Porcelánky a dědkovské fajfky

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Tapinek » 19 úno. 2018, 17:18

V tom případě namísto sirky zkus dlouhý zapalovač. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Snoopy » 19 úno. 2018, 17:54

:arrow: Boodin
Možno by to vyriešil sporič tabaku extra veľkých rozmerov (domácky vyrobený) - z papiera na pečenie, novín alebo iného materiálu :wink:
(Teda keď Ti kekel nevadí, či dokonca ho vyhľadávaš... :roll: )
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Boodin » 19 úno. 2018, 18:01

Ten dlouhý zapalovač - díky! Zkusím. A spořič je čistá buničina, což ostatní materiály nejsou a takový pečící papír bude obzvlášť plný chemie. Zas takový sebevrah nejsem! :D Ale přeci tu musí být někdo, kdo kouří z keramiky tím klidným, prďáckým stylem, že to má u huby furt a občas jen něco přihodí. Takový ten minimalistický styl dlouhodobého popukávání, co vydrží i hodiny. Právě to mne totiž motivovalo k pokusu o rozkouření tetřeva... :twisted:
Uživatelský avatar
Boodin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 48
Registrován: 20 led. 2014, 14:15
Bydliště: Čáslav

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Ragaz » 20 úno. 2018, 09:59

No, u pečícího papíru bych očekával, že je upravený tak, aby moc nehořel :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Rog » 20 úno. 2018, 11:20

Ešte možno krbové/cigarové zápalky. :think:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod BATRACHOS » 20 úno. 2018, 13:06

Boodin píše:Ten dlouhý zapalovač - díky! Zkusím. A spořič je čistá buničina, což ostatní materiály nejsou a takový pečící papír bude obzvlášť plný chemie. Zas takový sebevrah nejsem! :D Ale přeci tu musí být někdo, kdo kouří z keramiky tím klidným, prďáckým stylem, že to má u huby furt a občas jen něco přihodí. Takový ten minimalistický styl dlouhodobého popukávání, co vydrží i hodiny. Právě to mne totiž motivovalo k pokusu o rozkouření tetřeva... :twisted:


Mno...

... tedy ano, mnoho z nás lehce popukáváme z velkých bentek i hodiny. Já například miluji procházky s visákem v koutku, příp. hodiny sekání trávy s fajfkou. Jiní tu mají rádi bavorské fajfky, nebo krakonošovky, nebo XXL housepipes.
Ale nečekej, že to budeme absolvovat s porcelánkou ... :smoke3:

Máš samozřejmě pravdu, že dřív to bylo běžné. Také bylo běžné, že dědci v dlouhých podvlíkačkách a dlouhém spodním triku pod košilí kosili pole v černých kalhotách a vestě, sako pověšené na větvi. Myli se v zimě jednou za čtrnáct dní, někdy méně. Spali a souložili všichni v jedné světinici, 3-4 generace pohromadě, často více generací v jedné posteli. Po setmění byli většinu času potmě, protože svícení bylo příšerně drahé. Často měli syfilis, tasemnici, blechy, vši, v baráku štěnice etc. etc. Prostě není nutně důvod si vychutnávat všechny těžkosti minulých dob. :smoke1:

Porcelánky nevyhnutelně po nějaké době příšerně zasmrádnou. Jinak je to možná u těch modelů s odlejvákem, já jsem kdysi zkoušel bez odlejváku a přijde chvíle, kdy už se celý porelán natáhne dehtem a už to skutečně nelze srovnávat s normálním kouřením. Asi na pustém ostrově a bez možnosti jiné fajfky by se k tomu člověk občas přinutil, ale jinak ... skutečně nevidím ten důvod. :think:

VÝHODA porcelánky, které můžeš využít při svém problému, je, že se nedá propálit. Zkus si tedy pořídit TURBO ZAPALOVAČ, nejlépe ten 3-tryskový. To zapálí cokoliv. Bohužel tím lze snadno napálit bruyérovou hlavičku. To je ti ale buřt, když chceš zapalovat porcelánky. Turbopaprsek dosáhne až na dno, to ti mohu garantovat - je to takový malý přenosný autogen.
Samozřejmě s tím tabák snadno spaříš, ale to je ti taky buřt - kouříš Tilbury. Takže bys měl být s turbíkem naprosto spokojen. :ok:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Tapinek » 20 úno. 2018, 14:13

Boodin píše:...tam se právě Tilbury jako ten jemně nařezaný tabák nadýchá tak, že ty svrchní vlákna chvíli žhnou, ale vzápětí zhasnou...

Vim, ze je to kacirsky dotaz, ale... Zkousel jsi pouzit dusatko??? ;-) Tim bys tuto "potiz" docela snadno odstranil... ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Boodin » 20 úno. 2018, 16:25

Batrachos, díky. Já žádné staré pořádky vracet nechci, neb logicky to nelze. Je to jen sentiment nad dobou, která nebyla tak jednoduchá jako dnes a já rád protivenství. Souhlasím, že tabák Tilbury bude ústřední problém, neb ten je už na pomezí málem tabáku cigaretového (minimálně co do své struktury), takže chybí ony smolné 'špalíky' u tabáku kvalitnějšího, které jsou taky náchylnější k samostatnému doutnání. Jenže když jsem na periferii maloměsta, tak si těžko zvykat na tabáky, které nepotkám v místních prodejnách, takže Tilbury je prostě 'přijetím vždy dostupného'. A adaptace funguje, takže na vše si lze zvyknout, kdy po zavedení zvyku už takový latentní Pavlov nechce nikdy jinak! :D Ten zapalovač fakt pořídím!

Tapínek, díky. Ťapťátko je u mě dokonce hrozně vzácný artefakt, protože používám to samé, co kdysi zesnulý otec, když jsem byl ještě před pubertou. Takže tento předmět hlídám víc než dýmky samotné, takže ho použivám neustále a to včetně 'připěchování'. Ale v keramice jsem pěchoval jak tím pneumatickým kladivem, nebo naopak čechral a proradné Tilbury mne pokaždé vypeklo. Já už zkusil fakt všechny formy úpravy náplně v keramické kouli, ale nehoří a nehoří... :wink:

A všem šťastný International Pipe Smoking Day ke dnešnímu dni! :twisted:
Uživatelský avatar
Boodin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 48
Registrován: 20 led. 2014, 14:15
Bydliště: Čáslav

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod kovářskej » 20 úno. 2018, 18:53

Nějak mi vytanulo na mysli, že dědkové kdysi zapalovali ty svoje dlouhý porculánový kalumety žhnoucím koncem nějakého klacíku ale jestli to tahali z ohýnku někde na pastvině anebo ze šporhertu bábě když něco kuchtila to nevím. Sirky sice byly běžný ovšem třeba právě pro ten problém dostat se se sirkou do fajky a ještě zapálit tabák a nemít opálený prsty používali ten žhnoucí klacík, oharek nebo já nevím co. Pravda, sirky tehdá byly větší než dnešní kuřácký zápalky, prostě se používaly sirky pro domácnost (stávávala co pamatuju leta krabička kačku, zatímco malý kuřácký dvacetník) - prostě sirky dlouhý cca osm centimetrů. Další věc je ta, že dědkové často kouřívali nějakou domovinu nebo úplně obyčejný tabák ( Bača, Taras, Nová směs a podobný) kterej byl hodně hrubej a klackovitej. Kup si teda nějakej takovej úplně obyčejnej hrubej tabák (přinejhorším "tabák na vykuřování skleníků") a přimíchej ho do toho Tilburyho - tím ho uděláš hrubším a třeba to začne fungovat v té porculánce :?: Co si pamatuju tak v Těšíně bývala kousek od mostu přes Olzu docela dobrá trafika, kde bývaly i fajkový obyčejný ( Bača, Taras, Kapitán) i lepší (Admirál, Adria) tabáky. Když se šlo z náměstí na most tak po pravé straně. Nebo sedni na vlak, přejeď přes průsmyk do Čadce a tam na nádraží maj i všelijaký tabáky do fajek od těch "tarasů" po rozumnější. Lidi na Kysucích to kouří dodnes. :puffy:

:!: šmarjá, já to nějak pomotal , myslel jsem že jsi s tím porculánovým tetřevem z Třince či z Těšína a až když jsem příspěvek odeslal tak čumím že seš z Čáslavi .. :palm: stárnu a blbnu. Přes kopec to máš do Kutný Hory , tam je naproti hotelu Hrnčíř a prodejně hrnků a talířků a keramiky vůbec dobrá trafika a zároveň prodejna vína. Trafika na fajky, fajkový tabáky a doutníky. Cigára tam nekoupíš. :smoke5:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Boodin » 20 úno. 2018, 19:16

Kovářskej, díky! Dobře napsáno a s radostí přečteno. Souhlas a do porcelánky asi namixovat, protože vedle v Kutné Hoře je trafika, kde se na dýmky a jejich tabáky specializují. Jinak zkusil jsem i krbové sirky a ty mají určitě délku původního klacíku, ale uvnitř porcelánové koule je mikroklima specifické, takže plamen spotřebuje okamžitě kyslík kolem a i krbová sirka zhasíná. Doutnající klacík z ohniště zaražený do hrubého tabáku je prostě základ, takže teď ještě jak to nasimulovat v rámci dneška! Všech rad si velmi vážím! :ok:
Uživatelský avatar
Boodin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 48
Registrován: 20 led. 2014, 14:15
Bydliště: Čáslav

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod kovářskej » 20 úno. 2018, 23:41

:think: hmmmm, není nějaká netěsnost na cestě mezi hlavičkou, vylejvákem, troubelí a náústkem ? Že by to jako sálo falešnej vzduch a tím blbě táhlo samotnou hlavičkou? Když si vezmu některou ze svých krakonošek , naláduju do poloviny vejšky kotlíku, vezmu zapálenou sirku dám ji na úroveň vršku hlavičky a potáhnu z fajky, tak ten plamen sirky (nebo čehokoli jiného) prostě tím potáhnutím dostanu dovnitř a tam to zapálí tabák . :think:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Ragaz » 22 úno. 2018, 16:08

:arrow: Boodin: Nechci rejpat, ale já v trafice téhož maloměsta potkávám i podstatně lepší tabáky, dokonce i Dunhilly a Petersony :mrgreen: Nicméně existuje internet (kterým evidentně disponuješ) a eshopy a tabáky se dostanou i na periferii mnohem menšího maloměsta, kde bydlím já. Čili mě to přijde jako taková laciná výmluva...a zbytečná, můžeš si přece kouřit co chceš. Jinak škoda, nedávno jsem prodal asi 3/4 kila tabáku o poznání lepšího než Tilbury za cenu o dvě poznání nižší.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod jcp » 24 úno. 2018, 20:02

co se zapakování dlouhých visáků týče, naši pradědové k tomu používali dnes už prakticky neznámý bázmek jménem fidibus
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod klasik51 » 25 úno. 2018, 10:27

Jirko :ok: :clamp: klobouček :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod Kruton_6 » 26 říj. 2018, 09:21

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli tady někdo neví, kde by se dala takový visák/dědkovka sehnat? Běžně se dají koupit BPK keramické dýmky, ale dřevěné nikoliv. Psal jsem do BPK a dostal jsem odpověď, že dřevěné visáky se už u nich nevyrábía vyrábět nebudou.
Hledal jsem po internetu v eshopech a bez výsledku.
Kruton_6
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Věk: 34
Registrován: 26 říj. 2018, 09:18

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků