Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 22 kvě. 2018, 15:55

Alsbo Cherry bych nekupoval, zkusil bych k tomu aromatiku vybrat pro srovnání něco jiného. Teď zrovna fandím Rattrays, tak co třeba něco od nich? Nebo nějaký Mac Baren či Peterson. A místo adaptéru raději víc čističů, protože těch není nikdy dost, nebo gumový skus na náustek. Šťastnou ruku při výběru.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 22 kvě. 2018, 16:11

Alsbo bych fakt nebral! :naughty:

Dopručil bych ti spíš pár vzorků, pokud půjdeš do Blanické:
třešně: https://www.etrafika.cz/detail/15739/ga ... h_ch.v._10
mýdlák: https://www.etrafika.cz/detail/12283/ga ... mixture_10
americký aromatik: https://www.etrafika.cz/detail/12284/ga ... cky_ngt_10
rum a javorový sirup: https://www.etrafika.cz/detail/12287/ga ... m_flake_10
...za pár kaček se rychle zorientuješ.
Jinak do úplného začátku bych byl konzervativní a doporučil třeba Krakonošovu směs, tím se tradičně zakuřovalo a má to něco do sebe. Je to slabé, aromatické a přitom ucítíš rychle pálící se dřevo.

CPT je asi taková povinnost každého českého fajfkaře, ale doporučil bych ti spíš dřevěné dusátko. Klidně si jich pár nařež z bukové tyčky, co prodávají v hobbymarketech - průměr aspoň 15mm. Spíš se tím povrch srovnává a uhlazuje, na což je dřevo lepší a nesnižuje prudce teplotu uhlíku, jako kov. Druhý konec můžeš zbrousit do podoby lopatičky, dřevo je i šetrnější k uhlíkové vrtvičce. Je třeba to pečlivě uhladit jemným smirkem, aby nevznikly hrany.

Filtry bych bral do začátku Vauen a pro srovnání Stanwell, to jsou protipóly. Pak je možno experimentovat do alelujá.

Ten adaptér ... no nevím, do úplného začátku bych to nebral. Zásadní je, jak ti bude vyhovovat kouř bez filtru. To zjistíš i bez adaptéru. :wink:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod pitrson » 22 kvě. 2018, 18:28

Nappa Valley je imo. na zacatek velmi slusna volba. Vem jen tu a se vzorkma se zacni zatezovat nejdriv pote, co tech 50gramu dokouris. Do ty doby stejne prd poznas.. :puffy:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod proger » 22 kvě. 2018, 18:38

Nechci bejt za šťourala, ale mám pocit, že Nappa už se nedováží :smoke4:
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 22 kvě. 2018, 19:41

Nevím, jestli jsi šťoural, :smoke5: ale máš pravdu. :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 23 kvě. 2018, 08:57

No joo, nedováží, ale když ji má Michal v nabídce, tak se už zase dováží? Jsem teď čuměl jako puk, že je tam Nappa - pokud ji fakt má hned jdu objednat dva tři paklíky. Ten tabák je dobrej, chová se velmi rozumně a i začátečník si na něm zakouří a voní příjemně okolí, pěkně chutná a není to žádná hrozná chemická příboudlina. V Blanický mu ale asi tabák pro začátečníka moc neporaděj, tam mají na policích snad samý "utrhdekly". Na slabý tabáky narazí spíš v Dlouhý. Nebo u Šerloka, tam mu zase ale neporadí, páč ty paní co tam prodávaj fajku nekouřej. Ale taky je docela dobrej tmavej modrej 7 Sea. A hoří dobře v jakýkoli fajfce i když by člověk na první omak řek že je hodně vlhkej.

Edit - teď koukám líp a píše tam drobným písmem který jsem předtím přehlídl - Tento produkt již není v nabídce. :cry:
Ne že bych neměl co kouřit, tabáků a lan mám snad kilo, ale Nappa mi prostě dycky chutnala a chybí mi.
Naposledy upravil kovářskej dne 23 kvě. 2018, 09:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod proger » 23 kvě. 2018, 09:00

Člověče, já tam pod popiskem Nappy vidím, že tabák už není v nabídce. Jinak, pro mě to byl dobrej tabák.
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Matej27 » 23 kvě. 2018, 09:41

Objednávka nové dýmky a příslušenství odeslána na Blanickou. Zakuřovat budu Krakonošem a přidal jsem k tomu ještě dvě malé balení od Gawith Hoggarth na ochutnání.
Všem děkuji za radu. Ja teď jdu číst jak vlastně správně nacpat dýmku tabákem :D
Matej27
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 5
Věk: 42
Registrován: 18 kvě. 2018, 12:39
Bydliště: Praha Záběhlice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Rog » 23 kvě. 2018, 09:43

Uži si to, nevzdaj to a nestresuj :-).
Drž sa.
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 23 kvě. 2018, 10:59

rog asi myslel "nestresuj se: :wink:
jinak tabáků pro začátečníky je na trhu hafo, nemusíš mít strach, že by sis nevybral.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 23 kvě. 2018, 11:03

pitrson píše: se vzorkma se zacni zatezovat nejdriv pote, co tech 50gramu dokouris. Do ty doby stejne prd poznas.. :puffy:


Na tom něco je :ok:

... akorát že "trochen" zapomínáš na to, že se bavíme o aromaticích :!: :!: :!:
... a že se bavíme o někom, kdo není vlastně 100% rozhodnut, že do toho jde a je ochoten "krvácet", aby se to naučil. Něco ho na tom musí chytit a rozhodně ne to, jak vypadá s fajfkou. :smoke1:

Doporučil jsem takové tabáky, které mají přímočarý nástup a jsou natolik výrazné, že rozdíl ucítí i začátečník (Ennerdale od Krakonoše rozeznáš i když jdeš na druhém konci ulice a kouří to někdo úplně jiný :lol: ).

Jde prostě podle mne o to, že se může stát (a také často stane, to mám mnohonásobně ověřeno), že začátečník bohužel zrovínka padne na tabák, co mu vyloženě nesedí. Všichni to známe, u tabáků je to fakt individni, těžko se v tom hledá nějaký řád, je to víceméně kus od kusu - stačí malinkatá změna, třeba jeden orient za jiný, a tabák nám najednou absolutně nechutná.

:idea: Když se tohle stane začátečníkovi, má toho 50g (což je pro něj strašně moc!!!, bude kouřit 1-2x týdně tu svou první fajfčičku) a měl by se protrpět celým tím hnusem ... k tomu připočtěme, že zakuřuje a že tabák systematicky spařuje a rozhicovává a blbě nacpává, nechává mockár chcípnout a zase rozjíždí ...
... na tak ta šance, že dojde k názoru, že fajfkaření je totální hnus a fujtajbl je poměrně vysoká. :idea:

Když bude mít 5x vzorek a první tři nacpání budou hnus, tak bych tipnul, že většina lidí přinejmenším ze zvědavosti a držgrešlovství už otevře postupně všech 5 vzorků, když už je má koupené, a aspoň zkusí od každého vykouřit jeden kotel, než fajfku definitivně zahodí. A při rozumném spektru vzorků, jak jsem se snažil doporučit, je velká šance, že aspoň 1 bude tak nějak přijatelný - přinejmenším ve smyslu, že kromě palčivého kouře začátečník NĚCO ucítí a bude mít motivaci sledovat "světélko" v temnotách.

Takový Copajda by po doporučení třešínek na začátku asi k fajfkám nepřilnul, ale kolik mu bylo, když s fajfkami začínal. :idea: Já jsem byl ani ne osmnáctiletý cucák, co z tvrdého snesl jedině becherovku a měl jsem tehdy docela rád vermut... :wink: Skoro jsem s fajfkařením přestal po doporučení prvních dvou MB Scottish a Clan aromatic. Pro spoustu lidí by byl samozřejmě ten Scottish přijatelný standard, ale já jsem se chytil až u červeného Holgera Red kirsberry wine a bílého medového plus černý MC Lintock. A pak, když jsem pobýval v Anglii, tak pro mne byl totální zjevení Condor.
Právě proto, že tam byly velké rozdíly a od počátku jsem rozeznal vůbec nějakou chuť (tedy u Condora, to už jsem rok kouřil, takže už jsem rozeznal víc).

Čili samozřejmě platí tvoje teze, že začátečník "pozná prd", ale rozdíl mezi latakií, neochucenou přírodou, třešněmi a mýdlem prostě pozná. Stejně jako pozná rozdíl mezi třešněmi a vanilkou nebo čokoládou. Bez nuancí, asi nerozezná ani přímo, že jde o třešně, nebo o nugát, ale prostě rozdíl nějaký bude a bude jedno příjemné a druhé nepříjemné.

Matěj píše, že mu chutnala konzumní třešňová viržínka. Je jeho dosavadní veškerá zkušenost s tím, co nějak - na míle vzdáleně - připomíná fajfku.
Čili návazný krok jsou vzorky tabáků toho typu, co jsem doporučil. Latakii a čisté viržínky zatím pomíjím, protože je to hodně jinde, než jakou má do začátku představu.

(stejně nakonec skončí u latakie ... :smoke1: )
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 23 kvě. 2018, 11:19

Matej27 píše:Objednávka nové dýmky a příslušenství odeslána na Blanickou. Zakuřovat budu Krakonošem a přidal jsem k tomu ještě dvě malé balení od Gawith Hoggarth na ochutnání.
Všem děkuji za radu. Ja teď jdu číst jak vlastně správně nacpat dýmku tabákem :D


Pokud sis neobjednal zapalovač, tak bych doporučil si u jakéhokoli vietnamského stánku na ulici koupit plynový zapalovač s prodloženou tryskou (plechovou trubičkou), něco takovéhoto:

Obrázek

Stačí samozřejmě kratší trubička, stojí obvykle tak dvacku. Prokáže neocenitelné služby! :ok: Zejména když už budeš mít něco odkouřeno a budeš připalovat v dolní třetině kotlíku.

Koupil bych si ho, i když sis objednal pěkný origo fajfkový zapalovač ... prostě proto, že do začátků je tenhle trhovecký šunt nejpraktičtější a k dokuřování nejvhodnější. :wink:

Sirek totiž spotřebuješ při prvních pokusech šíleně mnoho a zbytečně by tě ten pohled na hromadu dřeva stresoval. Taky se člověu nechce tak často připalovat, když má obětovat další sirku, takže začátečník raději zoufale roztahává chcípající uhlík - a to je zásadní chyba! :naughty:
Raději zdusnout a lehce připálit, když to nejede, ale určitě ne za každou cenu rodzmýchávat poslední jiskřičky. To je cesta k močce a spařenému tabáku! :palm:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Tapinek » 23 kvě. 2018, 13:40

Matej27 píše:Objednávka nové dýmky a příslušenství odeslána na Blanickou. Zakuřovat budu Krakonošem a přidal jsem k tomu ještě dvě malé balení od Gawith Hoggarth na ochutnání.
Všem děkuji za radu. Ja teď jdu číst jak vlastně správně nacpat dýmku tabákem :D

Mno... Kdyz uz jsi to posilal na Blanickou, tak bych asi nedelal objednavku, udelal bych si alespon pul hodinky casu, zasel bych tam primo, poptal se, nechal si ukazat a doporucit... ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Rog » 23 kvě. 2018, 15:02

BATRACHOS píše:... Něco ho na tom musí chytit a rozhodně ne to, jak vypadá s fajfkou. :smoke1: ...


Nie :?: Ja som myslel, že to je základ :!:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 23 kvě. 2018, 16:26

Obrázek
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků