Tabák pro začátečníka - návrhy

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Tabák pro začátečníka - návrhy

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 21:50

Takže tady máme zajímavý thread, sem můžete dávat své návrhy na vhodný tabák pro začínajícího dýmkaře. Nechci, aby se to tu zvrhlo v diskusi "ale můj kamarád začínal na Londonu a ..." :lol: , na to apod. je thread "Tabák pro začátečníka - diskuse". Pište své návrhy stručně, viděl bych to tak na 5 tabáčků, klidně se stručným komentářem (odůvodněním), to číslo ale není pevná hranice.
Případný začátečník tu bude moct čerpat inspiraci, a pokud se na nějakých tabácích shodne víc lidí, udělám pak z toho souhrný seznámek doporučených tabáků a zveřejním ho na Dýmce.net.

Důležité!! - vycházejte pls z toho, že začátečník nebude asi nakupovat online v USA, takže navrhujte jen tabáky běžně dostupné na našem trhu. Takže hlavně Mostex katalog a popř. těch pár tabáků od jiných dovozců.

...a ještě - pamatujte, že tady neexistuje žádná "správná" odpověď. Tak, jako může mít každý jinou představu o dobrém tabáku, může mít i jinou představu o tabáku pro začátečníka (viz Simon - "v ČR žádný" :wink: )
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Fénix » 16 bře. 2005, 22:08

Já bych jako úplně první tabák (pro dosavadního nekuřáka) doporučil loose cut (nebo jemně trhaný ready rubbed), slabý nikotinem, aromatik.

To jsou sice směsi, které tu většina "zkušených" ozančí za s****y, jenomže zamyslete se nad tím hlouběji. 1. Dobře hoří 2. i při neodborném zacházení aspoň chvíli příjemně chutnají 3. hezky voní, a to i okolí 4. nebudou, jako Premier Cru, začátečníka uvádět v omyl, že se u nás prodávají tabáky, které chutnají po tabáku 5. po vyzkoušení takovýchto směsí se dá jít už jen výš, a to jak v aromaticích, tak v tabáku obecně.

Takový tabák začátečníka neodradí hned na začátku, dokud si stejně není schopný "náročnější" tabák vychutnat.

Proto mé návrhy:

1. Kentucky bird - typický představitel výše popsaného, velmi lehký po všech stránkách. Začínalo na něm spousta dýmkařů
2. Holger Danske Honey Dew - o malilinko hutnější (má už náznak těla) přesto jemný; jeden z mých prvních tabáků
3. Danske Club Cherry - typický mainstreamový aromatik s populární třešňovou příchutí; můj první tabák
4. Krakonošova směs - slušný tabák pro nemajetné, zároveň pro slabou aromatizaci vhodný na poctivé zakuřování
5. Mac Baren Mixture nebo mixture Modern - to už je "opravdový" tabák, který ale má většinu výše zmíněných vlastností. Pro ty, co si hned napoprvé věří.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod dix » 16 bře. 2005, 22:19

ok...len nezabudni poznamenat ze ten seznam doporucenych tabaku nemusi byt pravidlo./Lebo su ludia co zacinali od londona a.... :twisted: /
Potom to dopadne tak ako mortenw, ze kupil ken.birda lebo inym sa neda zafajcit.....ci co.

MB Cube /nech to vyhuli alespon newbies/
w.o.larseny/te tez treba predat/
kentucky birda /povinne na zafajcovani/
mc lintocky /nech to vobec nekdo vyhuli/
Peterson Connoisseurs Choice /vsestrane upokojujuca zmes/
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod tuton » 17 bře. 2005, 07:20

Krakonosova smes - stoji malo, neni vylozene nejhorsi a na uplny zacatek je to stejne skoro jedno.

Sweet Killarney - i kdyz drazsi, je to kouritelny aromatik.

Elysee - ze zacatku jsem tomu neveril, ale stal se z nej muj oblibenec (i kdyz kvalitou pry sel dolu)

Classic Port - taky kouritelny aromatik, pry ochuceny portskym vinem.

Sweet Vanilla Honey Dew - ja jsem teda pri svych zacatcich byl pevne rozhodnut, ze vanilku teda ne-e, ale pri jeho testovani mi neprisel uplne spatny.
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod bigdragon » 17 bře. 2005, 07:36

nevím jestli jako začátečník můžu radit začátečníkum ale skusím to
Aromatik tady se přimlouvám za MB Cube je sice dražší ale nádherně voní a chová se způsobně dá se dokouřit bez močkování a na tři sirky
Pokud by někdo chtěl experimentovat s latakií tak mu doporučím Presbyterian okolí ho docela snese (kuřácké) se způsobností je to trošičku horší ale močkuje opravdu jen vyjimečně a budete potřebovat asi pět sirek
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Twineryy » 17 bře. 2005, 09:07

Tak já se taky přidám :D .

Z těch lehčích aromatiků bych doporučil
MB Mixture, nebo Mixture Modern
Malthouse
Wild Geese je taky dobrej, ale asi nebude moc vhodný pro začátky (blbě hoří)

Z těch výraznějších
MB Vanilla
Peterson Sunset Breeze, nebo Sweet Killarney
HD Honey Dew

No a z aromatických ustřelhlavů
HD Black and Bourbon

Všechny jsem dlouho kouřil, nebo ještě kouřím a moc mi chutnaly.
Pokud bych měl ale vybrat jenom jeden, tak to bude MB Mixture.

V neutrálech moc neporadím, chutnají mi jenom od MB, což podle některých neutrály ani nejsou :( . Latakie preferuju spíš slabší - Old Dublin, English mixture, Kong Frederick apod.
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod bromden » 17 bře. 2005, 09:27

Přemýšlel jsem o tom důkladně a top five for beginners by byla si následující (z u nás dostupných, jinak by byla o dost jiná). Vycházím z toho, že by to měl být tabák jemné chuti, do střední síly a nesmrdět, aromatizace by neměla být příliš silná, protože znám pár lidí které právě aromatizace v počátcích odrazovala:
1. Planta Elyseé - i přes lehce méně kvalitní tabák (klacky) zůstává při kouření tabákem, doplněné aroma je příjemné a okolí voní. Navíc má "samoregulační vlastnosti", při roztopení hořkne a trpne, ale při zpomalení se zase způsobně vrací k chuti...
2. DarkTwist - jemná chuť s lehoučkým aroma, nepoženou Vás s ním a je dobrý i na zakuřování - je v něm výborně cítit když se už "jde do dřeva"
3. Trenčín Flake (pomalu hoří, tabák to je, nesmrdí a nechá si cokoli líbit... nasládlá V dánského typu, nepříliš plné chuti, optimum pro ty co chtějí začít bez příchutí)
4. MB mixture / Modern (na nižším místě je kvůli sklonu k močkování, není to na styl kouření nejjednodušší tabák, jinak OK...)
5. Peterson SweetKillarney - pro ty co chtějí začít "výraznou vůní", má slušné vlastnosti a kvalitní tabák v něm (byť málo) ještě pořád cítit je.

Howgh.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Jana » 17 bře. 2005, 10:57

Já bych doporučovala :

Kentucky Bird
Peterson Reserve
Savinelli light
Cellini Forte ( ten černej )

Všechno je to jemný, bez výrazný a potenciálně odpozující aromatizace a snesitelný sílou pro kuřáka i kouřem pro okolí.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Fénix » 17 bře. 2005, 19:07

Jen hezky další návrhy, nestyďte se :)
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Bohemund » 17 bře. 2005, 22:36

No já radši ne. Vzhledem k tomu, že jsem vlítl hnedka na UF a nic to se mnou neudělalo :shock: (snad jen poněkud nezvykle radostná nálada :D ), tak radši ne e. :twisted:
Uživatelský avatar
Bohemund
Účet zrušen
 
Příspěvky: 781
Registrován: 14 pro. 2004, 13:51

Příspěvekod piter » 17 bře. 2005, 23:18

No a ja bych opakoval co jiz bylo receno - cili MB Scottish Blend, Krakonos, HD Honey, Kentucky bird apod. A pokud neutral tak urcite Dark Twist - forma roll caku by snad takovy problem byt nemusela.
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Sherlock Holmes » 18 bře. 2005, 13:34

Začátečníkům v naší prodejně často musíme radit - a občas i rozmlouvat rady jejich kamarádů.

Jako první tabák jednoznačně doporučujeme vždy aromatik. Je to proto, že málokterá manželka snese hned napoprvé vůni latakie.
Tabák musí být slabší, a tp platí i peo skušené kuřáky cigaret. Ohniště dýmky je tak velké, jako by hořelo najednou 6 - 7 cigaret.

Nabízíme proto : ORIGINAL CHOICE, SUNSET BREEZE anebo SWEET KILLARNEY.

Každému zákazníkovi dáváme paragon, a to i těm, kteří ho odmítají. Na paragonu je totiž napsán název tabáku. Když příjde podruhé, teprve se ptáme jestli chutnal, když ne, tak proč, a nabízíme další........
Sherlock Holmes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 15 úno. 2005, 09:14
Bydliště: Ústí nad Labem,Paří_ská 12

Příspěvekod harel » 18 bře. 2005, 17:52

Jednoznačne LONDON :lol: ,BALKAN SOBRANIE, 965, NIGHT CUP nech vedia už na začiatku kde to obyčajne končí :D :D :D

Prepáč Fénix mám dobrú náladu :D :lol: :D :lol: :puffy:
Uživatelský avatar
harel
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1182
Věk: 59
Registrován: 15 lis. 2004, 16:04
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod Todík » 18 bře. 2005, 21:40

Krakonošova směs pro méně majetné a pro ty, co do toho pro začátek nechtějí moc investovat.
Pro ty kterým na nějaké té koruně nezáleží pak:
MB Mixture
MB Modern
MB Vanila
MB Cube
Elyseé
ML Cellini Clasico
ML Cellini Forte
Kentucky Bird
HD Honey Dew
Peterson Spec. Res.
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milan Zabloudil » 23 bře. 2005, 15:57

když jste do toho seznamu nezahrnuli OCH, tak jsem si koupil toho ptáka a musím říct, že jsem rád, že jsem začal s OCH, ty pláty maxirůří které jsou v tom Kentucky brabci mne málem udusili, faktem ale je, že v práci všichni říkali, že to voní.
PS. já mám totiž blbý čuch.
Uživatelský avatar
Milan Zabloudil
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 937
Věk: 67
Registrován: 04 bře. 2005, 16:50
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků