Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 úno. 2021, 11:24

a co se ti prosím tě rozbije na čínském soustruhu? ozubená kola? elektrický motor? vždyť je to ocel v olejové lázni a pokud soustruh nebudeš přetěžovat nějakými pracemi s velkými kovovými díly, tak je to na věčnost. ale dělej samozřejmě, jak myslíš. sám vidíš, že soustruh vždy bez problémů prodáš, když ti nebude vyhovovat. nějakou domovinu už tak snadno prodávat nebudeš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 úno. 2021, 11:49

dovolím si reagovat: koupili jsme na firmu nový soustruh PROMA. typ nevím. na drobné práce dobrý ale na profesionální použití tedy nic moc. po čase cca rok, vůle v suportu. možná sme trefily tzv. páteční kus ale....
celkově to zpracování nic moc. podotýkám že firma se zabývala sklem. takže většinou sme na tom jen dohlazovaly kování které se pak lepilo uv na sklo( úchyty pantíky atd....). K té pásovce: mě to přijde takové jemnější do ruky ( těžko bych to popsal). hele já myslel že u fullbent se to kolem krčku dělá vždy ručně. Fibrem (to je ten pevnej brusnej kotouč co se chytá ve středu šroubem) můžeš taky škrtnout do materiálu jako rašplí či čímkoliv. ta pásovka má odpor jen jednim směrem. a zmiňované vrtání fullbentky je pro mne věcí záhadnou až mistickou. pokud mne jednou napadne vyrobit si fullbentku tak koupim dobrý pití a dobrý kuřivo a s prosíkem půjdu někam do učení
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Král Lávra » 18 úno. 2021, 12:09

Osobně nevím, co se na tom dá, nebo nedá rozbít, jen jsem četl o různých vůlích a tak. Nákup nového určitě není zcela ze hry, jen zatím dávám šanci dalším možnostem. Ten nový se dá objednat kdykoliv.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 úno. 2021, 13:15

měl jsem právě promu a několik let jsem na něm bez problémů pracoval se dřevem. byl to velikostně https://www.promacz.cz/sm-350d---stolni-soustruh.html. ono je také potřeba ho umět vyštelovat (tím neříkám, že já jsem to dělal, mně jeho přesnost stačila). no a taky k tomu stroji potřebuješ trochu citu a ne ho rvát na doraz. je to stolní(!) soustruh.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 úno. 2021, 14:11

četl jsem nedávno článek že Jan Klouček snad má dílnu v Havlíčkově brodě to bych to měl 15km. A ten jistě ví co a jak. a dělá i kurzy či co... a dělá krásný věci
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 úno. 2021, 14:47

to si úplně neumím představit - honza měl vždy bydliště a dílnu v kostelci nad černými lesy, i na stránkách to tak má. ale klidně mu zavolej, třeba se s ním domluvíš na nějaké akci
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 úno. 2021, 15:03

baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 18 úno. 2021, 15:41

ok, to koukám... :shock:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 18 úno. 2021, 16:03

baron Tom píše:četl jsem nedávno článek že Jan Klouček snad má dílnu v Havlíčkově brodě to bych to měl 15km. A ten jistě ví co a jak. a dělá i kurzy či co... a dělá krásný věci


Většina z nás se u Honzy učila. Zavolej u, jestli ti udělá workshop. Stojí to za to ;)
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 19 úno. 2021, 07:03

Ahoj to mám v plánu ale nejdřív se chci tak nějak rozkoukat abych měl alespoň malej přehled co a jak. pak je toho moc, nevim na co se zeptat a ptát se ho na obecné věci mě přijde na prt.
jak se říká získat základní řemeslnou zručnost. mě se tento postup již několikrát osvědčil.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 19 úno. 2021, 08:21

Na workshopu budeš dělat dýmku pod vedením Honzy. Odpovědí dostaneš spoustu i bez ptaní a další otázky tě napadnou až potom.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Martin Pedain » 19 úno. 2021, 12:08

basa333 píše:měl jsem právě promu a několik let jsem na něm bez problémů pracoval se dřevem. byl to velikostně https://www.promacz.cz/sm-350d---stolni-soustruh.html. ono je také potřeba ho umět vyštelovat (tím neříkám, že já jsem to dělal, mně jeho přesnost stačila). no a taky k tomu stroji potřebuješ trochu citu a ne ho rvát na doraz. je to stolní(!) soustruh.



Pokud jsi do něj upínal špalek, tak jsi měnil sklíčidlo?

Mám malinkej s toč. pr. 140mm a 3čelist. sklíčidlem a nějak si tam ten špalek neumím představit natož ho upnout. (nejsem strojař)
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 19 úno. 2021, 12:41

špalky jsem nikdy neupínal - točil jsem jen malé věci, jako dusátka, trubičky do parohů atd. a samozřejmě také náustky. na špalky bys musel mít čtyřpaknu a dvě pakny vyndat. buď je potom necháš, nebo na ně necháš navařit nějaké větší pakny pro upnutí špalku. nechal jsem si to udělat, ale nakonec jsem to nikdy nepoužil, já jsem nějak víc na ty freehandy
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 25 úno. 2021, 11:23

Ahoj opět mám dotaz a to ohledně použití kovů. fajky se stříbrným prstýnkem jsou běžné. Rattrayś má i měděné. v diskusi jsem o tom něco málo našel ale spíš o trubičkách a prvkách vně dýmek. nerez dural mosaz měď slitiny se používají méně. Je to z důvodu špatné zpracovatelnosti, náročnosti na údržbu. předpokládám že dostupnost ani cena není důvod. Zajímají mne hlavně aplikace (kroužky prstýnky). Mě osobně se třeba měděné aplikace líbí moc.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 25 úno. 2021, 11:30

a co ti brání? měď je ok, ale nevím, jak budeš zpracovávat nerezovou ocel, zkus nás překvapit :wink: jinak všechna možná dřeva a akrylové deriváty už tu asi byly
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


cron