Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Cmunda » 22 dub. 2017, 22:38

A navíc latakie se díky své jemnosti dá dobře kouřit i bez filtru. Jestli budeš brát vzorky, tak bych klidně přihodil i vzorek Old Dublinu. Buď ti latakie zachutná a nebo ne, ale jak píše Rog, není to nic, čeho by ses měl obávat. Dle mého se zbytečně moc démonizuje. Já jsem začal s latakii v podstatě hned v začátcích svého dýmkaření a rozhodně toho nelituji :smoke5: Čím dřív začneš, tím víc latakiových směsí vyzkoušíš :smile:
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod The Burglar » 23 dub. 2017, 09:45

Děkuji za rady, kolegové, tabáky rozhodně vyzkouším - možná tam skutečně přihodím i ten Old Dublin :puffy:
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 29
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 23 dub. 2017, 10:41

já bych na tvém místě opravdu zvážil i ty základní mc bareny - scottish, vanilla, možná i original choice nebo virgina no. 1. jejich pověst není úplně nejlepší, ale docela se s nimi dobře pracuje, slušně hoří a pokud je nechceš pálit k večerní kořalce (na to by asi byly slabounké), tak jsou na takové to domácí bafání docela fajn a neustřelí ti palici.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod The Burglar » 19 kvě. 2017, 07:58

Tak jsem tu s dalším dotazem. Tentokrát by mě zajímalo, jestli záleží na tom, jaký tabák cpu do jakého druhu dýmky. Na netu jsem již zjistil, že flake se prý cpe lépe do hlubšího a užšího kotlíku, tak mě napadlo, jestli se dají specifikovat nějaká obecnější pravidla. Když u dýmky vezmu v potaz velikost kotlíku, šířku dřeva, délku kouřovodu, atd. a u tabáku zase typ, řez, aromatizaci, vyleze mi nějaké řešení? Jako třeba, (jen dávám příklad, ne řešení rovnice :mryellow: ) že latakie se lépe kouří z dýmky se silnějším dřevem a delším kouřovodem...? Rád uvítám vaše poznatky v této oblasti. :smoke5:
Uživatelský avatar
The Burglar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 17
Věk: 29
Registrován: 20 led. 2015, 10:35
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Dejmal » 19 kvě. 2017, 10:49

5-6 stran zpět
Hlavně v tom nehledej vědu, protože to žádná věda není...


Dejmal píše:Tak souvislosti a zvyky a tradice u dýmek nějaké budou, ale obávám se že i jiným směrem.

Můžeme hovořit o tradičních tabácích, řezech tabáku, tvarech dýmky, značky dýmky atd.

Zvyky jsou spíše osobní záležitostí, kterou samozřejmě může někdo přebrat.

Zvyky např. jednou za den /moderní vynález/, co si pamatuju dědu, dokouřil dýmku, vysypal zbytek, strčil jí do holínky a za dvacet minut znovu nacpal a několikrát za den a furt tu samou, dokud sloužila ....
Ale to bylo v době, kdy se na dýmku nekoukalo jako na zlaté lejno, ale jako na věc denní potřeby.

Samozřejmě, že v moderní době spotřeby a blahobytu jsou dýmky modly a proto se k nim chováme úplně jinak /já také/ také jejich pořízení není už tak lidová záležitost, jako Prosečka za 30,- za komančů.
I moje dýmky zažily to, že jsem dojel někam, kde se udělala skvělá společnost až do rána a já měl ssebou jenom jednu dýmku a tu jsem za ten večer kouřil třikrát a světe div se, neshořela jasným plamenem s vůní síry, kterou na mne dštil dýmkařský satan, ale normálně slouží dál.

To samé zvyk/pravidlo dokuřovat do dna a nejlépe do mýtického bílého popela :mryellow: Určitě je dobré dokouřit, ale pokud nejsem kuřák , který má po dokouření dýmky na dně panáka močky, tak co se tak strašidelného stane, když to vysypu ?
Proměním se v solný sloup ? Co se stane, když vysype ten kuřák zbytek tabáku s panákem močky ? No nic, to mokro by tam bylo tak jako tak......

Ale co mě opravdu nadzvedává ze židle, je řešit jaký tvar dýmky je na co vhodný a na co ne. To je tak nebetyčná volovina, kterou přinesla až přemoudřelá doba vědeckých kuřáků /jak jim říkám/
Někdo koukne na dýmku a řekne, jo, tak to je masivní bentka s kotlem 20x35 ta se hodí jenom na Latakii a ta rovná 20x40 taje vhodná na Flake.... :palm:
Proboha proč ????
Kouřím dýmku cca 30let a se svou mrzskou praxí dokážu kouřit jakýkoli tabák z jakékoli dýmky i bez dementního rozřazování dýmek a tabáků, na vhodné a nevhodné.
Chápu, že někomu vyhovuje to a jinému ono, ale to přece není tím, že ta dýmka na to určité je, nebo není vhodná. Je to o komfortu kuřáka a jeho preferencích.

Stejně tak co se kouřilo z Potu a z čeho se kouřilo mýdlo :palm:
Tím se rozhodně nevysmívám autorovi otázek, ale spíše jsem hin z toho, že po všech těch nesmyslech o vhodnosti tabáku a dýmek co se dá občas číst, tak mnoho lidí uvažuje a hledá svatý grál.

Prostě dělá se věda z naprosto normální /vlastně už nenormální/ věci, jakou je dýmka.

Na to, že také nemám moc času jsem se celkem rozjel :mryellow:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Baskervil » 19 kvě. 2017, 15:44

Kouřit, nabírat zkušenost a nepřemýšlet o blbostech. Naprosto souhlasím s Dejmalem.
Uživatelský avatar
Baskervil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1132
Věk: 75
Registrován: 01 říj. 2012, 22:03
Bydliště: Libuň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod beda » 19 kvě. 2017, 18:14

By mne jako diváka zajímala vaše zkušenost s hnědym lanem na jemno v house pipe od Petersona :twisted:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Vítek » 19 kvě. 2017, 21:43

pokud clovek chce v dymkach hledat odlisnosti na koureni, je lepsi se spise zajimat o ruzne dreviny. Tam uz to jde znat ty rozdily v dymkach:) tvar je fakt hodne o pocitu. Mozna jeste ta velikost kotliku ma nejakej logickej vyznam( asi do 24x60 nedam black xx:)) i kdyz proc ne:)) :mryellow: :smoke2:
Uživatelský avatar
Vítek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 297
Věk: 46
Registrován: 11 bře. 2016, 21:45
Bydliště: Modřice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod petr459 » 20 kvě. 2017, 15:08

Vítku, musíš to zkusit :mryellow: ráno - ti to hned otevře oči a nakopne na celý den :P
petr459
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 563
Věk: 49
Registrován: 27 lis. 2014, 23:55
Bydliště: Praha 13

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod moreplavec » 27 kvě. 2017, 16:55

Zdravím,

jakožto začátečník mám spoustu dotazů, ale zatím mně nejvíce "trápí" dvě věci:

1. chuť v puse při kouření, užívání si chuti tabáku
Mám první dýmku Jirsa a kouřím z ní tabák Davidoff, dark cavendish. Prozatím asi 5x. Rozhodně se nedá říct, že bych cítil cokoliv z toho co cítím když si přivoním k tabáku v balení. Prostě, cítím hlavně jen kouř. Nějaké sladko či chutě, nevím, prostě nic-moc, hlavně cítím kouř. Dýmka hoří slušně, kouř je vlažný, občas musím dozapálit a mám takový pocit, že se to postupně zlepšuje, učím se. Poslední dýmka byla už jen asi na 5 sirek. Nacpáno na lehko, tabák pruží, učil jsem se z videí na Youtube. Nicméně, je možné, že cítím než kouř protože je nová dýmka nebo hlavně proto, že jsem (bývalý) nekuřák? Měli jste to stejně? Po kouření mám v puse jak na spáleništi, trvá to i 2 hodiny než se toho pocitu zbavím.

2. močka
Neustále všichni řeší močku, že mají na dně dýmky vlhko apod. Zatím jsem to nezažil, vlhko jsem po vysypání popelu neviděl. Po kouření čistím kotel papírovým kapesníčkem a je zcela suchý, jen špinavý od popelu. Může to znamenat, že kouřím příliš rychle?

Díky za rady, případně doporučení tabáku. Osobně tipuji, že by mi měl vyhovovat sladký/aromatický tabák, ostatně ta vůně mně k dýmce přitáhla.
Uživatelský avatar
moreplavec
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 46
Registrován: 01 říj. 2014, 21:24
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PoKlaT » 27 kvě. 2017, 18:22

moreplavec píše:
1. chuť v puse při kouření, užívání si chuti tabáku
Mám první dýmku Jirsa a kouřím z ní tabák Davidoff, dark cavendish. Prozatím asi 5x.

To je klasický problém začínajících dýmkařů, ústa si musí zvyknout na zcela nové vjemy, říkáme tomu "oplechovat hubu" a to chvilku trvá. Záleží na četnosti kouření, chce to alespoň tři dýmky a kouřit každý den zpočátku i s uhlíkovým filtrem. Mnoho začátečníků odradí kombinace nezakouřené dýmky, nezakouřené huby a nevhodného tabáku.
moreplavec píše:
2. močka
Neustále všichni řeší močku, Po kouření čistím kotel a je zcela suchý, jen špinavý od popelu. Může to znamenat, že kouřím příliš rychle? Osobně tipuji, že by mi měl vyhovovat sladký/aromatický tabák

Pokud máš dýmku suchou tak kouříš správně, dokuřuješ do dna a kouříš nemočkující tabák.
Doporučil bych např. Caledonian , Nappa valley nebo některou Amphoru.
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 27 kvě. 2017, 21:15

Zkus k dýmce něco pít, třeba vlažný čaj, abys zmírnil podráždění v puse/krku, které - kromě silného bafání - může být způsobené novou dýmkou, která ještě není zakouřená. Tak prvních deset kouření z nové dýmky je minimum, kdy je potřeba se obrnit trpělivostí, a nečekat kdovíjaké chutě. Ty přijdou později. Záleží také na výběru tabáku a jak píše PoKlaT, nebál bych se použít filtr. Po kouření můžeš zkusit pusu vypláchnout červeným vínem, někdo doporučuje k vypláchnutí slabý roztok octa nebo sníst kousek ovoce atd. Ale nejdůležitější je správné nacpání a pomalé kouření. Tak hodně zdaru a žádný stress. Uvidíš, že to půjde. :puffy:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod mrcos » 27 kvě. 2017, 22:17

Většinu už napsali kolegové, jenom doplním. Na chuť je potřeba si trochu zvyknout, hlavně trpělivost! O tom je dýmka především. Rozhodně doporučuju k dýmce něco pít, bublinkatý pití spíš ne, stejně tak silný destiláty a kyselý a jinak dráždivý věci, aspoň zezačátku. Už leta piju k dýmce slabej zelenej čaj a chválím (si) to kudy chodím. Někdo doporučuje čaj s mlíkem, což mi osobně dost nechutná (bez ohledu na dýmku, jedinej čaj s mlíkem, resp. z mlíka, pro mě existuje masala), ale jestli ti chutná, tak to určitě zkus.
Pokud máš dýmku filtrovku, tak ten filtr určitě zkus, sice je tady na foru spousta lidí s různě vyhraněnými názory, ale stejně je to jenom a jenom tvoje volba. Je dobrý zkusit si všechno, nemít předsudky, kouříš kvůli osobnímu požitku, ne kvůli poplácávání po rameni, že "takhle to je vono, žejo, no vidíš jak ti to jde" když by se ti to protivilo.
Stran suchý dýmky - tak to má bejt. Pokud bys kouřil rychle, tak se ti dýmka hodně zahřeje (to ucítíš v ruce) a dost možná ji napálíš a navíc bys nejspíš spařil tabák -> mokro. Zdá se mi, že to zatím děláš dobře.
Ale tak mě napadá, že sis možná nevybral úplně dobře tabák. Jestli je tam opravdu hodně cavendishe, tak ten umí pozlobit. Ježto jsi z Prahy, tak se určitě zastav v etrafice v Blanický, pánové ti poradí dobře, oni vědí zatraceně dobře, co dělají :ok: Jenom tě upozorňuju, že jedna dýmka je tak jako tak málo, takže si k nim vezmi nějaký peníze navíc :puffy:

:arrow: MBO
Představil jsem si ocet kvasný lihový a na tý husině, co mi naskočila, by se dal strouhat sejra. Ale vinnej nebo libovolnej jinej ovocnej ocet, tak pár kapek do sklenice vody, to není vůbec špatný. Sám to v létě piju, velmi osvěžující!
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod jetam » 28 kvě. 2017, 10:18

Petr Pohludka mi kdysi poradil cernej caj s medem, k Latakii ideal (hned po skotsky bo tezkym cervenym) :ok:
Uživatelský avatar
jetam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1116
Věk: 40
Registrován: 25 dub. 2015, 16:38
Bydliště: Praha, Konvářka

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod moreplavec » 28 kvě. 2017, 11:05

Díky, zkusim. Dělám si malý seznam tabáků co obecně lidi pochvalují a skočim do eTrafiky pro vzorky :) Snad se huba brzy vypálí, díky za rady, čaj bude ideální. Včera jsem zkusil bílé víno a to nefungovalo.
Uživatelský avatar
moreplavec
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 46
Registrován: 01 říj. 2014, 21:24
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


cron