi řecká abeceda ale v-rychlost proudění, d-průměr potrubí, $-viskozita proudícího media). Při nízkých hodnotách Re je proudění laminární, při vysokých turbulentní (kritická hranice Re = 2300). Čili tím, že se 2x zvětší průměr potrubí ale 4x sníží rychlost proudění se Re sníží, takže se docela určitě z laminárního proudění nestane turbulentní spíš naopak. Btw já psal o odloučení popele, ne vlhkosti. U popela jde skutečně o prostou sedimentaci (neb jde o pevné částice definitivní velikosti) kdežto u vlhkosti je to o agregaci kondenzačních zárodků do větších částic schopných sedimentace - celkově velmi zajímavý problémek z oblasti chemického inženýrství šmrncnutého fyzikální chemií :smoke1:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod bromden » 16 pro. 2005, 12:52

jcp píše:
bromden píše:To je IMO právě špatně... čím hladší (laminární) proudění, ...


s dovolením .. o charakteru proudění rozhoduje Reynoldsovo kritérium což je v.d./$ (chybí mi řecká abeceda ale v-rychlost proudění, d-průměr potrubí, $-viskozita proudícího media). Při nízkých hodnotách Re je proudění laminární, při vysokých turbulentní (kritická hranice Re = 2300). Čili tím, že se 2x zvětší průměr potrubí ale 4x sníží rychlost proudění se Re sníží, takže se docela určitě z laminárního proudění nestane turbulentní spíš naopak. Btw já psal o odloučení popele, ne vlhkosti. U popela jde skutečně o prostou sedimentaci (neb jde o pevné částice definitivní velikosti) kdežto u vlhkosti je to o agregaci kondenzačních zárodků do větších částic schopných sedimentace - celkově velmi zajímavý problémek z oblasti chemického inženýrství šmrncnutého fyzikální chemií :smoke1:


S dovolením - ano, v ideálním potrubí. Domnívám se ale, že nikoli tam, kde filtrová komora (hranatá, vyústění v různých úhlech) vyvolá turbulenci jako kráva... IMO...
Btw, větší kondenzační plocha, případně pro jistotu vložené kondenzační jádro :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod jcp » 16 pro. 2005, 13:47

to bromden:
hranatá ? :shock: Já ji vždycky viděl s kruhovým průřezem a středem přesně v ose kouřového kanálku - teda aspoň na mých dýmkách :) . A pouhá změna průměru (souosá) ti, obzvlášť ve spojení s velkým poklesem Re, dost těžko vyvolá turbulenci jako kráva. Btw když už se bavíme o těch kondenzačních plochách - co takhle plocha vlastní komory v porovnání s plochou náplně toho filtru, třeba uhlíkovýho - aktivní uhlí jak známo má plochu 400-1500 m2/g .. :roll:
:idea: přiznej se, chceš mě odradit od té patentové přihlášky a pak si to podat sám :wink:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod jcp » 16 pro. 2005, 13:52

Btw nějakej admin by to měl přehodit do jinýho threadu - je to sice problém zajímavý, ale k tématu co jsem měl či mám v dýmce lehce OT :oops:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod bromden » 16 pro. 2005, 14:05

No dobře, přesně nevím, ale když jsme na VUTu kdysi blahé paměti počítali proudění ( :? ), tak si pamatuju že jsme v Hydro-... laboratoři (mimochodem náááádherná) zkoušeli různé prvky zařazené do potrubí z hlediska proudění, tlakových rázů etc... a vím že když se pustila barvička (což bavilo nás méně zdatné počtáře a větší hračičky :lol:), tak pozvolné rozšíření fungovalo laminárně... vsazenej válec (filtrová komora) to zamíchal jak sviňa...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod bromden » 16 pro. 2005, 14:06

Mimochodem, neni filtrová komora takový malý expanzní tj. ochlazovací tj. kondenzační prostor :wink:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod jcp » 16 pro. 2005, 14:29

no, když tak koukám na kolonku AGE tak ty blahý doby laborek musíš pamatovat ještě dobře :) . To já už jsem na tom bohužel o dost hůř :cry: , ale co si vzpomínám tak na cvígrách z ingů (teda chemického inženýrství) se při výpočtech tlakovejch ztrát v potrubí takovýhle rušivý vsazený prvky (ventil, clona, změna průměru, koleno) ani neřešily, šlo se do tabulek v kterejch byly udaný ekvivalentní délky potrubí, ty se prostě připočetly a jelo se dál..
Podle mě ta turbulence fakt je jen lokální, jinak by nikdo do potrubí nevsazoval elementy jako třeba měřicí clona ..
Zejtra vlezu na půdu a zkusím tam najít a oprášit skripta :D
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod jcp » 16 pro. 2005, 14:35

bromden píše:Mimochodem, neni filtrová komora takový malý expanzní tj. ochlazovací tj. kondenzační prostor :wink:


nojo, to je, ale skončí komora, začne znova kouřovej kanálek, po expanzi následuje komprese a ohřátí .. takovej malej termodynamickej cyklus :wink:
Hele, mám pocit že si v pondělí na srazu docela pokecáme :D :smoke1:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Fénix » 16 pro. 2005, 14:38

jcp píše:
bromden píše:Mimochodem, neni filtrová komora takový malý expanzní tj. ochlazovací tj. kondenzační prostor :wink:


nojo, to je, ale skončí komora, začne znova kouřovej kanálek, po expanzi následuje komprese a ohřátí .. takovej malej termodynamickej cyklus :wink:
Hele, mám pocit že si v pondělí na srazu docela pokecáme :D :smoke1:


ještě že přijdu pozdě Obrázek
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Šimi » 16 pro. 2005, 14:41

JCP -
v té komoře je jednoznačně pořádně turbulentní prouění. Reynoldsovo kritérium sem napasuješ móóc těžko. Jak psal Bromden, jsou tam hrany a ostré přechody. Navíc rychlost plynu se mění a i jeho viskozita. Plyn je totiž stlačitelný a při nelaminárním proudění nemá konstantní tlak, teplotu a hustotu, tudíž se mění i jeho rychlost.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod raven » 16 pro. 2005, 16:27

Když už chcete být přesní tak bych si dovolil upozornit, že kouř není plyn.
Uživatelský avatar
raven
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 124
Věk: 55
Registrován: 30 srp. 2004, 13:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod Šimi » 16 pro. 2005, 16:33

raven píše:Když už chcete být přesní tak bych si dovolil upozornit, že kouř není plyn.


To je ta jediná směs, jejíž název si nepamatuju :lol:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod raven » 16 pro. 2005, 16:40

aerosol
Uživatelský avatar
raven
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 124
Věk: 55
Registrován: 30 srp. 2004, 13:01
Bydliště: Brno

Příspěvekod Šimi » 16 pro. 2005, 16:44

raven píše:aerosol


Není aerosol náhodou směs kapalných kapiček a plynu? Kouř je směs pevných částeček a plynu.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Fénix » 16 pro. 2005, 16:45

raven píše:aerosol


není to směs plyn/kapalina ?
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Další

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků