Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod wateruba » 09 čer. 2018, 09:45

Pekny den vsetkym,

mam problem s teplotou v humidore. Mam tam 26 C. Myslim ze od idealnych 20 C je to dost daleko. Humidor mam na chodbe kde je najchladnejsie v celom byte. Neviem co sa s tym da robit ak vobec nieco. Premyslal som aj nad vinotekou ale niekde pri niektorych pisu ze vo vnutri moze byt 50-80% vlhkost.Nerozumiem tomu. Ved na vinoteke sa nastavuje len teplota. Nad vinotekou som rozmyslal preto lebo chcem vyuzit humidory co mam a dat ich tam. Zaujimalo by ma co robite ked mate v byte - dome teplo a teda aj v humidore. Asi nebudem jediny s tymto problemom.
wateruba
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 čer. 2018, 08:50

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod Dejmal » 11 čer. 2018, 07:25

No, když vezmeš země, kde se doutníky vyrábí, tak 20 stupňů tam není ani v noci, tak proč by to měla být ideální teplota ke skladování doutníků ?
To, že při nižší teplotě jsou menší výkyvy vlhkosti je druhá věc, ale pokud používáš moderní metody zvlhčování /např. Xikar krystaly, nebo Bovedu/ tak ty dokáží ty nárůsty vlhkosti v pohodě pobrat.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod klasik51 » 11 čer. 2018, 08:36

Tak tos mě dostal. Nikdy mě nenapadlo měřit teplotu v humidoru, pouze vlhkost. Ale zvedl jsem se a dal tam teploměr.
V místnosti mám zrovna 24 a v humidoru je 24,5 °C ovšem nijak mě to nevzrušuje.
Vlhkost je v pořádku, tak je i v mém humidoru vše v pořádku, už 6 let. :smile:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod Bob123 » 11 čer. 2018, 09:10

Taky bych to neresil nejak na silu, proste nejchladnejsi misto v dome/byte.
Navic tech 20 stupnu bude spodni hranice, vse pod uz akorat pridelava problemy s udrzenim vlhkosti
U te vinoteky je problem s tim ze je hermeticky uzavrena, musi se pak pravidelne vetrat, jinak hrozi narust vlhkosti = plisen
Uživatelský avatar
Bob123
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 280
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2014, 11:41
Bydliště: Praha

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod Cmunda » 11 čer. 2018, 12:10

Humidor mám doma 8 let, ale teplotu jsem v něm nikdy neměřil. Žádný problém za celou dobu nebyl. V bytě mám přes léto teploty v rozmezí 25 - 28 C (záleží, jak moc jsou hice). Zbytečně bych se nestresoval, pokud je vlhkost OK, není co řešit.
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod wateruba » 11 čer. 2018, 18:07

Velmi pekne Vam dakujem za reakcie. Pisem o teplote a o konkretnych 20 C lebo vsade kde sa pise ako skladovat - starat sa o cigary odporucaju tuto teplotu ako idealnu. Dokonca to mate aj na Vasej stranke Bobe. Doporučuji moje produkty skladovat při teplotě 20 stupňů Celsia a vlhkosti v rozmezí 68–70 %. Od urciteho casu som zacal mat totiz problem s chutou cigar. Vyskusal som asi vsetko dostupne. Akryl-polymerovu vlozku a destilku, xikar gulicky a ich roztok a samozrejme bovedu. Cigary boli tvrde na stlacenie bez vone chut bola jednoducha a hruba. V podstate chutili vsetky druhy rovnako. Preto ma napadlo ci to nemoze byt teplotou ked xikar a boveda drzia spravnu vlhkost. Uz ma napadlo ci neni chyba vo mne : ) lebo vzdy ked som si kupil nove tak boli uzasne ale do jedneho dvoch tyzdnov takto dopadli ako popisujem. Teraz som si kupil zvlhcovac cigarspa tak som zvedavy. Mal som zapal priedusiek tak som nemal kedy odskusat vysledok ale minimalne na omak su pruszne a zacali aj vonat.Tak dufam ze budu uz ok.
Som rad ze to s tou teplotou nieje take strasidelne. Este raz dakujem.
wateruba
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 čer. 2018, 08:50

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod Vejr » 11 čer. 2018, 19:04

řeším delší dobu podobný problém, ani ne tak s teplotou jako s vlhkostí. Doutníky jsem měl suché i přes 75% na budíku. Problém je v laciných humidorech, Angelo na 20ks co mám, je z MDF lisovanejch hoblin a pouze vyložen dýhou, takže vlhkost se nemá kde usadit. Pomohlo až vyložení stěn kusy dřeva z krabic od doutníku. Ty občas namočím do destilky. K tomu tam mám velkou Bovedu 69% a malej Xikar Crystal Jar. Doutníky pomalu nabírají vlhkost i přes vysoké teploty a suchej vzduch který v paneláku mám. Zásoba vlhkosti ve dřevu je řešení, ne ve vzduchu.
Uživatelský avatar
Vejr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 207
Věk: 52
Registrován: 21 úno. 2015, 20:22
Bydliště: Kladno / kamion

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod Bob123 » 11 čer. 2018, 21:42

Tech 20 stupnu je spis pro "profi" skladovani ve velkym mnozstvi a na dlouhe casove useky. Navic to tam mam blbe, melo by to byt spis cca 21-22 stupnu.
Doma to neresim, mam vsude Bovedu, me vyhovuji sussi doutniky tak mam 69%, tj udrzuje v humidoru neco mezi 65-67% pri normalni teplote
Jestli se zmenila chut tak to chce najit tu spravnou vlhkost pri ktere chut a vune nejvice vyhovuje, pripadne vyzkouset dalsi doutniky aby se naslo co sedi nejvic
Uživatelský avatar
Bob123
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 280
Věk: 46
Registrován: 23 lis. 2014, 11:41
Bydliště: Praha

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod klasik51 » 12 čer. 2018, 11:45

wateruba píše: Od urciteho casu som zacal mat totiz problem s chutou cigar. Vyskusal som asi vsetko dostupne. Akryl-polymerovu vlozku a destilku, xikar gulicky a ich roztok a samozrejme bovedu. Cigary boli tvrde na stlacenie bez vone chut bola jednoducha a hruba. V podstate chutili vsetky druhy rovnako.

Já bych tohle připisoval vlhkosti a to malé. :think: Třeba vlhkoměl v daném humidoru lže, chtělo by ho zkalibrovat. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod woom » 12 čer. 2018, 14:31

Je sice pravda, ze teplota ma zasadni vliv na relativni vlhkost. V pripade stejneho mnozstvi vodni pary ve vzduchu relativni vlhkost i s drobnym poklesem teploty bude razantne rust. Hustota nasycenych vodnich par ve vzduchu je pri 20°C temer dvojnasobna nez pri 10°C.
Podle Molierova diag. je pri teplote 20°C a rel. vlhkosti 60% ve vzduchu cca. 9g par na kg. Pri poklesu o 2°C. by rel. vlhkost vzrostla na 70%, coz je dost rozdil.
Pokles teploty ale zase razantne snizi schopnost odparovani vody ze zvlhkovace.
Na druhou stranu v zemich, kde se tabak pestuje neni 20*C skoro nikdy, tak bych to nehrotil. V nasich podminkach pokud nechces byt otrokem sveho humidoru jen sleduj vlkomer a uzivej dobreho kuriva.
Uživatelský avatar
woom
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 32
Věk: 36
Registrován: 22 dub. 2017, 18:44
Bydliště: Praha

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod klasik51 » 12 čer. 2018, 19:42

woom píše:V nasich podminkach pokud nechces byt otrokem sveho humidoru jen sleduj vlkomer a uzivej dobreho kuriva.

:ok: asi tak, nedělat z toho velkou vědu. Sleduju/ udržuju vlhkost, sem tam jim vyvětrám, nechám otevřená dvířka, povyhatuju
šuplíčky (cikcak) :wink: na 20 minut + - a pohoda :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vsoka teplota v humidore - co s tym?

Příspěvekod wateruba » 17 čer. 2018, 15:20

...tak cigary som konecne ochutnal a su v poriadku. Maju konecne svoju chut - kazdy druh tu svoju. Uz sa nezamyslam preco mi xikar ani boveda nefungovali. Len viem ze mi dobre funguje cista voda samozrejme ze destilovana. Mimochodom humidor mam ADORINI VENEZIA GRANDE. Je to kvalitny humidor tak tam chyba nebola.
To klasik51: nizkou vlhkostou to nemohlo byt pretoze som tam mal najprv tri 2FL xikar a potom som to zamenil za tri 320g 69% bovedy. Ale problem je vyrieseny a to je podstatne.
wateruba
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 čer. 2018, 08:50


Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků