Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 09:42

Ahoj. Mam jednu dýmku, která je dost hluboká. Zjistil jsem, že není moc vhodná pro začátečníka, nicméně ji mám moc rád. Potřeboval bych se zeptat, protože mi vždycky na dně zůstává trochu nevykouřeného tabáku. Jednak nevím jestli už jsem skončil nebo ne, druhak to zapálím a stejně po chvíli zhasne. U stanislawek se mi to nestává, jelikož tam je kotlík mělčí. Nějaké rady?

Pokračovanie tohoto vlákna: viewtopic.php?p=400433#p400433
Pistacik
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 10:22

Pokud je ten zbytek suchy a dno dymky taktez, neresit, nesnazit se za kazdou cenu spalit...vysypat, dymku vycistit a nechat odpocnout standardne. U nekterych dymek to proste tak je a nicemu to nevadi. Snaha za kazdou cenu spalit kazdou castecku tabaku muze zapricinit napaleni dymky a otravit kuraka pakarnou na konci.
Jina situace by byla v pripade vlhke baziny na dne dymky, tj. smesi kondenzatu a neshoreleho tabaku, jinak tez nekdy zvaneho spunt. Pakarna s dokurovanim je to velika, nechutna to, nejde to kloudne zapalit...v tomto pripade vysypat, vycistit a vysusit a nechat odpocnout dele. Pak se zamyslet nad nacpavanim, tj. spravnosti nacpani a mnozstvi nacpaneho tabaku, tez technikou koureni tak, aby takovato situace nenastala. Coz ale muze byt u vyrazne nadvrtanych dymek problem. Pri spravnem vrtani je to i u hluboke dymky o nacpani, mnozstvi tabaku a technice koureni a zachazeni s dusatkem.
Je treba si uvedomit, ze do hluboke dymky se vejde tabaku vice, tudiz kourime dele, vznika vice popela...zde radim odsypavat, lip se s tim pak pracuje.
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Ragaz » 17 bře. 2016, 10:28

Nebo uříznout vršek hlavičky, aby nebyla tak hluboká :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 10:39

Tak to je rada nad zlato :-D
Kor u dýmky na zakázku.
Dýmka je vrtaná výborně. Hold nemám tolik zkušeností, abych věděl jak nacpavat a dusat. Asi to bude chtít čas. Na dně bažina není ale moc suché to taky není. Dýmka ke konci syčí. Dělám to ještě tak, že to ke konci promíchám špičkou a kouřím dále. Tahám opravdu zvolna.
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 10:51

Pokud ke konci syci a neni nadvrtana, je treba se s ni jen naucit zachazet. To, co syci, je tabak nasakly kondenzatem vzniklym pri koureni, ktere nema optimalni rezim. Zalezi take na kourenem tabaku. Zacal bych rozvaznejsim nacpavanim a ne do plna, k tomu prubezne odsypavani popela a melo by to byt lepsi. Az si na ni zvyknes, pridavat az do plna a uz to bude ok.
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 10:54

A cpát úplně navolno nebo přitlačit? Ona má navíc kotel vrtany lehce pod úhlem, takže ťapťání není taky úplně jednoduché, kor když ji mám v puse.
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 10:59

Rekl bych spis navolno. Pritlaceni docilis prubeznym dusanim tak jako tak a ke konci by to mohlo byt akurat.
Koureni toho promichaneho spodku musi byt tedy zazitek :smoke3: spojeni lehkeho nacpani a ne uplne plne dymky by teto nechutnosti mohlo predejit :smoke5:
Naposledy upravil Plha dne 17 bře. 2016, 14:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 11:04

Děkuji za rady :-)
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 11:07

Neni zac, hlavne v tom nehledej zadnou vedu. Chce to klid, rozvahu a pohodu...jak pri priprave, tak pri koureni :puffy:
Hodne stesti :ok:
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Alter Egon » 17 bře. 2016, 13:49

Abych vám to pánové troche naboural s tím nacpáním. Ze začátku jsem take nacpával spíš volněji, jak mi někteří radili a stálo to za prd. Jednou jsem zkusil celkem přitlačit a co se nestalo. Dýmka hořlea parádně, po doukouření suchá. Tudíž s tím nacpáním budeš muset asi troche laborovat než najdeš co ti vyhovuje.
Naposledy upravil Alter Egon dne 17 bře. 2016, 15:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 14:28

Precti si s cim ma dotycny problem a pak pochopis to, co mu radim. U hluboke dymky s konickou komorou je lehci nacpa vhodnejsi predevsim proto, ze dole je kotlik uzsi a pri dusani v prubehu koureni dojde k silnejsimu pritlaku dole automaticky. Doporucuji vzit nejakeho hlubokeho dublina a vyzkouset.
Bude muset stejne spoustu dymek nacpat a vykourit nez prijde na to, co mu vyhovuje nejvic, tomu se nikdo nevyhne. Univerzalni rada neni. Nicmene ma rada vyse by na jeho problem mohla fungovat.
Apropos, ja nacpavam lehce kazdou dymku a vyhovuje mi to tak nejvice...ale kazdy kouri na svou hubu :smoke5:

A vypni si tu T9 ci co to je, namisto "po" mas v kazde vete "purchase order" :roll:
Naposledy upravil Plha dne 17 bře. 2016, 16:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 14:57

Je pravda, že jsem to ke konci lehce zatlačil. Taky je pravda, že mám právě hlubokého dublina... :-)
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Alter Egon » 17 bře. 2016, 15:12

Plha :arrow: Jistě to chce vyzkoušet tvou radu a uvidí, co se s tím stane. Chce to ze začátku dost trpělivosti.

A za to automatický psaní se omlouvám. Jsem v práci a občas to zapomínám vypnout :oops:
Už jsem to v předešlém příspěvku opravil.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Sammael » 17 bře. 2016, 15:28

Jinak se mi u ní taky stávalo, že se šíleně rozpalovala. Což jsem přisuzoval právě volnému nacpání. Nadruhou stranu, dýmka má opravdu dole tenké stěny.
Za další ani moc netuším, jak moc dusat. Jestli silně nebo jen opravdu tak, abych posunul tu vrstvu žhavého s popelem ke spodní vrstvě.
A ještě další otázka. Stává se mi, že mi shoří prostředek, pak to zdechne, pač se uhlík zahrabe moc hluboko a až pak zapaluju kraje. Je to špatně zapálené, že bych to měl nahoře opravdu rovnoměrně rozpálit?
Uživatelský avatar
Sammael
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 led. 2016, 22:19
Bydliště: Přerovsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno IV.

Příspěvekod Plha » 17 bře. 2016, 15:59

Pokud se rozpaluje, rychle kouris...tady lehce pridusnout a dostat se do spravneho tempa. Zkouset, kourit a prijde to, to nevyctes. Jak pise kolega, chce to spoustu trpelivosti. Kdyz se to naucis na tenkostence, mas vyhrano pro dymky vseho druhu a vsech tloustek sten.
Dusat...tak akurat. Tezko radit, tezko popsat. Ja pouzivam dusatko pokud se dymka rozjede, nebo pokud chci dostat nekam uhlik. Jinak na to moc nehrabu. Cas od casu si udelam v hlavicce poradek, odsypu, vytvorim uhledny milirek a jedu dal. Cim min se v dymce nipes a vsimas si ji, tim lip funguje.
Kur radsi z ruky, at mas prehled o teplote...a je lepsi desetkrat pripalit a zvolna dokourit, nez ji sesmahnout za par desitek minut, mit seslehlou hubu a fajfku plnou mocufky :wink:
To, ze hori jen uprostred, je dano zcasti nacpanim a zcasti kourenim a zadna tragedie to neni. Je to proste nezkusenost. Odsypat, upravit, zapalit a jedes dal...casem se dostanes do stavu, ze uz to pujde rovnomerne, az budes mit nacpu v pazi dle sveho gusta a prestanes nad tim badat.
Naposledy upravil Plha dne 17 bře. 2016, 16:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Plha
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 258
Věk: 46
Registrován: 16 lis. 2015, 17:54
Bydliště: Čeminy (Plzeň-sever)

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků