co je to?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: co je to?

Příspěvekod baron Tom » 23 bře. 2021, 11:30

Krásné to je nicméně pořád nemáme potvrzené zda předmět je opravdu tím čím se zdá býti. typuji to na rok 1940 a dál. určitě to není secese jak tu již někdo psal ty nožičky jsou podobné budíkům ze 70 let. ale ten modrej samet je starší. za komančů se požíval spíš takovej ten filc(zelenej). mě to furt vrtá hlavou
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: co je to?

Příspěvekod basa333 » 23 bře. 2021, 12:36

paní psala, že je to skřipec z muzea kuřáckých potřeb, tedy jsem usoudil na tu pomůcku pro kuřáky doutníků. mohlo by to být ale i nějaké držátko na dýmku nebo tak něco....
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: co je to?

Příspěvekod BATRACHOS » 23 bře. 2021, 13:47

Je to stojánek na nějaký předmět, který sám nestojí, který má spodní stranu takového tvaru, že se na ní hodí vybrání v modrém sametu a nahoře sedne do otevřeného vybrání z mosazi. Pérko svírající obě čelisti ukazuje, že předmět je sám o osobě nestabilní a bez pérka by mohl ze stojánku vypadnout.
Dole je samet proti poškrábání, čili předmět je drahý a naleštěný. Evidentně jde o předmět, který chceme alespoň dočasně vystavovat na odiv či přinejmenším ho dát na oči ostatním.
Stojánek na hodinky je nejpravděpodobnější.
Nabízí se ovšem i přenosný stojánek na procelánku nebo pěnovku ... musela by mít specificky tvarovaný spodek hlavičky, ale to vyřezávané pěnovky často mívají.
Jinak mne napadá už jen přenosný stojánek na kulaté zrcátko k holení.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: co je to?

Příspěvekod basa333 » 23 bře. 2021, 15:10

mírně mě irituje, proč je ten samet jen na dolní straně :think:. pro hodinky bych jej asi chtěl mít i na horní straně, nebo?
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: co je to?

Příspěvekod BATRACHOS » 23 bře. 2021, 15:27

Uvažoval jsem naprosto stejně... až na to typicky německé "oder?" na konci věty. :smoke5:

Vysvětlení může být snad sklo na hodinkách, to by se nemělo mosazí poškrábat.
Také tam mohl být samet vlepený a prostě odpadl. Dokonce se mi zdá, že tam zbytky něčeho jakoby bylz nejasně vidět. :think:
Ovšem kdyby to byl přenosný stojánek na pěnovku, tak by záleželo hodně na tvaru a ukončení nástavce.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: co je to?

Příspěvekod basa333 » 23 bře. 2021, 15:52

BATRACHOS píše:Uvažoval jsem naprosto stejně... až na to typicky německé "oder?" na konci věty. :smoke5:


ono je to spíš buštěhradsko-cikánské, tady se říká dokonce "nebo cože?" :lol:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: co je to?

Příspěvekod beda » 23 bře. 2021, 19:12

Buchta z muzea nás rozpálila, jak symbolické :joy: My spíš na ty ověřený koncepty. Depa, mladý holky a starý auta mne dostanou do hrobu :mrgreen:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: co je to?

Příspěvekod baron Tom » 24 bře. 2021, 07:09

No mě napadla spousta věcí která by v tom mohla být vystavena ale ten předmět není sám o sobě nikterak hezký, když si ho prohlížím tak žádná hitparáda. kdyby tam nebyl ten samet tak je to jak kleště na rohlíky. jsou tam jen ty nožičky a kleštiny a zbytek je jen ohlej drát a ta pružinka je jen funkční nikoliv estetický prvek. Uvažuji tedy tak že kdybych měl krásný předmět chtěl bych mít i krásný stojánek ale to podle mne tento není. bude to něco na běžnou potřebu. na mě to působí jako toaletní záležitost něco jako držák zrcátka prostě takový ty udělátka na cesty... doufám že mě chápete. ta pružina mě tam prostě vadí kdyby to bylo staré tak by tam bylo pero.
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: co je to?

Příspěvekod Bedřich 2 » 26 bře. 2021, 17:04

Tak to shrňme. Předmět, který by mohl být do této "svorky" vložen má rozměry odpovídající kapesním hodinkám tzv. "cibulím". Odpovídá tomu upravený rádius v radiální i axiální ose. V horní části byl
pravděpodobně taktéž nalepen filc. Cibule mají natahovací korunku na třetí anebo dvanáctí hodině. Proto je horní část svorky upravena s probráním. A k čemu takový nesmysl mohl sloužit? K uložení hodinek do polohy, kdy je možné sledovat údaje na ciferníku bez další manipulace s hodinkami. Příklad - uložení na noční stolek, sekretář, psací stůl.
Bedřich 2
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 198
Věk: 77
Registrován: 14 zář. 2013, 20:39

Re: co je to?

Příspěvekod klasik51 » 05 dub. 2021, 09:32

Taky jsem pro hodinky. Odpovídá tomu sklon i rádius uložení.
Umim si to představit na pracovním stole, kam si majitel odloží kapesní hodinky, aby na ně hezky viděl.

Uplně to vidím - starší majitel rodinného podniku, jak sedí za stolem, kancelář zařízená masivním nábytkem z doby
před první republikou, v puse viržínko, nebo dýmku, sahá do kapsičky, odepíná řetízek a ukládá hodinky do stojánku.
Potom zazvoní na zvonek ležící vedle stojánku a přivolá pohlednou písařku na diktát............................................ :smoke1:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků