Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 10 pro. 2020, 19:18

Jak začne dýmka bublat, vezmi čistič a protáhni kanálek a uvidíš, že to bude dobré, tedy pokud kouříš bez filtru.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Hardslimer » 10 pro. 2020, 20:39

Zkusim balsu. Pak uvidim.
Kuci, diky. :ok:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 10 pro. 2020, 22:17

Balza je dobrá v tom, že saje vlhkost, ale netlumí chuť jako uhlíkový filtr. Ještě důležitější je nacpání a kouření, jako bys usrkával nějaký nápoj. Taky můžeš zkusit tabák nechat proschnout, než ho nacpeš.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Hardslimer » 11 pro. 2020, 00:32

Vím, že uhlíkový filtr může pozměnit chuť, ale prozatím se na nefiltr kouření necítím. :| Balsa mi připadá jako nejlepší mezistupeň mezi filtr / nefiltr. Vytáhnu chladič a dám tam o chlup větší kousek balsy. Mělo by to zachytit mé začátečnické chyby a zároveň mě neošidit o chuť..............doufám.
Dříve jsem psal, že dýmky chci kouřit pouze s filtrem, ale dle informací přečtených zde na foru mě ta změna názoru stejně nemine. Bude to asi stejné jak s ženskou. S olačkou se sice dá provádět hen ten sex, ale bez ní je to lepší. :lol:

No a na konzistenci tabáku budu muset taky ještě zapracovat. :puffy:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 11 pro. 2020, 08:31

Chceš tu balzu dávat místo chladiče nebo místo uhlíkového filtru? Ve druhém případě souhlas, ale v prvním případě je to podle mého zbytečné. U bezfiltrové dýmky nezbývá než kouřit pěkně piánko, jen tak usrkávat, a pokud je potřeba, protáhni kanálek při kouření občas čističem. Nacpi si třeba jenom půlku a zkus tabák nechat trochu proschnout. To půjde, uvidíš a nezapomeň něco pít. Ani ledové, ani vařící - já mám rád teplý čaj nebo kafe.
Naposledy upravil MBO dne 11 pro. 2020, 11:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Alter Egon » 11 pro. 2020, 10:46

Hardslimer píše:prozatím se na nefiltr kouření necítím. :| :


Naopak to zkus. Když do dýmky nebudeš strkat nic nezbytného jako je "chladič" anebo filtr, tak budeš mít v dýmce úplně volný průchod pro kouř a na tom se nejlépe naučíš regulovat tahání a správné kouření (nejlepší je na to mít i rovnou dýmku) Jo, je možné, že si močky srkneš, nicméně se to dá přežít a ty budeš dostatečně dobře vědět, žes tahal moc. Touhle lekcí si prošla většina dýmkařů.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Hardslimer » 11 pro. 2020, 12:29

Vyzkousim vsechny varianty a pak poreferuji. :wink:
Nechci se opakovat, ale opet diky za nazory. :ok:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Ferd » 11 pro. 2020, 13:27

Mě pomáhá ubrat tabáku a méně pěchovat. Nevím co kouříš. Ale když dávám shag/ribbon/cross cut, tak je ho cca polévková lžíce. Ne že bych to odměřoval ale mám to v oku. U flaků a curly cut je to horší. Obsahují víc tabáku v menším objemu i víc vody a jsou k močkování náchylnější.
Naposledy upravil Ferd dne 12 pro. 2020, 12:48, celkově upraveno 1
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 11 pro. 2020, 14:01

Člověk ve snaze pomoct druhému, aby mu ušetřil tápání, mu svými radami spíš zamotá hlavu. Takže to ber s rezervou, zkratky při získávání zkušeností stejně moc nejsou a najdi si vlastní způsob kouření, který Ti vyhovuje. :cool:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Coopi » 22 pro. 2020, 10:43

Zdravím,chtel bych zacit s dymkou.manzelka se mi sice smeje ze budu vypadat jak dedek i kdyz mi je 30.potreboval bych poradit jestli si mam koupit na zacatek s filtrem nebo chladicem, a doporuceni nejakeho tabaku radeji nejaky sladky
Coopi
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 pro. 2020, 10:34

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Jackof25 » 13 led. 2021, 11:15

Coopi píše:Zdravím,chtel bych zacit s dymkou.manzelka se mi sice smeje ze budu vypadat jak dedek i kdyz mi je 30.potreboval bych poradit jestli si mam koupit na zacatek s filtrem nebo chladicem, a doporuceni nejakeho tabaku radeji nejaky sladky


Jako čtvrtletní začátečník bych si dovolil reagovat. Na manželku nedej. Když chceš kouřit dýmku kuř dýmku. Třeba ti to vydrží až do opravdového stáří a budeš cool dědek :) Navíc dýmka v ústech sluší 95% lidem.

Co se týče chladič vs filtr. Začni s dýmkou na filtr. Prvně si zkus uhlíkový filtr, ten se kupuje zvlášť a mění se po každém kouření (1ks cca 2,-) Kouření bez filtru tě může v úplných začátcích odradit (horký kouř, hořkost v puse či močka z tabáku).
Až to dostaneš trošku do ruky zkus pár dýmek bez filtru a pár s balsovým filtrem. Uvidíš co ti bude chutnat víc a podle toho se rozhodni.

Zde pár rad na tabáky co chutnají mě (aromatik)

tabák Da Vinci (je slabší a výrazně aromatizovaný)
Gawith Hoggarth - CH.V (středně silný a středně aromatizovaný)


A zde pár rad do začátku:

nikam nespěchej - není to soutěž o nejhutnější kouř nebo nejrychleji vykouřenou dýmku

Pálení jazyka - ze začátku tě bude nejspíše po kouření pálit jazyk. Je to normální a přejde to po více dýmkách

Pomalé zapalování - zapaluj sirkou nebo zapalovačem na plyn. Nestrkej plamen do dýmky nebo si spálíš a vysušíš tabák. Drž plamen nad tabákem a tahej pusou - plamen se bude ohýbat, zapalovat horní vrstvu tabáku a nespálí ti celý obsah dýmky

Pomalé tahání - nesnaž se mít co nejvíc kouře v nejkratším čase v ústech. Pomalu tahej třeba 3-4vteřiny

Začni s "loose cut" a pak až zkus "Flake" - Loose cut je již nasekaný a "ready to go" s ideální vlhkostí. "Flake" je tabák krájený na plátky z tvz. "plug". "Flake" obsahuje víc vlhkosti a snadněji močkuje

Skladuj tabák v zavařovačkách - pokud ovetvřený tabák necháš v pytlíku/dóze co příjde vyschne ti a zachránit jde jen těžko

*doplnění
Kuř jednu dýmku 1x denně. Pokud budeš z jedné dýmky kouřit víckrát denně (zvlášť když bude nová) může se poškodit nebo se špatně utvořit karbonová vrstva v kotli.

Snad je to takhle přehledné. Kdyby někdo ze zkušenějších kolegů mě chtěl opravit/doplnit rád se také přiučím
Jackof25
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11 pro. 2020, 17:14

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod vědec » 13 led. 2021, 20:15

Filtry ani balsu nepoužívám, když mám pocit, že je v dýmce močka, tak rozpojím hlavičku od náústku a do náústku fouknu/ profouknu ho. To mi obvykle tu kapičku močky odstraní. Jo, nedělám to, když jsem v místnosti. :wink:
A nevím proč, ale co se týká správné vlhkosti tabáku - snáz to odchytávám na flaku či plugu. S loose cutem bojuji víc
Uživatelský avatar
vědec
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1015
Věk: 56
Registrován: 26 lis. 2007, 20:57
Bydliště: Nymburk

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 17 led. 2021, 18:49

Hardslimer píše:Dříve jsem psal, že dýmky chci kouřit pouze s filtrem, ale dle informací přečtených zde na foru mě ta změna názoru stejně nemine.

:naughty: Já jsem ten názor nezměnil. Bez filtru jedu pouze na soutěžích :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Hardslimer » 18 led. 2021, 02:07

Jsem rad, ze pokud neprijdu bezfiltrovemu koureni na chut, tak nebudu hanen. :D
Zatim jsem testoval Orlika GS. Jeden den dymka bez a druhy s. Pokazde pouzito stejne dymky. Mno a s filtrem se mi zda dym sice ponekud ridsi, ale chutnejsi. Bez filtru citim dym plne, ale vice se mi dere na jazyk dehtova chut koure. Zkusim tedy tomu dat jeste nejaky cas k vyzkouseni obou variant. :smoke5:
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 18 led. 2021, 08:29

ne každý tabák ti bude chutnat s filtrem a ne každý bez filtru. totéž platí pro dýmky. bez filtru také budeš možná muset pít k dýmce jiný nápoj.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 17 návštevníků