Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Příspěvekod Durisek » 09 úno. 2015, 11:14

Dnes je přelomový den v mojí dýmkový kariéře. Šáhnul jsem strojem do briáru!
Pro vysvětlení - od pátku jsem vinou chřipky bez chuti a nemuzu kourit. Tak jsem dělal důkladné čištění dýmek. No a nápad přišel sám. Na fungl nové full bentce Polinski se ne uplně povedlo vrtání mezi náustkem a kanálkem a světe div se mám krásnou, leč nadvrtanou Petersonku. Já, který se žíví hubou jsem vyrazil do hobbymarketu. Koupil jsem malinký frézky na dřevo, nabil doma AKU a dýmky jsem přerouboval. Toť moje briárová prvotina. Jsem neskutečně pyšný na svou práci:-)

A aby toho nebylo málo, tak v hobbymarketu z naprosto nesourodých částí jsem si vyrobil roll crumble cake maker. Plastová odpadní trubka 40mm, dřevěný kolečka stejného průměru a stahovák, či jak se to jmenuje. Hned včera jsem to nacpal tabákem, slisoval a za 10-14 dní se těším na svůj první roll crumble cake!

Co dýmka neudělá s nešikovným člověkem je k nevíře. :ok:

Pokračovanie tohoto vlákna: viewtopic.php?p=373365#p373365
Pistacik
Durisek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 538
Věk: 42
Registrován: 01 pro. 2013, 19:18
Bydliště: České Budějovice

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Bubko » 17 úno. 2015, 18:52

Tak som konečne dorobil prípravok na zvrtávanie a opracovanie fajok v sústruhu. Zatial som to len roztočil a nič ma nezabilo :mrgreen: Dúfam že čoskoro z toho niečo vypadne... Teda po zastavení a povolení šróbov :plaster:
image_id: 20243 image_id: 20244 image_id: 20245 image_id: 20246
Uživatelský avatar
Bubko
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Věk: 45
Registrován: 18 lis. 2014, 17:20
Bydliště: Jevíčko, Brno

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Alda » 17 úno. 2015, 22:45

Bubko: jen menší postřeh z vlastní zkušenosti. Čelist bych vyrobil hlubší a do středů čelisťových obdélníkových destiček přidal dva hroty čnějící cca 2-3 mm nad povrch, já to řešil červíkem se špičatým hrotem. Pak když si na briar bloku na průsečíku osy budoucí komory a kanálku uděláš důlčikem důlek, nasadíš ho na ty hroty a blok na nich po vyvrtání kanálku jen protočíš a doděláš komoru. Hlídáš jen hloubky vrtů.
Uživatelský avatar
Alda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 172
Věk: 47
Registrován: 22 črc. 2012, 08:05
Bydliště: Liberec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 11:24

Jelikož jsem se nic nedozvěděl od "opravářů dýmek" v příslušném vlákně, tak si dovolím shrnout a aktualizovat svůj dotaz i zde:

Tak se mi stalo to, co se asi stane někdy každému kdo kouří dýmku, zlomil se mi náustek u dýmky, navíc Churchwardenky.

Nejprve jsem propadal depresi (moje první a velmi oblíbená hrušková churchwardenka), pak jsem se to pokoušel lepit zázračným lepidlem (drželo skvěle, ale pak upadlo) a vůbec.....

Narazil jsem na etrafice na odpovídající náhradní díl z ebonitu:

http://www.etrafika.cz/detail/7233/naus ... urchwarden

Jelikož jsem kluk kutivý, tak jsem se rozhodl zkusit to sám (a objednal pro jistotu hned dva kousky).
A teď babo raď:

Na soustruhu se povedlo osazení do dýmky, jedno perfektně, druhé o pět stovek větší, když tak doleštím dobrousím. Na hrubo jsem pak odstranil nalitky a ted jen lestit, nahrat a ohnout, poradi nekdo cim to brousit a lestit? Kdy ohybat?

- čím opracovávat ebonit "na hrubo":
- čím leštit abych dosáhl výsledného "lesk jak blesk"?
- jak to ohnout? teplota nahřátí? doba nahřátí? nahřívat celé, nahřívat jen částečně? před leštěním? po leštění?

Holt zpracování ebonitu je pro mne zatím velká neznámá.
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Alda » 18 úno. 2015, 11:59

Je toho v tomto vlákně a jeho starších verzích určitě hromada... Nebo třeba yt, google atd.

https://www.youtube.com/results?search_ ... tem+making
Uživatelský avatar
Alda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 172
Věk: 47
Registrován: 22 črc. 2012, 08:05
Bydliště: Liberec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod peťák » 18 úno. 2015, 13:08

:arrow: sw_fox
Můj postup opracování ebonitového náústku (u akrylového je to stejný) je takovýto:
Opracovat nahrubo pilníkem na ocel, pak následují brusná plátna hrubostí 120,220,400, potom používám brusné houbičky hrubostí 500, 800 a 1000 (fine, extra fine, super fine) (http://www.alca.cz/produkty-brusne-houb ... detail-122), následuje předleštění (látkový kotouč z molina, leštící pasta Pragopol pasta na plastické hmoty (http://shop.pragochema.cz/?p=productsMo ... y---1,1-kg)) a finální leštění (látkový kotouč opět z molina, leštící pasta Pragopol Tripol (http://shop.pragochema.cz/?p=productsMo ... l---0,9-kg)). Pokud je třeba náústek ohnouti, tak já tak činím mezi předleštěním a konečným leštěním ohřátím horkovzdušnou pistolí. Je potřeba dát pozor a neohřívat to moc z blízka, abys ten ebonit nepřipálil (začnou se dělat bublinky) a pořádně to prohřát hezky ze všech stran, pak to jde ohnout jako nic, podržíš v požadovaném tvaru do zchladnutí, vyleštíš do lesku a je to. Není toho úplně málo, jestli se Ti to kvůli opravě jednoho náústku vyplatí všechno pořizovat, jestli není jednodušší si ten náústek nechat udělat, ale to už musíš zvážit sám.
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 13:40

Jsem kutivý, dílničku mám docela zásobenou, díky moc za rady, výsledek budu později prezentovat :-)
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 15:19

Abych byl upřímný, opravuju fajku z výprodeje likvidované trafiky asi za 500,- Kč, takže i kdyby to nevypadalo jak od profíka, pořád je to churchwardenka do lesa a k táboráku :-) Ale vypadá to už celkem slušně i teď, kouřitelné to je, neb práce na soustruhu se povedla a teď je to jen o tom hezky odbrousit co tam nechci, vyleštit a ohnout a vyleštit znova. I kdyby to zůstalo matné tak to asi úplně neva, mám tu dýmku rád, to víš, byla to první, taková se nezahazuje.....
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod jcp » 18 úno. 2015, 16:25

sw_fox píše:.. tak se mi stalo to, co se asi stane někdy každému kdo kouří dýmku, zlomil se mi náustek u dýmky, navíc Churchwardenky.
.. pořád je to churchwardenka do lesa a k táboráku :-)...

Neboj, tuhle opravu budeš mít za chvíli perfektně namakanou .. čtenářka je totiž do lesa úplně ideální, zejména co se tréninku oprav zlomenýho náústku týče ..
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 16:58

Proto jsem hned koupil dva náustky a při jednom je oba upravil na soustruhu pro tuto dýmku :-))))

Dlužno dodat že k úrazu nedošla právě v lese, ale v civilizaci, na procházce po chodníku před domem, prostě mráz a nepozornost, nespadla, ale zlomil jsem ji jak byla zkřehlá při strkání do huby.

Jinak do lesa většinou beru bytelnou Jirsovku případně Peterson Rhodesian, jsou takové kompaktnější :-)
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod littlebull » 18 úno. 2015, 21:18

Nojo, taky proč se tomu říká čtenářka a ne špacírka? Dva náústky dobrý, na jaře seženeš další a v létě už to půjde samo... :smoke1:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod sw_fox » 18 úno. 2015, 22:12

Prave dolesteno 1000 papirem na krasnou "polomatnou" vazne uvazuju ze dalsi kroky vynecham protoze se mi libi uz ted :-) ale budu zkouset dal.
sw_fox
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 103
Věk: 42
Registrován: 28 pro. 2014, 17:47
Bydliště: Zlín

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod beda » 20 úno. 2015, 13:39

Počkej po pár kouřeních :mryellow: A do lesa si kup nějakou krakonošku, budeš stylovější :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod RottenFox » 20 úno. 2015, 13:48

A sojku práskačku. :-)
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Příspěvekod stam » 05 led. 2016, 15:26

Dneska nemám žádnou dýmku, ale mám prosbu o radu. Pořídil jsem nové leštící kotouče: http://www.topabrasive.cz/cz/products/1028-1213-110/ a http://www.topabrasive.cz/cz/products/671-111-110/.
Problém je v tom, že tyhle kotouče nejsem schopen orovnat. Staré kotouče z kalika a flanelu jsem orovnával bez problémů lámacím nožem a potom ocelový kartáč. Nové kotouče se při pokusu o orovnání neskutečně vytrhávají vlákna do hloubky, takže se na nich nedá dělat. Pokud má někdo zkušenost jak na to, tak předem děkuji.
Uživatelský avatar
stam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 309
Věk: 53
Registrován: 15 črc. 2008, 20:52
Bydliště: Vysočina

Další

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků