Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 14 led. 2020, 20:59

klasik51 píše:Buldočka BPK určitě, je to vděčná dýmka, otloukánek :wink:


V Plzni mají buldočka v Ráji kuřáků za "podezřelou" cenu /viz. níže/ , na co si dát pozor ? Vrtání nastuduji dle Jirsovky z Etrafiky.
http://www.rajkuraku.eu/eshop/2199-dymk ... rettyPhoto /je skladem, byl jsem tam/

PS: Díky a slibuji, že už budu jen číst :P :smoke3: nějakou dobu.
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod kovářskej » 15 led. 2020, 08:42

To není podezřelá cena, to je dobrá cena :idea: Totiž nač kupovat fajfku stejné anebo i menší kuřácké hodnoty za dvakrát či čtyřikrát tolik penízů jen proto že tam bude vyraženo nějaké jméno toho kdo ji strouhal nebo značka světově známého výrobce... Buldočkové z Proseče jsou dobré fajfky sloužící třeba u mě už přes třicet roků a pro začátečníka navíc docela dobře blbuvzdorné. Když bude kanálek vylézat do hlavičky zároveň se dnem kotle, je to OK a nemusíš se bát že je to vrtaný blbě. Ono, mezi námi dýmkočadily, dá se kouřit při troše zkušeností a opatrnosti i z mírně nadvrtané fajky. Pár jich mám a kouří se z nich docela normálně, jen ke konci si musím dát trochu bacha kdyby mi chtěla hasnout nebo zhasla.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bentley » 15 led. 2020, 16:21

Petře K, připojil bych se k doporučení buldočka jako odolné spolehlivé dýmky. Rozhodně na ni koukni, zkontroluj vrtání a pokud nebude výrazně nadvrtaná, jdi do ní. Za cenu hobbybloku získáš dýmku která sice nebude do plesu v opeře, ale jinak tě bude věrně doprovázet všude. Mám stejnou zkušenost jako kovářskej. Mám buldočky dva, ten starší je už od průmyslovky, rok 1987 a pořád drží a patří mezi mé oblíbené.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 15 led. 2020, 18:08

Kluci děkuji za rady, byl jsem se podívat a prostě se mi nelíbí to hladké provedení u této dýmky. Tak jsem se plácnul :lol: přes kapsu a zítra budu mít buldočka v rustiku, alespoň na něm nebudou vidět tolik ty šrámy :ok:
https://www.vseprokoureni.cz/x629-w_01/ ... -filtr-9mm
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 15 led. 2020, 19:34

Jj, tenhle rustik jim sluší :ok: udělal jsi dobře. A klidně se ptej, určitě to nikomu nevadí, všichni jsme začínali. :smoke1:
A až koupíš fajku za troju za čtyřku, tak piš, že ses plácl přes kapsu :twisted:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 15 led. 2020, 19:43

klasik51 píše:A až koupíš fajku za troju za čtyřku, tak piš, že ses plácl přes kapsu :twisted:

Myšleno s nadsázkou :P
Na to taky dojde :lol: , až se trochu naučím. Zatím mám k dispozici 2x Jirsovku a + ten buldoček bude takový pracovní. Jsem spokojen :clamp: :ok:
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 15 led. 2020, 19:48

Však jsem to pochopil :wink: to bylo jen takové domácí rýpnutí :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 15 led. 2020, 21:36

PetrK píše:Kluci děkuji za rady, byl jsem se podívat a prostě se mi nelíbí to hladké provedení u této dýmky. Tak jsem se plácnul :lol: přes kapsu a zítra budu mít buldočka v rustiku, alespoň na něm nebudou vidět tolik ty šrámy :ok:
https://www.vseprokoureni.cz/x629-w_01/ ... -filtr-9mm


Estetika je věc vkusu.
Jiná věc je, že tenhle rustik je opravdu mimořádně vhodný pro drsnější zacházení a že i lépe snese trochu vyšší teplotu, což v začátcích hrozí častěji. Mám ho a mám podezření, že je nezničitelný. :lol: Takže v tomto punktu jsi jistě koupil to nejlepší provedení buldočka, co BPK dělá. :clamp:

Ovšem buldoček z Ráje kuřáků (je-li to ten, jehož fotku jsi dával na odkazu) není v hladkém provedení, ale v jemném písku. Povrch je tedy opracován horkým pískem tak, aby vynikla přirozená struktura dřeva, která plasticky vystoupí. Efekt je pak podobný, jako u rustiku, ale celá věc je mnohem přírodnější a (pokud je tam přorozená kresba) vzácnější. Já ho mám zrovna v dost povedeném žilkování. Ovšem písek je také přece jen náchylnější na škrábance oproti hrubému rustiku.
Dělají se i hodně hluboké písky, tohle je takový ten klasický jemňoučký písek ala old school briar. A tak na dálku z té fotky to vypadá, že nějakou zajímavější kresbu má! :ok:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 16 led. 2020, 17:41

Děkuji, děkuji za radu.
Dnes odpo buldoček vyzkoušen. Možná je to placebo efekt, ale řekl bych, že mi dýmkaření šlo lépe :-) než s Jirsovkou :puffy: , mám dobrý pocit.

Petr
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod beda » 16 led. 2020, 19:11

Měl jsem několik jirsovek a mám několik buldočků, neni to placebem, prostě jiná liga.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 16 led. 2020, 19:15

Souhlas s Bedou :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 21 led. 2020, 20:31

Rozdílem BPK versus Jirsa to není. :naughty:
:idea: Je to tvarem. :idea:

Nerad, ale budu citovat sám sebe o pár příspěvků výš:
BATRACHOS píše:Úplně ideální jsou prostě mělké široké kotle typu Savinelli 320, Stanwell pánev nebo BPK český buldoček. Rychle se vykouří, není moc příležtost tabák spařit, nejsnáze se nacpávají - ať nacpeš, jak chceš, BPK buldoček jde kouřit.


Do začátků je prostě tenhle tvar mnohem snažší na kouření - proto ti to jde lépe, že ti fajfka méně vzdoruje a nevadí průběžná drobná opomenutí a chybičky.
I pro letité kuřáky je to snažší a "relaxační" tvar, jak vyplývá z dalších příspěvků.

Kdybys srovnal rovnou delší BPK s Jirsou, tak by nevyšla zdaleka tak dobře.
Jirsa podle mne dělá dobré fajfky, určitě ne horší než BPK. Ale cenově je někde jinde - jeho dýmky jsou často hezčí - byť kuřácky by to tak bylo nastejno.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod PetrK » 29 led. 2020, 18:38

Ahoj,

tak postupně ochutnávám tabáky a musím zatím konstatovat, že se mi nejvíce jeví tabáky Virginie , respektive Mixture.
Ty laktálie mi moc nejedou, ale třeba přijde jejich čas :-)

Stanislaw London Mixture
Mac Baren Mixture Scottish Blend
Stanislaw 4Element Air
Uživatelský avatar
PetrK
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 31
Věk: 48
Registrován: 24 pro. 2019, 23:15
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bentley » 29 led. 2020, 23:38

Léta jsem byl aromatikář, ale poslední dobou se přesouvám k přírodním tabákům, už jsem dostal nacpat i latakii co mi chutnala (Díky Balů) a co mi vyloženě zachutnalo, mixy kde jsou bohatší orientály i oriental samotný ( R o´Connell Pure oriental) Celkově jsem v chutích asi tam co píšeš a tak zkusím doporučit pár tabáků od DTM, které mě v poslední době zaujaly:
Bulldog Golden Flake - jemný hladký virginiový flake, hezky spořádaně hoří
Sailor´s Flake No 15 - přírodně aromatický flake, nasládlý s tóny zeleného čaje, ba i špetku citrusu jako bych cítil. Chutná mi hodně
Torben Dansk Virginia Mysore 1,6 Dost sladká Virginie , jedu první tobolku a mňam

No a z mixů kde vládne orientál doporučím Midnight Ride, tu jsem si oblíbíl na první nacpání a zatím to trvá.
Kromě toho, že jsou to fajn tabáky, tak jsou i za dobrou cenu.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Stanley64 » 30 led. 2020, 14:33

Bentley =no mame celkom podobne chute a skúsenosti
Stanley64
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 352
Věk: 57
Registrován: 23 zář. 2017, 13:16
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 14 návštevníků