Dýmka a čaj

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 12 črc. 2013, 20:11

Mack píše:jsa čistě konzumním spotřebitelem čaje (snídaně, v zimě čaj s rumem , apod) jeden dotaz :
dobrá fajfka s dobrým tabákem trvá tak hodinu, šálek i nejlepšího čaje už cca za 1/4 hoďky je vychladlý, jak to tedy kdo časuje? Takovou whisky, třeba Honza Chodec, mohu vychutnávat celou dobu kouření. :lol:


Většina kvalitnějších čajů dobře snáší vícenásobné zalití - tzn. z jedné dávky čajových lístků lze připravit více nálevů. Přičemž si ten čaj buď v jednotlivých nálevech zachovává obdobnou chuť, nebo se napříč nálevy vyvíjí. Takže nezaměňovat s klasickým českým "druhákem", čajem připraveným z už jednou použitého a následně vysušeného čajového sáčku, kdy je druhý nálev jen obarvenou čuripindou s příchutí celulózy.

Já mám čaj moc rád, ale k dýmce popíjím skoro výhradně čaje černé nebo červené, klidně i s mlékem. Třeba na dobrý zelený čaj to chce klid a nevěnovat se ničemu jinému, než jeho chuti, aby si to člověk naplno užil. Ale kupříkladu Čínani u pití čaje (a to dokonce i při rituální přípravě oolongů gong fu) hulej cigára jak cikáni a nevypadá to, že by jim to ve vychutnání čaje překáželo. Mě ale každopáně spojení třeba svěžesti a jemnosti kvalitního zeleného čaje a těžkého dýmu nějak nejde k sobě.
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 15 črc. 2013, 06:28

Mack píše:jsa čistě konzumním spotřebitelem čaje (snídaně, v zimě čaj s rumem , apod) jeden dotaz :
dobrá fajfka s dobrým tabákem trvá tak hodinu, šálek i nejlepšího čaje už cca za 1/4 hoďky je vychladlý, jak to tedy kdo časuje? Takovou whisky, třeba Honza Chodec, mohu vychutnávat celou dobu kouření. :lol:


Vyrábějí tzv. ohříváčky na čaj, většinou na čajovou svíčku. Je to spíše sice přihříváček, za dlouhou dobu též vychladne, ale rozhodně později. http://cajovekonvicky.cz/448,cz_keramicky-ohrivacek-pro-konvicku.html
V zimě si nechávám u červených čajů konvici na radiátoru. Jinak mám spíše ve zvyku, připravovat čaj do menších objemů ( zhong nebo Yixing konvička), tak se mi na zalévání hodí termoska.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod jcp » 17 črc. 2013, 20:02

Rudolf Steiner píše:Vyrábějí tzv. ohříváčky na čaj, většinou na čajovou svíčku. Je to spíše sice přihříváček, za dlouhou dobu též vychladne, ale rozhodně později.

No, já osobně, pokud nepoužívám yixing zhong (ten mám jen na oolong) ale porcelánovou konvičku tak 0,35 l, stavím ji na tenhle ohříváček
http://eshop.oriental.cz/zbozi/3558/Ker ... cek-LS.htm
a dokud čajová svíčka hoří (přes hodinu), drží to trvale tak 75 -80 stupňů. Ale mě osobně k fajfce spíš pasuje maté - k latakiím maté roasted, k burley a V maté green. Na rovinu - ten Mackův Jenda Chodec by mi k tomu pasoval líp, ale mejm játrům se to už nějak v poslední době přestává líbit :think:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 18 črc. 2013, 06:34

Maté mám rád, dokonce si dovolím tvrdit i více než Jendu Chodce. Spíše však piju maté dopoledne, i tak mám spotřebu 1kg na tři měsíce. Zatím u mě vedou maté z Paraguaye, pro jejich kouřovou chuť ( nejvíc asi Selecta a Pajarito). Z Argentinských si užívám La Merced Barbacua.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ondřej » 19 črc. 2013, 21:54

Teda...to jsou věci... já sázím na prostý černý čaj slazený medem a podle nálady přidám buď mléko nebo citron. Dělám si ho do pořádnýho půllitru. Tento nápoj ve mě evokuje pocit naprostého souznění s klidem a odpočinkem. Spolu s dýmkou se tenhle pocit ještě umocní.
K dýmce piju sem tam Whisky nebo i pivo, jsem-li v hospodě, ale čaj v mlíkem/citronem je pro mě číslo 1 :puffy:

Maté jsem nedávno ochutnal, pač ho jeden z mých spolušermířů popíjel a bylo to docela zajímavý. Kořeněná, cizí chuť - to je fajn, ale já osobně nejsem fanoušek hořké chuti tohohle typu, takže nic pro mě.
Uživatelský avatar
Ondřej
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 64
Věk: 31
Registrován: 12 kvě. 2013, 21:14
Bydliště: Dobříš

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod PoKlaT » 20 črc. 2013, 22:30

Ondřej píše:Maté jsem nedávno ochutnal, - to je fajn, ale já osobně nejsem fanoušek hořké chuti tohohle typu, takže nic pro mě.

U maté se první nálev tradičně právě kvůli hořkosti vylévá ale pro chvíle klidu a pohody bych doporučil spíše jiný nápoj. Maté je skvělé když potřebuješ vysoké pracovní nasazení, dodá tolik energie, že můžeš lámat skály nebo šermovat bez únavy mnohem déle než soupeř :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 69
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod bodye » 09 kvě. 2015, 13:17

taky si vařím půllitráček :) černý s medem a citrónem

Obrázek

dnes dopoledne :ok:
Uživatelský avatar
bodye
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 108
Věk: 53
Registrován: 08 srp. 2010, 22:30
Bydliště: Praha

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Alferi » 09 kvě. 2015, 20:37

PoKlaT píše: Maté je skvělé když potřebuješ vysoké pracovní nasazení, dodá tolik energie, že můžeš lámat skály nebo šermovat bez únavy mnohem déle než soupeř :smoke5:


Jsi mě navnadil si ho po letech udělat. :puffy:
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 43
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod RottenFox » 09 kvě. 2015, 20:47

Jó, maté, to já taky rád. :-)
Obrázek
Lemtám to pořád. :ok:
Akorát je škoda, že tam kde objednávám, nemají vedle těhle jihoamerickejch věcí aj zelené štěstí (koku). :twisted: :wink:
Prej to taky nakopává. :mryellow:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 09 kvě. 2015, 22:31

Musíš objednávat v Kolumbii :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Lukas-T » 10 kvě. 2015, 15:50

V Lídlu maj práškovou.
Uživatelský avatar
Lukas-T
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 42
Registrován: 29 lis. 2014, 14:35
Bydliště: Königshof

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod BATRACHOS » 11 kvě. 2015, 19:31

Práškovou koku?
:?: :?: :?:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod RottenFox » 11 kvě. 2015, 20:31

Dík za dotaz, též jsem nevěděl, ale bylo mi studno se otázati.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Tapinek » 11 kvě. 2015, 21:04

No jo, dyk to bylo nedávno v médiích... ;-) A v Kauflandu prej taky... :rofl:
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod RottenFox » 12 kvě. 2015, 05:25

A no jo, vlastně. :mryellow:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků