Správné názvosloví dýmky

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod osan » 25 pro. 2006, 18:39

Určitě se pokaždé domluvíme :wink:, to já jen trochu vířím stojaté vody kolem "nedotknutelného" českého názvosloví, i když vlastně nikdo neví pořádně proč je nedotknutelné a z čeho vychází.
Dlouhý půst informací a předávání zkušeností během komunistické éry udělal svoje.
Ale přesvědčování to není, jen vysvětlení mého názoru a pocitu. Stejně tak já si rád přečtu názory a vysvětlení druhých.
Uživatelský avatar
osan
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 72
Registrován: 20 pro. 2006, 16:28
Bydliště: Nemile

Příspěvekod Milos Cerman » 25 pro. 2006, 20:11

osan píše:.... stojaté vody kolem "nedotknutelného" českého názvosloví, i když vlastně nikdo neví pořádně proč ....


Inu - nakonec sis odpověděl sám.
Nejdřív to byl informační půst, kterej dík antikuřácký propagandě pořád přetrvává.
A celý to pokračje taky tím, že starýho psa novejm kouskům nenaučíš :smoke5:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Mack » 25 pro. 2006, 23:32

osan má jistě pravdu…

Ottův slovník naučný již za Rakous .. …
-dýmka, fajfka, nástroj ke kouření…
-původně rozšířená trubice, kde v rozšíření se zapalovalo kuřidlo…
-později rozděleno na dvě části, vlastní dýmku , čili hlavičku a násadlo , čili TROUBEL
-pak k troubeli přidala ŠPIČKA či NÁHUBEK (Ottovi jazykozpytci asi neznali eufemismus NÁÚSTEK)
-konečně hlavička rozdělena na nádobu na tabák a jinou močku, vylejvák, neboli mokváček, na tento stupeň poslední dokonalosti to přivedl r. 1689 vídeňský lékař J. Vicanis
-jižní Německo bylo proslulé výrobou višňových troubelí do celé Evropy…etc.etc…

je to věda a někdy na bednu :lol: :lol: :lol:

OT: mám od sochaře Omrta takové delší kačátko a TROUBEL je z ze škumpy, náhubek běžný, jedna z nejchutnějších dýmek…

OT:: LUBO by mohl ukázat fotku své dýmky, kterou závidím, věšáček, kde je TROUBEL
jistě z briáru ….( viděl jsem v Třebíči…)
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod jcp » 26 pro. 2006, 10:06

Fakt je ten, že můj dědeček, ročník asitak 1890, kouřil m.j. "gypsovku" - vždycky jsem mu ji zapaloval neb byla tak dlouhá, že si ji sám nezapálil :D - a hlavička byla ze sádry, náústek z parakaučuku a to dlouhý, višňový mezi tím byla "troubel" :smoke1:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Fénix » 26 pro. 2006, 10:46

ad Otto - o tom právě mluvím, ten popis je jeden veliký anachronismus, s těmi pojmy si nevystačíme (popř některé přebývají :) ) a tak nevidím zásadní problém v jejich modifikacích a posunech významu - když už se to chytilo (a jak jsem psal, dvě významné dýmkařské publikace to jako "troubel" uvádějí).


P.S. taková tobolka taky není historicky slovo označující sáček ve kterém se prodává tabák, a jak se to tu chytlo :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Fénix » 26 pro. 2006, 10:49

Jinak pokud by to někomu moc vrtalo hlavou, stačí si dvoudílnou dýmku představit jako následovníka trojdílné, kde se prostřední díl evolučně spojil s hlavičkou, a proto je označení krček/troubel zcela na místě :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Mack » 26 pro. 2006, 12:08

tak to já jsem konzervativec - žádný sáček, natož pak tobolka - správný termín je PAKLÍK :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod rour » 26 pro. 2006, 14:48

Fénix píše:Jinak pokud by to někomu moc vrtalo hlavou, stačí si dvoudílnou dýmku představit jako následovníka trojdílné, kde se prostřední díl evolučně spojil s hlavičkou, a proto je označení krček/troubel zcela na místě :mrgreen:

A co vykopávkové dýmky - hlavičky, ke kterým se připojovala (jen) troubel? Kde je krček? Krček není! Krček nikdy nebyl!
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Milos Cerman » 26 pro. 2006, 15:01

Mack píše:tak to já jsem konzervativec - žádný sáček, natož pak tobolka - správný termín je PAKLÍK :lol: :lol:


Já bych termín "paklík" ponechal historii. Používal se pro balení Tarase Bulby, Baču, Novou zmes, Kapitána a podobný dobroty. Ty se tenkrát balili do paklíků, a NEBYL TO SÁČEK !!! Byl to balíček = tedy paklík !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Mack » 26 pro. 2006, 20:11

dříve bylo přísloví.... to nestojí ani za fajfku tabáku...kdeže ty loňské sněhy jsou...
novodobí puristé mi malinko séřou...
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Nevill » 26 pro. 2006, 20:25

btw. tuhle když jsem v hospodě dokouřil dýmku a zrovna čistil náústek, tak mi jeden soused (takový starší pán) říkal "No jo, to když jsem byl malej kluk, to si můj děda taky takhle čistil fajfku. To dycky říkal, že si musí vyčistit ten mundštuk..." :puffy:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 45
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Klobúk » 26 pro. 2006, 20:34

krásne to slovíčko. skutočne :)
prebraté z nemčiny - das Mundstuck - náustok.
Uživatelský avatar
Klobúk
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Věk: 34
Registrován: 08 lis. 2006, 18:15
Bydliště: Bratislava, Slovakia

Petice za zachování "troubele" a dalších krás

Příspěvekod Andreas » 12 led. 2007, 12:47

:D
Jasně, že jsou názvy správné a oficiální, ale mě moc baví i ty zde dříve zmiňované troubele, paklíky (tabáku), munštoky.... Děda vždy k čištění toubele používal "pucštok" a fajfku zpravidla chodil kouřit do včelína.
Asi je ale obecně složitější aplikovat názvy užívané na sedláckých faljfkách na běžně používané dýmky...
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Předchozí

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


cron