Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod b-pipes » 17 bře. 2020, 17:02

šikovný dublin
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
b-pipes
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 83
Věk: 27
Registrován: 23 črc. 2017, 12:27
Bydliště: slovensko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod robik » 19 bře. 2020, 08:36

Ahojte , fajočka č.5 , ostal mi taký malý kúsok briaru , tak som z neho niečo ušmudlal, dnes zas niečo rustikálnejšie.
image_id: 27928, image_id: 27929 , image_id: 27930
robik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 12
Registrován: 29 zář. 2019, 12:08

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod klasik51 » 19 bře. 2020, 13:08

Šmudlinka dobrá :wink: :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 25 bře. 2020, 17:43

Tak po nějaké době přikládám pár snímků mého zatím posledního snažení - tentokrát variace na téma bulldog - trošku odlehčený, trošku hranatý (úmyslně, podotýkám :D ), trošku bloňďatý a hlavně naprosto bez soustruhu. Musím říci, že zrovna tenhle tvar z ruky je docela výzva. Pižlat drážky pilkou/pilníkem nebo brousit horní kužel v ruce chce dávku odhodlání (... možná hraničící s posedlostí, možná s blbostí). Jinak jsem se zamiloval do cumberlandu na náústku, jak kvůli práci s ním, tak i pro jeho elegantní vzhled po vyleštění. Dřevo (Janzen) tentokrát menší hitparáda než posledně, ale pískovat nemám na čem a na rustik mi to neprišlo. Barevně by se mi ke cumberlandu nejvíce líbil úplně světlý briar, ten nakonec po oleji chytil nádech lehce do růžova (...hmmm), ale budiž. Přechod náústek/krček (...místní oblíbené téma) jsem brousil třikrát, po broušení hlavičky pod vodou a následném vyschnutí bylo dřevo opět menší, takže finále jedině za sucha!! Nakonec jsem to vyfotil i s jakýmsi čurbesem na hraně, ale s realitou jsem spokojen. Obecně - pokaždé když vyfotím dýmku se kterou jsem celkem happy, tak na fotkách najdu věci, kterých bych si v životě nevšiml nebo by mi nevadili. Člověk se holt pořád učí a trénuje si oko...

Pár technických údajů: kotlík DxH:20x39mm, hlavička DxH: 49x48mm, celková délka 142mm a 50g hmotnost - tudíž žádné tintítko.
Přikládám pár fotek, komentáře konstruktivní kritika a dobré nápady co s tím příště (... já vím: pořídit si soustruh) jako vždy velmi vítány
Michal
image_id: 27938 image_id: 27939 image_id: 27940 image_id: 27941 image_id: 27942 image_id: 27943 image_id: 27944 image_id: 27945
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 25 bře. 2020, 17:49

... teď koukám na poslední fotky zezhora / zespoda a vypadají hrozně. Ten náústek se fakt nevlní a je přímí, né do zatáčky. Já prostě nevím jak to fotím, že to tak vypadá. Ach jo...
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Juraj z prilesu » 25 bře. 2020, 20:03

Mam dotaz na mido21.ako robis tu bodku na naustku?a z coho?bohovsky sa mi to paci a chcel by som to skusit.alebo mi poradte aj niekto iny,co to uz robil.
Dik za rady
Juraj z prilesu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 20
Registrován: 09 říj. 2019, 07:14

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Mido21 » 25 bře. 2020, 20:39

Juraj z prilesu píše:.....ako robis tu bodku na naustku?a z coho?.....

Tak popořadě:
Jak: Válcová fréza 3.2mm od Dremela (nebo jakákoliv jiná) upnutá do stojanovky, dýmka opatrně upnutá ve svěráku pod vrtačkou, dírka s plochým dnem cca 2-3mm hluboká. Z vybraného dřeva uříznu malý hranolek čímkoliv, upnu do sklíčdla vrtačky a opatrně obrousim na průměr díry. Moc rychle to nejde, ale jde to. Polotovar zalepím vteřiňákem do dírky, s minimálním přesahem zaříznu opatrně lupenkovkou, zabrousím, vyleštím a ... je tam, paní domácí, můžeme si tykat. Jediná moje zkušenost co se hodí zvážit - dělat vše až po ohybu náústku. Zkusil jsem to jednou před a při ohýbání se mi to tak zbortilo, že to bylo vidět a oprava celkem bolela.

Z čeho: čtyři roky jsem žil v Šanghaii, takže za mne bambus, co jiného :D? Ale jinak cokoliv se ti líbí. Ale sehnat jídelní hůlky jako polotovar není problém (... oprava: dnes jsou čínská bistra zavřená, ale brzo snad zas nebude problém)

A nakonec dilemma: tečka či netečka? Zvaž to, tečka je asi nejrozšířenější signace, rozhodně nic originálního. Je to pochopitelné - dobře to vypadá, snadno se to dělá... Mrkni na http://www.pipephil.eu/logos/en/dots/do-1dot.html a uvidíš sám. Pochybuju, že tě z kraje budou pronásledovat právníci od Dunhilla nebo Vauena, ale všem těm co tečky dnes používají asi radost neuděláš (... měl jsem na toto téma nedávno zajímavý hovor s jedním z našich předních pipemakerů a musím říct, že ho celkem chápu). I já horečně vymýšlím něco jiného co a) bude dobře vypadat b) půjde rozumně čistě vyrobit c) nebude připomínat nikoho jiného.

Tož tak
Michal
Uživatelský avatar
Mido21
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 91
Věk: 55
Registrován: 02 pro. 2019, 13:37
Bydliště: Chotěboř

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 25 bře. 2020, 22:01

Mido jede! :ok: :ok: :ok: Opravdu pěknej buldok :clamp:

Jo a fotky jsou mrchy. I když je dýmka ( to samé modely, šperky a všechny další drobnosti) bez chyby, fotka vždycky najde nějaké smítko, normálně neviditelný škrábanec, nebo odleskem či stínem ohne proporce...
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod MBO » 26 bře. 2020, 09:17

Puntík na náustku původně označoval jeho správnou orientaci, aby kuřák nemusel špekulovat, jaká strana má být nahoře. Teprve potom se z toho stal symbol. Takové malé posunutí významu v čase. Dnes je ta bílá tečka na dýmce důležitější než celá dýmka. Ostatní se tím bílým puntíkem samozřejmě inspirovali. Ale vraťme se k původnímu významu: značka správného natočení náustku a současně značka výrobce. Náustek může být označený taky na boku nebo by mohla být zespodu. Ale pokud není značka kovová, časem se obrousí (hlavně na ebonitu). Já si správnou polohu náustků u některých levných dýmek značím tak, že si přesně natočím náustek a pak si zespodu na nástavci a náustku udělám nožem malý zářez. Když nasazuju náustek, dám ty dvě čárky proti sobě a vím, že ho mám rovně. Pokud vím, tak tohle nikdo nepoužívá - mohla by to být poznávací značka Tvých dýmek - prostě něco rozpůleného (čárka?) mezi krčkem a náustkem, co, když se přiloží k sobě, tvoří značku výrobce a současně to označuje správně natočený náustek. Praktické i dekorativní. Jen pozor, ať při tom značkování nepraskne čep. :think:
Naposledy upravil MBO dne 26 bře. 2020, 11:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Dejmal » 26 bře. 2020, 10:33

To bylo nelichotivé, dělat značku, kvůli správné pozici náustku. Pokud je ohlý, je orientace jasná a pokud je rovný, musí pasovat z obou stran...

Mido, paráda :ok:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod MBO » 26 bře. 2020, 11:17

Ad. Pokud je ohlý, je orientace jasná a pokud je rovný, musí pasovat z obou stran...
Teoreticky ano, ale v praxi tak u jedné rovné dýmky z deseti. Jinak to je věc názoru. Mně oba významy značky přijdou rovnocenné - logo výrobce i správné natočení náustku. Nevidím v tom nic nedůstojného, ale chápu, že výrobce chce být vidět na první pohled. Možná přece jenom kutit něco zespodu není nejvhodnější... :think:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Dejmal » 26 bře. 2020, 13:31

Myslel jsem to tak, že pokud nedokážu vyrobit dýmku, kde není potřeba mít značku, abych věděl jak patří náustek, tak je lepší jít třeba do zemědělství.....
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod MBO » 26 bře. 2020, 13:51

Jedna věc je vrchní/spodní strana, druhá věc je přesné natočení náustku. Někdy to otočení o 180 stupňů fakt nepasuje, ale s tím nemusí mít problém všichni (do pole bych výrobce kvůli tomu neposílal). Zatímco přesné natočení náustku řeší snad každý - bavíme se o rovné dýmce, která není zespodu sbroušená. Jinak jsem našel šest rovných dýmek různých výrobců, u kterých otočený náustek přesně nelícuje. Je to třeba jenom o vlas, ale dost na to, abych se snažil najít správnou stranu.
Naposledy upravil MBO dne 26 bře. 2020, 15:25, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod basa333 » 26 bře. 2020, 15:25

krásná dýmka, jen mám pocit, jako kdyby bylo nedobroušené místo na pravém přechodu krček/hlavička, je tam taková tmavá čára. ta vzniká právě při nedostatečném dobroušení přechodu. jinak krásná dýmka, možná by stálo za to to zkusit dobrousit (vím, je to oser...). to s tím "zatočeným" náustkem bych neřešil, když říkáš, že je to rovné... a abych nezapomněl, super tvar bez soustruhu, to musela být řacha to dělat. a s těmi drážkami :shock: :clamp:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 26 bře. 2020, 15:33

Dejmal píše:Myslel jsem to tak, že pokud nedokážu vyrobit dýmku, kde není potřeba mít značku, abych věděl jak patří náustek, tak je lepší jít třeba do zemědělství.....

...a vyrábět kukuřičky :smoke5:
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 10 návštevníků


cron