Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Juri » 09 lis. 2015, 00:04

Na straně 38 jsme to řešili viz můj příspěvek viewtopic.php?f=2&t=37&start=555#p391768
Věř mi, že nic lepšího neexistuje :wink:
Juri
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1540
Registrován: 26 kvě. 2008, 22:33

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod rostiq » 09 lis. 2015, 00:19

Asi jsem hlupák, ale nikde jsem se tam nedočetl, že tyto těsnící skleněné dózy jsou tím nejhorším způsobem krátkodobého skladování tabáku..
Uživatelský avatar
rostiq
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 38
Registrován: 01 zář. 2014, 15:35
Bydliště: Ostrava

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Rahmed » 09 lis. 2015, 00:25

beda píše:... tabák se vzduchem okolo, znamená vysychání a únik aroma :roll:

:smoke1:
Uživatelský avatar
Rahmed
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1055
Věk: 50
Registrován: 06 čer. 2013, 20:50
Bydliště: Těšín

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Lovec » 09 lis. 2015, 02:39

Vakuově zabalený tabák bude asi na archivaci nejlepší, ale tabáky co mám otevřené taky skladuji v té skleněné doze. Jeden tam straší už půl roku a je stále v dobré kondici bez dovlhčování a než ho dokouřím tak to tam určitě ve zdraví přežije. :smoke5:
Uživatelský avatar
Lovec
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 286
Věk: 37
Registrován: 02 srp. 2014, 11:47
Bydliště: Havířov

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod RottenFox » 09 lis. 2015, 06:39

rostiq: Prostě tam máš nad tím moc luftu.
Uniká tam vlhkost (a aroma tabáku) a když pixlu otevřeš, tak to všechno z té luft mezery jde ven.
Ještě to do něčeho v tej pixli stáhni - pytlík a strečka, třeba.
A vejdou se ti tam určitě tři balíčky na sobě.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod littlebull » 09 lis. 2015, 07:43

Přesně jak píše Foxík. Problém vysychání a ztráty aroma je objem vzduchu v uzavřeném prostoru.
Není tak těžké si představit co se v takové sklenici děje po uzavření. Vzduch nad tabákem je suchý a velmi ochotně přijímá vlhkost z tabáku, spolu s jeho aroma, čímž jej vysušuje a ochuzuje o to aroma. Po otevření se celý obsah vzduchu vymění a po opětovném zavření se celý cyklus opakuje. Vyplývá z toho, že takto uzavřený tabák vydrží klidně rok, ovšem každým otevřením odchází do věčných lovišť.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod rostiq » 09 lis. 2015, 11:26

Díky moc za cenné rady, pánové :ok: poohlídnu se ještě po nějakých stahovacích pytlících
Uživatelský avatar
rostiq
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 38
Registrován: 01 zář. 2014, 15:35
Bydliště: Ostrava

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Brav » 10 lis. 2015, 23:39

Podľa mňa netreba mať žiadne obavy. Klasická plechová nádoba po otvorení 50g tabaku netesní a tak som už jednu plechovku Old Dublina musel obetovať na pokusy s dovlhčovaním a neviem čo ... :roll: Odvtedy používam podobné sklenené dózy s maximálnou spokojnosťou. Majú hrubšie tesnenie s väčšou plochou ako plechovky alebo poháre na zaváranie (na šróbovanie). Samozrejme nádoba musí byť čo najmenšia cca 100 ml by mohlo byť akurát. Mne sa podarilo zohnať len 125ml ale to vôbec nevadí... Predsa tabak z nádoby fajčením vždy ubúda a luft nad ním tam vznikne vždy :D A niekde som tu v inom vlákne čítal, že 50g tabaku vystačí na 10-15 plných dýmiek, takže 15 otvorení pri najhoršom prípade nie je až tak strašné ... :D

Riešením na archivovanie tabaku na viac rokov je asi len neotvárať tabak, prípadne otvorený vakuovo zabaliť alebo zavárať ? :D Neskúšal to niekto z Vás ?
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod RottenFox » 11 lis. 2015, 05:31

Zkůšal.
viewtopic.php?p=375885#p375885
(je tam toho čtení víc)
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod OldToby » 04 úno. 2016, 21:17

Vyhledáváním jsem "kožený pytlík" nenašel, jenom samé diskuze o tobolkách tak snad se neptám na už vyťešené téma...

Máte někdo zkušenosti s koženýmý pytlíkama na tabak? Napr: http://www.etrafika.cz/detail/9439/pouz ... mave_hnedy

Jezdím někdy na trunaje tradiční lukostřelby, když to jde tak v kostýmu a kožený pytlík by se mi hodil k churchwardence, akorát jsem trochu skeptický ohledně praxe...
podobný pytlík by se hodil třeba i jako přenosné médium třeba když si beru menší zásobu na víkend nebo na akci. Mám jenom strach, že v tom to moje dýmkové listí vyschne. Jo, šlo by do koženého pytlíku vložit sáček s vakuovým uzávěrem ale to postrádá estetičnost a celkové kouzlo... Ocenil bych nějaké zkušenosti. Díky :)
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod muf » 05 úno. 2016, 10:48

Na nějakou kratší dobu to nevadí, ale samozřejmě že vyschne rychle. Já sem do něj dával ten keramický zvlhčovač.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod OldToby » 05 úno. 2016, 10:53

Tábák bych tam skladoval snad maximálně na víkend... Ten zvlhčovač to je dobrý nápad, zkusím to :ok:
Uživatelský avatar
OldToby
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 34
Registrován: 20 pro. 2014, 23:10
Bydliště: Šumavské louky a Žitno-ostrovská step

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Plachtař » 05 úno. 2016, 20:48

Mám dotaz, před časem mne napadlo zkoušet si jak dlouho dokážu bafat. Přišel jsem tedy na myšlenku, udělat to jako na závodech. Tak jsem vzal malé uzavíratelné sáčky, navážil do nich 3g tabáku, "vyfoukl" jsem z nich vzduch a nyní si beru s sebou, třebas jen jeden, dva sáčky a nemuím tahat celý tabák. Přijde mi, že takhle ten tabák vysychá naprosto minimálně, a tak jsem to začal dělat pořád. Co vy na to?
Plachtař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 101
Věk: 31
Registrován: 12 zář. 2011, 17:55
Bydliště: Rakovník/Praha

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod Bedřich 2 » 05 úno. 2016, 21:55

Bingoo!!!! No konečně to někdo tady napíše.
To že kulaté plechovky netěsní je pověra. Tabák vysychá proto, že papírový vějíř má velkou plochu a při každém otevření odevzdá vlhkost do suššího venkovního prostředí. Po uzavření papír opět nabere vlhkost tabáku a pak zase při další otevření ji odevzdá ven. Jediné řešení je otevírat pouze v prádelně nebo při venkovní vysoké vlhkosti. :D Anebo to udělat tak jako je to u Petrsonovic Hyde Parku, kde v plechovce není papír ale pevný silný igelitový sáček. Tabák je těsně zabalen, vzduchu uvnitř minimum. Po odebrání tabáku stačí ze sáčku vytlačit vzduch, těsně zamotat a zavřít v původní plechovce. Jinak u tobolek je to stejné, stačí je zabalovat tak aby tam zůstalo co nejméně vzduchu. Když se víčko plechovky zavírá vždy do stejné polohy (stačí ponechat kolek nebo označit fixem), tak plastové těsnění drží spolehlivě. Hermetická sklenice s hrstkou tabáku na dně je nesmysl.
Bedřich 2
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 198
Věk: 77
Registrován: 14 zář. 2013, 20:39

Re: Jak uchovavat tabacek v optimalnim stavu?

Příspěvekod jetam » 05 úno. 2016, 22:26

Presne timhle zpusobem skladuji tabak zcela bezne a nektere plechovky mam nacnute klidne i rok a tabak je stale ve skvele kondici. Staci si poridit stredne velky "dylerak" = pytlik se zipem (na 50 gecek akurat) tabak tam nacpat, stlacit a vyfouknout tak vzduch a je to. Pote vratim do plechovky / tobolky a je vymalovano :smoke1:
Uživatelský avatar
jetam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1116
Věk: 40
Registrován: 25 dub. 2015, 16:38
Bydliště: Praha, Konvářka

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků