Vlastní tabák II

Dýmkový tabák - směsi, výrobci, náš trh... dále pěstování a výroba.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, jcp

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod ttygr » 16 led. 2017, 21:32

v tom případě doporučuji si jej odblokovat, mě se načetl bez potíží, dokonce nezvykle rychle :think:
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 17 led. 2017, 16:50

image_id: 24998
:think: můj PC tvrdí, že to funguje. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Mard » 31 črc. 2017, 12:35

Tak letos jsem zkusil i odrůdu Kentucky a jě nějak rychle. Minulý týden už jsem začal sušit a naskákaly mi na něm překvapivě plíšňové fleky (malé černé tečky, není to běžná plíseň šedá). Tak jsem ho dal ven na sluníčko a krásně zežloutl a šíření plísně se okamžitě zastavilo. Připará mi tedy, že na rozdíl od Virgínie a Orinoco ty listy Kentucky budu muset sušit venku na slunci. Letos jsem zasadil ještě Latakii a Maryland ale ty ještě nedozrály a mají tak 4-6 týdnů čas. Ta rychlost dozrání u té Kentucky mne opravdu překvapila a ta plíseň také :-(
Uživatelský avatar
Mard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 63
Registrován: 25 srp. 2016, 13:40

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 31 črc. 2017, 15:15

Mard píše:Tak letos jsem zkusil i odrůdu Kentucky a naskákaly mi na něm překvapivě plíšňové fleky (malé černé tečky, není to běžná plíseň šedá).

S největší pravděpodobností to není plíseň ale jak už jsme tu několikrát psali důsledek prudkého nárustu hladiny přízemního ozónu. Při teplotách nad třicet stupňů Celsia poškozuje a deformuje listy, zastavuje růs :palm:
Teplota. Nepříjemně se potvrdila i skutečnost, že v letních dnech, kdy je překročena průměrná teplota 30 °C, vzrůstají průměrné koncentrace ozonu o 40 až 50 µg/m3.


image_id: 25652a tohle ještě bylo v pohodě :wink:
Bohužel žiji v oblasti s extrémně vysokou hladinou O3 a potýkám se s tímto problémem už třetí sezónu. V r. 2015 jsem čet, že se tohle bude dít v létech 2015 - 16 - 17 díky jevu El níňo, tak doufám, že se dočkám zase slušných úrod. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 19 zář. 2017, 18:48

Nabízím svoji tabákovou knihovnu. Mohla by vrhnout určité světlo na zde diskutovaná témata. https://uloz.to/!8xEdlk5jnEAD/t-rar
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Ira » 03 říj. 2017, 12:19

Ahoj, jsem tu novej... Léta si pěstuju vlastní tabák, podle všeho viržinskej. Před moc, moc lety mi přivezl semínka z Kuby kamarád, kterej už tady není... Vždycky jsem to sklidil, pověsil a když zhnědnul, usušil. Jenže rychle vyhoří a nijak moc nechutná :( Jsem inv. částečnej důchodce a ceny tabáku v obchodě jsou obludný, proto mám radost když sklidím hafo, jako se povedlo letos.
Chci se zeptat, určitě se dá nějak vylepšit... Kdysi jsem si naběh, někdo mi poradil že ho mám nacpat do zavařovaček a výsledek byla kvalitní siláž :(
Kdysi dávno jsem kupoval Tarase za 14 kč a lil jsem do něj rum. Jenže dneska je i ten rum drahej a do tabáku mi to přijde škoda...
Taky jsem si kupoval červenou Amforu, všem to vonělo, jen já to při kouření necejtím. Pak na čas zmizela a když se znovu objevila, nebylo to už ono.
Je mi jasný, že určitě tady na fóru někde dobrý rady budou, ale na prohledání budu mít čas až za dlouhejch zimních večerů...
Ira
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Věk: 66
Registrován: 08 úno. 2015, 16:14
Bydliště: Dobříš

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 11 říj. 2017, 21:04

Hlavně jde jde o správnou volbu výrobního postupu. To, co se většinou radí v příručkách o pěstování tabáku je air curing. To se ale používá hlavně pro doutníkový tabák spolu s dlouhým odležením a fermentací (a ta fermentace nemá probíhat na topení ve flašce). Navíc se tady opomíjí první významný krok, žlucení - rozklad chlorofylu ( visící tabák většinou uschne dřív, než správně zežloutne - správné žlucení je v balíku s častým překládáním, přehřívá se to).
Tabák do cigaret / VA do dýmky je z většiny flue cured. To je zpracování za použití teplého vzduchu. První fáze žlucení za teploty cca 35C, druhá fáze zahřívání a vysušování (fixace a schnutí), třetí fáze vysušení stopek a překročení teploty denaturace enzymu oxidázy (stabilizuje tabák v žádoucím stavu s maximem cukru)
To je asi poměrně těžké v domácích podmínkách dosáhnout, kvůli potřebě dostatečně pomalých změn teploty a hlídání správné vlhkosti, rád bych pro příští rok připravil zařízení, které to zvládne.
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 12 říj. 2017, 07:21

Ira píše: Léta si pěstuju vlastní tabák, podle všeho viržinskej. Vždycky jsem to sklidil, pověsil a když zhnědnul, usušil. Jenže rychle vyhoří a nijak moc nechutná :

Chce to směs vícero druhů tabáku, jednodruhové skutečně nejsou ke kouření. Já před léty začínal s osmi odrůdami a postupně redukoval, do dýmkových směsek pěstuji pět a do cigaretových tři odrůdy. African red, Maryland a Perique. Semena na příští sezónu mohu dodat. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod RottenFox » 12 říj. 2017, 09:08

A furt to mícháš s komerčním tabákem / doutníkem, nebo už máš kouřitelnou čistou domovinu?
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod Baskervil » 12 říj. 2017, 14:41

Myslel jsem, že cigaretový tabák je hlavně burley?
Uživatelský avatar
Baskervil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1132
Věk: 75
Registrován: 01 říj. 2012, 22:03
Bydliště: Libuň

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 12 říj. 2017, 15:35

Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod PoKlaT » 12 říj. 2017, 20:47

Ty komerční blendy jsem používal pouze jako koření - aromatizaci, základ byl ve vlastní produkci. Když chci tabák s příchutí doutníku tak použiji doutník, pěstovat ještě kubánské odrůdy a fermentovat je by byl už moc velký opruz. Bohatě mi stačí roční fermentace Perique :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 14 říj. 2017, 09:38

Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 14 říj. 2017, 09:39

Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

Re: Vlastní tabák II

Příspěvekod charpentier » 15 říj. 2017, 17:46

A tady jeden dokument o air curingu:
https://ulozto.cz/!ztx4rMEaUdpf/c183-pdf

Ve stručnosti doporučuje pro začátek curingu podmínky téměř identické s počáteční fází flue curingu (teplota kousek pod 100F a vysoká relativní vlhkost). Pouze to zabezpečí správné žloutnutí a zavadnutí - zde pro případ air cured.
Uživatelský avatar
charpentier
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 94
Věk: 46
Registrován: 08 čer. 2007, 14:04
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků