Dymky z Meerschaumu II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Dapr » 12 led. 2015, 06:51

Tady se tuším něco psalo

viewtopic.php?p=309053
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod SJacopo » 20 bře. 2015, 10:24

Ahoj všichni, nevím zda tu diskuse ještě funguje, protože vidím,že poslední příspěvek byl někdy v lednu, nicméně se pokusím snad se mi někdo ozve.
Mohl by mi někdo prosím jasně formulovat jak se má zacházet a pečovat o dýmku z mořské pěny? Chtělo by to něco univerzálního,ptž. co jsem pročítal, tak co člověk to jiný názor.
Mě by zajímalo předně zda u klasické pěnovky, která je voskovaná je nutné používat bílé rukavice, z důvodu že se v místě úchytu změní barva, nebo to u navoskované nevadí?
Dále by mě zajímalo, zda je nutné po čase takovou dýmku znovu navoskovat a pokud ano, jaký vosk je k tomu nejlepší?
Dále mě zajímá zda dýmce vadí střídání tabáku, zda načichne více než briárka, nebo ne.
A poslední věc, jak je to s čištěním, někdo tvrdí, že po čase alkohol nevadí, někdo zase že vadí, tak jak jí vyčistit a to včetně usazeného karbonu, aby se dýmka nerozbila - a čistíte s náústkem, nebo ho vyšroubováváte?

Moc díky za nějaké univerzální rady a připomínky, budu mít poměrně drahou dýmku a nerad bych jí zničil hned, tak budu rád za každou radu, která si pokud možno nebude protiřečit. :cool:
Díky moc.
Sjacopo :smoke5:
Uživatelský avatar
SJacopo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 41
Věk: 39
Registrován: 17 bře. 2014, 09:12
Bydliště: Olomouc

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod jcp » 20 bře. 2015, 11:27

No (nejen) můj soukromej názor je, že s těma pravidlama o péči o meršánku se to poněkud přehání. Sice pamatuju, že pan Hingar kteréhožto ctím jako autoritu měl vedle pěnovek v krámě bílý rukavice a kdo si chtěl šáhnout (na fajfku, pochopitelně), musel si je navlíknout Já osobně tak úzkostlivej nejsem a zdaleka nejsem sám. Podle mě bohatě stačí mít pazoury čistě umytý když pěnovku bereš do ruky a je to OK, žádný fleky se nekonají, aspoň u mě ne. O nějakým opakovaným voskování jsem neslyšel, ten vosk tam není ani tak pro ochranu jako spíš proto, aby se postupem času tvořila ta medovohnědá barva. V originále se používá včelí vosk a dneska už někteří pipemakeři - a zrovna Sadik Yanik co jsi ho zmiňovat to dělá dost často - ty fajfky po navoskování ještě upečou v troubě, takže je kupuješ už zabarvený a máš po starosti s nakuřováním.
Střídání tabáků pěnovce vůbec nevadí, naopak pro zkoušení různejch druhů je téměř ideální - ale je letitá zkušenost, že ten samej tabák v pěnovce chutná trochu jinek než v bryéru. Co se čištění týče (apoň já) s nima zacházím jako s každou jinou fajfkou, karbon se tvoří mnohem pomaleji než v brýéru, takže jednou za hoodně dlouhej čas ( >rok při prakticky každodenním kouření ) hoodně opatrně vyškrábnout čepelí pipeknifu .. výhrubník nee. Po každným kouření jako normální fajfku, tj. chlupatej drátek a papírovej kapesníček. To vlastní plastový šroubení který spojuje krček s náústkem (pokud to není armymount nebo spigot .. na dvounáústkovej armymount se furt pomalu odhodlávám :lol: ) lze jednou začas proti srsti vyšroubovat a vyčistit, ale není to nutný. Hlavičku jednou začas otřít vlhkým hadříkem, špiritus není nutnej. Závěrem - meršánka je docela odolná a vydrží víc, než si většina lidí myslí - a to ještě nemluvím o tanzánským zrnitým meršánu ze kterýho se dělá Kiko a jeden čas ho používali i Petersoni. Díky tomu futrálu vydrží opravdu hodně. Já jak svoji Altinayku kterou morduju prakticky denně a společně s menší noname testovačkou (direct from Turkey) ji ssebou tahám všude a je to naprosto OK.
Jo a naprosto schvaluju ideu koupit drahej značkovej kousek (nemusí to bejt zrovna unsmoked stará Bauerka jak se tady jednomu pánovi povedlo, předpokládám, že sis vyšlápnul na toho Yanika :wink: ) a velkým obloukem se vyhnout těm lacinejm noname ýbejovejm - ono existuje (údajně) asi pět stupňů kvality sepiolitu takže se pak lehce může stát, že fajfka přijde, chvíli je OK a najednou zničehožnic je sama od sebe v dvoudílným vydání - (nejen)moje zkušenost. Když máš kliku, může i pěnovka týhle kategorie dělat dobrou službu (viz moje testovačka), ale pravděpodobnost odhaduju tak 1: 10 :think:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod SJacopo » 20 bře. 2015, 12:58

Moc děkuju za velmi rychlou reakci a velice rozumné stanovisko týkající se pěnovky. Konečně názor dle kterého se dá řídit ( ostatní prominou)
Váš názor mě potěšil, zejména jsem rád za to střídání tabáku, protože pro mě je problém mít víc dýmek (jelikož hledám ty dražší) a tak ocením možnost střídání tabáku,avšak slyšel jsem názor, že střídáním aromatiků a klasických se ty chutě promísí a není to ono. Mno uvidím až mi příjde, zatím má před sebou jak jsem se díval dlouhou cestu, takže snad dorazí v pořádku a nerozbijí mi ji při cestě. A jinak máte pravdu, žel jsem do toho Yanika, tak se na to těším, je to krásný kus,tak pokud se mi podaří nahrát sem nějak obrázek (ptž. z pc to prý nejde) tak se o ní podělím alespoň takto.
Kdybych si ještě nevěděl s něčím rady, mohu se na Vás v této záležitosti ještě obrátit?
Přeju hezký den a ještě jednou díky!
Uživatelský avatar
SJacopo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 41
Věk: 39
Registrován: 17 bře. 2014, 09:12
Bydliště: Olomouc

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Brav » 01 říj. 2015, 23:38

Dobrý deň, neviete prosím koľko stojí poštovné z AND meerschaum na Slovensko a koľko trvá cca dodanie? Ďakujem za info :)
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Gimli » 24 lis. 2015, 22:07

Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod klasik51 » 25 lis. 2015, 00:03

:ok: gratulace, hele chceš jí vyzvednout :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Gimli » 25 lis. 2015, 00:33

Super nápad :ok: díky.
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Domek » 25 lis. 2015, 01:01

Šla tam už jednou a nikdo jí nekoupil. Ani já. Poněvadž je to "wiener meerschaum" a fajfku do poličky nepotřebuju.
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod PoKlaT » 25 lis. 2015, 08:13

Gimli píše:Když s daří, tak se daří

Gratulace :clamp: krásný kousek :ok:
Domek píše:Šla tam už jednou a nikdo jí nekoupil. Ani já. Poněvadž je to "wiener meerschaum"

Ta je ale z bloku, ne konglomerát :wink: vyrobena v časech kdy výrobci dbali na kvalitu a turci neomezovali vývoz. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod jcp » 25 lis. 2015, 09:41

JJ, a náústek z echt bernsteinu (teda pokud ten nápis nekecá, ale nevypadá to tak) už taky k vidění není, dneska je to samej plast .. podle toho jantaru to bude, přes tu zachovalost, hoodně starej kousek .. podle mě předválečnej :ok:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Domek » 25 lis. 2015, 11:34

http://www.pfeife-tabak.de/Artikel/Pfeifenkunde/Meerschaum/meerschaum.html

Der Pressmeerschaum ist auch unter den Bezeichnungen "Massa- oder Wiener Meerschaum" bekannt. Das dieses Material nicht annähernd die Qualitäten des echten Meerschaums erreichen kann, dürfte klar sein.


Výrobci tehdy jistě dbali hlavně na svůj zisk, stejně jako dnes, ale alespoň nelhali. Jen občas trochu zaváděli.
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Dejmal » 25 lis. 2015, 12:38

jcp píše: podle mě předválečnej :ok:


a kterou válku myslíš :mryellow:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod klasik51 » 25 lis. 2015, 16:12

Puntičkáři :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Dymky z Meerschaumu II.

Příspěvekod Brav » 27 lis. 2015, 00:02

Objednal som nakoniec z AND Meerchaum dve dýmky. Pri jednej nastalo sklamanie ... pri hladkej full bentke som musel použiť tesniacu niť na vodovodné potrubia ... vložka na náustok netesnila a tak som to musel dodatočne orezať utesniť atď. čo ma sklamalo, ale zas lacnejšia half bentka dorazila úplne v poriadku. Musel som doplatiť DPH a poštovné stálo 17USD čo nie je až tak zlé. Teraz sa len rozhodnúť, ktorú darovať na Vianoce priateľke :D Chcela vyskúšať aromatiky, tak som jej zadovažíl (aj sám sebe) jednu meerschaumku na všetko :smoke5:
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tbot a 22 návštevníků