Škodlivost kouření dýmky?

To ostatní - kouření, zážitky, prodejci, události, zajímavosti atd. Jen k tématu!

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub, Sobpeta

Škodlivost kouření dýmky?

Příspěvekod Dandy » 20 bře. 2007, 09:34

Už delší dobu se ve volných chvílích probírám na internetu tou masivní protikuřáckou kampaní ve snaze najít nějaké seriózní (nebo aspoň vůbec nějaké) informace o škodlivosti kouření dýmky. Marně. Narazil jsem jenom na pár vágních, všeobecně známých hlášek typu "kouření dýmky je poněkud méně škodlivé než kouření cigaret". Nic víc. Vyptával jsem se i několika svých známých - lékařů: váhavě se shodli na tom, že kuřák dýmky dostává do organismu (přes sliznice) skutečně méně škodlivin z tabáku než kuřák cigaret. Nějaké studie však prý chybějí, protože dýmkařů je oproti "cigareťákům" mnohem míň (někde jsem se dočetl, že pouze 1,7 % z celkového počtu všech kuřáků). Takže to vypadá, že v protikuřácké kampani jsme byli jaksi nespravedlivě "pohlceni" kuřáky cigaret - viz i totožné parte nálepky na krabičkách cigaret a dýmkových tabácích, nařízené vyhláškou č. 344/2003 Sb. (Mimochodem - o škodlivosti nemírného kouření cigaret vůbec nepochybuju, sám jsem znal několik nešťastníků z řad silných kuřáků, které skolila rakovina plic...)
Takže co? Asi nezbyde, než se prostě spolehnout na vlastní zkušenost. Já sám kouřím dýmku (a to velmi intenzivně a zásadně bez filtru) od roku 1981 a prohlašuju, že jsem až dosud na sobě neshledall vůbec žádné zdravotní potíže touto ušlechtilou "neřestí "způsobené...
A co vy, vážení přátelé dýmkaři? Cítíte, že kouření dýmky negativně ovlivňuje vaše zdraví (nebo víte o někom takovém)? Případně máte někdo k této problematice nějaké informace, ke kterým jsem se já nepropracoval? (Přiznávám, že do zahraničních pramenů jsem - díky své chatrné angličtině - nešel.)
Uživatelský avatar
Dandy
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 155
Věk: 69
Registrován: 25 led. 2007, 14:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod tuton » 20 bře. 2007, 11:01

I ja mel obdobi, kdy jsem touzil ziskat nejake "seriozni informace" na toto tema. Z pisemnych pojednani si matne pamatuji na to uvedene v knize The Illustrated History of the Pipe. I tam se vsak autor v podstate omezil na pouhe konstatovani, ze koureni dymky samozrejme skodi, avsak mene nez cigarety. Pise, ze riziko rakoviny plic je u kuraka dymky srovnatelne jako u nekuraka (to by nemej nerek...). U kuraku dymky je exponovana hlavne dutina ustni a proto se v knize doporucuje nekourit v pripade nejakych poraneni v puse, aby se nezavdala pricina k infekci atp.

Neco se da mozna "odvodit" z chorob zpusobenych zvykanim tabaku, ktere jsou uvedeny na www.kurakovaplice.cz (nekamenujte me, ze jsem sem ten odkaz dal)

A nakonec me dve zkusenosti:

Pri nedavne prohlidce u doktora padla otazka, zda kourim. Po odpovedi, ze dymku, si pani doktorka napsala "nekurak"... (ne kazdy ma ovsem stejnou zkusenost)

A ted spis takova sranda.

Pravidelne v lete chodim behat urcitou trasu a merim si pri tom cas. V dobe, kdy jsem se vratil po letech k dymce, jsem v lete temer po rocnim koureni dosahoval lepsich casu nez v roce predchozim. Jelikoz jedinou zmenou v mem zivote byl prave navrat k dymce, jednoznacne z toho vyvozuji, ze dymka PROSPIVA (teda aspon sportovnim vykonum) ;-)
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Karel Sponner » 20 bře. 2007, 15:09

Seriozní informace nemám a ani je nevyhledávám. Z vlastní zkušenosti vím, že určité potíže, které jsem měl coby kuřák cigaret, zmizely po mém přechodu, resp.návratu k dýmce. Při kondičním běhu v terénu nebo na běžeckém trenažeru se cítím v relativní pohodě, což s cigaretami nebylo.
Kouřím tak tři dýmky denně a zatím dobré. Toť vše. :smoke1:
Uživatelský avatar
Karel Sponner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 387
Věk: 78
Registrován: 01 bře. 2007, 17:54
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jcp » 20 bře. 2007, 15:34

Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod ypres.bass » 20 bře. 2007, 22:40

já osobně veřím tomu že dýmka ten shit co v plicích nechceme pobere mnohem lépe než kus "vaty" na cígu <ikdyž si to trošku vybírá tím že tabák je trošku silnější, ale asi zase i o to kvalitnější> ... takže myslím že škodlivá je, ale nepoměrně méně než ty spotřební kuřo-náhražky --- ale kdo to vysvětlí našim?

změny pozorovat nemohu, protože od té doby co bydlím na kolejích a tudíž SPÍM v zakouřeném prostředí, tak mírně trpím náhlými záchvaty kašle(a to nejsem ani nachlazený ani nic takového - prostě z nietzcheho nic)...myslím že by to šlo "vyléčit" něčím jako vyčištění plic (nekouření a život v prostředí s čistým vzduchem)

a pokud je to škodlivé, tak budu 2x citovat dr.Skružného(R.Hrušínský) z filmu Vesničko má, středisková: "Na něco se umřít musí!" a "Jen ho nechte, tělo má jít do hrobu zhuntovaný..."
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod klasik51 » 20 bře. 2007, 23:47

Protože kouřím dýmku krátce,tak vlastní zkušenost nemám.
Mám kamaráda,je mu sca 50let a je zdráv co se týče dýchacích cest.
Kouří dýmku od nepaměti a několik denně. Já mu ze srandy řikám že se s dýmkou v hubě narodil,že to byl určitě těžkej a bolestivej porod. :D
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Příspěvekod Krhút » 21 bře. 2007, 09:05

ypres.bass píše:já osobně veřím tomu že dýmka ten shit co v plicích nechceme pobere mnohem lépe než kus "vaty" na cígu

Ty dýmku šlukuješ ?
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 56
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Příspěvekod piter » 21 bře. 2007, 09:26

Krhút píše:Ty dýmku šlukuješ ?


a ty ne ? :twisted:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Krhút » 21 bře. 2007, 09:33

piter píše:
Krhút píše:Ty dýmku šlukuješ ?


a ty ne ? :twisted:

cíleně ne :D
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 56
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Příspěvekod piter » 21 bře. 2007, 09:45

Krhút píše:cíleně ne :D


tak pan je pasivni kurak :twisted: :lol:
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Krhút » 21 bře. 2007, 10:59

piter píše:
Krhút píše:cíleně ne :D


tak pan je pasivni kurak :twisted: :lol:

Aktivní kuřák dýmky , nevdechovač dýmu do plic :smoke5:
Naposledy upravil Krhút dne 21 bře. 2007, 12:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 56
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Příspěvekod ypres.bass » 21 bře. 2007, 11:57

samozřejmě že ji nešlukuju (nezáměrné šluky nepočítám), ale přece jenom už to samotné potáhnutí něco do toho pajšlu donese ... kvůli některým vrtalům měním plíce na tělo...
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod trosca » 24 bře. 2007, 20:17

Také jsem se tím zabýval, ovšem materiálů, které se týkají škodlivosti kouření dýmky, je žalostně málo. Je důležité si uvědomit, kde nám dýmka může škodit - především je to ústní dutina (přímo zasažená dýmem) a dále jsou to plíce (vdechnutí dýmu, ikdyž ve zředěném stavu, se nevyhneme, zvlášť pokud kouříme v uzavřeném prostoru).

Otázkou zůstává, jak moc je toto poškozování závažné. Dalším aspektem je přínos dýmky jejímu uživateli - v ideálním připadě jsou to dvě hodiny klidu (nemělo by se zapomínat, že jedním ze startovacích faktorů vzniku nádoru je právě stres)

Každý ať si vybere sám, ale myslím, že zde na fóru už má většina vyřešeno :wink:
trosca
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 554
Registrován: 14 bře. 2006, 19:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod ypres.bass » 24 bře. 2007, 20:23

myslím že tahle diskuze má docela potenciál...

škodlivé to bezesporu je, ale co v dnešní době ne?
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Honzík » 24 bře. 2007, 21:52

ypres.bass píše:myslím že tahle diskuze má docela potenciál...

škodlivé to bezesporu je, ale co v dnešní době ne?



Mysím, že mnohem škodlivější než dýmka je procházka po Praze.
To si raději zalezu někam do hospůdky a nacpu si.
Uživatelský avatar
Honzík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 17 lis. 2006, 16:08
Bydliště: Jihlava

Další

Zpět na Kouřové signály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků