Vlastní tabák

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jste si vypěstovali vlastní tabák?

Ano
131
43%
Ne
127
42%
Skouším / Skoušel jsem to
47
15%
 
Celkem hlasů : 305

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vodrap » 31 srp. 2011, 08:54

Já taky sleduju a moc Vám fandím :ok:
Uživatelský avatar
vodrap
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 896
Věk: 48
Registrován: 19 črc. 2009, 20:36
Bydliště: Tábor

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Mirik » 31 srp. 2011, 15:15

Samozrejme ,ze sa to sleduje ,ale fakt tresnut nejaku blbost nema zmysel ... ale drzim palce nech sa vam dari :ok:
Uživatelský avatar
Mirik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 290
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2011, 10:44
Bydliště: Newport,UK

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 31 srp. 2011, 19:53

No ...

Zdá sa, že zoberiem orient na milosť. Teda zatiaľ len jeden druh. Práve tu skúšame kombinovať druhy tabaku (vyrábame blend-y) a máme neuveriteľné vysledky. Po sčítaní "bodov" tu hodim výsledky. Toto si rozhodne nenechajte újsť.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod harm » 31 srp. 2011, 19:57

Přiznám že dnes koukám poprvé, co si vzpomínám tak strejda něco podobného zkoušel za totáče .... Byla to hrůza, ale neměl tolik informací. Přeji ať Vám to výjde :wink:
Uživatelský avatar
harm
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 423
Věk: 40
Registrován: 29 led. 2011, 21:45
Bydliště: Machov

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 31 srp. 2011, 20:44

Ahoj,
nejdřív díky za podporu, toto téma jistě bude sledovat i pár doposud neregistrovaných hledačů informací o tabáku. Takže přidám jednu novou.

"Turecký tabák v cigaretě"

Abych to úvodem trochu zhrnul: Koupil jsem na Aukru semena nespecifikovaného "tuckého tabáku". Vím o něm, že není nutná fermentace, stačí louhovat, poměrně vysoký obsah nikotinu, nasládlá chuť. Prodejce tvrdil, že má být chuťově podobný Virginii. Výška rostliny něco přes 2 m, kvete růžovo-fialově, listy v délce asi 30 cm, vzdálenost sázení od sebe 50 - 60 cm. Fotku sorry nemám, k focení mám bohužel nějaký odpor.
Takže sebral jsem několik již evidentně dobře usušených listů z různých pozic rostliny (příjemná medová vůně), umístil do vlhkého sklepa na 2 dny (trvalo to o den déle než virgin) aby listy zvláčněly a mohl jsem je protáhnout mojí řezačkou.

Takto vypadá: na cigerety používám nástavec na 0,8mm a poté na 6,5mm ještě nakrátím kůli lepšímu plnění v el. plničce cigaret. Při správném postupu (jde hlavně o vlhkosti listů v určitých fázích) je cigareta naplněna a chová se při hoření naprosto srovnatelně jako origa. Ale o tomto dám detaily v případě zájmu někdy jindy.
http://www.panvicky.cz/italsky-strojek- ... #zalozka-1

Fajn, bylo nařezáno, naplněná cigareta a šel jsem do akce. Po prvním prásku trocha překvapení ze všech stran.

Smrad nebo vůně kouře? Řekněme spíš zajímavá netradiční vůně, ale spíš bych ji čekal někde v kostele z kadidla, než z cigarety.
Chuť - nasládlá, těžko dál zpecifikovat, to nedokážu, né blbá, ale hodně netradiční.
Nikotin - ááá, tady jsem si okamžitě vzpoměl na "basu333", že domácí tabák v našich podmínkách ho postrádá. Věřím, že po pár těchto cigaretách by mi explodovala hlava.
Závěr: tak tohle mně teda nevzalo.

Inu dal jsem na radu prodejce semínek v přiloženém letáku a louhoval jsem. V tomto případě dle doporučení na skoro 60°C, na 3 minuty.

Všechno se zjemnilo, snížil obsah nikotinu, ale ještě né dost (přidal bych při louhování ještě 2-3 minuty). V každém případě tento tabák s Virginií nemá nic společného, jak tvrdí prodejce semínek. Ani chuť, ani vůni kouře.
Závěr: Kouřit tyto cigarety jako denní spotřebák bych nemusel.

Pokus poslední byl smíchat tento tabák (vylouhovaný) s Virginií, řekněme 1 ku 3-5 virginu.

Toto jsem už ani nečekal. To bylo jiný kafe. Jiná cigaretka, než běžně známe, ale dobrá.
Nasládlá chuť, mírně netradiční, ale ve spojení s Virginií dobře vyvážená chuť i vůně. Přičemž se takto dá poměrně dobře ušít pomocí louhování výše nikotinu tzv. na míru.
Závěr: Dovedu si představit, že bych si velmi jednoduše na tuto lehce netradiční cigaretu zvykl. Někdy ještě určitě zkusím směs dvou Virginií s B.Jupiter a 5-10% tureckého.

:!: Usušený turecký tabák má oproti Virginii a Burley poměrně nízkou sklizeň, ale konkrétně tato odrůda opravdu dosti vysoký obsah nikotinu (téměř srovnatelný s machorkou), zajímavou, netradiční chuť a vůni.
Rozhodně ho nedoporučuji jako sólo tabák, ale vřele dodoručuji minimálně odzkoušet v menšinovém poměru do cigaretových směsí. :!:

P.S. tento tabák v současné době fermentuju (už skoro měsíc), možná to tu časem doplním.

Doplněno: Nikdy nefermentovat, šlo to do koše. Stratí aroma, chuť a blbě hoří. :naughty:
Naposledy upravil Pivař dne 21 led. 2012, 13:33, celkově upraveno 5
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 31 srp. 2011, 20:51

Zdravím vás.Pivař .Sľúbil som foto no teraz som vyťažený.Tak ich dodám hneď ako to bude [možné.Pár foto mám aj v albume aj tam si môžete pozrieť. Teda ak sa to dá z tých foto rozoznať aká je to odroda.Ak nie nafotím nové.Ja som toto fórum sledoval už dávnejšie.Niekde som to tu čítal že virgino je na cígára.Prepáčte že som sem upol mylnú informáciu. Príspevok som upravil.Aby to niekoho nepomýlilo .Ma to potešilo že ste tu uviedli,že je to odroda ktorá sa používa aj na výrobu cigaretového tabaku. :clamp:image_id: 11596image_id: 11597image_id: 11608image_id: 11607 image_id: 11727 K týmto fotkám......! Mnoho z listov mi poškodil kamenec,,,,,,tak je taký aký je,,,,deraví .....
Naposledy upravil muadar77 dne 31 srp. 2011, 22:55, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod sihanuk » 31 srp. 2011, 21:30

krásný políčko :clamp:
Uživatelský avatar
sihanuk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1701
Věk: 50
Registrován: 28 lis. 2010, 17:13
Bydliště: Kokovice 56, Klobuky

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 31 srp. 2011, 21:43

Dakujem...stojí to za ten kúsok snahi....
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 31 srp. 2011, 21:57

Zdravím všetkých.

Takže, pivař predbehol si ma. Muadar77, minulý rok mi kamenec tiež vytvoril perforovaný tabak. Podľa fotiek je to virginia golta (hladké lesklé, zvlnené listy). Helena by mala list hladšie, jemne zamatové. Vidím že si robil topping (možno trocha slabý), no odporučil by som aj suckering. Pre neznalých ... topping je ustrihovanie vrcholkov aby sa sústredila energia do listov a nie na tvorbu kvetov. Suckering je odstraňovanie bočných výhonkov, nachádzajúcich sa nad každým listom (veľmi ľahko sa dajú ulomiť prstom) a tiež koreňových odnoží. Má to veľký význam nie len na výnos ale aj kvalitu tabaku.

Dnes sme "koštovali" 4 druhy tabaku novej úrody. Burley jupiter, Maryland, Kentucky a Djebel orient.

Burlej jupiter
Farba svetlo hnedá, taká nemastná. Chuť tabaková ale zanecháva strašnú horkastú pachuť čo má rušivý efekt.
Známka 3

Maryland
Farba tmavšia ako burley. Chuť slabá, trocha štípe a škriabe, neuspokojí pri fajčení a v tretine cigarety ju zahadzujem.
Známka 4-.

Kentucky
Farba ešte tmavšia ako Maryland, ale bez náznakov chlorofylu, veľká nádej. Chuť dobrá typycky tabaková, no štípe a škriabe skoro ako maryland. navyše reže v hrdle a na podnebí. 3 šluky a letí vzduchom.
Známka 4.

Orient Djebel
Farba tmavá, maličký náznak chlorofylu.
Chuť ako by mi z duše písal pivaŕ. Pálenie kalafúny, kadidla a gumy zároveň. To čo som cítil by som nikotínu nepripisoval, to bolo ako šlukovať žiletky. Jeden šluk bol až až.
Známka 5.

Aj keď mám všetkých druhov požehnane, Burley by mi určete nestačil ani na pol roka, ak by som ho používal čistý. Ani keby sa virginia vydarila (zatiaľ nemám dosušenú na testy), nestačilo by to na celý rok. Takže sme skúsili urobiť "East Slovakian blend". 4 diely Burley, 2 diely Kentucky, 2 diely Maryland a nech to čert vezme, jeden diel Djebel. Otec sprvu odvážne siahol po cigarete ako prvý, sledujeme, stratil na chvíľu odvahu (po predošlých skúškach sa nedivým).... Smeje sa, predpokladáme že je to des. Otec vraví MARLBORO. Tak pivař, myslím že vieš o čom píšem ... Už dávnejšie som tu písal, že sa tabaky dopĺňajú a iba zmes urobí tabak tým pravým, no predpokladal som, že aj každý sám musí byť fajčiteľný (okrem burley som ostatné 3 odrody predtym nemal).

Zľava, Burley, Kentucky, Maryland, Djebel orient.
image_id: 11729

Po rozdrvení (na rezanie nemáme čas)
image_id: 11730

2 listy burley, 1 maryland, 1 kentucky, 4 Djebel (maličké) = 36 cigariet (3 vyfajčené)
image_id: 11731

P.S. Ak niekto používa takúto plničku, rýchlo sa opotrebuje. Mám svoju špeciálne opravenú a vydrží roky, navyše pracuje ľahšie. Ak chce niekto, dam sem návod.
Naposledy upravil vlado159 dne 31 srp. 2011, 22:50, celkově upraveno 5
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod muadar77 » 31 srp. 2011, 22:06

:ok: Vlado ty si naozaj šaman...... Ty máš tie listy krásne hnedé až zlatohnedé.No keď raz vieš tak vieš..... Ak by som mohol k tomu lámaniu výhonkov.Snažím sa to robiť pravidelne.len ja ten tabak nemám v mieste bydliska.Tak ako sa mi dá tak k nemu frčím.Vyrastá to veľmi rýchlo.Jeden deň to oblámem a o dva tri dni je to tam znovu a viac.
Naposledy upravil muadar77 dne 31 srp. 2011, 23:22, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
muadar77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 88
Věk: 46
Registrován: 09 čer. 2011, 09:10
Bydliště: Hriňová

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod danielBN » 31 srp. 2011, 22:09

sledujem toto tu a premyslam,kde sa daju zohnat nejake tie semena? dajte tipa... skusim zahradnicit s vlastnym tabakom.. :think:
Uživatelský avatar
danielBN
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 29
Věk: 63
Registrován: 24 srp. 2011, 17:56
Bydliště: Banovce n.Bebravou, SK

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 31 srp. 2011, 22:13

Takže fajkový tabak sa pripravuje na fermentáciu. Použitý vývar z Glycyrrhiza glabra, vanilka, trstinový cukor.

A táto virginia sa jej dočká tiež, len nech skončí sušenie.
Obrázek
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod vlado159 » 31 srp. 2011, 22:23

danielBN píše:sledujem toto tu a premyslam,kde sa daju zohnat nejake tie semena? dajte tipa... skusim zahradnicit s vlastnym tabakom.. :think:

Na to máš ešte čas, seje sa v marci. potom sa sem mrkni, určite niekto ponúkne (zatiaľ sú nezrelé). Ja mám zatiaľ iba Havana (už dozreli), ale budem mať najmenej 10 druhov.
vlado159
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 185
Věk: 50
Registrován: 09 zář. 2010, 21:40
Bydliště: Vranov nad Topľou, Slovensko

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 31 srp. 2011, 22:26

danielBN píše:sledujem toto tu a premyslam,kde sa daju zohnat nejake tie semena? dajte tipa... skusim zahradnicit s vlastnym tabakom.. :think:


Ahoj, je toho plný internet, nebo na Aukru, Jistota kvality a největší výběr je tady http://www.tabakanbau.de/de/shop.php
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vlastní tabák

Příspěvekod Pivař » 31 srp. 2011, 22:32

Vlado brzdi. To je od Tebe takové množství info, až se mi z toho točí hlava. Ale možná to je ještě z toho turka.
Pivař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 453
Věk: 57
Registrován: 17 črc. 2011, 22:02
Bydliště: Severní Čechy

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků