Dymky z Meerschaumu

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Gotrek_z_Agary » 12 kvě. 2007, 23:29

Mňo svoje meršánky jsem zatím čistil jen klasickým čističem a papírovým kapesníkem...
Nicméně v návodu který jsem dostal spolu s nimi je uvedeno, že jednou za čas se má dýmka vyčistit čistým alkoholem o síle do 40%.
Viděl bych to tak na vatovou tyčinku namočenou do výčepní lihoviny...
Uživatelský avatar
Gotrek_z_Agary
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1091
Věk: 46
Registrován: 27 zář. 2006, 11:53
Bydliště: Bedihošť

Příspěvekod BATRACHOS » 12 kvě. 2007, 23:43

No tak to by pak byla klasika jako u všech!

Akorát že vatovou tyčinkou kanálek nevyčistíš, to musíš namočeným čističem. Asi hodně vyždímaným, v případě meršánky.

Koneckonců, on ten kanálek je skoro celý bruyerový, Meerschaum je jen několik milimetrů těsně u hlavičky.

:arrow: hujivo:

mně tedy vložkovka chutnala hned napoprvé skvěle (pravda, pral jsem tam hned SG Balkan Flake, na který nejsme až tak zvyklý), spíš bych řekl, že vůně je zpočátku taková lehce chemická. Asi se musí vypálit ta pojiva mletého Meerschaumu, vložkovka nikdy není blok.

:smoke6:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Gotrek_z_Agary » 13 kvě. 2007, 11:45

BATRACHOS píše:No tak to by pak byla klasika jako u všech!

Akorát že vatovou tyčinkou kanálek nevyčistíš, to musíš namočeným čističem. Asi hodně vyždímaným, v případě meršánky.

Koneckonců, on ten kanálek je skoro celý bruyerový, Meerschaum je jen několik milimetrů těsně u hlavičky.


Mňo... jenže já nemám vložkovku, ale čistokrevnou meršánku, tedy spíš dvě. Takže bruyer v kanálku, abych pohledal... :twisted:
Uživatelský avatar
Gotrek_z_Agary
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1091
Věk: 46
Registrován: 27 zář. 2006, 11:53
Bydliště: Bedihošť

Příspěvekod tifik » 14 kvě. 2007, 06:44

Ten návod ze Života s dýmkou je sice hezký, ale nikde se tam nepíše o odstraňování karbonu(dehtu). také je v rozporu s tvrzením tady na fóru, že kondenzát pěnovce nevadí. Já ji teď už držím bez rukavic, kouřím z ní pokaždé jiný tabák i 2x za sebou a až bude zanesená, vyčistím ji alkoholem jako vložkovku. Zatím krásně zlátne a chutná. Howgh.
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Milos Cerman » 14 kvě. 2007, 07:38

Kdesi v časopise BRIAR byla zmínka o sbírání meršánek, a přímo se tam psalo, že stará dýmka se může prostě umejt vlažnou vodou a mýdlem. Potom opláchnout, a nechat volně uschnout.
Tak ta voda zase asi tolik škodit nebude, nakonec šutru by vadot neměla. Ovšem líh, to je o měčem jimým !

Já nečistím ani vodou, ani lihem. Těsně po dokouření mi postačí vytření - čističem a papírovým kapesníkem.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod tifik » 14 kvě. 2007, 07:46

Milos Cerman píše:Kdesi v časopise BRIAR byla zmínka o sbírání meršánek, a přímo se tam psalo, že stará dýmka se může prostě umejt vlažnou vodou a mýdlem. Potom opláchnout, a nechat volně uschnout.
Tak ta voda zase asi tolik škodit nebude, nakonec šutru by vadot neměla. Ovšem líh, to je o měčem jimým !

Já nečistím ani vodou, ani lihem. Těsně po dokouření mi postačí vytření - čističem a papírovým kapesníkem.


Proč by měl líh vadit šutru :wink: ?
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Fénix » 14 kvě. 2007, 09:17

Já jsem zase četl/slyšel že se meršán rozpouští v kapalinách :shock:
Každopádně na povrchu, kde meršánku držím v holé ruce, je tak nějak "rozleptaná".
Při čištění jsem normálně karbon vyškrábl nožem až na tenkou vrstvičku, a poté dost intenzivně čistil i vodkou, ovšem až na pěnu jsem se myslím nepročistil. Určitě je lepší počítat s tím, že kde se alkohol dotkne povrchu, může ho ovlivnit.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod tifik » 14 kvě. 2007, 09:35

Pokud je tady nějaký chemik, stálo by za to to prozkoumat, pěna je myslím hydrosilikát magnésia, ovšem jako strojař nemám páru co to je :D
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Milos Cerman » 14 kvě. 2007, 12:28

Fénix píše:.... že se meršán rozpouští v kapalinách .....


No to je pravda, nakonec všechny krasový jeskyně vznikly vysazením kamene z roztoku. Jde jen o to, jak dlouho ta kapalina působí.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod rour » 14 kvě. 2007, 13:34

tifik píše:Pokud je tady nějaký chemik, stálo by za to to prozkoumat, pěna je myslím hydrosilikát magnésia, ovšem jako strojař nemám páru co to je :D

Je nerozpustný ve vodě i v lihu, ale pozor, je pórovitý, takže vodou i lihem nasákne.
Zkusil jsem čisti vnitřek dýmky 60% lihem. Podle očekávání tenký nános jde dolů, ale silný jen nabotná a dal by se odstranit opatrně např. dřevěnou špachtličkou. Určitě by na ty dehtovité úsady (u nás říkáme karbon, ale přesnější je anglické cake) lépe hodilo nepolární rozpouštědlo, např. benzín, případně toluen či xylen, ale teď nemám žádný po ruce, abych zjistil, co to udělá s hlavičkou. Rozhodně se při správné volbě rozpouštědla bude dýmka "chemicky nakuřovat" t.j. rozpuštěné dehtovité úsady budou difundovat do meršaumové vrstvy a více ji barvit.
Povrch pěnovek je preparován vosky, které by voda poškodit neměla (šel jsem svoji dýmku experimentálně omýt z vnější strany nejprve vodou - bez problémů - pak vodou a mýdlem - bez problémů). Jen je třeba ji pak nechat dobře vyschnout. Nevidím v tom však smysl - odstraní se tím jen případná špína z povrchu.
V každém případě jakékoliv rozpouštědlo určitě poškodí při kontaktu s vnějším povrchem preparační voskovou vrstvu, takže pozor!
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Gotrek_z_Agary » 14 kvě. 2007, 13:34

Milos Cerman píše:...a přímo se tam psalo, že stará dýmka se může prostě umejt vlažnou vodou a mýdlem. Potom opláchnout, a nechat volně uschnout.


No vidíš a já k meršánkám dostal povídání, kde je psáno, že se mají vyvarovat styku s vodou a na čištění cake použít alkohol do max. 40%...

A teď babo raď...
Uživatelský avatar
Gotrek_z_Agary
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1091
Věk: 46
Registrován: 27 zář. 2006, 11:53
Bydliště: Bedihošť

Příspěvekod tifik » 14 kvě. 2007, 13:43

rour píše:
tifik píše:Pokud je tady nějaký chemik, stálo by za to to prozkoumat, pěna je myslím hydrosilikát magnésia, ovšem jako strojař nemám páru co to je :D

Je nerozpustný ve vodě i v lihu, ale pozor, je pórovitý, takže vodou i lihem nasákne.
Zkusil jsem čisti vnitřek dýmky 60% lihem. Podle očekávání tenký nános jde dolů, ale silný jen nabotná a dal by se odstranit opatrně např. dřevěnou špachtličkou. Určitě by na ty dehtovité úsady (u nás říkáme karbon, ale přesnější je anglické cake) lépe hodilo nepolární rozpouštědlo, např. benzín, případně toluen či xylen, ale teď nemám žádný po ruce, abych zjistil, co to udělá s hlavičkou. Rozhodně se při správné volbě rozpouštědla bude dýmka "chemicky nakuřovat" t.j. rozpuštěné dehtovité úsady budou difundovat do meršaumové vrstvy a více ji barvit.
Povrch pěnovek je preparován vosky, které by voda poškodit neměla (šel jsem svoji dýmku experimentálně omýt z vnější strany nejprve vodou - bez problémů - pak vodou a mýdlem - bez problémů). Jen je třeba ji pak nechat dobře vyschnout. Nevidím v tom však smysl - odstraní se tím jen případná špína z povrchu.
V každém případě jakékoliv rozpouštědlo určitě poškodí při kontaktu s vnějším povrchem preparační voskovou vrstvu, takže pozor!


Sláva, díky za vnesení světla do tmy :wink:
Uživatelský avatar
tifik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2972
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2005, 12:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod mihra » 15 kvě. 2007, 09:35

Karbon v meršánce se doporučuje odstranit opatrně smirkovým papírem. Skutečně při silnější vrstvě hrozí roztržení hlavičky. Všechny dýmkaře zdraví nový uživatel.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod Vlk » 03 čer. 2007, 21:44

Měl bych, prosím, jeden dotaz, který se zde už sice řešil, ale nenašel jsem na něj úplně jasnou odpověď, takže pokud to bylo jen tím, že jsem se zde nějak zamotal, tak mne, prosím, omluvte a přesměrujte na onu odpověď. Chtěl bych si totiž pořídit nějakou tu vložkovku na zkoušení tabáku a jako chudému studentovi se mi zalíbily dýmky značky Spitfire-Lorenzo. Když jsem si je ale tady v Ostravě v Stanislaw krámě prohlížel, tak u obou exemplářů, co zde měli, jsem si všiml nadtvrtání - a u jedné z dýmek to bylo snad půl centimetru. Když jsem to slečně prodavačce sdělil, tak mi řekla, že ona ty dýmky taky chtěla posílat zpět dodavateli jako nadvrtané, ale že jí prý od šéfa-dýmkaře bylo sděleno, že u těchhle dýmek to nevadí. Tak by mne tedy zajímalo, co je na tom pravdy... Děkuji předem :puffy:
Uživatelský avatar
Vlk
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 38
Věk: 35
Registrován: 04 led. 2007, 15:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ChorChe » 03 čer. 2007, 22:10

nadvrtané vadí vždy, nevím, jaká je cena v Ostravě, ale na etrafice jsou na 1000 taky vložkovky
Michal umí vybírat, nadvrtané snad nebudou
http://www.etrafika.cz/detail.php?items[itemid]=2493
Uživatelský avatar
ChorChe
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 617
Věk: 47
Registrován: 03 lis. 2005, 20:32
Bydliště: Opava

PředchozíDalší

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


cron