Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok VI.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 25 úno. 2021, 12:26

dík za reakci. mě spíš zajímalo jestli to nedělá nějakou neplechu. oxidace atd. Stříbro je samo o sobě parádní ale mosaz a měď to je prostě další barva. nerez byl jen příklad to neplánuji i když třeba kartáčovaná je taky pěkná. někdo sem dával fotku damaškové aplikace a bylo to supr. předpokládám že to nedělají z plechu ale trubičky a sílu krčku tomu přizpůsobí.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 25 úno. 2021, 12:34

ano, jasně. rád se na to podívám, až to budeš mít hotové.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Král Lávra » 09 bře. 2021, 19:14

Zdravím,
dnes to nebude o soustruhu (který stále bedlivě vyhlížím), ale o broušení. Pomohl by mi někdo identifikovat brusný kotouč používaný na videu v čase 9:30? Zdá se mi, že je to něco silnějšího, než smirkový papír, ale na kámen je to zase hodně tenké. Ať hledám, jak hledám, tak se mi nic takového nedaří najít.

https://www.youtube.com/watch?v=YxVodOHo1Nw
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 10 bře. 2021, 07:51

ahoj domnívám se že se jedná o fiber. třeba zde: https://eshop.abrasiv.cz/brusny-fibrovy ... gJFkPD_BwE
je to takovej tužší karton-plast a na něm je naneseno abrazivo. používá se do brusek na parkety mimo jiné, je to běžně k dostání. uchytíš to šroubem s podložkou k unašeči.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Král Lávra » 11 bře. 2021, 12:29

Dík. To vypadá dobře.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod seyczech » 12 bře. 2021, 22:06

Zdravim,
nebudu zdrzovat predstavovanim, to jsem uz provedl na prislusnem vlakne. Myslim, ze staci zminit, ze jsem novacek....
Vcera me napadlo, ze bych si mohl vyrobit dymku. Do tri do rana jsem stridave procital Vase forum, sledoval videa a rozklikaval odkazy.... Casto v nich odkazujete na etrafiku. Vzhledem k tomu, ze jsem Prazak, sedl jsem odpoledne do auta a navstivil obe kamene prodejny. Teda ty prazske...do Olomouce se mi teda fakt nechtelo... :wink: :D Zel bohu, nejaky filuta me udajne vcera predbehl a vykoupil vsechny ty predvrtane prirezy na 90 st o ktere jsem stal. Nechal mi tam jednu takovou umrelku s jednou zeslabenou stenou, ale co... stejne jsem amater a ten vysledek asi nebude nijak valny, nicmene slibuji, ze se budu snazit ze vsech sil. (V pripade nevalneho uspechu, neuspech vubec nepripoustim, se alespon budu mit na co vymlouvat.. :lol: ) Soucasne s onaustkovanym prirezem jsem nadavkem obdrzel i spoustu dulezitych a uzitecnych rad od vyborneho pana prodavace.

Na zdejsim foru se da docist spoustu zajimavych, poucnych a podnetnych prispevku, nicmene neco mi tu chybi. Co ovlivnuje pri vyrobe dymky vysledny efekt pozitku z koureni? Jaky ma vliv pouzity marerial, konstrukce.... Tezko se ten dotaz formuluje.... pokusim se na prikladu, bratranec vyrabi akusticke kytary. Je zasadni rozdil, kdyz pouzije zadni ozvucnou desku z masivniho cedru a predni ze smrku, mahagonove luby, nebo na zadek preklizku.....kazde zebro, ktere dovnitr vlepi ovlivni vysledny zvuk...je to velika veda.... jak je to u dymky? Pominu-li, ze pouzity material a jeho tloustka na hlavicku dymky je primo umerna praxi a dovednosti kuraka? Kde je nejake to tajemstvi vyroby? Koupil jsem si dokonale svrtany blocek s naustkem. Ciste teoreticky, kdyz doladim naustek, abych si o nej neporezal jazyk a jemne docistim dno hlavicky od otrepu, mohl bych si to nacpat tak, jak to je a zacit zakurovat? Brani tomu neco zasadne? Samozrejme pomijim ten vnitrni pocit z krasne odvedene prace, designu....myslim to ciste technicky. Co vy na to ? Mate na to nejaky nazor?
seyczech
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Věk: 52
Registrován: 12 bře. 2021, 12:59
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Šimi » 17 bře. 2021, 22:47

Naprosto zásadní je správné vrtání a spasování dýmky s náústkem. Kouřit ji lze už tak, jak píšeš.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod baron Tom » 18 bře. 2021, 10:03

Ahoj kouřit to půjde. Jádro pudla je díra do které se nastrká tabák a z níž vede kouřovod kterým pak ten kouř taháš do úst. v podstatě se dá říci že když tabák nasypeš do kamen a hlavu strčíš do komína bude to také fungovat. Nicméně pokud se ptáš jak udělat dýmku aby se z ní dobře kouřilo, tak to je tak obecný dotaz že se na něj těžko odpovídá. Pokud máš už přířez navrtaný tedy máš dán průměr kotlíku a kouřovodu a nehodláš to zvětšovat (třeba 2 mm atp.) jen vybrousit doladit, stačí ti přířez obrousit do požadovaného tvaru smirkem 40 až 400 hrubost, osadit náustek(koupený již připravený), dobrousit aby to vše šlo (do sebe k sobě (aby to netáhlo bokem) . Pokud si přečetl celou diskusi tak na finále ohneš náustek horkovzduškou a uděláš pár drážek v podstatě kamkoliv :mrgreen: . A máš hotovou fajfku. povrchová úprava je poměrně dost pracná a pro jednu dýmku finančně nezajímavá. Pokud by sis chtěl vyrobit dýmku na slušné řemeslné úrovni, nutně potřebné vybavení tě bude stát víc než 5 nových Petersonek (či jiných dýmek). mnoho zdaru a pak se pochlub.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod MBO » 18 bře. 2021, 12:13

Mně přijde, že ten dotaz není dobře položený. Dýmka je věc nejen užitková, ale také umělecká nebo chceš-li estetická. Právě to spojení užitných (vrtání, hmotnosti, propracovanosti skusu, různých velikostí kotle atd. atd.) a estetických (kvalita dřeva, jeho kresba, počet kazů, povrchová úprava hlavičky, ozdobný kroužek atd. atd.) vlastností dělá z dýmky to, čím pro kuřáka dýmky je. Musí Tě těšit se na ni dívat, pořád se k ní vracet nebo se o ni starat, a to i mnoho let. Neuměle opracovaný přířez Ti tohle neposkytne, ale ber to jenom jako jeden z mnoha názorů. :ok:

Teď jsem si Tvůj dotaz přečetl ještě jednou a vlastně říkáš, že Ti jde jenom o technickou stránku. Pak tedy vrtání, rozměry a tvar kotle, rozměry dýmky a její vyváženost, zkrátka, aby Ti nevypáčila čelist. Pro mě je důležitá i její hmotnost a síla stěn. Velice důležitý je náustek, aby byl v puse pohodlný a dal se dobře čistit - zapomněl jsem na něco?
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Martin Pedain » 18 bře. 2021, 14:19

MBO :arrow: No přece vtisknout jí tu duši. Ta je výsledkem toho průsečíku ergonomie, vrtání a posazení do dřeva. :puffy:
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Stano » 18 bře. 2021, 17:11

:arrow: seyczech
Ahoj, ja len k tej otázke, ak som dobre pochopil, či drevo ako také ovplyvní výsledok.. Osobne mám skúsenosti len s briarom. Na základe týchto osobných skúseností som presvedčený, že áno. Ako bolo uvedené: keby šlo čisto o to mať kam napchať tabak a fajčiť, môžeš použiť hobbyblok bez akéhokoľvek ďalšieho zásahu. Som ale toho názoru, že je lepšie z toho niečo vybrúsiť. i keby si to mal potom len odložiť ako odstrašujúci príklad (mám také 3)
Ale pokračujem. Keď som si pred pár (5-6) rokmi bol u J. Kloučka ešte v Kostelci vyrobiť fajku k narodeninám, dostal som od neho k dispozícii kúsok starého briáru, a ak si dobre spomínam, malo to byť drevo cca 50 rokov staré. Možno Honzu ovplyvnilo to, že som to robil ako narodeninovú fajku, že mi ponúkol práve ten materiál. Lebo robil práve z toho starého dreva extra sériu fajok. Pod jeho vedením som si vytvoril teda narodeninový kúsok, ovplyvnený sériou Chacom Maya. A mám pocit, dojem, že je to staré drevo poznať. Nie som schopný to dobre popísať. Príde mi jednak tá fajka ľahšia, napriek nie malým rozmerom, a za druhé aj mám pocit, že sa menej rozpaľuje. Ale iste ti tu niekto odpovie lepšie než ja, pretože sú tu omnoho skúsenejší. A majú skúsenosti s materiálmi ako Oliva, Morta-oak, a tuším aj s hruškou . :joy:
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 46
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod MBO » 18 bře. 2021, 17:29

Martin Pedain píše:MBO :arrow: No přece vtisknout jí tu duši. Ta je výsledkem toho průsečíku ergonomie, vrtání a posazení do dřeva. :puffy:


Martine :ok: Jestli dýmka má nějakou duši, a já myslím, že má, tak jí ji dává výrobce a pak zbytek dodá kuřák, který ji používá. Ale tazatel se ptal na technické parametry, a to jsme někde úplně jinde. Ne, že by to bylo špatně, jenom je to jen jedna stránka vlastností dýmky.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod BATRACHOS » 19 bře. 2021, 13:39

seyczech píše:Zdravim,
...
Co ovlivnuje pri vyrobe dymky vysledny efekt pozitku z koureni? Jaky ma vliv pouzity marerial, konstrukce.... Tezko se ten dotaz formuluje.... ...je to velika veda.... jak je to u dymky? Pominu-li, ze pouzity material a jeho tloustka na hlavicku dymky je primo umerna praxi a dovednosti kuraka? Kde je nejake to tajemstvi vyroby? Koupil jsem si dokonale svrtany blocek s naustkem. Ciste teoreticky, kdyz doladim naustek, abych si o nej neporezal jazyk a jemne docistim dno hlavicky od otrepu, mohl bych si to nacpat tak, jak to je a zacit zakurovat? Brani tomu neco zasadne? Samozrejme pomijim ten vnitrni pocit z krasne odvedene prace, designu....myslim to ciste technicky. Co vy na to ? Mate na to nejaky nazor?


Je to ... spíš než "veliká věda" tak veliké umění.
A ovlivňuje to ohromné množství věcí. Namátkou: zvolený tvar a tomu přizpůsobené vrtání. Materiál náústku. Průměr kanálku. Filtrová komora nebo ne. Pasta nebo ne. Typ skusu a vyústění (fishtail / P-lip / více dírek ala DB). Samozřejmě stáří a prostě charakter přířezu, tloušťka stěn, tloušťka dna, kóničnost vrtání, povrchovka - značný rozdíl mezi rustikem, pískem a hladkou. Samozřejmě poměr šířky a výšky kotle, délka náústku, funkční délka nástavce (lovat versus biliard) atd.

To jsou ty hlavní prvky jednotlivě. Všechny musí majstr zvládat technicky dokonale ... ALE HLAVNĚ ... je musí umět vzájemně ideálně zkombinovat v konkrétním případě. Tedy vrtání o milimetr níž nebo výš, správné posazení tvaru do dřeva, jak je rostlé, k tomu úhly nástavce a náústku, k tomu šířka vrtnání a vhodný tvar vrtání hlavičky atd atd, všechno ve vzájmené souhře hraje roli. Proto já třeba nerad zasahuji do hotové fajfky, protože když výrobce vyrábí s pastou, tak asi ví, proč. Stejně pokud koncipuje fajfku na filtr, tak je tomu (podle mne) konstrukce přizpůsobená. I jen třeba převrtání kanálku o 0,5 mm je obrovská změna! :idea:
Něco poznáš hned, něco se projeví po 3 ... 10 letech :wink: .
Opravdu dobrá fajfka vydrží celý život a je jen a jen lepší, kouření od kouření. :smoke1:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod basa333 » 21 bře. 2021, 08:49

jedna věc tu nezazněla. každá dýmka je kouřitelná, ale ne každá pro každý tabák. někdy určitý tabák do dýmky prostě nesedne, kdyby ses rozkrájel, a někdy z té nejlacinější a křivě vrtané dýmky nějaký zrovna ten konkrétní tabák chutná nejlépe. to je ta magie. dřevo je nakonec po zakouření v podstatě stejné, já jsem alespoň v nějakých 50 dýmkách pro mě žádné zásadní rozdíly nezjistil, pominu-li rozdíly ve druhu dřev (briár, oliva, atd.), tam už nějaké nuance jsou, ale začátečník je patrně stejně nezjistí.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Výroba dýmek - odkazy, suroviny, nápady, návody, vše ok

Příspěvekod Martin Pedain » 21 bře. 2021, 11:26

basa333 :arrow: Tome a dokážeš po těch letech kouření určit spojitosti mezi technickými parametry fajfky/dřevem a typem tabáku? Tedy pokud to není strážené know how.
Uživatelský avatar
Martin Pedain
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1657
Věk: 38
Registrován: 08 čer. 2007, 17:30
Bydliště: La Bohdaneč

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


cron