K hmotnosti dřeva

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Simon » 16 bře. 2006, 21:46

Šimi píše:Jenže my si všichni pamatujeme,
jaks tady psal, že se dřevo vyvaří na poloviční hmotnost :twisted: :twisted: :twisted: ,
a že se tak vyrábí balsa z bukových špalků :lol:


1/2? simi, simi, simi :wink:
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Milos Cerman » 16 bře. 2006, 21:48

Inu, polovina je pro kařdýho jinej rozměr :roll:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod jcp » 17 bře. 2006, 11:37

Šimi píše:A která z těch složek se může vyvařit do vody?


popeloviny a to co označují "další látky" prakticky kvantitativně, celulóza a hemicelulóza jen velmi omezeně tím jak se dlouhým varem trochu nabourá. Lignin skoro vůbec ne, to by se to rozpadlo :) Jedinej konkrétní údaj o změně hmotnosti jsem našel tady:
.. for an average block to reach the dryness (approximately 12 percent by weight) ..
ale nehledal jsem nijak usilovně a celkem z toho (podle mě) nějak jasně neplyne jestli je to to co se odstraní vařením nebo rozdíl mezi hmotností původního přířezu po uříznutí a před začátkem opracovávání, čili vliv všech operací. Zkuste to někdo líp přeložit, jsem dost špatnej angličtinář :cry:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod body007 » 17 bře. 2006, 13:17

jcp píše:
Šimi píše:A která z těch složek se může vyvařit do vody?


popeloviny a to co označují "další látky" prakticky kvantitativně, celulóza a hemicelulóza jen velmi omezeně tím jak se dlouhým varem trochu nabourá. Lignin skoro vůbec ne, to by se to rozpadlo :) Jedinej konkrétní údaj o změně hmotnosti jsem našel tady:
.. for an average block to reach the dryness (approximately 12 percent by weight) ..
ale nehledal jsem nijak usilovně a celkem z toho (podle mě) nějak jasně neplyne jestli je to to co se odstraní vařením nebo rozdíl mezi hmotností původního přířezu po uříznutí a před začátkem opracovávání, čili vliv všech operací. Zkuste to někdo líp přeložit, jsem dost špatnej angličtinář :cry:


toto nema s ubytkom na hmotnosti nic spolocneho, to je popis optimalnej vlhkosti dreva (12% je optimalna)
Uživatelský avatar
body007
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 312
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2004, 07:48
Bydliště: Zilina

Příspěvekod jcp » 17 bře. 2006, 13:26

body007 píše:toto nema s ubytkom na hmotnosti nic spolocneho, to je popis optimalnej vlhkosti dreva (12% je optimalna)


Nojo, tak to mění situaci - mě těch 12 % úbytku připadalo moc. Pak by to skutečně byly jen ty popeloviny a terpeny, pryskyřice a třísloviny takže úbytek vařením by byl tak 2, nejvejš 4 %
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod body007 » 17 bře. 2006, 13:38

jcp píše:
body007 píše:toto nema s ubytkom na hmotnosti nic spolocneho, to je popis optimalnej vlhkosti dreva (12% je optimalna)


Nojo, tak to mění situaci - mě těch 12 % úbytku připadalo moc. Pak by to skutečně byly jen ty popeloviny a terpeny, pryskyřice a třísloviny takže úbytek vařením by byl tak 2, nejvejš 4 %


aj tak si myslim, ze varenie nema nejaky zasadny vplyv na hmotnost, tym varenim sa odstrania len stopove mnozstva nejakych prvkov. najvacsi vplyv na hmotnost ma susenie, to je jediny rozdiel medzi cerstvo vykopanym briarom a hotovym, pripravenym na spracovanie...tato debata mi uz skor pripada ako rozmyslanie nad nesmrtelnostou chrusta :wink: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
body007
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 312
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2004, 07:48
Bydliště: Zilina

Příspěvekod Simon » 17 bře. 2006, 14:27

body007 píše:
jcp píše:
body007 píše:toto nema s ubytkom na hmotnosti nic spolocneho, to je popis optimalnej vlhkosti dreva (12% je optimalna)


Nojo, tak to mění situaci - mě těch 12 % úbytku připadalo moc. Pak by to skutečně byly jen ty popeloviny a terpeny, pryskyřice a třísloviny takže úbytek vařením by byl tak 2, nejvejš 4 %


aj tak si myslim, ze varenie nema nejaky zasadny vplyv na hmotnost, tym varenim sa odstrania len stopove mnozstva nejakych prvkov. najvacsi vplyv na hmotnost ma susenie, to je jediny rozdiel medzi cerstvo vykopanym briarom a hotovym, pripravenym na spracovanie...tato debata mi uz skor pripada ako rozmyslanie nad nesmrtelnostou chrusta :wink: :lol: :lol:


souhlas, ale prave to vareni pak ovlivnuje suseni
ale souhlas i s tim poslednim :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Předchozí

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků