Porcelánky a dědkovské fajfky

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod kovářskej » 21 úno. 2020, 08:58

Krakonošky - čili visáky s briérovou hlavičkou jsou na kouření více než vhodné, mám jich několik a kouřím je rád zejména když potřebuju mít obě ruce volné. Ale na to jak kouřit porculánku bez nějakého vnitřního košíčku či vyplechování s dírkama, tak na to jsem nikdy nepřišel. A že těch pokusů bylo hodně. Tak nám teda napiš jak láduješ tabák, jakej tabák případně jak upravenej. Víme že to pradědkové kouřili ovšem už nevíme jak. Víme jedno - že se to muselo kouřit obzvlášť chladně, jenže i když jsou mezi námi opravdu experti co umí pokuřovat drtek tabáku hodinu a půl, čili umí kouřit dost studeně, stejně jim porcelánka topí.... Ovšem pozor - neplést porculánku s fajfkou z mořské pěny ( pěnovkou ) ta se samozřejmě kouřit normálně dá a chová se mravně stejně jako briér. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod basa333 » 21 úno. 2020, 10:43

ono to také mohlo být úplně jinak - ve skutečnosti tam mohli kouřit nějakou domácí machorku, o jejichž vlastnostech se můžeme pouze dohadovat. mohlo to také být kouřeno za jiné vlhkosti tabáku, než jsme dnes zvyklí.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod kovářskej » 21 úno. 2020, 11:26

Ano Tome, samozřejmě, proto se i ptám jakej tabák a jak upravenej. Víme že na venkově si lidi tabák selský pěstovali, nějak upravovali a kouřili, ovšem tabačky, čili fabriky na zpracování tabáku existují už taky nějaké to století a třeba ve městech si myslím že se tabák spíš prodával v trafikách ( ten z tabaček ) než na trhu ( od domáckých pěstitelů ). Je škoda že nikdo z dávných kuřáků to prostě nějak nesepsal - ať už pěstování nebo i tu přípravu tabáku, jaký tabák, jaké odrůdy. Protože z toho by jsme se mohli ledacos dočmuchat. Bylo to prostě úplně normální, jít někam, koupit tabák nebo si ho doma vypěstovat, nacpat do fajky a kouřit. Nebyla v tom hledána žádná věda aby se to muselo sepsat nebo bylo hodno sepsání. Nebo jsem zatím na nějaký takový článeček, povídání, vzpomínky prostě nenarazil. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod kovářskej » 21 úno. 2020, 11:41

Jenom ještě trochu vzpomínky - moje babička vzpomínala občas když jsme seděli na zahradě a já i táta jsme kouřili fajfky, že když byla malá holka tak panu učiteli v jednotřídce ( na podkarpatské rusi ) zapalovala občas fajfku - dlouhou, až ke kolenům. A že paní učitelová kouřila fajfku taky ale jen krátkou, do pasu. A že se to zapalovalo tenkou štěpinkou dřeva, která se pak zhasla a nechala na další zapálení. Co se týká vůně ( smradu ) který ten tabák produkoval, tak byť jsme kouřili různé tabáky, nejvíc se tomu podle naší bábi podobal tabák Admirál. Dneska už se myslím nedělá, byla to trochu fermentovaná viržínie. Bača a Taras - o tom se naše bábi vyjádřila že takový smrad nekouřil ani obecní pastucha ani mrzáci po první světové. Tam kousek od Koločavy - působiště Nikoly Šuhaje - si nejspíš lidi pěstovali tabák podomácku, byl to a dodnes je chudý kraj. Jako na potvoru u babičky doma nikdo nekouřil, vůbec si nevzpomínala že by se nějak tabák doma u nich pěstoval nebo nějak upravoval i když měli velké hospodářství a pěstovali a dělali spoustu věcí na prodej do trhu do města.
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod klasik51 » 21 úno. 2020, 19:55

drnek píše:,pokud by nekdo mel zajem si vyzkouset jak se z nich kouri nez si nejakou poridite tak dejte vedet-rad necham vyzkouset....

A tohle si představuješ jak :think:
Jinak odpovědi na Kovářského otázky mě taky zajímají.
:ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod drnek » 07 bře. 2020, 15:10

klasik51 píše: A tohle si představuješ jak :think:
Jinak odpovědi na Kovářského otázky mě taky zajímají.
Tak nekdy si lidi koupi dymku a nesedi jim a pak nevi co s ni...Pokud nekdo bude mit cestu kolem Jicina muze si vyzkouset jak se kouri z porcelanky i briarove visacky...:ok:
drnek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15 úno. 2020, 16:43

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod drnek » 16 bře. 2020, 17:33

pokud by nekdo chtel uplne novou krakonosku tak Vauen vyrabi podobnou dymku jmenuje se Enzian...stoji peknej peniz,ale nevypada spatne
drnek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 15 úno. 2020, 16:43

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod itrnda » 21 čer. 2020, 19:24

Možná, jenomže pravá Krakonošova dýmka je jen jedna:

image_id: 28108
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod itrnda » 30 čer. 2020, 18:28

Vezdejší fórum má na mne zjevně nějaký negativní reklamní vliv, či co. Šmajdám si tak dnes Vaňkovkou na jednání v centru Brna, mám ještě dobrou čtvrthodinu, tak že si ve Valmontu koupím krabičku FVF, který mi zachutnal. No, a včera jsem shodou okolností pročítal toto téma. No, neleželo toto hned vedle té Viržínie?

image_id: 28119

Tak jsem to dovezl domů, a teď přemýšlím, co s ní. Napadá mi, že by se mohla dobře hodit do auta (dost toho najezdím) a zasnoubit by se mohla s tím sousedem v regálu - Full Virginia Flake. Jméno ještě tato prosečka nemá, spíše ale než Krakonošovi by asi sedla Švejkovi.
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod beda » 30 čer. 2020, 21:16

Mám podobnou, skvělej kuřáckej nástroj. Spíš ale na procházky, v autě do ní není dobře vidět. FVF v ní bude na dvě hodiny.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod itrnda » 01 črc. 2020, 18:26

Děkuji za doporučení a rady. Jen se obávám, zda do ní bude dobře vidět i mimo to auto. :smoke3:

Zatím ji nekouřím, dal jsem ji do stojánku, aby se seznámila s kamarádkama.

Zaujaly mne ty dvě hodiny kouření - šířka 20 mm, výška hlavičky 34 mm, to je u mne spíš takový střední kotlík. (Aplikace mi to vždycky přepočte na cm3, byť uznávám, že kotlík dýmek se od válce liší, ale spíše jen orientačně.)
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod beda » 01 črc. 2020, 19:30

Jasný, ale flák od SG, no vyzkoušej :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod BATRACHOS » 01 črc. 2020, 20:23

... přítel Lysohlav myslel samozřejmě flák nacpaný vcelku, nikoli rozcupovaný na prachsprostý ready rubbed. Nacpáno vcelku či "na otýpku", jak se tu vžilo, hoří neskutečně dlouho a chladně.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod itrnda » 01 črc. 2020, 20:40

Chlapi, jak vám rozumím, ale tam jsem se ještě nedopracoval. Já to podle prvního návodu z eTrafiky fakt rozcupuji na ten “Ready Rubbed” a pak cpu. To, o čem mluvíte, vyzkouším, ale zatím jsem se bál, že by mi to nehořelo, jsa muž opatrnějšího až bázlivějšího ražení.
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Porcelánky a dědkovské fajfky

Příspěvekod basa333 » 02 črc. 2020, 08:09

BATRACHOS píše:... přítel Lysohlav myslel samozřejmě flák nacpaný vcelku, nikoli rozcupovaný na prachsprostý ready rubbed. Nacpáno vcelku či "na otýpku", jak se tu vžilo, hoří neskutečně dlouho a chladně.

a já dodávám: pokud to umíš. já to neumím ani nacpat, ani kouřit, a déle než cca hodinu a čtvrt jsem žádnou dýmku nekouřil. pro mě je to oblast bájí a pověstí. ale vím, že jsou tu kamarádi, kteří to dokážou.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků