Dýmky a myslivost

To ostatní - kouření, zážitky, prodejci, události, zajímavosti atd. Jen k tématu!

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, Sobpeta

Dýmky a myslivost

Příspěvekod Todík » 10 čer. 2012, 13:02

Dýmky resp. fajfky a myslivost patří k sobě od pradávna. Řekl bych že ještě dříve, než vznikly dýmkařské kluby a dýmkařská záliba jako taková. Portrét myslivce byl u mne odedávna spjat s bafající fajfkou, a tak i já beru vždy jednu ze svých dýmek na čekanou, šoulačku či k poslední leči. Zapálená dýmka vždy neomylně ukáže odkud vítr vane a nasměruje lovce tím správným směrem. Ještě se mi nestalo, že by mne na lovu zradila.
A tak i dnes nad ránem, kdy se mlhy válely nad lukama, při šoulačce revírem Pustá Rybná jsem proti větru obeznal průběrného srnce. Popásal se nerušeně na kraji lesa ve vysoké trávě a občas vztyčil svou šedou hlavu, aby se rozhlédl a jistil. Rána na 40 metrů z ruky ve stoje na krk ukončila jeho životní pouť a srnec zůstal v ohni. Krátké zabafání z dýmky a pak se jen mysliveckým obřadem rozloučit a vzdát hold zhaslé zvěři.
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Fénix » 10 čer. 2012, 14:01

Ne nadarmo byl na původní etiketě Staré myslivecké myslivec s fajfkou :puffy:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Gimli » 11 čer. 2012, 21:48

Todíku, to je moc krásně napsaný!
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Copatej » 12 čer. 2012, 08:03

Todík píše:...a tak i já beru vždy jednu ze svých dýmek na čekanou, šoulačku či k poslední leči. Zapálená dýmka vždy neomylně ukáže odkud vítr vane a nasměruje lovce tím správným směrem. Ještě se mi nestalo, že by mne na lovu zradila...

Já tedy nejsem myslivec, ani tomuto koníčku moc nerozumím, ale můj kamarád ze Šumavy je myslivcem od mládí a taktéž dýmkař. Dost často nám líčí, jaké to kdy a kde bylo, ovšem dle jeho slov si nedovolí s sebou na čekanou vzít fajfku, právě proto, že zvěř cítí vůni dýmu a tak je obezřetnější a nepřijde. Dokonce prý je to tak, že pokud s sebou chce vzít někoho jako tichý doprovod, nesmí být potřísněn byť sebemíň jakoukoliv voňavkou a pod. Stejně tak, když se mu chce na malou, musí to vydržet a dojít si až příkladně po lovu (nebo nepít)...pokud by se někde vymočil poblíž posedu, zase zvěř ucítí pach moči a opět nepřijde.
Pravda je taková, že v jeho místním revíru není dostatek vysoké a tak chodí spíš jen lovit prasata (a ty jsou prý na toto hrozký k.rvy)...
Tím bych nerad zpochybnil Todíkova slova, ale docela by mě toto zajímalo, pokud by to některý z myslivců blíže vysvětlil... :puffy:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Childeater » 03 zář. 2012, 20:45

Copatej: no, vono záleží na tom, na co jdeš. U srnčího bych fajfku asi moc neřešil a po pravdě, myslím, že i pašíci by to mohli dávat v poho. U jelena už bych se možná bál. Na druhou stranu, přál bych si, aby každej po ráně napřed vykouřil fajfku, namísto rychle vysrklých dvou cigaret a nechal zvěř poklidně zhasnout... :puffy:
Uživatelský avatar
Childeater
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 16
Věk: 45
Registrován: 23 srp. 2012, 11:22
Bydliště: České Budějovice

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Rudolf Steiner » 17 čer. 2013, 14:25

Zatím jsem dýmku bral jen na schůze, nebo na brigády. Slyšel jsem starší myslivce, že kouř prý zvěř nezradí, zajímalo by mě, jak to ale je v případě ovoněných tábáků?
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod lako » 22 úno. 2014, 14:21

No jelikoz me povolani je hajny a myslivost provozují take,mohu rict,ze dymka je nekdy na obtiz,ale jindy milou spolecnici.Pri cekanych na cernou dymku radsi nekourit prase dokaze zradit tiche uprdnuti,ale je fakt ze na dobre kazatelne to de aj z dymkou.Srnec je bez problemu kord pri odstrelu v riji.Na pochuzkach a pri pozorovani bez lovu je dymka velice dobra kamaradka a ukrati aj trochu casu kdyz zrovna nic neni na obzoru.No a po hone nebo na shuzich je uplne nejlepsi :ok:
Uživatelský avatar
lako
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1998
Věk: 35
Registrován: 23 bře. 2013, 09:16
Bydliště: Vysehnevice

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod vti » 03 bře. 2014, 17:52

Letos se mi zatim podařily dvě prasátka - obě na otevřeným posedu (potřebuju kontakt s okolím a zimu, jinak usnu :mryellow:) a hlavně obě při zapáleným Old Dublin. Tahle směska asi čuňatům voní, radši jsem se zásobil :smoke5: Srnčí většinou jen zavětří a když je jinak klid tak se paství dál.
Uživatelský avatar
vti
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 43
Věk: 48
Registrován: 19 zář. 2013, 17:35
Bydliště: Bystré

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Rudolf Steiner » 04 bře. 2014, 08:28

Tak to "Lovu"!
Díky za info. budu muset pořídit :D
Ad Lako: Díky, táké jsem se toho obával, tak dýmka zůstávala doma. Bral jsem si jen cigarillo.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod vti » 04 bře. 2014, 13:34

Lovu. Copak kouř, spíš mám problémy s připalováním. Je to vidět, je to slyšet. Už jsem přemýšlel i o nějakým "kapesním žhavení".
Uživatelský avatar
vti
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 43
Věk: 48
Registrován: 19 zář. 2013, 17:35
Bydliště: Bystré

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Houly » 20 kvě. 2014, 13:44

Včera jsem seděl na otevřeném posedu. Čekaje na srnce, zapálil jsem si dýmku - Dunhill Flake tabák. Venku používám dýmkové ZIPPO. CCa v 18.30 se objevili dva srnci - mladý vidlák a cca čtyřletý šesterák. Oba silní, tedy nic odstřelového. Po půl hodině se mezi nimi objevila ještě starší srna. Odcházel jsem v 21.20. Celou dobu byli 50 - 150 m ode mě. Kouř ani připálení jim vůbec nevadily. Byla to krásná čekaná :smoke5:
Uživatelský avatar
Houly
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 228
Věk: 45
Registrován: 21 led. 2014, 20:28
Bydliště: Hulice (BN)

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod lako » 20 kvě. 2014, 15:23

Ja dnes rano cekal take na srnce.Sice bez dymky jen z retkem.Srnec neprisel,ale za to dva loncaci.No jeden tam ostal zhaslej.Tak na srnce pudu dnes vecer.
Uživatelský avatar
lako
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1998
Věk: 35
Registrován: 23 bře. 2013, 09:16
Bydliště: Vysehnevice

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Rudolf Steiner » 21 kvě. 2014, 10:41

Tak to Lovu!
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod sw_fox » 29 pro. 2014, 16:25

Tak se tu mezi Vámi hlásím taktéž k myslivosti jako k "hlavnímu koníčku".

Co se týče zrazení zvěře, tak jsem se od jednoho starého myslivce dozvěděl zajímavou myšlenku, která mi nepřijde nepravdivá a sám jsem si dýmem nikdy nic nezkazil. Ta myšlenka spočívá v tom, že zvěř si pachy které buď nezná, nebo ví že jsou špatné spojuje s nebezpečím, prostě pach člověka a pach cigarety, benzínu, tabáku, kolínské atd. je prostě NEBEZPEČÍ a hotovo, takže pokud sedíš na otevřeném posedu, táhne vítr od tebe k lesu tak je jedno jestli kouříš nebo ne, spíš ti z tama nic nepřijde......
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Dýmky a myslivost

Příspěvekod Jack.Grave » 26 kvě. 2015, 01:40

Pánové potřebuji poradit jak inteligentně přeložit do češtiny tyhle termíny:
Upland Fowl - pernatá zvěř? (jedná se o bažanty)
Water Fowl - vodní ptactvo? (Kachna divoká, Berneška velká)
Soft Mouth - měkkohubost? -- jedná se o to jestle pes přinesený kus ožvýká
Díky. Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Kouřové signály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků