Co s "kyselou" dýmkou?

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Milos Cerman » 28 bře. 2007, 16:43

Jestli couvneš o pár stránek dozadu, probírala se tu "čistící" metoda pomocí soli a lihu, ale já bych se do něčeho podobnýho nikdy nepustil.
Pokud budeš sušit dýmku rozebranou, nic neskazíš, ale před nějakým zvyšováním teploty bych tě raději varoval.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod shero » 28 bře. 2007, 16:46

Milos Cerman píše:Jestli couvneš o pár stránek dozadu, probírala se tu "čistící" metoda pomocí soli a lihu, ale já bych se do něčeho podobnýho nikdy nepustil.
Pokud budeš sušit dýmku rozebranou, nic neskazíš, ale před nějakým zvyšováním teploty bych tě raději varoval.


ani já ne, řekl bych, že je jen tak trochu nakyslá. mám ji docela v oblibě, takže mi přišlo lepší se zeptat teď, kdy se s tím dá ještě rozumně něco dělat, než to pak řešit nějakou drasťárnou. prostě jí nechám odpočívat a až zavoní, tak jí uvítám zpět.
Uživatelský avatar
shero
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 47
Registrován: 01 bře. 2007, 13:46
Bydliště: Praha

Příspěvekod wanata » 28 bře. 2007, 18:36

Milos Cerman píše:Jestli couvneš o pár stránek dozadu, probírala se tu "čistící" metoda pomocí soli a lihu, ale já bych se do něčeho podobnýho nikdy nepustil.
Pokud budeš sušit dýmku rozebranou, nic neskazíš, ale před nějakým zvyšováním teploty bych tě raději varoval.


Líh jsem tedy nahradil vodkou, ale vysledkem po týdnu vysychání je "neutrální" chuť i vůně, resp. nepoznal bych rozdíl mezi čištěnou a novou dýmkou.
wanata
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 59
Registrován: 27 zář. 2006, 16:38
Bydliště: Praha

Příspěvekod Šimi » 28 bře. 2007, 18:50

bromden píše:No, některý dýmky dokážou smrdět i dýl. Týden je podle mne u některých dýmek nutná doba na vyschnutí po každím kouření...


Můžu jen potvrdit.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod jessiefox » 27 pro. 2014, 23:05

Priznam se, ze jsem odkyseloval dvě dymky, ktere jsem nevědomosti ze zacatku trápil, a to dle rady poradně vytrit kotlík i troubel, pak poradně prolit ruskou vodkou, znovu vytrit a po třech nedělích vonely obě a bylo po problému. Jinak se snažím čistit dýmku po každém kouření a pak ji nechám aspoň den dva spát a voní. Samozřejmě po kouření i přes vyčištění je cítit, ale to se vstřebá.
Uživatelský avatar
jessiefox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 119
Věk: 47
Registrován: 05 pro. 2014, 14:22
Bydliště: Třebotov

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod kremnicky » 22 bře. 2015, 21:37

Pri čítaní tohoto vlákna som si spomenul, že pachy a chute dokáže eliminovať silný mráz. Nestálo by za vyskúšanie dať skysnutú fajku do mrazničky povedzme na týždeň?
kremnicky
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 69
Věk: 64
Registrován: 27 dub. 2014, 13:29
Bydliště: Košice

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Fanys » 22 bře. 2015, 23:06

Myslíš, že vlhké dřevo miluje mráz?
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod jcp » 23 bře. 2015, 07:32

Krom toho ta nízká teplota smrad neodstraňuje, jen ho snižuje na dobu pokud je to studený, což je pochopitelný - tenze páry je přímo závislá na teplotě, čili čím nižší teplota, tím nižší tenze páry potažmo smrad .. ale taky tím delší doba než to odejde dopryč :think: ,takže šanci "odsmradit" by měl spíš postup naprosto opačnej - stálý proud teplého vzduchu
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod BATRACHOS » 26 bře. 2015, 21:37

Zdá se mi, že jsou tu směšovány 2 věci:

1. nedostatečně vyschlá fajfka
2. zkyslá fajfka

Na tu první samozřejmě zabere vysušení, čím delší, tím lepší, samozřejmě ideálně v suchém a teplém prostředí (i když zase ne moc teplém ... a určitě ne na sluníčku)

Na tu druhou, zdehtovatělou fajfku, promočkovanou a tak, to sušení nestačí.
Tam je potřeba asi přinejmenším vyškrábat klíčem až na dřevo, převrtat kanálek, a pak bych v tom aspoň chvilku kouřil něco aromatického.
Ale teoretizuji, nikdy mi fajfka nedošla takové úhony, byť jsem podobné exempláře viděl.
Základ byl vždycky v tom, že dotyčný vůbec nečistil kanálek (obvykle viděl čistič prvně u mne), obvykle měl bezfiltrovku se šnekem, o němž se domníval, že je ve fajfce umístěn napevno, nacpával ji několikrát denně hodně sladkým tabákem s většinovým podílem BC a po dokouření ani fajfku nerozebíral.
:think: Také bych řekl, že většinou to byly fajfky, o nichž majitel tvrdil, že je před prvním kouřením proléval na delší dobu alkeholem. U své v pořadí druhé fajfky jsem to v dobách dřevních udělal, a měla pak tendenci setrvale trošku močkovat, nedalo se tomu téměř zabránit. Poslal jsem ji o něco později dál, takže její další vývoj už neznám, fakt je, že se to poctivým a náležitým kouřením lepšilo. :think:
Zkrátka co jsem viděl, tak to vždy byla kombinace kašlání na údržbu a nejrůznějšího prasení.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod muf » 27 bře. 2015, 10:26

Pravda Pravda nic než poctivá údržba, větší množství dýmek a tím pádem delší doba na odpočinek. To je nejlepší recept. A ruku na srdce neznám žádného dýmkaře který by to nechal zajít tak daleko. Pokud investuji nemalé peníze do dýmky která mě může provázet celý život pak těch pár minut na údržbu nehraje roli.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod slampa » 07 črc. 2019, 12:33

achjo, já starý trouba se rozhodl, že svou starou stanislavku (2006) dám do krásného stavu. Vnitřek hlavičky jsem vyfrézoval na dřevo a od té doby cítím kyselost v puse...můj dotaz zní:

1. použít metodu sůl + líh
2. nebo ji znova zakouřit?

Poraďte...
Naposledy upravil slampa dne 07 črc. 2019, 19:11, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
slampa
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 4
Věk: 41
Registrován: 04 kvě. 2006, 12:09

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Yetenek » 07 črc. 2019, 13:25

Myslím, že problém bude nejspíš v krčku nebo kanálku - obojí bych zkusil vyčistit lihem (třeba něco podobného, čím více procent lihu, tím lépe), nechal pořádně vyschnout a pak zkusil znovu zakouřit. Kanálek by možná bylo dobré opatrně protáhnout nepatrně silnějším vrtáčkem.
Sůl jsem nikdy nezkoušel, ale asi by se mi do toho moc nechtělo :think:
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod tumek » 29 lis. 2020, 23:09

Mě se teď stala taková zajímavá věc. Mám uložené takové levnější dýmky ve skřínce a zkusím první nakyslá, zkusím druhou nakyslá, zkusím třetí nakyslá...
Hned vedle dýmek je šampón na vlasy a myslím si, že to je příčina nakysnutí dýmek... Vše bylo v pořádku dokud jsem šampón neotočil víčkem dolů, protože byl skoro prázdny.
Má někdo podobnou zkušenost? Jinak si tuto záhadu nedokážu vysvětlit... Projel jsem všechny hlavičky smírkem a pořádně vyčistil, tak snad to bude ok.
Uživatelský avatar
tumek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 35
Registrován: 31 říj. 2020, 10:45
Bydliště: Havířov

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod Ferd » 30 lis. 2020, 09:45

Všechny mé dýmkové hlavičky byly dosud naprosto plešaté. Šamponu jim dosud nebylo třeba. Tak nevím... :roll:
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Co s "kyselou" dýmkou?

Příspěvekod basa333 » 30 lis. 2020, 10:45

tumek: já ti nějak nevím, proč musíš ukládat dýmky vedle šamponu. briár samozřejmě natahuje vše možné, nejen aroma tabáku. raději je ulož jinam, pokud je nechceš mít "kyselé"
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků